Gönderen Konu: Benelli Power Bore Anniversary (Daha güzeli yok)  (Okunma sayısı 29632 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Ynt: Benelli Power Bore Anniversary (Daha güzeli yok)
« Yanıtla #25 : 18 Mart 2017, 18:33:10 »
Abi Allah aşkına konuşturmayın beni ya :D

Taramalının her tarafını süslesen, her yerini boyasan n'olur? Yani değil Benelli, Cosmi'si bilmem nesi olsa n'olur? 3-5 tane makina yapımı parçayı uç uca tak, al sana taramalı... Bunların yanına , yaklaşık 100 parçadan oluşan el yapımı aleti yazmak adaletli mi? :D El insaf, el vicdan vs lütfen ya  ^-^

Bu yorumu @İbrahim AYSU görse,eminim ''siz hiç elinize bir MERKEL sxs aldınızmı'' diye sorardı.   ;D
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Atagan YILDIZ

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #26 : 18 Mart 2017, 18:41:33 »
Abi Allah aşkına konuşturmayın beni ya :D

Taramalının her tarafını süslesen, her yerini boyasan n'olur? Yani değil Benelli, Cosmi'si bilmem nesi olsa n'olur? 3-5 tane makina yapımı parçayı uç uca tak, al sana taramalı... Bunların yanına , yaklaşık 100 parçadan oluşan el yapımı aleti yazmak adaletli mi? :D El insaf, el vicdan vs lütfen ya  ^-^

Pardon MAXUS yazacaktım elim sürçmüş be yaa  ;D ;D
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #27 : 18 Mart 2017, 19:06:01 »
E o da taramalı... :D Su, çamur vs avlaklarda baston niyetine  ^-^ Sentetik kundak, sıfır gravür... Budur... Taramalının ruhu da özü de bu.. Yani ekstra gravürler, süsler, püsler, ağaç kundaklar falan, taramalıda olmayan ruha, olmayan anlamı katmaya çalışmak için zorlamak gibi bir şey bence..  ^-^

Pardon MAXUS yazacaktım elim sürçmüş be yaa  ;D ;D
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Zülküf ÖZDUMAN, Erol ÖZTÜRK, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #28 : 18 Mart 2017, 19:13:14 »
E o da taramalı... :D Su, çamur vs avlaklarda baston niyetine  ^-^ Sentetik kundak, sıfır gravür... Budur... Taramalının ruhu da özü de bu.. Yani ekstra gravürler, süsler, püsler, ağaç kundaklar falan, taramalıda olmayan ruha, olmayan anlamı katmaya çalışmak için zorlamak gibi bir şey bence..  ^-^

:D İyidir iyidir taramalı iyidir,candır.  :D
Biraz İtalyan zarafeti katmaya çalışmışlar  :D
Zevk meselesi  :)
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #29 : 18 Mart 2017, 19:39:30 »
İyidir abi, tabii ki fonksiyon olarak işini görür... Ben avı ele geçirme mevzuunda fonksiyon olarak kötü olduğuna dair bir şey söyledim mi bugüne kadar?... Aksine, taramalı safının bu konuda elini güçlendirici çalışmalarımızı da tarafsız olarak yayımladık. Örnek: gaz operasyonlu modeller için, kırma tüfeklerden ya da bu konudaki gibi inertia olanlardan geri kalır yanının olmadığını ölçerek, hesapladık ve yayımladık. Öyle mi? Öyle... :D

Ama mesela, hani İtalyan zerafeti falan katmaya çalışmışlar ya... Şimdi soruyorum; katranı kaynatsan olur mu şeker? :D :D Yanıtını evet ya da hayır şeklinde kısa olarak verebilirsin.. :D Yani uzun versiyonunu istemiyorum. :D

:D İyidir iyidir taramalı iyidir,candır.  :D
Biraz İtalyan zarafeti katmaya çalışmışlar  :D
Zevk meselesi  :)
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Atagan YILDIZ

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #30 : 18 Mart 2017, 19:42:52 »
Töbe töbe ya 😂
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #31 : 18 Mart 2017, 19:53:42 »
Güzel paylaşım Serkan Bey,eminim Türkiye de fiyatı, tedarik edilmek istendiğinde çok uçuk olacaktır.Serkan Bey affınıza sığınarak Tuncay Bey ve ustalarımıza birşey soracağım izninizle;Tavşan ve Domuz un yoğun olduğu ve bunların avının yapıldığı yerde Benelli marka yarı otomatik tüfeklerden hangisi tercih edilmelidir ?? Merada avlar -19 derecelerde diz boyu karda  kopaylarla yapılmakta karşınıza hangisinin ne zaman çıkacağı çok belli olmamaktadır.Tavsiyede bulunabilirseniz sevinirim .

Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

Çevrimdışı Ali AKIL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #32 : 18 Mart 2017, 20:02:31 »
Tuncay hocam iki adet u828 inceledim namlu Power bore namlu üzerinde iç çap ibaresi yazılmamış kullanım kılavuzu 18.5 yazıyor
Power bore; Crio namluların arasından özenle seçilmiş ,tam konsentrik açılmış ve iç çapı 18.3-18.4 mm aralığı garanti edilen namlulara verilen isimdir.
Benelli HALA VE ISRARLA dar namlunun daha iyi penetrasyon vereceğini iddia etmektedir!

• BERETTA 690 Field lll
  • BERETTA S686 L SIPECIAL
Ali AKIL
1986-Antalya

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #33 : 18 Mart 2017, 20:22:41 »
Geleceekk.. Yavaş yavaş... Yanaşa yanaşa 18.6 kapılarına "dayanacak"... :)

Ya arkadaşlar, Browning'in de dahil, bu salt namlu çapı üzerinden yapılan marketing oyunlarına takmayın kafayı...

Bundan 20 yıl , 25 yıl önceki görsel Benelli reklamlarına bakın, o dönem iddia ettiği şeyleri nasıl yuttuğunu, tüm katalog vs görsellerinden silmek zorunda kaldığını az bir inceleyin ya.  ^-^

1978 - Istanbul

• Expert Üye
« Yanıtla #34 : 18 Mart 2017, 20:23:36 »
Ali Bey Kardeşim,
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Ben 828 U henüz görmedim, sitelerinde verdikleri bilgi ile bu biraz çelişiyor.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
« Yanıtla #35 : 18 Mart 2017, 20:25:22 »
Evet İbrahim Hocam; 
Çağdaş mühimmat ile dar namlu kullanma zorunluluğu yok.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
« Yanıtla #36 : 18 Mart 2017, 20:39:22 »
Dostlar ,
Bu arada Benelli 18.3-18.4 iç çap garantisi verdikleri cümleleri sitesinden kaldırmış...
18.5 ' e uzayan genişlemenin mecburi sonucu....
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #37 : 18 Mart 2017, 21:08:53 »
İyidir abi, tabii ki fonksiyon olarak işini görür... Ben avı ele geçirme mevzuunda fonksiyon olarak kötü olduğuna dair bir şey söyledim mi bugüne kadar?... Aksine, taramalı safının bu konuda elini güçlendirici çalışmalarımızı da tarafsız olarak yayımladık. Örnek: gaz operasyonlu modeller için, kırma tüfeklerden ya da bu konudaki gibi inertia olanlardan geri kalır yanının olmadığını ölçerek, hesapladık ve yayımladık. Öyle mi? Öyle... :D

Ama mesela, hani İtalyan zerafeti falan katmaya çalışmışlar ya... Şimdi soruyorum; katranı kaynatsan olur mu şeker? :D :D Yanıtını evet ya da hayır şeklinde kısa olarak verebilirsin.. :D Yani uzun versiyonunu istemiyorum. :D

E buda çok ağır olmuş be  :D
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Ali TAN

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #38 : 18 Mart 2017, 22:00:45 »
Bunu dost sohbetlerimizde de defalarca paylaşmışımdır. Daha dar namlu konusuna çok fazla takılmayın. Bundan 100 yıl öncesinde üretilmiş tüfeklere baktığınızda, H&H, Purdey gibi tüfeklerde dahi, üretimin 18.2mm, 18.3mm bandında yapılmış olduğunu görüyoruz. Ancak bu, o dönemin, fişek teknolojileri düşünüldüğünde bir gereklilikti. 

Günümüzde ise Holland&Holland, Purdey de dahil, Perazzi, Krieghoff, Merkel gibi önde gelen üreticilerin 18.6mm bandına çıkarak üretim yaptıklarını görüyoruz. 18.6 bandına henüz çıkmayan üreticiler de önünde sonunda çıkacaklar... Bu bandın da üzerine çıkanlar (Browning, Blaser, Fabarm gibi) var ancak, günümüz fişek teknolojileri göz önünde bulundurulduğunda, 18.6mm "optimum" ölçü olarak kabul edilmiş gibi görünüyor. Bu bir kanun değil, değişmez kural değil ancak en büyük üreticiler tarafından (günümüz fişek teknolojilerinin en büyük etken olduğu) tercih edilen optimum ölçü. 
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Yaşar KÖKÇEN, Emrah AKDENİZ, Emrah TUNCA

