Gönderen Konu: Bıldırcın nereden nereye ne zaman göçer?  (Okunma sayısı 1272 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Davut ATACA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Bıldırcın nereden nereye ne zaman göçer?
« : 23 Ağustos 2021, 22:01:22 »
Herkese hayırlı sezonlar ustalarım. Çocukluğumuzda dedemin peşinde av yapardık, bıldırcının haddi hesabı olmazdı. Ağustosun 15 i dedimi sezon açılır her yer kuş olurdu. Çankırı Çerkeş e Türkiye'nin her yerinden avcı gelir herkes doyasıya avlanırdı. Bu sene gelen avcılar dan teyp kuranlar olmuş onun dışında benim köpeğim olmadığı için yürüyerek gerçek anlamda ayaklarım su toplayana kadar 2 günde 6 kuşu zor vurdum. Facebook ta falan duyuyoruz göç gelecek diye konuşuluyor bu kuş iç Anadolu ya ne zaman göçer nerden gelir göç olduğunu nereden anlarız?
1993 Ankara

The following users thanked this post: Erol SÜMER, Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Bıldırcın nereden nereye ne zaman göçer?
« Yanıtla #1 : 23 Ağustos 2021, 22:13:27 »
karadeniz bölgsesnde yağiş baslarsa .iç anadolu adana kendini atar göç
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 24 Ağustos 2021, 00:23:45 »
Teyp ile av yapanları allah ıslah etsin
Benim bildiğim  nisan başında ülkeye göç gelir (Rusya afrika) bölgelere göre kasım gibi ülkeyı terk ediyorlar   birde ülke içinde yerli kuşlar var ege akdeniz havzasında kışlayıp  baharda ülke içlerine üreme için göç edenler var göç bıldırcınıni anlamanın  tek yolu  göçe hazırlanmış kuş yakıtını fullemiş   kuş olmak  zorunda  yani tam anlamiyla bıldırcın
 birde hububat hasadindan  sonra bölge iyi bir yağmur alınca bıldırcın  bölge değiştirebiliyor  tıpkı üveyik gibi
 Tek ve köpeksiz avlaniyorsaniz  yesil uzun otlu bölgede  2 - 2.5mt kadar sopanin  ucuna poşet bağlayıp  yavaş yavaş gezerek  yerlere vurarak dolaşın öğlen sıcağında kuş çok zor kalkıyor sabahin erken saatlerinde iyi av oluyor  yeni su birakilmamis pancar tarlası veya dere kenarı otlu bölgeler iyi kuş yapabilir
Rasgelsin
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN, Davut ATACA, Doğan ATEŞ, Samet YORULMAZ

Çevrimdışı Ersin ERBİL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 24 Ağustos 2021, 13:32:19 »
merhaba açılışta bizde çankırı bayramören de idik evet bazı olumsuzluklar vardı teyip kuranlar olmuş dediler ama çok avcı vardı haddin den fazla saat 8:30 dan sonra adım atamadık avı bırakıp kaza bela olmadan merayı terk ettik kuş popilasyon u geçen senelere göre azdı herkese kazasız belasız avlar rastgele.
  • huğlu 104 a 71 namlu
  • stoger m3000 71 namlu
1975 ANKARA
CNC İşlme
CMM Ölçüm tezgahları oparatörü.

Çevrimdışı Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 24 Ağustos 2021, 14:17:28 »
Teyp ile av yapanları allah ıslah etsin
Benim bildiğim  nisan başında ülkeye göç gelir (Rusya afrika) bölgelere göre kasım gibi ülkeyı terk ediyorlar   birde ülke içinde yerli kuşlar var ege akdeniz havzasında kışlayıp  baharda ülke içlerine üreme için göç edenler var göç bıldırcınıni anlamanın  tek yolu  göçe hazırlanmış kuş yakıtını fullemiş   kuş olmak  zorunda  yani tam anlamiyla bıldırcın
 birde hububat hasadindan  sonra bölge iyi bir yağmur alınca bıldırcın  bölge değiştirebiliyor  tıpkı üveyik gibi
 Tek ve köpeksiz avlaniyorsaniz  yesil uzun otlu bölgede  2 - 2.5mt kadar sopanin  ucuna poşet bağlayıp  yavaş yavaş gezerek  yerlere vurarak dolaşın öğlen sıcağında kuş çok zor kalkıyor sabahin erken saatlerinde iyi av oluyor  yeni su birakilmamis pancar tarlası veya dere kenarı otlu bölgeler iyi kuş yapabilir
Rasgelsin
Hüseyin beye katılıyorum şu sıralar bildircin yeşilde oluyor. Bundan 3 yıl önce ilk gün anız kenarlarında ayakları su topladı tek kuş bulmadık günün sonunda bir arkdaş yeşilde arayın kuşu dedi ikinci gün 6 kadar kuş kaldırdık.
Sezonun ilk günü yerli kuşa makine kuranların Allah belasını versin. Bütün sezon yatan köpekler azıcık hevesini alsın diye çıkıyorlar bi bakmışsın makine. Vallahi artık göç kuşuna makine atanlara bişey demiyorum ama şu yerli kuşa atmayın abi herkesin köpeği bir iki her neyse kuş görsün. Yazık gerçekten. Eylül başına kadar üveyik avına bile gitmiyorum yağlanmamış kuşu vurup yolduktan sonra tahta gibi kalacak diye.
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Davut ATACA, Hüseyin İŞCEN, Doğan ATEŞ, Samet YORULMAZ