Gönderen Konu: Süper pozede tek kurşun atışı  (Okunma sayısı 6512 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Süper pozede tek kurşun atışı
« Yanıtla #25 : 25 Ekim 2018, 01:32:17 »
Değerli arkadaşlarım özen denilen olay yok artık üretilirken. Çifte ve pozeler çok uzun süredir yapılıyor dünya üzerinde. Her iki namlunun kesiştiği mesafeler ve buna dair namlu birleşim açıları, artı bant kombinasyonları artık ezbere biliniyordur.  Saçma atışında sıkıntı olmaz diye bir bahane yoktur. Hele hele 30 cm sol, bilmem kaç cm sağ, üst, alt vuruyor...Hiç kimse kusura bakmasın ele ittiremediklerini bize ittiriyorlar, enayi yerine koyup bahane uyduruyorlar derim ben. 

Rus pozem vardı 20 numara. 25 metrede alt namlu tam nişan yerini, üst namlu ise 5 cm onun üstünü vuruyordu. Saçma da da aynıydı. 12 numara Rus pozem de oldu. O da aynı şekilde vuruyordu. Aradaki 5 cm, merminin dağılım hassasiyetini düşünürsek hiçti.  Huğlum vardı bir zamanlar 25 metrede alt ve üst namlu arpacığın gördüğü yere dürbün görüntüsü gibi delikleri birbirine karıştırarak vuruş yapıyordu.

Adam gibi yapın namluyu hem kurşunda hem saçmada aynı yeri vursun...

Biraderimde ava beraber başladığımız, üzerinde marka bile olmayan ama ustaların Üzümlü bu dedikleri en az 40 yıllık bir tek kırma var. 35 metreden arpacığın gördüğü yere deliği açıyor.  Bir o zamanı bir şimdiki teknolojiyi düşünün... Ayıptır yahu...

Bakıyorsunuz alt namlu sola ya da sağa kayık kaynatılmış, namlular doğru olsa bant yana kaynatılmış, bant tam ortalansa bu sefer de yüksekliği yanlış ayarlandığı için alt vuran, sağ-sol vuran bir sürü mamül var piyasada. Şok yuvalarındaki hataları saymıyorum bile. Alın iki otomatiği bakın namlusuna, önden bantın yüksekliği birinin 5 mm, diğerinin 4, ötekinin 3 mm... Aynı marka...Nasıl iş bu.  Namlusu yamuk tüfekler var piyasada. İçi parlak mı diye bakmayın, ışık halkalarına bakın fişek yatağından; namlu ağzındaki halka tam ortada mı... Çok şaşırırsınız emin olun.

Tüfek önce attığın yeri vuracak arkadaş.  Nişan hattı kusursuz olacak.  Eh bizim tüfekler ucuz, ne kadar ekmek o kadar köfte derseniz evdeki paslı Üzümlü'yü hatırlatırım herkese. ..

Daha önce kullandığım Baikal  27EM 1C tüfeğimdeki tespitlerin aynılarını izah etmişsiniz sayın KAÇAR.
Ben bu tespitlerinize ilave olarak şunu söyleyeyim.
Tüfeğimime ikinci bir Full şok aldım.
Orjinal Baikal full şok.
İki namluyada full şokları taktım. Aynı marka ve gramajdaki fiseklerle 36.6 m de grupman denedim.Ve gözlerime inanamadım.
İki ayrı namlu ve iki ayrı ful şok.
Resmini aşağıya atıyorum.
İki hedef arasında
30 inç te 1 saçma
20 inç te 3 saçma
5 inç te    2 saçma fark çıktı.
İşte o gün anladım ki milletin kütük diye omuzladığı,estetiği olmayan ,ve yerli tüfeklerden bile kötü olduğu söylenen BAİKAL ın
Namlu birleşimi ve şok standartlarının hiç bir yerli tüfekle kıyaslanamayacak kadar çok daha iyi olduğuydu.

