Gönderen Konu: Ergene Nehri  (Okunma sayısı 1974 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Enes Malik TEPE

• AvlakForum Üye
  • *
Ergene Nehri
« : 30 Nisan 2020, 03:22:36 »
Selamun aleykum avcı abilerim. Bildiğiniz üzere Trakya'nın kalbinden geçen ve yıllardır pislik, hastalık, kimyasaldan başka bir şey akmayan, sadece yağmur yağdığında o simsiyah renklerinden arınıp toprak rengi alan bir nehrimiz var. İsmi Ergene Nehri. Halk arasında "kara su" desek de kimi zaman renk renk akan bir zehir akıntısı aslında. Bu sorunun çözümüne dair her sene bir yetkili gelir, şöyle böyle yapacağız der gider, biz sadece umutlanırız. Hiçbir şekilde yıllardır temiz akmayan, hatta içinde bırakın balığı kurbağa dahi olmayan bir nehirden söz ediyoruz. Bu günlerde öncelikli telaşımız Covid-19 olsa da sizlerle bunu paylaşmak istedim. Herkese göre ölümcül bir hastalıktır, hayatı durdurmuştur, evet ama bu manzarayı gördükten sonra sadece biz insanlara ölümcül olduğunu, aksine doğayı canlandırmaya bir vesile olduğunu gördüm. Sadece insanların hayatını durdurduğunu, doğanın canına can kattığını gördüm ve sizler de görün istedim. Yıllardır rengi kara, kırmızı veya çeşit çeşit renklerde akmasına rağmen hiç doğal rengiyle akmayan Ergene Nehri, covid19 nedeniyle duran, çalışmayan fabrikaların boşluğunda tekrar hayata dönmek için çırpınıyor resmen. Çevresinde hiçbir canlı bulunmayan barınmayan bu nehir, artık az da olsa normale dönmüş, kendisini yeniliyor. Hatta su kaplumbağaları bile bu nehre girmeye başlamış. Belki yıllardır içinde ilk defa canlı misafir ediyor bu nehir. Hep negatif olmayalım. Biraz da Covid-19'un yararlarına değinelim :) Lafı fazla uzattım. İşte size Ergene Nehri'nin önceki hali ve şimdiki hali: 

Önceki Hali

Şimdiki Hali

Bunları görünce demek ki yıllardır hiçbir şey yapılmamış demekten kendimi de alamıyorum.
  • Armsan Phenoma Carbo 76 cm
  • Huğlu Koop. 103FE 71 cm

1997
Tekirdağ/Van

Çevrimdışı Necdet GÜNEY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Ergene Nehri
« Yanıtla #1 : 30 Nisan 2020, 09:06:28 »
Doğaya tahribatı yapan insanoğlu Olmasa idi ne çevre kirliliği olurdu ne de küresel ısınma
  • 104A. 71
  • Ata Neo. 66
  • Armsan Phenoma Aura Lamine Granite 71
Necdet GÜNEY
1966 izmir

The following users thanked this post: Enes Malik TEPE

Çevrimdışı Mesut BİLTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #2 : 30 Nisan 2020, 09:06:51 »
bu görüntüyü görmek beni mutlu etti ama keşke kalıcı olsa şimdi fabrikalar tekrar çalışmaya başlıyor ve ergene nehri temizlenemeden tekrar eski kirliliğine dönüşecek
  • cesa favorit 1800 çift tetik
  • Steoger M3000 Peregrine Max-5 Yarı Otomatik
1989 - Saray/Tekirdağ

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2020, 09:44:13 »
Son ağaç kesildiğinde son nehir kuruduğunda  ve son balik öldüğünde  beyaz adam paranın  yenmeyen birşey olduğunu  anlayacak demiş Kızılderili  bir bilge  son elli yilda  sulak alanlarımız  anormal derecede azaltıldı  kurutuldu kirletildi  tarlalar binalar yerleşim yerleri haline geldi sahip olduklarımızı koruya bilseydik  yine yeterdi. Çok üzücü  ve birazda umut verici  manzaralar  tabi çalışmanın  başlamasıyla eski haline geleceğini  bilmek dahada üzücü
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Mesut KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 30 Nisan 2020, 19:17:21 »
@Enes Malik TEPE; daha evvel Yaban TV de bir çok kez gördüm, anlattıklarını biliyorum. Şuan canlı bulunması çok güzel, sizin ve bölge insanı adına çok sevindim. Umarım alınacak tedbirler alınmıştırda bir daha olumsuzluk yaşanmaz. Düşünüyorum da nehir doğal akarsa kim bilir yakın zamanda çok güzel ördek avlarida yapmış olursunuz

