Gönderen Konu: Dipçik düşüklüğü  (Okunma sayısı 2462 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
Dipçik düşüklüğü
« : 20 Mart 2018, 17:55:47 »
İyi günler
Maxus tüfeğimin dipçiği düşük geliyor elmacık kemiğime koyduğumda namluyu göremiyorum kafamı kaldırmak zorunda kalıyorum içinden çıkan pullarla ayarlamaya çalıştım hepsini denedim olmadı pulun birini kestim alt parçasınıda koydum iki pulla beraber sıktım ama biraz daha yükseltmem lazım.
Çok fazla söktüm taktım denedim yinede yapamadım. Tüfeğin dipçik çok yatay geliyor diğer tüfeklerimde hiç böyle bir problem yaşamamıştım hepsini biraz uğraşla yaptım. Dipçiğe takılan bir ped gibi birşeyle denedim onun yüksekliği ile tam oturuyor yüzüme ama onunla avlanamam dipçiği o ayara nasıl getirebilirim?

bu resimdeki şeyi dipçiğe geçirip baktığım zaman oluyor .
« Son Düzenleme: 20 Mart 2018, 18:02:25 Gönderen: Alp BALABAN »
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı Mesut KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Dipçik düşüklüğü
« Yanıtla #1 : 20 Mart 2018, 19:28:22 »
Alp bey merhaba. Tüfekle uğraşmanız nacizane görüşüm takdire şayan. Resimde görülen pedi taktığınızda bu kez namlunun içerisinde kalırsınız ve aslında siz hedefe bakarsınız fakat namlu hedefte olmayabilir.  Nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ancak huğluda Kundak ustası Abdullah Kara amca ve oğulları var destek alabilirsiniz. Kundak düşük geliyor ise ince bir ped üzerine katman katman Sünni deri ile ilaveler yapıp bantı görmeye çalışın, ancak bu işlemi yaparken sağ atıcı iseniz kundağı n yanağa gelen bölümüne fazla kaçırır iseniz namlu içerisinde kalmanız mümkün bu kez hedeften saparsiniz. Resimde kendime uyarladığım kuşak var. Buna benzer birşey yapabilirsiniz.Forumda daha tecrübeli arkadaşlarımız vardır yardımcı olacaklardır diye düşünüyorum.

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1976-Elazığ/Palu (Malatya da ikamet eder)

The following users thanked this post: Alp BALABAN

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 21 Mart 2018, 09:02:39 »
Mesut bey yardımınız için teşekkür ederim. Benimde bunun gibi bir çözüm bulmam gerekebilir. Tüfeği sabah yanıma aldım burada bilgisine güvendiğim bir abim var onun yanına gidip orada tekrar ayarlamaya çalışacağım tüfeği. Olmaz ise camuflaj bantlardan sarmayı düşünüyorum bir kısmına dipçiğin
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 21 Mart 2018, 09:16:28 »
Yanaklık kullanabilirsiniz. Bunlar dipçik fişekliğine benzer ancak bunlara fişek takılmaz, içi sünger doludur. Dipçiği yükseltir. http://www.avfoni.com/urun/nimrod-yanaklik    http://www.avfoni.com/urun/nimrod-suni-deri-yanaklik
« Son Düzenleme: 21 Mart 2018, 09:18:56 Gönderen: Yaşar KÖKÇEN »
1980-Antalya

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 21 Mart 2018, 09:40:09 »
Yaşar bey bunun faydası olur belki ama daha kullanışlı ve sağlam bir yöntem bulmak istiyorum.
Acaba pullarımı doğru kullanamıyorum?
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 21 Mart 2018, 09:59:17 »
Bazen pullar yeterli gelmiyor. 3 pul takınca da saplama vidası yerine oturmuyor. Ben de yanaklık kullanıyorum, memnunum. Yanaklık kullanmazsan zaten geriye tek çare yeni bir dipçik yaptırmak kalıyor. Gazlı tüfeklerde linkteki gibi yükseklik ve uzunluk ayarı yapılabilen bir dipçik sorunu çözüyor. https://www.mahmutogluav.com/detay.asp?id=3139
« Son Düzenleme: 21 Mart 2018, 10:07:33 Gönderen: Yaşar KÖKÇEN »
1980-Antalya

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 21 Mart 2018, 12:21:26 »
Pulların üstünde rakam olarak ne yazıyor
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 21 Mart 2018, 13:57:24 »
1-2-3 ve r1 r2 r3 r leri ters cevirince l oluyorlar şimdi yine denedim 1 saat uğraştım 2li takıyorum 3 lü takıyorum tek takıyorum hepsini denedim olmuyor. Tam oldu diyorum bakıyorum pullar potluk yapmış yerinden oynamış yapamadım. Başka bir çözüm bakacağım. Pullarla olmuyor nasıl olmaz hala anlayamıyorum.
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı M.Ali ESMER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 21 Mart 2018, 23:54:47 »
1-2-3 ve r1 r2 r3 r leri ters cevirince l oluyorlar şimdi yine denedim 1 saat uğraştım 2li takıyorum 3 lü takıyorum tek takıyorum hepsini denedim olmuyor. Tam oldu diyorum bakıyorum pullar potluk yapmış yerinden oynamış yapamadım. Başka bir çözüm bakacağım. Pullarla olmuyor nasıl olmaz hala anlayamıyorum.

Aydında dipçik ustası Cevdet amca var..kendisi yaşliliktan dolayı  yapılan işleri takip ediyor.oglunun tel.0543 3809973..ben ce bir görüşün.kalıcı bir çözüm olur.ben kendi tüfeğime dipçik yaptırdım..sadece memnun kalmadığım nokta tüfek agırlığım 120 gr arttı..
M.Ali ESMER
1975 İzmir

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #9 : 24 Mart 2018, 23:26:03 »
Alp Bey bu tüfekten hiç kullanmadım, sadece pulların özelliklerine göre söylüyorum, sadece 1 ve 1R yazan pulları veya bu ikisini birlikte deneyin derim. Fotoğraftaki pullardan birini 2 numara (nötr) pula benzettim, onu takmayın.

Bir ölçer misiniz yalnız 1 noyu ve sonra 1 ile 1R biraradayken yanak düşüklüğü, taban düşüklüğü kaç mm geliyor. Bu tüfekten kullanan birilerinin burada olması iyi olurdu.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Halil ÇANGA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 24 Mart 2018, 23:46:53 »
Bende maxus kullanıcısıyım 2 no pul nötr pul.
1L-R 2L-R 3L-R yazan pullar sağa ve sol avans için
1-2-3 yazanlar aşağı ve yukarı avans için siz yükseltmek istiyorsanız 1 i takacaksınız eğer 1 nolu pulun verdiği avans yetmez ise bir eğe ve bir falçata yardımı ile pulu dikkatlice yarısından başlayıp üstüne doğru dahada inceltin böylelikle pulun yukarı doğru vereceği avans artacaktır.
Benimde sağ avansım yeterli gelmedi ve pulu sağ tarafa doğru traşlayıp sağ avans töleransını arttırdım
  • Fias cesa o&u
  • Husqvarna as310 s&s
  • Browning A5

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 25 Mart 2018, 19:37:36 »
Bende benzer bir yöntemle ayarı tutturdum teşekkür ederim.
Alp BALABAN
1984-Manisa

The following users thanked this post: Bahri TUĞRULTEKİN