Son olarak yinede slug namlu olmayan bir tüfekte nokta kurşun atan bir tüfeğe denk geldiyseniz Kadir gecesi doğmuş kadar şanslısınızdır.
Ben sitemiz üyelerinden İbrahim TUTKUN kardeşimizden aldığım A300 de ilk defa nokta kurşun atan bir tüfeğe denk geldim.
Tüfek slug namlu olmaksızın kurşunu nokta atıyor.
Son olarak böyle bir tüfeği bulan birisi olarak maceraya devam etmeden eldekini sıkı tutarak sahip çıkmakta fayda var diye düşünüyorum.
Selamlarımla..
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2018, 01:36:20 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 25 Ekim 2018, 02:12:33 »
Konu alt üst çifte konuyu sabote etmiş gibi olacağım ama,Yasin Bey ip testiniz gayet iyi çalışıyor az önce Ramazan ustaya yaptırdığım şeritli slug namluya uyguladım çok güzel iş çıkarmış iyiki yaptırmışım,Suat beyin kadir gecesi tespitine biraz tebessüm etmekle birlikte ülkemiz şartlarında durum malesef öyle ne zaman yeni tüfeğe meyletsem Tuncay hocamın söylediği söz hep aklıma gelir “Daha iyisini ararken eldeki iyiden olmamak lazım” o yüzden tüfek alma isteğini sürekli öteliyorum.
Tek kurşunlarla  binlerce test yaptım değişkenler çok fazla olsada slug namlu için yazıyorum  tüfek arpacığın gösterdiği yeri vurmalı ki diğer değişkenleri tartışabilelim (lakin mobil şoklu namlularda tapa ve şok yuvaları işi çok değiştiriyor)
Aşağıda paylaşacağım çalışmalarda tapaları aynı şekilleri farklı  3 kurşunun testi var çok küçük farklarla isabet etkilensede namlu istikrarı hemen ortaya çıkıyor.
Not:Kurşunlar ve tapaları modifiye edilerek dolumları tarafımdan yapılmıştır.
Özkara hallow point

Özkara foster

Özkara kısa tip Brenneke

Özkara uzun tip Brenneke yıldız kapama.

« Son Düzenleme: 25 Ekim 2018, 03:24:45 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Recep ERTUNÇ, Yasin ALAN

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #27 : 25 Ekim 2018, 09:50:52 »
Seri üretimin bu kadar özensizleştiği bir dönemde eldeki iyiyi sorgulamak inanınız kaşınmak demek en hafifinden.
Tevfik bey kardeşim,
O Hatsan'ı fabrikası ile değişmezdim yerinizde olsam ,aynı şey Suat dostumun a300'ü içinde geçerli.
Daha iyiyi bulayım  derken 2009 'dan beri tüfek aramakla geçti ömrüm, epey bir miktarda zarar ediyorsun tabi..
Kulağıma küpe oldu "Daha iyi kavramı ,eldeki mevcut iyinin en büyük düşmanıdır!"
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, M.Burak METİLLİ

Çevrimdışı Naim ZENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 25 Ekim 2018, 11:30:31 »
Seri üretimin bu kadar özensizleştiği bir dönemde eldeki iyiyi sorgulamak inanınız kaşınmak demek en hafifinden.
Tevfik bey kardeşim,
O Hatsan'ı fabrikası ile değişmezdim yerinizde olsam ,aynı şey Suat dostumun a300'ü içinde geçerli.
Daha iyiyi bulayım  derken 2009 'dan beri tüfek aramakla geçti ömrüm, epey bir miktarda zarar ediyorsun tabi..
Kulağıma küpe oldu "Daha iyi kavramı ,eldeki mevcut iyinin en büyük düşmanıdır!"
Yıllar önce okuduğum bir cümle geldi aklıma'' Mükemmel, iyinin düşmanıdır.'' Bu arada tüfek kargodaymış. Hafta sonu detaylıca incelemeye çalışacağım.
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2018, 11:32:01 Gönderen: Naim ZENGİN »
Armsan Paragon combo set
akus hunter lux 71 cm namlu
Remington 870 express

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Tevfik GÜN, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Yasin ALAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #29 : 26 Ekim 2018, 21:09:16 »
Tevfik Bey sizin Field Hunter' ın herhangi bir teste ihtiyacı olduğunu sanmıyorum. Maaş'Allah diyelim.

Yukarıdaki videolarda Ramazan Usta' nın yaptığı namluyu mu kullandınız? Sanki çok hafif sol vuruyor gibi geldi. Daha önceki uzun mesafe videolarınızda nokta atışına yakın atışlar yapıyordunuz. Fişekler ile alakalı da olabilir tabi. Fişeklerin DNA sına iyice indiniz, artık kurşunlara yön vermeye başlayacağınızı söylerseniz şaşırmam.  :)
  • Glock 19 Gen 4
  • Benelli Supernova
  • Stoeger M3K
  • Armsan RS S1
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 27 Ekim 2018, 15:07:35 »
Tevfik Bey sizin Field Hunter' ın herhangi bir teste ihtiyacı olduğunu sanmıyorum. Maaş'Allah diyelim.

Yukarıdaki videolarda Ramazan Usta' nın yaptığı namluyu mu kullandınız? Sanki çok hafif sol vuruyor gibi geldi. Daha önceki uzun mesafe videolarınızda nokta atışına yakın atışlar yapıyordunuz. Fişekler ile alakalı da olabilir tabi. Fişeklerin DNA sına iyice indiniz, artık kurşunlara yön vermeye başlayacağınızı söylerseniz şaşırmam.  :)
Teşekkür ederim Yasin Bey,tespitiniz doğrudur efendim merkezden bir miktar sola sapma mevcut bunun tespit ettiğim iki nedeni var gibi emin olmamakla birlikte yüksek çıkış hızı ve kurşunu tapaya bağlamakta kullandığım yapıştırıcı türü uzak bir ihtimal ise namlu,kasa, nişan ve göz kusurları vaktim olsa hepsini ayrı ayrı test edeceğim ama vakit kısıtlı.
İmkanlar el verse de sp2 ve m92s barutlarını temin edebilsek fişekler konusunda daha sıradışı sonuçlar elde edeceğiz ama, malesef sıradan barutları bulmaktabile güçlük çekiyoruz artık.
Saygılarımla...
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2018, 15:08:47 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Yasin ALAN

Çevrimdışı Cengiz OKÇU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 29 Ekim 2018, 15:39:19 »
Naim bey tüfekten haber varmı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
1983
Yozgat

Çevrimdışı Naim ZENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #32 : 29 Ekim 2018, 19:12:42 »
Cengiz bey, tüfek elime geçti ama pazar günü keklik peşinde koşmaktan test etmeye vakit bulamadım
Armsan Paragon combo set
Remington 870 express

Çevrimdışı Hilmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 10 Kasım 2018, 21:49:47 »
Kitabın ortasından konuya girmiş gibi oldum ama üst/alt ve yan yana çiftelerde bir namlu diğerine göre bir miktar dar olduğu için, dar olan namluda sürtünme fazla olacağından bu namludan çıkan kurşun diğer namludan atılacak kurşuna nazaran daha çabuk hız kaybedecek ve daha çabuk transsonik olacaktır. Buna bağlı olarak çiftelerde kurşun atışlarında iki namlu aynı noktayı vurmayacaktır. Tabi bu dediğim daha önce bahsi geçen imalat hatalarından kaynaklı bir noktada toplanmayan vuruşlar kadar bariz bir fark ortaya koymayacaktır diye düşünüyorum.
  • Akus Hunter Delüx üst/alt çifte 71
  • Beretta 686 Sp1
  • Browning Maxus
Dört yaman sızım var inceden ince
Vatanca, bayrakça, törece, dince

Çevrimdışı Can GÜNCEŞEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 11 Kasım 2018, 14:35:46 »
Kitabın ortasından konuya girmiş gibi oldum ama üst/alt ve yan yana çiftelerde bir namlu diğerine göre bir miktar dar olduğu için, dar olan namluda sürtünme fazla olacağından bu namludan çıkan kurşun diğer namludan atılacak kurşuna nazaran daha çabuk hız kaybedecek ve daha çabuk transsonik olacaktır. Buna bağlı olarak çiftelerde kurşun atışlarında iki namlu aynı noktayı vurmayacaktır. Tabi bu dediğim daha önce bahsi geçen imalat hatalarından kaynaklı bir noktada toplanmayan vuruşlar kadar bariz bir fark ortaya koymayacaktır diye düşünüyorum.
Çifte ve süper pozelerde dar olan bir yıldızlı namlu dan tek kurşun atışı yapılmaz.
  • Üzümlü koop. 12 kalibre süper poze
  • Hatsan striker edge 5.5 mm
1981 - İzmir

