Gönderen Konu: Amerikan Sülünleri Nereden Geldi?  (Okunma sayısı 5632 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Amerikan Sülünleri Nereden Geldi?
« : 31 Ağustos 2013, 17:00:15 »
http://www.randywakeman.com/WhereAmerican%20PheasantsCameFrom.htm

Yukarıdaki yazıda ilk sülünlerin 1881 yılında Amerika'nın Oregon eyaletine getirildiğinden, 29 adet sülünün 10 yıl sonra tarım zararlısına dönüşecek kadar çoğalmasından, öyle ki çiftlikteki tavukları bile kaçıracak hale gelmesindan sonra ava açıldığında, yani 1892'de eyalette 50.000 sülün avlandığndan, sonra diğer eyaletlere de yerleştirlidiğinden bahsediyor. Bizde 1934 senesinden bu yana avı yasak ve hala yasak, hala çoğalmadı, hala yasak, hala...
« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2013, 17:02:17 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Amerikan Sülünleri Nereden Geldi?
« Yanıtla #1 : 31 Ağustos 2013, 23:20:52 »
bizdekiler kümes sülünü,kümes kekligi niye üreyemiyorsa kümes sülünüde aynı nedenden üreyemiyordur... kümeshastalıgı-antibiyotik dengesi....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 31 Ağustos 2013, 23:56:09 »
Birol yazıda sülünlerin kümesten mi, doğadan mı sağlandığı yazmıyor ama onun önemi yok aslında. Tee 1881 de bir yol bulunmuş, çiftliğe salınmış ve 10 sene sonra avı serbest olunca 50 bini avlanmış. Çin'den getirmişler. Bizimkiler de aynını yapsın :)

İşin gerçeği bu başarının içinde onların korunması, yasalara uyulması, muhtemelen yaşadığı ortamın iyileştirilmesi gibi şeyler de olması mümkün. Adamlar hesapsız iş yapmıyor. Boş arazilere yaban hayvanlarının saklanması, yemlenmesi, su ihtiyacının giderilmesi için yıkılmış ağaçları kaldırmıyor, yemlenmeleri için yemişli yabani ot ve bitkiler ekiyor, otları yakmıyor, su gözleri yapıyor vs vs. Yani boş yerler bile başıboş değil. Biz sulak olanı da yok ediyor, çiftçiye veriyoruz. Onu da kontrol etmiyoruz, doğru mu yapıyor diye. Saldım çayıra.. KOntrol etse ya. Yakmayacaksın, nadasa bıratığında şunları ekeceksin, şuraya su gözü yap, ziraatçımdan izinsiz ilaç kullanma... Neyse, detayını bilen biliyordur.

Dahası da var. Amerika'da sülün yokmuş, keklik yokmuş sonradan yerleştirilmiş. Biz de onlardan yabani hindi getirtsek, başka ülkeden başka bir şey, mesela envayi dağ horozu gibi şeyler var. Hadi bunları geçsek, keklikle sülünden ne haber. Devlet orayı burayı avbis mavbis edeceğine boş alanlara bunları yerleştirmeyi denesin. Gökçeada'yı savdılar gitti. Daha ne diyeyim. Hiç değilse federasyonlar bu konuda çalışma yapsa veya devlete baskı yapsa veya devletten yardım alıp bilenlere federasyonlar yaptırsa. Hepimiz de alkışlasak, Avrupa takdir etse...

Uzun oldu inşallah okumak sıkıcı olmaz.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN, Mustafa AYDIN 54, Ömer ÖZSOY, Aslan POLAT

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #3 : 01 Eylül 2013, 00:10:09 »
Amerikan Sülünleri Nereden Geldi? yerine
Bizde şöyle sorulabilir salınan sülünlerin kekliklerin sayısı kaçtır şu an kaç tane olmuşlardır ! yada kalmışlardır ? bu konuda başarılı bir örnek varmıdır ?
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54, Ömer ÖZSOY, Aslan POLAT