• Expert Üye
« Yanıtla #39 : 18 Mart 2017, 22:09:34 »
From the TrapshootingUSA article:

Mauro Perazzi speaking: "For a long time, we in Italy had felt that the tightest bore diameter (18.3/18.4 mm) gave the best patterns - especially for Olympic trapshooting. That had been the standard for many years, but I thought it necessary to challenge the idea and test different bore diameters with a variety of loads. We work closely with Fiocchi and so I had the opportunity to test many different velocities and charge weights - 24, 28 (1oz.) and 32 (1 1/8 oz.) gram. I started with the tightest bore diameter 18.3 and 18.4 wanting not only to have the most uniform pattern, but also improve penetration if possible. I experimented with diameters all the way to 18.7/18.8 ) and finally settled on the 18.6 (.732). The patterns were uniformly excellent, but the big surprise to me was the penetration of the pellets. We placed sheets of cardboard behind the pattern target and while we expected the core pellets to penetrate deeply, I was surprised that the periphery pellets did likewise. I can also tell you that we extended our chamber to 3 inches - not for the use of magnum shells - but to improve our forcing cone length, with a gradual taper into the bore diameter, was a benefit to the patterns."
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Emrah TUNCA

• Expert Üye
« Yanıtla #40 : 18 Mart 2017, 22:41:13 »
Kısaca Mauro Perazzi;  İtalya'da önceleri eniyi patternlerin 18.3-18.4 mm iç çaplı namlularla alınabildiğine inandıklarını, ancak Fiocchi ile birlikte 24-28-32 gram fişekler ile yaptıkları testlerde sadece pattern kalitesi değil aynı zamanda penetrasyon dada  eniyi sonucu 18.6 çaplarda aldıklarını  (Uzun birleştirme konisi ve 76 mm yatakla birlikte ) anlatmış.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Muharrem ÇEVİK, İbrahim AYSU, Emrah AKDENİZ

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #41 : 18 Mart 2017, 23:04:56 »
Kısaca Mauro Perazzi;  İtalya'da önceleri eniyi patternlerin 18.3-18.4 mm iç çaplı namlularla alınabildiğine inandıklarını, ancak Fiocchi ile birlikte 24-28-32 gram fişekler ile yaptıkları testlerde sadece pattern kalitesi değil aynı zamanda penetrasyon dada  eniyi sonucu 18.6 çaplarda aldıklarını  (Uzun birleştirme konisi ve 76 mm yatakla birlikte ) anlatmış.
Valla Tuncay,yavaştan sende Alman saflarına doğru kaymaya başladın gibi  :D
Neoldu şimdi dar namlu güm e mi gitti  :D
FİOCCHİ bir ''Ali cengiz oyunu'' yapmıştır orda  ;D
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #42 : 18 Mart 2017, 23:09:16 »
Erol abi,
Ben 3 sezondur 18.6 namlu kullanıyorum daha öncesinde de kullandım.
Sen merak etme abi ; Bu cemaat ne derse desin Ben bildiğimi okurum. 😊
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Emrah TUNCA

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #43 : 18 Mart 2017, 23:10:05 »
Mesela namlu iç çapını 18.3 yazdıkları zaman bunun yaklaşık değeri nedir ? Yani 18.25 - 18.35 aralığında mı anlamalıyız yoksa 18.30 - 18.40 aralığında mı ?

Eski bir tüfekte 18.2 yazıyordu namlu kesilmişti dijital kumpasla ölçtük 18.25 mm geldi. Stoegere fuarda sordum tüfeklerinizin namlu iç çapı nedir diye 18.4 cevabını aldım. Başka bir yerde m2000 modelini ölçmüşler 18.37 gelmiş..  ???
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

