Gönderen Konu: Huğlu kasabası ve Abdullah Kara ziyareti  (Okunma sayısı 3878 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mesut KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Huğlu kasabası ve Abdullah Kara ziyareti
« : 10 Mayıs 2017, 10:01:40 »
Saygıdeğer avlak forum üyeleri…
   25.04.2017 tarihinde gerek gezip görmek ve gerekse de boyumuzun ölçüsünü aldırmak amacı ile Huğlu kasabasına Muhterem, Mete, İbrahim ve Yusuf abilerimle gittik. Malatya dan yola çıkarak gece yolculuğu ile Uzun yaylada hafifde olsa kar yağışı görerek Huğlu kasabasına sabah vakitlerinde vardık. Erken ulaştığımızdan bir süre etrafı izlemeye başladık. Torosların eteğinde oluşumuzu hemen fark ettik. Hava çok olmasada biraz sert. Aracın içerisinde etrafı izlerken Pointer köpek ve çevrede bulunan Kopay köpeklere bakıyorduk. Abdullah Kara ustayı aradık. Kendisi hemen gelin dedi ve işyerini tarif etti. Tabi bu arada kendisine mahcup bir şekilde ayrıldık. Uzun yoldan geldiğimizi fark etti ve tüm ısrarlarımıza rağmen evinde misafir ederek bize sabah kahvaltısı yaptırdı. Akabinde hemen evin altında bulunan, klasik ve bir o kadarda mistik bir kokusu bulunan atölyesine indik ve sıra ile kundak ölçülerimizi kontrol ettirdik. Öğlen sonuna kadar tüfek kundak ayarları ile ilgilendi sağolsun.  Bu arada ikinci el olarak satın almış olduğum Akdaş 312 SE nin kundağının sol atıcıya uyumlu olduğunu da ayrıca fark etmiş olduk. Hepimiz tüm silahlarımızı yanımıza almıştık. Kendisi babacan ve bir o kadarda misafir perverliği ile bizi yeterince utandırdı. Artık kendisine Abdullah amca demeye başladım.
   Abdullah amca ilk etapta yeni kundak yapma taraftarı değil. Mevcut kundağı kişiye uyarlamaya çalışıyor ve doğru bildiğimiz duruş, omuzlama vb.eksiklikleri tarif ettikden sonra yinede kundakta uyumsuzluk var ise yeni kundak yapımına karar veriyor.
   Anlayacağınız gidişimize değdi. Kendisi ile birlikte atölyede çalışırken oğulları İsmail, Ahmet ve Mustafa ile de ara ara sohbet etme imkanı bulduk, çayı birlikte yudumladık. Baba ve oğulları maşallah uyum içerisinde çalışıyorlar. Allah düzenlerini bozmasın.
   Kundak işlerinin ardından kısa bir vakit bulup Huğlu Kooperatifin kasaba meydanında bulunan satış reyonunu gezme fırsatıda bulduk. Akabinde silahlarını kullandığım AKDAŞ silaha giderek fabrikayı gezdik ve Hindistan dan misafirleri bulunan ve buna rağmen bize zaman ayıran Sadık Akdaş ustamız ilede sohbet etme fırsatı bulduk. Bir sonraki durağımız ise hemen yanıbaşında bulunan AKUS silah oldu. Burada da Oğuz ve Ömer bey ile sohbet etme fırsatı bulduk. Forum üyesi Fatih beyin yeni yaptırdığı çifte hakkındada bilgiler aldım. Kendisine şimdiden hayırlı olsun. Akus a ait çifte ile de birkaç atış yaptık. Akus çifteleri çok güzel. Tüfekler konusunda çok fazla teknik bilgiye sahip biri olmamakla birlikte çifte merakı olan ve almayı düşünen var ise kesinlikle yerli silah olarak AKUS’u almalarını öneririm. Hatta birlikte gittiğimiz Yusuf abimizde ortalama 4.600 TL. civarında olan bir çiftenin pazarlığını yaptı ve yakın zamanda siparişini vermeyi düşünüyor. Meneviş ve sürme boyalı.
   Sözü fazla uzatmadan yolculuğumuz ve gezimiz sürecinde çektiğim resimleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Tüm avcı doslarımıza Huğlu kasabasını görmelerini ve kundak konusunda Abdullah Kara amcayı ziyaret etmelerini (başkaca kundak ustalarıda vardır elbet. Tercih yapılabilir) kundaklarının kendilerine uyumlumu değilmi diye baktırmaları gerekir diye düşünüyorum. İlgi ve alakasına eksik etmeyen Abdullah amcaya (Abdullah Kara) ve oğullarına sizlerin nezdinde bir kez daha teşekkür ediyorum. Yeni av sezonunun da tüm avcı dostlarıma şimdiden bereketli olması ve gönüllerince geçirmelerini temenni ediyorum. Allaha emanet olunuz.   

1976-Elazığ/Palu (Malatya da ikamet eder)

The following users thanked this post: Alkan YOKSUL, Tuncay KAHRAMAN, Yavuz ACAR, Emrah AKDENİZ, Ramazan ÖZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: Huğlu kasabası ve Abdullah Kara ziyareti
« Yanıtla #1 : 10 Mayıs 2017, 10:28:22 »
Faydalı bir ziyaret olduğu aşikâr. Abdullah ustanın atölyesindeki o mistik ortam gerçekten güzel, mis gibi ceviz ağacı kokusu da var :) Ustalık, kalenderlik ve genel olarak huğlu halkında misafirperverlik desen zaten zirve yapmış durumda..
Ben de tekrar fırsat olur da gidebilirsem akdaş ve akusu da muhakkak gezerim. Yarım güne pek bir şey sığdıramadık sığmazdı da zaten, mecburi aceleye geldi. Gerçekten gidilmesi gezilip görülmesi gereken bir kasaba.
Paylaşım için teşekkürler.
« Son Düzenleme: 10 Mayıs 2017, 10:48:52 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Fazlı MORAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 16 Mayıs 2017, 12:35:21 »
Şartları zorluyormus ama 7/8 yıldan beri nasip olmadı. Abdullah amca İzmir'e geleceğini söyledi. O dahi olmadı... Bakalım Mevlam ne zamana nasip edecek?
  • huğlu 401A
  • huğlu renova kinetik sistem
  • sarsılmaz concort sport 66 namlu
  • kurzaar
Fazlı MORAL
1973  terme samsun ikamet menemen izmir
Cümleler doğrudur sen doğru isen
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

Çevrimdışı Mehmet TATLI

• Free Üye
  • *
    • www.tatligravur.net.tc
« Yanıtla #3 : 27 Mayıs 2017, 00:32:20 »
Hugluyu ziyaretinizde benim nadide gravur atelyemde pointer isledigimizi unutmusşunuz...Selamlar...
Mehmet TATLI / TÜFEK USTASI
1970-KONYA-HUĞLU
[email protected] / 05363392715
www.tatligravur.net.tc

The following users thanked this post: Serkan ÇİMEN, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Mesut KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 10 Temmuz 2017, 23:17:28 »
Mehmet bey çok özür diliyorum. Evet güzel bir pointer gravür işlemesini Mehmet Tatlı bey yaptı. Kendisi ile daha evvelden tlf. Aracılığı ile görüşmemiz olmuştu. Ancak huğluda caminin yanında gördüm kendisini. Yüz yüze tanışma şansını bulduk. Özrü bir borç bilerek sizlerin nezdinde yaptığı güzel pointer gravür için tekrar teşekkür ediyorum.

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1976-Elazığ/Palu (Malatya da ikamet eder)