Çevrimdışı Nazmi ALKAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 01 Eylül 2013, 12:20:14 »
Herkez medeniyetten çağdaşlıktan gelişmişlikten bahsederken bizim bu değerler içinde nerede ve hangi konumda olduğumuz bence özellikle incelenmeli.Bilinç olmadan bir işi yaptım diyip birilerinin cebine para koyduktan sonra bu iş olmuyor bitmiş sayılmıyor çünkü bir amaca hizmet etmiyor. Hemen kendi yaşadığım bölgeden örnekler veriyim sizlere. Yaşadağım yer Trakya'da Çorlu'nun bir ilçesi. Bundan 5 sene önce devasa bir alana sülün salımı yapıldı üzerine bölge 4 yılı aşkın bir süre ava kapalı olarak kaldı.Sonrasımı hiçbirşey yok hiçbirşey hemde peki nerde bu sülünler?Hepsini tilkiler çakallar mı yedi insanlar mı katleetti? Yoksa doğal seleksiyon yöntemi ile adapte olamayıp öldüler mi hangisi? Bir kişi de çıkıp Milli Parklar,Orman İşletmeden şunun cevabını versin ya bana.Geçen sene ava açıldı saha 1 sene açık kaldı.Sülünden falan eser yok tabi o defterler bu 5 yıllık zaman zarfında kapatıldı gitti.Ava açık olduğu zaman biraz üveyik,tavşan kışın çulluk yaptığımız bir yer bu bahsettiğim mera öyle ahım şahım da bir av popülasyonuda hakikaten yok gönül eğlendirir anca.Bana en yakın ulaşımı en kolay mera çünkü başka bu av hayvanlarını avlayabileceğim bir alan yok.Sanayi ve tarım arazisinden dolayı.İyi kötü av keyfi yaşadığımız bir yerdi.Bu sene ne oldu aynı durumun devamı 5 sene sonra tarih tekerrür etti. Benim tek keyif alarak avladığım av hayvanı popülasyonu olan bizim bi kaç av hayvanı görmemizi sağlayan yere yine bir kampanya ile sülün salımı yapıldı göya .Alan ava yine kapatıldı ne zaman da açılacağı meçhul.Devlet avlağı yapılacağı vs.gibi söylentilerde cabası.Noldu peki bu sene benim avlandığım alanı yok etti bitirdi.Sülününe lanet olsun onların.Benim avlanacağım arazi yok var olanı bu şekilde ava kapalı.Bohçacı değiliz ya devlete vergimizi veriyor pulumuzu alıp avlanıyoruz ya. Hiçbir işe yaramadı bu projede başarısız olucak ben yine bu kadar zamanımı heba etmiş ve devlete boşu boşuna para vermeye devam etmiş olucam.Napim belgelerimi iptal ettirip kaçak av yapsam çok mu iyi çok mu mantıklı.Akıl karı olmayan işlerin hepsinin içerisindeyiz.Bilinç yok arge yok deneyimli uzman kadrolar doğa bilimciler yok.Olanlar bir elin parmaklarını geçmicek kadar. Sonra neden bu haldeyiz buyrun ispatı canlı örneği sizlere.
1989-Çorlu

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN, Aslan POLAT

Çevrimdışı Mustafa YAMANER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 08 Eylül 2013, 15:02:47 »
Biz Ülke olarak henüz,toprakları üzerinde yaşayan insanlarının sayısını bile tam olarak bilmeyen,Ülkemizdeki silah sayısını bilmeyen,İnsan ve canlıların genetik istatistiklerini tutamayan,Büyük veya küçük hayvan popülasyonu nu tutamayan, ağaç sayısını ve cinslerini bilmeyen;AMA ! insanlarından (en azından kayıtlı belgeli-Tc.Numarası olanlardan) nasıl para kopartırız diye düşünen geçmiş ve şimdiki yönetimden, Yok avcılık, yok popülasyon,yok avbis,Özel avlak,Devlet avlağı,yok evcil keklık,sülün hesabını bilmesini nasıl bekliyoruz anlamış değilim.Sonuç olarak..Biz Peygamber efendimizin" İŞİ EHLİNE VERİNİZ" sözünün gereğini yapmadan,BİZ BİRLİK OLMADAN !havanda su dövmeye devam ederiz diye düşünüyorum.
Mustafa YAMANER
1965 EREĞLİ-KONYA / ADANA

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54, Ömer GÜNEY, Aslan POLAT

Çevrimdışı Aslan POLAT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #6 : 07 Kasım 2017, 11:11:19 »
http://www.randywakeman.com/WhereAmerican%20PheasantsCameFrom.htm

Yukarıdaki yazıda ilk sülünlerin 1881 yılında Amerika'nın Oregon eyaletine getirildiğinden, 29 adet sülünün 10 yıl sonra tarım zararlısına dönüşecek kadar çoğalmasından, öyle ki çiftlikteki tavukları bile kaçıracak hale gelmesindan sonra ava açıldığında, yani 1892'de eyalette 50.000 sülün avlandığndan, sonra diğer eyaletlere de yerleştirlidiğinden bahsediyor. Bizde 1934 senesinden bu yana avı yasak ve hala yasak, hala çoğalmadı, hala yasak, hala...