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1976-Elazığ/Palu (Malatya da ikamet eder)

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #5 : 30 Nisan 2020, 21:41:57 »
Valla hani meşhur bir sözümüz vardır ''Bir musibet bin nasihattan iyidir'' der   ??? :(
Umarım insanoğlu bir nebze olsun ders alır ve kendi yaşamını kendi eliyle bitirmekten vaz geçer.  :( :(
Bu kadar açgözlülüğün,böylesine tüketim çılgınlığının,bu azgınlığın bir faturası olacağının bilincine varmışızdır umarım.
Güzel günler,güzel yarınlar görmek dileğiyle.
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2020, 21:46:32 Gönderen: Erol ÖZTÜRK »
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Enes Malik TEPE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 30 Nisan 2020, 23:28:57 »
Doğaya tahribatı yapan insanoğlu Olmasa idi ne çevre kirliliği olurdu ne de küresel ısınma
Haklısınız Abi, aynen öyle.

bu görüntüyü görmek beni mutlu etti ama keşke kalıcı olsa şimdi fabrikalar tekrar çalışmaya başlıyor ve ergene nehri temizlenemeden tekrar eski kirliliğine dönüşecek

Aynen öyle, en azından bir nebze olsun temizlik gördü diye sevinmekten başka bir şey yapamıyoruz gerçekten.

Son ağaç kesildiğinde son nehir kuruduğunda  ve son balik öldüğünde  beyaz adam paranın  yenmeyen birşey olduğunu  anlayacak demiş Kızılderili  bir bilge  son elli yilda  sulak alanlarımız  anormal derecede azaltıldı  kurutuldu kirletildi  tarlalar binalar yerleşim yerleri haline geldi sahip olduklarımızı koruya bilseydik  yine yeterdi. Çok üzücü  ve birazda umut verici  manzaralar  tabi çalışmanın  başlamasıyla eski haline geleceğini  bilmek dahada üzücü
Bu atasözü bu aralar her yere asılmalı gerçekten Hüseyin Abi. Tekrar aynı şekle geleceğini bilsek de en azından hala kendini yenileyebiliyor olduğunu görmek de güzel ne diyelim :)

@Enes Malik TEPE; daha evvel Yaban TV de bir çok kez gördüm, anlattıklarını biliyorum. Şuan canlı bulunması çok güzel, sizin ve bölge insanı adına çok sevindim. Umarım alınacak tedbirler alınmıştırda bir daha olumsuzluk yaşanmaz. Düşünüyorum da nehir doğal akarsa kim bilir yakın zamanda çok güzel ördek avlarida yapmış olursunuz

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Keşke alınsa fakat ortada alınan herhangi bir tedbir yok maalesef. Coronanın azizliğine uğrayan fabrikaların sadece çalışmamaları bu denli iyi etki yarattı doğada. Tek fark çalışmamaları yani...

Valla hani meşhur bir sözümüz vardır ''Bir musibet bin nasihattan iyidir'' der   ??? :(
Umarım insanoğlu bir nebze olsun ders alır ve kendi yaşamını kendi eliyle bitirmekten vaz geçer.  :( :(
Bu kadar açgözlülüğün,böylesine tüketim çılgınlığının,bu azgınlığın bir faturası olacağının bilincine varmışızdır umarım.
Güzel günler,güzel yarınlar görmek dileğiyle.

İnşallah tabiri caizse bu intihardan vazgeçilen günleri biz de görebiliriz. Bilinç ve eğitimle mümkün gibi duruyor sadece. İnşallah görebiliriz o güzel günleri :)
  • Armsan Phenoma Carbo 76 cm
  • Huğlu Koop. 103FE 71 cm

1997
Tekirdağ/Van

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK