Gönderen Konu: ZEVK ICIN AVLANIYORSUNUZ DIYENLERE EN IYI CEVAP  (Okunma sayısı 6567 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK 27

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
ZEVK ICIN AVLANIYORSUNUZ DIYENLERE EN IYI CEVAP
« : 19 Kasım 2015, 23:48:20 »
Ibrahim Öztürk
16 Kasım, 21:24 · Gaziantep · Düzenlendi ·
ZEVK ICIN AVLANIYORSUNUZ DIYENLERE EN IYI CEVAP
Alıntı yapılan: Mustafa ERTAN - 19 Ocak 2012, 16:59:10
Avcılık günah değildir et ihtiyacını gidermek için yapılan avcılık günah ve haram değildir ancak , ben bunu açıklıkla yazıyorum bizim yaptığımız av zevk ve keyif için yapılan avdır onun için bu av günahdır et için avlanmıyoruz bu gayet açık ve nettir... Et ihtiyacımız olsa zaten ava harcadığımız parayla kilolarca et alabiliriz benim görüşüm budur.
Mustafa Bey, çok net fetva vermişsiniz  (gerçekten dini konularda yetkin biri de olabilirsiniz) ama ben size katılamıyacağım. Nedenini şöyle açıklamaya çalışayım;
Kanuni Sultan Süleyman döneminde, cami yapımı sırasında bir direği karınca sarar ve Kanuni o zamanın ulemasından Şeyh-ül İslam Zembili Ali Efendi’ye bir mektupla durumu bildirip fetva ister ve şöyle der:
“Direği sarınca karınca;
Var mıdır vebali karıncayı kırınca?”
Zembilli de cevap gönderir:
“Yarın ruz-u mahşere varınca
Hesap sorar Süleyman’dan karınca!”
Sultan bunun üzerine karıncaları öldürmez, direğin yerini değiştirir.
Şimdi bu kadar dini hassasiyeti olan Osmanlı Sultanlarının et alamayacak kadar fakir olmaları elbette mümkün değil iken ve tamamına yakını ava giderken, Ecdadımızın et ihtiyaçlarını karşılamak için ava gittiğini söyleyemeyiz değil mi
Sonuç olarak;
Bizler Sultan Süleymanın yanında kalırız birer KARINCA;
Bize de av helal olur,Sultan Süleymana helal olunca
Sevgiler.
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2015, 09:18:01 Gönderen: İbrahim ÖZTÜRK 27 »
1976 gaziantep

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: ZEVK ICIN AVLANIYORSUNUZ DIYENLERE EN IYI CEVAP
« Yanıtla #1 : 20 Kasım 2015, 01:15:40 »
gayet guzel bır açıklama olmuş
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

The following users thanked this post: Ömer YILDIRIM

Çevrimdışı Adem ÖZENEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 20 Kasım 2015, 09:36:46 »
 ;D ;D ;D ;) ;) ;)
1963 Maltepe-İstanbul

Çevrimdışı Ömer GÜNEY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 20 Kasım 2015, 10:03:10 »
Kuran-ı Kerimde avlanmanın et ihtiyacı üzerine yapılmasıyla ilgili bir hüküm yoktur. Avlanmak helaldir. Sadece yasak olan zaman dilimleri vardır. Aksini iddia edenler dikkatli olmalı. Sahabeden de avcılığa çok düşkün olanlar vardı. Buna rağmen Peygamberimizin konuyla ilgili aksi bir görüşü yoktur.
1971 İstanbul

The following users thanked this post: Atilla KORKMAZ

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 20 Kasım 2015, 10:21:06 »
Herkes yer eti,tavuğu, balığı... deri ceket, deri ayakkabı giyerler bunlar ağaçta yetişmiyor onun için kimse benim avcılığıma karışamaz
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

The following users thanked this post: Ömer YILDIRIM, Gürkan ONAT, Atilla KORKMAZ

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 20 Kasım 2015, 11:40:21 »
Hayvanlar insanların bir çok zevki yüzünden öldürülüyor... Dolaylı olarak düşünülürse en basitinden ihtiyacımız dışında mangal zevki, damak zevki...v.b gibi sebeplerle et alınıyor, alınan o etler ağaçta yetişmiyor sonuçta hepsi de birer can taşıyor ve insanlar için doğal olarak öldürülüyorlar.. Ama nedense konu avcılık olunca muhalefet eden çok oluyor.. Aslında temel olarak dinimiz bakımından da endişe edilen şey, kişinin mahlukata karşı vicdanının körelmesi..Yaralı bir tavşanın çığırışlarını duyunca içimiz cız ediyorsa (usüllerine uyulduğu takdirde) bence sıkıntı yok demektir..herkese hayırlı cumalar
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

The following users thanked this post: Atilla KORKMAZ, Ruşen ATALAY

Çevrimdışı Cihangir GÜNEL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • "Sabır Her Kişinin Değil Er Kişinin Harcının"
« Yanıtla #6 : 20 Kasım 2015, 14:01:41 »
Vurulan hiçbir hayvan heba olmayacaksa... Yemeğe bilirsin bazı insanlar sırf keyfine avlanır örneğin ben keyfine av yapıyorum fakat vurduğum hiçbir hayvanı orada bırakmıyorum getirip yiyorum, yiyemedikleri mi yediriyorum çevremde tavşana ve kekliğe hayır diyecek kimse yok bugüne kadar görmedim.

Çevreye tabiata kim zarar verirse Allah ın onun yanında olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden avı abartmadan kararınca zamanında yapılması en doğru olandır.

Saygılar.
  • Beretta Poze S56
  • Browning A5
  • Deutsch Black Kurzhaar (Rockey)
1987 - ANKARA

The following users thanked this post: Atilla KORKMAZ, Lokman DERELİ

Çevrimdışı Y.Bozkurt ÇINAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 20 Kasım 2015, 14:12:03 »
Bu işin aşırı derecede üzerine düşmeden , karınca-kararınca yapılması kaydıyla ; vurulan hayvanların telef edilmemesi kaydıyla bence de sakınca yok. Vurulan hayvanların mutlaka tüketilmesi gerekir. Ziyan etmemek, tamamen ölmedi ise besmele ile kesilmek kaydıyla bir an önce canını almak icab eder. selamlar
1969 AFYON

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 20 Kasım 2015, 14:27:11 »
 ava ve av etinin tüketilmesine heba olmamak şartı ile günah diyen ya ezbercidir veya hiç birşeyden haberdar değildir,..
 evindeki musluğu açık bırak çeşme aksın boş yere sular sele dönsün belki abarttım ama teşbitte hata olmazmış,  o akan su bahçe sulamıyor bılaşık el. vs. yıkamıyorsa faturasını akıtan ödüyor diyetini madden ödese bile boşa akan su zevk için yapılan heba olan her şey gibi haramdır dinimiz zaten bunu net ve açık işaret ediyor ki anlaşılmayacak bir konu değil ''haram olan israftır'' aklı başında her yetişkin bunu net ve açıkça idrak edebilir bence,..

kul hakkını yiyen elinde yetki olan büyüklerimiz ve onlara yalakalık yapan toplumun her kesiminden bütün bireyler ve maşalar okumuşu cahili aklı başında herkes allaha yaptığının hesabını verecek biz buna inanır allahtan ve emir yasakları konusunda haramdan çekiniriz, uzak durur sakınırız ahirette hesap vereceğimizi biliriz çünkü buraya kadar tamammı?..
 peki elin gavuru dediğimiz hiristiyan alemi veya başka inanışlar başka mezhepler domuz yiyor bunların hepsi cehennemdemi yer alacak haram kılındığı için konu derin
 ''aman ha,.. yanlış anlaşılmaya domuz yenir vs. demiyorum''
biz cennete onlar cehennememi,?..

boşverin biz kendi dünyamızda avcılığı yaşayalım haram dedikleri hurafelerden korunalım , heba etmeden avımıza bakalım,..

en derin sevgi saygı ve selamlarımla.
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2015, 16:09:39 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Kadir AKTAŞ

Çevrimdışı Serhat ÇELEBİOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 20 Kasım 2015, 14:32:39 »
Bu başlık hangi maksatla açılmıştır .. Avcılık günahdıra gelmeden hayatımızda daha ne günahlar var. İş avcılığın dinen sorgulanmasına kadar geldiyse eğer.. Yazık derim. Komşusu aç yatarken kendi tok gezenlerle dolu etraf.

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 20 Kasım 2015, 15:52:20 »
Bu başlık hangi maksatla açılmıştır .. Avcılık günahdıra gelmeden hayatımızda daha ne günahlar var. İş avcılığın dinen sorgulanmasına kadar geldiyse eğer.. Yazık derim. Komşusu aç yatarken kendi tok gezenlerle dolu etraf.
Bir maksatla acilmadim sayin abicigim malumunuz hepimizin cevresinde biz avciilari  kinayan yadirgayan insanlarla dolu..ben bir forumda buldum bu yazilanlari ve bizim gibi dusunmeyenleri ikna edebilexegimiz bir gorus oldugu icin paylastim.yoksa neyin haram neyin gunah oldugunu hepimiz biliyoruz..
Almanyada donercilerde su muhabbet olur hep adam yana yana  helal doner arar buluncada yanina bir bira ister bilmem anlatabildimmi
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2015, 15:53:40 Gönderen: İbrahim ÖZTÜRK 27 »
1976 gaziantep

