Gönderen Konu: Churchill Yöntemiyle Dipçik Ayarlama  (Okunma sayısı 40346 defa)

Taşkın MUTLU ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Churchill Yöntemiyle Dipçik Ayarlama
« : 11 Mayıs 2007, 09:56:35 »
Sevgili Dostlar 1-2 Yıl kadar önce internetten indirdiğim ve yazarını şu anda hatırlamadığım bir yazıyı sizlerle paylaşmak ve sizlerden bir konuda yardım istiyorum. Umarım faydası olur.

Yivsiz av tüfeği ile yapılan atışlarda mutlak başarı atıcıya uygun bir tüfekle olmaktadır. Herkesin bildiği gibi yivsiz av tüfeklerinde gez olmamakta ve gezin göreceği vazife göz ile yapılmaktadır. Her atışta göz uygun yerine konulabilinmelidir. Bu da ancak atıcının vücuduna uygun bir tüfekle olabilir.

Herkesin bildiği ve tüfek alırken uyguladığı bir yöntem vardır. Tüfek ele alınır kol "L" şeklinde tutulur ve dipçik kolun içine yerleştirilir ve tetiğin işaret parmağının ilk boğumuna gelip gelmediğine bakılır. Eğer tetik parmak boğumundaysa tüfek uygun denilir. Bu sadece tüfeğin uygun dipçik boyunu göstermektedir ve daha titiz bir uygulama ile tüfek uygunluğu test edilmek isteniyorsa başka yöntemlere baç vurulmalıdır. R.Churchill'in testide bunlardan biridir.

İngiltere'nin meşhur bir silah yapımcısı ve Scotland Yard'ın danışmanı olan Robert Churchill'in önerdiği tüfeğin uygunluk testi böyledir.

Test için öncelikle 1x1 metre ebadında kare şeklinde bir hedefe ihtiyacınız vardır. Bunu bu boyutlarda alacağınız çıtalar ile yaptıktan sonra üzerini kalınca açık renk bir kağıtla kaplayabilirsiniz. Hedefin ortasına 10 cm. çapında parlak renkte bir nokta koyduktan sonra ve hedefi de göz hizanızın yüksekliğinde arkası emniyetli bir yere yerleştirdikten sonra hedefiniz hazırlanmış olacaktır.

Hedefe atış yapacağınız uzaklık 16 yard ( 14.63metre) olacaktır.
Hedefe atış uzaklığının 16 yard olmasının sebebi Churchill'in açıklamalarına göre hedefteki her 1 inch'lik hata tüfek dipçiğinde 1/16 inch'lik bir düzeltmeyi gerektirmektedir.
Hedefe belirlediğiniz bu uzaklıktan ava atar gibi normal atış pozisyonunuzda rahat 5-6 atış yapın. İki gözünüzde açık olsun ve bütün dikkatiniz hedefe yönelsin. Yivli tüfek gibi nişan alınmamalı sadece tüfek iyi omuzlanarak (tam olarak yerine oturtularak) atış yapılmalıdır.

16 yard mesafeden yapılan atışta grupman oldukça dar olacaktır. Şimdi yapılacak olan, saçmaların en yoğun olduğu bölgeyi işaretlemektir. Bu işaretlediğiniz yerin daha önce hedef üzerine koyduğunuz 10 cm çapındaki noktaya düşey ve yatay olarak mesafesini ölçtükten sonra atış yapılan noktadan uzağa düşen her inch'lik mesafe için dipçik üzerinde 1/16 inch'lik düzeltme yapýlacaktýr. Ölçümde alacağınız not bir örnek verirsek şöyle olacaktır; 3 inç yukarıda ve 2 inch sağda gibi.

Tüfek üzerindeki düzeltmeler nasıl yapılacak?

Solak olmayan atıcılar için söylersek;

Eğer atışınız yukarı gelmişse ağaç inceltilerek dipçik alçaltılmalı.

Eğer atışınız sola gelmişse ağacın sol tarafını incelterek gözün sağa kayması sağlanmalı.

Eğer atışınız sağa gelmişse sol taraftaki ağaç kalınlaştırılmalı ve gözün sola kayması sağlanmalı.

Eğer atışınız aşağıya gelmişse ağaç yükseltilmeli ve gözünde yukarı kayması sağlanmalıdır.

Solak atıcılar için yana olan düzeltmelerin tersi yapılırken düşey olanlar aynen uygulanır.

Bu düzeltmelere bakıldığında yivli tüfeklerde yapılan gez ayarlamasıyla aynı olduğu görülür burada gez yerine tüfeğin üzerinde pozisyon alan gözümüz vardır.
Bu düzeltmeler yapılırken dikkat edilmesi gereken ağaç üzerinde yapılacak inceltme ve kalınlaştırmaların daha önce ölçtüğünüz hedef ile sizin atışınız arasındaki inch olarak mesafenin, her inch'inin 1/16'sý kadar olmasıdır.
Bir örnek verirsek atışınız hedeften 4 inch aşağıya ve 4 inch'de sağa gelmişse dipçik 4/16 inch yükselmeli ve bu kadarda sola gelmelidir.
Dipçiğin yükseltilmesi belki ince mantar tabakaların ağaç üzerine yapıştırılması ile olsa da ağacı alçaltmak(törpülemek) bu işi bilen biri tarafından yapılmalıdır

Verilen ölçüler bizim sistemimize uymamaktadır. Aslına sadık kalınmak için yazılarda çevrilme yapılmamıştır. Çevrim tablosunu kullanabilirsiniz.

1 cm. = 0.394 inch
1 metre = 3.28 feet = 39.4 inches
1 kilometre = 0.621 statute mile
1 inch = 2.54 cm.
1 foot = 30.48 cm
1 yard = 0.914 metre
1 statute mile (1,760 yards) = 1.61 kilometre

Alıntıdır.....

• Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

The following users thanked this post: Ahmet ÖZTÜRK, Davut ATACA, Ramazan ÖZ, Yusuf ÇETİNKAYA, Oğuz AKGÜL

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Ynt: Churchill Yöntemiyle Dipçik Ayarlama
« Yanıtla #1 : 11 Mayıs 2007, 09:59:44 »
Bu işaretlediğiniz yerin daha önce hedef üzerine koyduğunuz 10 cm çapındaki noktaya düşey ve yatay olarak mesafesini ölçtükten sonra"

Sevgili dostlar ben bu yöntemi uyguladım ve çıkan sonuçlara göre yeni bir dipçik yaptırmak istiyorum. Ancak içinden çıkamadığım nokta 10 cm. çapındaki hedefin merkezine olan uzaklık mı yoksa kenarına olan uzaklık mı ölçülecek. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

• Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Zafer SOYGÜR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 11 Mayıs 2007, 10:09:32 »
TEŞEKKÜRLER
Zafer SOYGÜR
1977 Alaşehir MANİSA 0 532 545 61 43
---ALAŞEHİRLİ ZAFER ---
ZAFER'LER GETİREN ATLARIN NALLARI ALTINDANDIR

iso185

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 11 Mayıs 2007, 10:18:24 »
TEŞEKKÜRLER

Çevrimdışı Ali CODUR

• safari dadaş
  • AvlakForum Üye
  • *
  • Ay.yüzlüm
« Yanıtla #4 : 11 Mayıs 2007, 11:11:45 »
alkan bey faydalı bilgiler için teşekkürler
Ali CODUR
1980 ERZURUM       0 537 981 02 99

Çevrimdışı Bilal AY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 11 Mayıs 2007, 11:27:01 »
alkan bey teşekkürler verdiğiniz bilgiler için
Bilal AY
O Rh +  1980 BURSA
Birleşmek başlangıçtır,birliği sürdürmek gelişmedir. birlikte çalışmak başarıdır

Emir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 11 Mayıs 2007, 11:33:11 »
paylaşım için teşekkürler, bana çok yarayan bilgiler gerçekten...

vezy35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 14 Temmuz 2007, 12:51:41 »
paylaşım için teşekkürler

Çevrimdışı Oguz TÖMEKÇE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 14 Temmuz 2007, 13:06:18 »
ALKAN BEY VERMIS OLDUGUNUZ FAYDALI BILGILER ICIN TESKURLER
Oğuz TÖMEKÇE
1979 Güneşler ADAPAZARI    0535 983 70 73