Çevrimdışı Naim ZENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 11 Kasım 2018, 23:45:00 »
Arkadaşlar tüfeği bu gün 36,5 metrede tekrar denedim. Aslında niyetim  videoya çekmekti ama hafıza kartının gazabına uğrayınca iş yarım kaldı. Özet geçemk gerekirse, ayakta desteksiz atışlarda her iki namlu ile 2  şer atış yaptım ve her iki namluda atış esnasında 5 numara şok kullandım. Atışlarda mermi kusurunu minimalize etmek adına RC palla 32 gram tek kurşun kullandım. Her iki namluda atışlarım merkezden 10 cm sol üst vurdu ve iki namlu atışları arasında yaklaşık 2-3 santim kadar mesafe kaldı. Atışların desteksiz ayakta olması ve kağıdın merkezinde çizdiğim dairenin yeterince renkli olmaması nişan alma safhasında beni kısmen zorladığı için ve 2 namlu atışı arasında 2-3 cm fark olması benim açımdan kabul edilebilir bir durum oluşturdu. Bu arada B&P 32 gram tek kurşunla yaptığım iki atışta daha merkeze yakın atışlar yaptım ama B&P kuşunların izlerine bakıldığında takla attığı bariz belli oluyordu. Saçma atışında da yine B&P 32 gram 6 numara saçam kullandım veüst namlu ile 3 no lu şok takılı iken atış yaptım.  Saçmaların dağılımı beli belirsiz hafif üst olmakla beraber oldukça homojen bir dağılım gösterdi ve 51 cm çaplı dairede 135 saçma girişi mevcuttu. İnşaallah bir ara resmini buraya yüklerim. Sonuç olarak İtüfek ilk geldiğinde merkezden ve birbirinden 30-35 cm uzak atan ve tamamen sağ vuran bir namluya sahip idi şu anda namlu atışları yukarda ayrıntılarını verdiğim gibi bana göre makul sınırlarda atışlar yapar hale getirilmiş. Akus a tüfeğinin arkasında durduğu ve çözüm ürettiği için buradan teşekkür ederim
Armsan Paragon combo set
Remington 870 express

Çevrimdışı Naim ZENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 11 Kasım 2018, 23:48:45 »

x
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2018, 23:52:20 Gönderen: Naim ZENGİN »
Armsan Paragon combo set
Remington 870 express

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #37 : 11 Kasım 2018, 23:58:36 »
Ya abilerim neden bir tüfek attığı yeri değil de, sağı solu vurur. Bu Silah insanın hedef aldığı yeri vurabilmesi için değil midir ? Bu sorun biz atıcılarda mı yoksa namlu üretemeyen Firmalarımızda mı ? Yoksa biz mi çok takıyoruz bu meseleye. Silah dediğin attığın yeri vuracak yoksa silahın olmuş ya da olmamış hiç bir farkı yok. Bu tür vakaları gördükçe daha çok kızıyorum üreticilere. Merdan abi yaşadığı tecrübeleri daha önceki yazılarda dile getirdi. Valla anlam veremiyorum. Allah attı yeri vuran silah nasip etsin  :blank:
  • ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷

Çevrimdışı Hilmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #38 : 12 Kasım 2018, 00:09:34 »
Söylediğiniz konuda haklısınız Can Bey ama benim bahsettiğim namlu çıkış çapı değil namlu iç çapıdır.
  • Akus Hunter Delüx üst/alt çifte 71
  • Beretta 686 Sp1
  • Browning Maxus
Dört yaman sızım var inceden ince
Vatanca, bayrakça, törece, dince

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #39 : 12 Kasım 2018, 08:35:47 »

Sayın Hilmi kardeşim,

Bildiğim kadarı ile ve izninizle bazı düzeltmeler yapmak isterim.

Çift namlulu tüfeklerde namlu çapları farklı olmaz, eğer sabit şok varsa şoklardan biri diğerine göre dardır

Sürtünme konusu genellikle av ve avcı camiasında yanlış bilinen, yanlış yorumlanan bir konudur. Sürtünme ivmeyi etkilese bile ardındaki barut gazı basıncı sürtünme nedeniyle namlu çıkış hızını etkilemez. Uzun namluda daha uzun mesafe sürtünme olmasına rağmen, kısa namluya göre namlu çıkış hızı daha fazladır. Namlu çapı artınca birim yüzeye düşen basınç azalacağından, daha dar namluya göre sürtünme az olmasına rağmen, namlu çıkış hızı düşer.

Çiftelerde standart namlu ayarı, vuruş noktasının 40 yarda ( 36.5 metre) mesafede ayni olması şeklindedir, yani mermi yolu bu mesafede birleşir.

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Ercan TURYAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • CANSA CAN, KANSA KAN, YETER Kİ SEN DALGALAN.
« Yanıtla #40 : 13 Kasım 2018, 14:26:27 »
Akusta ilk defa böyle bir şey duydum üstesinden geldiği için tebrikler

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Armsan Phenoma Bronz Otomatik
  • Akus Hunter Lux Süperpoze
1988 - Bursa