Gönderen Konu: Yivsiz av tüfeklerinin mekanizma işleme tekniği hakkında  (Okunma sayısı 1279 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yılmaz İZTAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
   Herkese esenlikler avlakforum.com ailesi.

Burada sizlere bilhassa da bilgin üstatlarımıza yivsiz bir av tüfeğinin işleme mekaniği tekniği hakkında sual sormak istiyorum.

Bilindiği üzere dünyadaki yivsiz av tüfeklerinin hepsi (taktikal tip veya askeri amaçlı üretim olan AA-12, Vepr-12, Saiga-12 gibi birkaç model hariç) yarı otomatik işleyecek şekilde üretilirler ve çalışırlar.

Diyelim ki; elimizde mevcut olan standart yarı otomatik bir yivsiz av tüfeğine, muhtelif birtakım teknik uygulamalar yaparak, tam otomatik özellikte işleyecek duruma çevirebilmemiz mümkün müdür? Standart tipte bir tüfeğin mevcut mekanizma yapısı, basit işlemler yapılarak tam otomatik özellikte çalışmasına dönüştürülebilmesine elverişli midir, uygun mudur?

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2023, 20:29:35 Gönderen: Yılmaz İZTAY »
1992 Kütahya

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Yivsiz av tüfeklerinin mekanizma işleme tekniği hakkında
« Yanıtla #1 : 07 Mart 2021, 10:33:21 »
Yivsiz tüfeklerde, yarı otomatik çalıştırmak için kesici mevcut, o kesiciyi devre dışı bırakır yada kaldırırsan otomatik olarak çalışmaya başlar yalnız vu yasal değil vede gereksizdir bir arkadaşın tüfeğinin arıza sebebiyle seri çalıştığını görmüştüm
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Yılmaz İZTAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 07 Mart 2021, 10:56:12 »
Tabii yasalara uygun olmadığının bilincindeyim ve bu durumu zaten tatbik etmeyeceğim. Gayem sadece biraz teknik bilgi sahibi olmak.

Peki, kesiciden bahsetmişsiniz. Daha teferruata girecek olursak bu kesici tüfeğin hangi bölmesinde bulunuyor? Tetik grubunda mı veya kasanın içinde mi vesaire ve bu kesicinin çalışma şekli nasıl oluyor? Hangi parçalara iştirakli çalışıyor ve işlevini nasıl icra ediyor? Hatta parçanın görselini de paylaşabilen birisi olursa çok daha aydınlatıcı olur. Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2023, 20:30:43 Gönderen: Yılmaz İZTAY »
1992 Kütahya

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #3 : 07 Mart 2021, 11:05:48 »
Yılmaz Bey,

Üzerindeki mevcut yapılanmayla yarım otomatik bir tüfeği tam otomatik hale çevirmek mümkün değildir...

Çoğu kişi, mekanizma geriye gittiğinde tetikle horozun irtibatını kesen veya horozu mekanizma baskısı
üzerinden kalkıncaya kadar kurulu şekilde tutan, “iç tetik” de denilen birimin aradan çıkarılmasıyla silahın
otomatik çalışacağı düşüncesindedir fakat bu mümkün değildir zira, mekanizmayı üzerinde taşıyan, bizde
“Kızak” da tabir edilen parça, horoz takılı kalmayıp mekanizmanın öne hareketinden hemen sonra düşmeye
başlasa bile onun darbesini en ileri yerine ulaşan, ancak henüz kilitlenmemiş olan mekanizmayı kilitleme için
öne itmekte olan gövdesinin en arasında, ateşleme iğnesinden geride alır ve ateşleme iğnesine ulaştırmaz...