• Expert Üye
« Yanıtla #44 : 18 Mart 2017, 23:13:36 »
Sn.Akdeniz ;
18.30 demek 18.25-18.35 aralığı demektir. Ancak herzaman ölçüm sonuçları yazanla tutarlı olmuyor.
Bu tutarsızlığın yükümlülüklerinden sakınmak için Benelli son yıllarda iç çap yazmıyor birçok namluya...
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Yaşar KÖKÇEN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #45 : 18 Mart 2017, 23:18:09 »
Erol abi senin akkar da 18,6 ya yakın canını sıkma  ;D ;D ;D
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #46 : 18 Mart 2017, 23:21:19 »
Sn.Akdeniz ;
18.30 demek 18.25-18.35 aralığı demektir. Ancak herzaman ölçüm sonuçları yazanla tutarlı olmuyor.
Bu tutarsızlığın yükümlülüklerinden sakınmak için Benelli son yıllarda iç çap yazmıyor birçok namluya...
Peki bu tutarsızlık normal mi daha yüksek hassasiyetle çalışan bir cnc ya da her nasıl bir makinayla deliyorlarsa namluyu, bu mümkün değil mi ?
18.75 yazan Gt1 için 18.65 - 18.75 aralığında olduğunu öğrendim.
Bunlar detay konular hani kafaya takmıyorum da merak ettiğim için soruyorum  ^-^
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #47 : 18 Mart 2017, 23:26:50 »
Erol abi senin akkar da 18,6 ya yakın canını sıkma  ;D ;D ;D
Yok canım öyle değil kazın ayağı  :D
AYSU prof house`de yapılan ölçüme göre 0.725'  ;)
Hiçte derdim değil valla,namlu içinin ne olduğu  :)
Nasıl olursa olsun,nasılsa karavana atıyoruz  ;D
Sorun yok yani  :D
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Gökhan AKDOĞAN

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #48 : 18 Mart 2017, 23:30:53 »
çömlekte pişen üveyikler hiçte öyle demiyo ama  ;D ;D ;D
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #49 : 18 Mart 2017, 23:31:26 »
Bu tolerans firmadan firmaya değişiyor. Ancak İngiltere ve Almanya kapsamında (Holland&Holland, Purdey, Merkel, William&Son, Blaser markalarında) ölçtüğüm tüm tüfeklerde şunu gördüm ; örneğin 18.6 yazıldıysa, toleransı ölçüsünde aşağı yönde değişir, üst yönde değişmez. Örnek, 18.6mm  yazıldıysa, toleransı ölçüsünde değişebilmekle birlikte örneğin 18.55mm veya 18.58mm veya 18.54mm olabilir, ama asla 18.68mm olamaz mesela. Sıfır üretimlerin tamamında bunu gördüm. İkinci el ya da uzun yıllar önce üretilmiş tüfeklerde, her şey olabiliyor (güvenlik anlamındaki kritik eşik aşılmadığı müddetçe), namlu içi yeniden honlanmış da olabiliyor. Dolayısıyla bunlardaki ölçüler üretim metodlarına referans olamaz. 

Bu durum İtalyan tüfeklerinde, alt yönde de olabiliyor, üst yönde de olabiliyor. Değişebiliyor. Tüfeğin serisine (marka/modeline bağlı) Ve hata toleransları da bir miktar daha fazla.

Bununla birlikte, ölçüm aletlerinin kalitesi ve kalibrasyon tutarlılıkları da çok önemli. Ben bugüne kadar bir çok Bore Gauge Diameter kullandım, en son kullandığım ve artık bundan memnunum dediğim ürüne kadar, neredeyse hepsi, aynı namluyu sabah farklı akşam farklı ölçüyordu. Yani kalibrasyon tutamıyordu bu aletler. Bir iki yüz dolarlık aletlerle ölçüm yapmaktansa hiç ölçüm yapmamak daha iyi, çünkü daha fazla kafa karıştırıyorlar. Tamamen yanıltıcı olabiliyorlar. Şu an kullandığım ürün, aynı kalibrasyonu, yüzlerce ölçüm için tutabiliyor.

Bununla birlikte, ölçüm aleti aynı marka aynı model dahi olsa, iki farklı aletle yapılan ölçümlerde dahi fark olabilir, bu aletlerin en önemli sıkıntıları kalibre edilişlerinde. Kalibrasyon tutarlılıkları çok iyi olsalar dahi, kalibrasyon yaparken hata yapmak çok kolay bu aletlerde. Bir de kalibrasyon tutmayan bir aletse (ki ABD'de satılan ürünlerin %99'u böyle) , "garantili" bir şekilde yanıltıyorlar :)

Mesela namlu iç çapını 18.3 yazdıkları zaman bunun yaklaşık değeri nedir ? Yani 18.25 - 18.35 aralığında mı anlamalıyız yoksa 18.30 - 18.40 aralığında mı ?

Eski bir tüfekte 18.2 yazıyordu namlu kesilmişti dijital kumpasla ölçtük 18.25 mm geldi. Stoegere fuarda sordum tüfeklerinizin namlu iç çapı nedir diye 18.4 cevabını aldım. Başka bir yerde m2000 modelini ölçmüşler 18.37 gelmiş..  ???
« Son Düzenleme: 18 Mart 2017, 23:33:38 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Erol ÖZTÜRK, Ersin ORBAY, Emrah AKDENİZ