Çevrimdışı Kenan RÜSTEMOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 27 Temmuz 2007, 00:24:57 »
Alkan abi yazdığınız bilgiler Kıbrısta uygulanmaktadır. bu yöntemle
bende yeni bir dipçik yaptırdım bu yöntemi bana dipçik yapacak olan adamdan öğrendim 16 yarda uzaklığa konulan 1m genişliğinde ve 1m boyunda bir suntanın tam ortasına 10 cm çapında beyaz bir kahıt yapıştırıldı atış tamamlandıktan sonra saçmaların yoğun olduğu yer bariz belli idi saçma merkezine yine 10 cm cpında şeffaf celatin konuldu ve ölçülerek tam ortası bulundu yani 5 cm olan nokta ve beyaz kağıdın tam ortasına ölçü dikey ve yatay olarak alındı ve hesaplama yapıldı
sonuç mükkemmel
F.Kenan RÜSTEMOĞLU
1974 K.K. TÜRK CUMHURİYETİ

Çevrimdışı Osman ÇALIŞKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • DELİ KANLILAR ÇANAKKALE'DE VE KARS'DA YATIYOR !
Osman ÇALIŞKAN
O Rh + 1971
AMAZON AVCILAR
 Terme SAMSUN
532 7671419

Çevrimdışı Burhan ŞEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • ANTALYA
« Yanıtla #11 : 17 Eylül 2007, 23:42:32 »
Burhan ŞEN
1977 ANTALYA -MERKEZ  KONYAALTI ARAPSUYU
KÜTÜK :KUMLUCA KUZCA                                                             KARAGÖZLÜM

Çevrimdışı Recep İLGİN

• fethiyeli avcı
  • AvlakForum Üye
  • *
  • www.kayraconstruction.com
    • KAYRA İNŞAAT FETHİYE
« Yanıtla #12 : 17 Eylül 2007, 23:54:09 »
alkancım ilk defa duydum ve gerçekten enterasan yapılması gereken birşey çok tşk.
Recep İLGİN Cep Tel:05327779355
1978 Fethiye - MUGLA  ''Beni Öldürmeyen Darbe Herdefasında dahada ÖLÜMSÜZLEŞTİRECEKTİR''

Çevrimdışı Canan GÖRÜR

• Müdavim Üyemiz
  • ADANA BELÇIKA HATTINDA GARİP BİR AVCI
« Yanıtla #13 : 23 Kasım 2007, 22:41:15 »
alkancım ilk defa duydum ve gerçekten enterasan yapılması gereken birşey çok tşk.
alkan kardesim iyiki cogu konuda bizleride aydinlatiyorsun saygilar
Canan GÖRÜR
1967 ADANA & BELÇİKA

Çevrimdışı Selman YİĞİT

• YaLNıZ KuRT 57
  • AvlakForum Üye
  • *
  • YALNIZ KURT 57
« Yanıtla #14 : 23 Kasım 2007, 22:49:14 »

Selman YİĞİT  / 1985
SİNOP/ERFELEK
0 544 553 04 41

Çevrimdışı Hüseyin ÇATALYÜREK

• Veteriner Hekim
  • AvlakForum Üye
  • *
    • www.catalyurek.com
« Yanıtla #15 : 29 Kasım 2007, 00:32:24 »
Benim tüfekte bir hata var diyordum ama nasıl düzelteceğimi bilmiyordum. Bilimsel ve akılcı olarak düzeltilebilirmiş. Teşekkür ederim.
Veteriner Hekim
Hüseyin ÇATALYÜREK
1978 SİVAS

Beretta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 24 Şubat 2008, 11:07:03 »
Bilgilendirme ve paylaşım için teşekkürler, ellerinize sağlık..

Çevrimdışı Mustafa KARDEŞ

• Müdavim Üyemiz
    • www.fencimustafahoca.tr.gg
« Yanıtla #17 : 29 Ocak 2009, 16:03:26 »
Alkan bey çok teşekkürler, bilgiler tatmin edici ve enteresan.
saygılar-sevgiler.
Cahille Oturup Bal Yiyeceğine, Alimle oturup Kuru Ekmek ye...! [Hz Mevlana]
emekli eğitimci 1957 BURSA-ESKİŞEHİR