Otomatik ateşleme için, mekanizma ve namlu kilitlenmesinin hemen ardından devreye giren, silah üzerine
sonradan eklenecek bir düzenek gereklidir... Bazı hallerde, mesela tetik grubunun içinde aşırı toz, kir, donmuş
yağ kalıp iç tetiğin horozu tutar gibi olup, mekanizmanın namluya vuruşundan gelen sademeyle serbest
bırakmasıyla otomatik ateşleme gerçekleşebilir ancak, bu kaçınılması gereken, kaza nedeni olabilecek bir
vakıadır. Böyle durumlarda, ateşleme genelde, şarjördeki tüm fişekler bitene kadar ve hemen hemen tek bir
infilak sesiyle, bittiğinde namlu epeyi yukarı yükselmiş şekilde cereyan eder...

Saygılar.

Not; Cevaplamaya başladığımda Abdullah Bey’ın paylaşımını görmemiştim... “ Kesici” tabir ettiğiz “İç Tetik”,
tetik grubu içinde, tetiğin üst kısmında “ Nal” şekilli parçanın genelde kendi yayıyla öne itilen arka koludur.

“İç tetik” veya “Bağlantı Kesici”, mevcut tüfeklerde genelde iki şekilde çalışır;

- Eski nesil Amerikan modellerinde, mekanizmanın arkaya hareketinde aşağı bastığı bir kolun, tetikten
horozu kurulu tutan istinada uzanan ikinci bir kolu bağlantıdan uzaklaştırmasıyla...  Bu tür tüfeklerde
tetik ve horoz  irtibatı ancak mekanizma tam kapanınca mümkün olur...

- Yeni nesil modellerin neredeyse tamamında, mekanizmanın aşağı ittiği horozun bu halinde, tetik çekili ise
onun üstünde, arkada yer alan ikinci bir çıkıntının horozu kurulu halden de aşağıda tutmasıyla... Bu tür
tüfeklerde tetik eğer yeniden çekilebilirse bağlantı, mekanizmadan namluya yaklaşık iki santim aralıkta
yeniden mümkün olur... Ancak, horoz düşse bile mekanizma taşıyıcı kızağın en arkasına vuracağı için
ateşleme olmaz... Bu yapılanma tetik çekiş hızını artırmak için düşünüimüştür...

« Son Düzenleme: 07 Mart 2021, 17:52:22 Gönderen: S.Alper ERDEM »
1944-Istanbul

Çevrimdışı Ahmet ÖZALP

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 19 Mayıs 2021, 18:35:01 »
Mekanizmada modifikasyon yapmak çok zordur, aynı zamanda yasal değildir.  Ancak dıştan takılan çözümler var. Bunlar tetik çekme hareketini otomatikleştirerek mükerrer atış sağlıyorlar. Amerika'da Slidefire firmasının icadı Bumpstock denen bir kabza vardı, yarı otomatikte geri tepmeyi kullanarak mükerrer ateş sağlıyordu. Ancak Las Vegas'ta ateş açan kişinin envanterinden bu da çıkınca yasakladılar. Firma da işi durdurdu ama facebook sayfası hala duruyor. Ayrıca hellfire diye yaylı bir tetik aksesuarı var. Tetik arkasına takılıyor ve her atışta tetiği ileri itiyor, parmağınızı basılı tutunca otomatik gidip geliyor, tam otoya benzer şekilde atış yapılabiliyor. Dıştan takılan bir aksesuar olduğu için modifikasyon gerektirmiyor. Bu aksesuarların haricinde, tüfeği bel hizasında tutup tetiğe belli basınçla basarak arka arkaya atış yaptıran da gördüm. (ben beceremedim)
Hangi şekilde olursa olsun mükerrer atışta hedefte kalmak hemen hemen imkansız sayılır. Dolayısıyla tek kurşun atışlarında pek iş görmeyecektir.
  • Beretta 1301 Tactical
Ahmet ÖZALP

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE, Yılmaz İZTAY

Çevrimdışı Yılmaz İZTAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 31 Mayıs 2021, 21:36:14 »
Sn. Ahmet ÖZALP bahsettiğiniz Bump Stock ve Hellfire aksesuarları bunlar sanırsam;

Bump Stock;

Hellfire;

Bu görseller ile anlatımınıza güzel bir eklenti olacağını düşünüyorum. Teşekkürler.
1992 Kütahya

The following users thanked this post: Ahmet ÖZALP