The following users thanked this post: Onur TAVACI, Serhat ÇELEBİOĞLU, Lokman DERELİ

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #11 : 20 Kasım 2015, 16:51:54 »
Bir maksatla acilmadim sayin abicigim malumunuz hepimizin cevresinde biz avciilari  kinayan yadirgayan insanlarla dolu..ben bir forumda buldum bu yazilanlari ve bizim gibi dusunmeyenleri ikna edebilexegimiz bir gorus oldugu icin paylastim.yoksa neyin haram neyin gunah oldugunu hepimiz biliyoruz..
Almanyada donercilerde su muhabbet olur hep adam yana yana  helal doner arar buluncada yanina bir bira ister bilmem anlatabildimmi
Bu güzeldi   ;D   son cümle bütün işin özeti olmuş  :)
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54, İbrahim ÖZTÜRK 27, Lokman DERELİ

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #12 : 20 Kasım 2015, 17:00:13 »
İbrahim Bey bu konuyu bir yerden hatırlıyorum :)

Bu yazıyı nerden alıntı yaptığınızı öğrenebilir miyim.

Yukardakiler  benim cümlelerim ( sanırım bir tartışmada ya da Av Tutkusu Dergisindeki yazılarımdan)

Sonuç olarak;

Özellikle bu dizeleri çok iyi hatırlıyorum :)

Her neyse... Hatırlamamıza sebep oldunuz teşekkür ederim. Selamlar.
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2015, 17:03:41 Gönderen: Ramazan KİLLİ »
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Serhat ÇELEBİOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 20 Kasım 2015, 18:36:34 »
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Gariplikler ülkesinde doğruyu bulmak zordur.

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 20 Kasım 2015, 21:46:35 »
İbrahim Bey bu konuyu bir yerden hatırlıyorum :)

Bu yazıyı nerden alıntı yaptığınızı öğrenebilir miyim.

Yukardakiler  benim cümlelerim ( sanırım bir tartışmada ya da Av Tutkusu Dergisindeki yazılarımdan)

Sonuç olarak;

Özellikle bu dizeleri çok iyi hatırlıyorum :)

Her neyse... Hatırlamamıza sebep oldunuz teşekkür ederim. Selamlar.
abıcım durust avcı formunda okudum  zaten alıntı oldugu yazıyor 2012 yılında gecmıs konu
1976 gaziantep

Çevrimdışı A.İhsan MUDANYALI

• Free Üye
  • *
  • DOĞAYA SAYGI DUYAN HER İNSAN AYRI BİR DEĞERDİR
« Yanıtla #15 : 21 Kasım 2016, 21:10:46 »
cuk oturmuşşşşş  :afro: :afro: :afro:
  • Brownıng Maxus Hunter otomatic
1971 ikametgah İstanbul .Yalova

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #16 : 22 Kasım 2016, 00:18:09 »
    Canım ÜLKEMDE herkesin görüşü farklı. Kimine göre günah, kimine göre mekruh, kimine göre de helal. CENAB-I ALLAH kullarına mahkemelerin en adaletlisi olan VİCDAN' ı vermiştir. Kendimize temiz bir kalple çıkar gözetmeksizin "doğrumu yanlış mı?" diye sorunca O doğru olana bize söylüyor zaten. "Aman canım" diyerek çıkarımızı düşünürsek o zaman işler değişiyor. Unutmayın CANI VEREN DE ALAN DA ALLAH...!
    Benim sadece anlamadığım bir konu var, o da avcılığa SPOR deniliyor. Kimsenin görüşüne ve inancına birşey diyemem. Ne o sıfatta birisiyim ne de öyle bir haddim var. Herkes ALLAH Kulu... Sadece spor yapacaklar Trekking yapsa daha uygun olmaz mı? veya Trap - skeet... Hem daha da zevkli. Av bitiyor "oh sporumuzu da yaptık" deniliyor. Abi avcılık yapıyorsun nasip olmuyor işte. "Oh bee manayla mis gibi hava aldık, gezdik, dolaştık, içimiz açıldı, yine buluştuk, çayımızı içtik, sohbet te güzel...." demek çok mu zor? İNSANLARIN GÖZÜNDE SPOR İÇİN HAYVAN ÖLDÜREN İNSANLAR OLDUK...
   Avcılık ile spor birbirine karıştırılmamalıdır. Bunları birbirine karıştıran büyük bir yanılgıya düşer arkadaşlar. Dünya kadar paran olsun, yemek için avlanabilirsin ama spor için avlanırsan o günahtır(benim vicdanıma göre). Keyif için can alınmaz... Bir yerde yazmıyor diye kendimize çıkar sağlamamız akıl işi değildir... Her birimiz ALLAH katında yaptığımız ve yapacaklarımızdan sorumluyuz ve bunlar için hesap vereceğiz... Bugün örnek aldıklarımız yarın ahirette "bana uymasaydın" diyecekler. Bunlarla ilgili Hadis-i şerifler var...
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

The following users thanked this post: Veysi ŞENGÜL

Çevrimdışı Taner MEMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 22 Kasım 2016, 00:52:01 »
Aslında herkez bilir ama kimse konusurken düşünmez fetva vermeye gelince ki öyle fetva vermek kolay iş değildir yanlış yönlerdiğiniz her insanın vebali boynunuzadır onun günahınında orta olursunuz..
AVLANMAK GÜNAH HARAM DİYENLERE TEK ŞEY SÖYLEYEBİLİRİM ALLAHIN KULUNA HELAL KILDIĞINI KULUN HARAM DEMESİ KİMİN HADDİNE, İNKARA GİRER DİNDEN ÇIKMAYA GİDER KONUŞURKEN KELİMELERİ İYİ SEÇMEK GEREKLİ...

Bunun açıklaması gayet basittir ne sultana ne pasa bakmak gerekli rabbim helal kıldığı hayvanları gayet net şekilde belirtmiştir bunu yanında zor zamanda (kıtlık savaş gb) yenebilecek hayvanlarıda yenmesinin her kosulda günah olanlarıda gayet acık ve net şekilde

BİRDE ZEVK İÇİN AVLANIYOSUNUZ DİYENLERE GELELİM;
Zevk için öldürmek dersen kuzu eti yeme zorunluluğun yok öldürtme hayvanları sadece dana ye veya sadece tavuk ye ayda beşkere yeme 1 kere ye kuzunun beytisini külbastısını yaptırırken zevk değilmi dananın bonfilesini alırken zevk değilmi cazur cuzur mangalda pişirirken oda mı zevk değil RABBİM KULLARINA ÇEŞİTLİ RIZIKLAR SUNMUŞTUR VE BUNLARI KULLARINA HELAL KILMIŞTIR NEREYE KADAR MUNDAR ETMEMEK HEBA ETMEMEK KAYDI İLE  sen bunu ha tüfekle vurmuşsun ha bıçakla kesmişsin hayvanı kesmenin avlamanın usulleri bellidir ben bu usullere uyuyosam kimin haddine rabbimim bana helal kıldığını kulun haram etmesi günah demesi...

Taner MEMET
Bursa-1988

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54, B.Ulaş EREN

Çevrimdışı İsmail DAL 01

• AvlakForum Üye
  • *
  • Av doğa demek, avcı doğayı koruyan demek
« Yanıtla #18 : 22 Kasım 2016, 07:00:17 »
Vakit geçirmek ve eğlenmek maksadıyla avlanmak mekruhtur. Çünkü bu abes bir iştir. Zira Peygamber (as) şöyle buyurmuştur: “Can taşıyan hiçbir şeyi nişangah edinmeyiniz.” (1) Bir başka hadis şöyledir:
“Kim boş yere bir kuş öldürecek olursa, Kıyamet günü Yüce Allah'ın huzuruna gelerek şöyle der: “Rabbim! Filan kişi beni gereksiz yere öldürdü, her hangi bir fayda için öldürmedi. (2) Şayet avlanan kimsenin ekinlere, mallara bir zarar vermesi söz konusu olursa o vakit avlanmak haramdır. Çünkü vesileler maksatların hükmünü alır. (3) Avlanacağım diye insanların bağına bahçesine zarar vermek doğru olmaz.
Malikiler avlanmaya dair hükümleri beş kısma ayırmışlardır: Geçim için mübah, çoluk çocuğun yiyeceğini bol olarak tedarik için mendup, zaruret halinde hayatta kalmak için vacip, oyalanmak için mekruh, her hangi bir niyet olmaksızın vakit geçirmek ve eğlenmek için olursa haramdır. Çünkü faydasız yere hayvana eziyet vermek yasaklanmıştır.
1- Müslim, Nesei ve İbni Mace İbni Abbas’tan rivayet etmiştir.
2- Şafii, Ahmed, Nesei ve İbni Habban
3- Keşfül Kına
Kaynak: İslam Fıkhı Ansiklopedisi.

LG-K350 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Remington 11 87 Premier Light Contour
  • Ata als 2100 tradition
  • kral Quen
  • Kral pompalı
  • pointer
Bismillahirrahmanirrahim
1980 Kadirli

The following users thanked this post: Cüneyt ESMER, Halit YILDIRIM