Keşke biz de Amerika bıldırcınlarını getirip çoğaltabilsek... Ama.. Hazırkileri bile tükettik!
Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır.

Çevrimdışı Cihan TURGAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 07 Kasım 2017, 21:45:08 »
bizim buraya yıllar önce 500 adet salındı sülün,bölge ava kapatıldı 5 yıl sadece domuzavı yapıldı herkez korudu.5 yıl sonra biz avcıların tahmini kalan sülün sayısı 0 cünkü ava açılan bölgede hala gören yok.yumurta yavru gören vardı ama bitti....burda fayda gören o bölgede keklik yerli olarak vardı biraz keklik popülasyonu artdı okadar.proje tutmadı.benim şahsi görüşüm eğer bir bölgede geçmişinde bir hayvan yoksa aşılama yoluyla olmuyor olmadı tecrübeyle sabittir.
Cihan TURGAY
1973 balıkesir

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54

Çevrimdışı Ali DOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 07 Kasım 2017, 22:32:47 »
Ben kuluçka makinesinde 6 tane sülün 10 keklik çıkardım sülünlerin 1 tanes hayatta 4 aylık oldu hala yürümesini bile bilmiyor çok narin ve ve kibar bi hayvan doğaya salsam imkanı yok hayattta kalamaz ama kekliklerimi salsam sadece avcıya av olur o derece
1997 AYDIN/çine

Çevrimdışı Lokman DERELİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 08 Kasım 2017, 01:23:28 »
Kalıplaşmış bir sey olcak ama eğitim ve bilinçli bir toplum olmadan kusura bakmayın hiçbirşey olmuyor..Bundan yıllar önce erzincan a 15 km uzaklıktaki köyümde tavşanları bile su içerken izleme fırsatımız olurdu far avı sayesinde derman için 1 adet bile kalmadı..Biz avcılar olarak çekirge sürüsü gibiyiz girdiğimiz yeri kurutuyoruz..Herseyi avcıya baglamıyorum bunun devlet politaksı DSİ ve tarım ilaçları vs gibi birçok sebebi vardır eminim ama avcı olarak bizlerin çok aç gözlü oldugumuzu düşünüyorum...Av a hiç  şans tanımamak adına kendimizi sürekli geliştiriyoruz yeni aletler vs  vs bir avlağa 20-30 kişi girip keklik alaylarından bir tane bile kalmaması için elimizden geleni yapıyouruz ve sorsanız hep kendimize haklı olmak için güzel ve geçerli bahaneler buluyoruz ( o kadar yolu boşunamı geldik bu kadar masrafı 2 keklik içinmi yaptık  emek verdik vs vs.. ) Ben isviçrede yaşıyorum yaşadığım yer merkezi bir yer olmasına ragmen ördekler  şehrin içinde cirit atıyor.. Zürih gölü var zürih şehrinin göbeğinde 5-7 kiloluk yayınları alabalıkları yakalıyolar adamlar ama düşünüyorum erzincanın merkezinde böyle bir göl vs olsa bırakın ağı elektirik verir dinamit atarlar yani diyeceğim siz devlet olarak bilinçli bir toplum yetiştirmeden  milyonlarca kuş salsanızda bir getirisi olmaz...Daha geçenlerde Erzincanda köylü avcıya saldırmış vs gibi bir haber okudum..Doğru olmayan bir davranış tasfip edmiyorum ama gelen avcılar insanlar üzerinde nasıl bir etki bırakmışlarki yöre halkı avcıdan nefret eder olmuş..Ben 7-8 sene avcılığa bir fiil çantacı tabiriyle babamın yanında gezerek başladım..Avcılık bir kültür işidir bence ve bu kültüre sahip olan ava ve doğaya saygıyı özümseyen bir insandır, örnek vercek olursak biz erzincanda herhangi bir bölgeye ava gittiğimizde dagda avcı carsa o bölgeyye girmezdik, ama dısardan gelen avcı arkadaslar bırak avcı var diye bölgeye girmemeyi asagıdan takip edip avcının kaldırdığı kekliği vurmak için avcının karşı tarafından kekliğe hucum ediyorlar ... Sonrada haberlerde köylü avcıya saldırdı diye okuyoruz... Bence bu düzünde biz bi 20 sene daha avlanırız sonra zaten avlayacak hayvan kalmaz..Saglıcakla kalın..
1984- Erzincan