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #18 : 06 Mayıs 2009, 17:38:45 »
Alkan bey çok teşekkürler, bilgiler tatmin edici ve enteresan.
saygılar-sevgiler.
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Hasan ERKOÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 14 Nisan 2011, 11:00:50 »
alkan bey ben sürekli alt vuruyorum ancak tüfeğide yeni aldım şimdi kundak kısa onu uzatmak basit ama alt vurduğum için kundağın arka kısmı mı kalkacak yoksa tüfeğe bağlantı yeri mi kaldırılacak çünkü dipçiğin arka arkası kaldırılınca namlu aşağıya düşecek bana bi anlatın
Hasan ERKOÇ
1976 ANAMUR

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 14 Nisan 2011, 11:47:33 »
Doğru tespitler Teşekkürler
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Mustafa ÖZTÜRK 06

• AvlakForum Üye
  • *
  • çıtak (nicelik biyere kadar sonuna kadar nitelik)
« Yanıtla #21 : 16 Temmuz 2011, 19:23:24 »
çok ilginç denemem lazım hemen
                                                                                                            mustafa öztürk 1982 Ankara kızılcahamam 0RH+

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #22 : 19 Nisan 2012, 22:50:34 »
Nerden estiyse bu konuyu tekrar okumak için aradım durdum. Neyse zor olmadı. Forumda silah konusunda en baba konulardan biri ve belki daha ötesi bence. Churchill üstadımızın yattığı yer nur olsun.

Yukarıdaki konuyu tekrar okuduktan sonra bir iki karalamak istedim. Yukarıdaki alıntının aslı tam böyle midir bilmiyorum, çeviren bilir ama bir ayrıntı eksik kalmış sanki. Diyor ki, "... burada gez yerine tüfeğin üzerinde pozisyon alan gözümüz vardır." Bu durumda hedefteki 10 cm çaplı noktaya atış yaparken çabucak yapılması gerekir. Dipçik yerleşince hemen asılmak lazım. Ayrıca bu işi sağlama almak için aynı işi peşpeşe -hedefi kağıdını değiştirmeden- 4-5-6 tekrarlamak daha iyi olur. Ne kadar çok atış yapılırsa hedeften sapma o kadar kesin belli olacaktır.

1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #23 : 20 Nisan 2012, 08:48:17 »
Nerden estiyse bu konuyu tekrar okumak için aradım durdum. Neyse zor olmadı. Forumda silah konusunda en baba konulardan biri ve belki daha ötesi bence. Churchill üstadımızın yattığı yer nur olsun.

Yukarıdaki konuyu tekrar okuduktan sonra bir iki karalamak istedim. Yukarıdaki alıntının aslı tam böyle midir bilmiyorum, çeviren bilir ama bir ayrıntı eksik kalmış sanki. Diyor ki, "... burada gez yerine tüfeğin üzerinde pozisyon alan gözümüz vardır." Bu durumda hedefteki 10 cm çaplı noktaya atış yaparken çabucak yapılması gerekir. Dipçik yerleşince hemen asılmak lazım. Ayrıca bu işi sağlama almak için aynı işi peşpeşe -hedefi kağıdını değiştirmeden- 4-5-6 tekrarlamak daha iyi olur. Ne kadar çok atış yapılırsa hedeften sapma o kadar kesin belli olacaktır.

Aynen sana katılıyorum Volkan ustam. Şahsen ben denedim, ne kadar çok atış yapılırsa o kadar sağlıklı sonuç elde ediliyor.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #24 : 21 Nisan 2012, 15:26:15 »
Alkan Hocam eline sağlık, burada paylaşman iyi olmuş. Şu yöntem bana göre prova tüfeğinden veya kol ölçüsünden vesaireden daha yakın geliyor. İhmal ettiğimden bizzat ölçüm yapamadım ama denemek istiyorum.

Bu arada ölçüleri inch olarak almak istemeyen varsa, 90 cm nin katı olan başka bir mesafe seçilebilir bana göre. Bu durumda 90 cm nin kaç katı uzaklığa atış yapılmışsa, dipçikteki değişiklik için Mesafe(cm)/90cm  katına bölünebilir. Hatta dipçikteki ölçü de inch değil cm olabilir. Mesela hedeften 10 cm kayma olmuşsa, hedefe uzaklık 18 m ise,

18 m = 1800 cm

1800/90 = 20 (kat)

vuruş merkezinin hedeften uzaklığı(vuruş hatası) = 10 cm

O halde dipçikte değişiklik,

10/20 = 0,5 cm olacaktır. Birim dönüşümü de yapılsa aynı sonucu verecektir.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: Enes KOÇAK, İbrahim TUTKUN