The following users thanked this post: Zülküf ÖZDUMAN, Aslan POLAT

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 08 Kasım 2017, 08:26:02 »
Yİne bu forumda okumuştum, adamlar kekliği amerikaya götürüyorlar, götürmeden kastım doğal ortamından yakalanan yani makine ile çıkartma değil, bir meraya salıyor ancak kuşlar bir süre sonra ölüyor bu defa habitatindaki bitkilerden de götürerek üretimi sağlıyorlar. Demem o ki makineden çıkarttım attım hadi bakalım bekle olacak yetişecek kendi kendine olmaz o iş keklik salacaksan doğudaki illerden popilasyonun fazla olduğu yerleden alıp uygun meraya salacaksın koruyacaksan öyle koruyacaksın yoksa bu şekilde tilkilere ziyafet çekmiş oluyoruz.
Sülüne gelirsek Balkan ülkelerinden alıp getirile bilir doğal ortamdan büyüyen 10 erkek 20 -30 dişinin üreme potansiyeli eminimki kuluçkadan çıkartılan 200 sülüne göre daha fazla olacaktır.
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

The following users thanked this post: Aslan POLAT

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 08 Kasım 2017, 08:46:05 »
Ülkemizdeki hiçbir b....tn anlamayan yönetici zihniyetler hele birde salım yapıp bunu yayınlamıyorlarmı hasta oluyorum.yurt dışında başka bir örneği yok bu maskaralığın.ya hiçbirşey anlamıyorsan İspanyayı örnek al.bak ki adamlar neyi nasıl yapıyor.kafesleri aç kümes kuşlarını kışkışla marifet yapmış gibide.çok gülüyorum ama çok.sen salım yapılacak sahada nasıl bir islah çalışması yaptın bu hayvan ne yer ne içer yem ve su olanaklarını sağladınmı predetör mücadeleni yaptınmı yerleşik halk ile istişare edip bilinçlendirdinmi kış için ne düşündün.çoook gerideyiz çoooook
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

The following users thanked this post: Zülküf ÖZDUMAN, Ömer ÖZSOY, Aslan POLAT

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 08 Kasım 2017, 10:38:49 »
 sanatçıyı sevmem ama sözleri güzel ''yonca avcimik'' hanfendisinin

tıklayınız,.. https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwivnrDPuK7XAhVsIsAKHV2TDYUQtwIIJjAA&url=https%3A%2F%2Fwww.izlesene.com%2Fvideo%2Fyonca-evcimik-durum-kotu%2F7899918&usg=AOvVaw2YzApH7p-dW9it-_TRL1wD

malesef ezberci ve dayatmacı zihniyetten kurtulmayıp akademik olmayan deneme yanılmalarla yapılan üretim ve uygulamalar sonuçsuz kalmakta,

yukarıda yorum yazan arkadaşlarımında değindiği habitat ve doğal yaşam alanı şartlarının uygunsuzluğu rehabilite edilmeden salınan her cins kuşun veya av hayvanının doğal ortama adeptasyonu hep başarısızlıkla netice bulmuştur varmı duyan bilen yoksa bizmi haberdar değiliz yapılan salım yönteminin başarıya ulaştığını.

yok masa başından envalter sayımı yok göçmen kuşa kota yok yırtıcı popilasyonu yok salım yakın tarih yakın geçmiş ormanlık bölgede gölet su akarsu yok ama ördek kotası verilmiş  ;D 3 sezon yada dört sezon öncesi serhat çelebioğlu bey paylaşmıştı rezaleti eskiler bilir veya hatırlayanlar vardır işte böyleyken hal yönetim mekanizmasından bi cacık olmaz benim görüşüm,..

ha peki ne yapmalı ,..?...

şahsi görüşüm;

birliktelik ve tek yumruk olmaktan geçen yola baş koyup taşın altına elimizi sokmazsak, mevcuttaki idare ve şartlarla bu böyle gelmiş gider.

O0''avcılığı avcılar yönetmeli'' O0

saygılarımla.

• TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 08 Kasım 2017, 10:44:35 »
''avcı'' derken yanlış anlaşılmaya,

kasetle onlarca kuşa tüfek atan kıyma makinesi etçil vicdansızları kastetmedim.

saygılar,..
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 08 Kasım 2017, 14:27:10 »
Amerika da olup bizde olmayan çok şey vardır,bunlardan biri de hukuk sistemidir.amerika da sulak alanlar,tarım alanları av hayvanları ciddi bir şekilde korunmaktadır.orada imar izni olmayan bir yere hukuka aykırı inşaat yapmaya,fabrika yapmaya vs. kalkarsan Amerikan başkanı bile izin verse defterini dürerler,7 sülalesine de gün yüzü göstermezler.son sözü yargıçlar ve hukuk söyler.
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

The following users thanked this post: Zülküf ÖZDUMAN, Cengiz ÖNGÖREN, Aslan POLAT