Gönderen Konu: Ramak kala!  (Okunma sayısı 2936 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsmail YALÇINKAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ramak kala!
« : 25 Aralık 2019, 17:40:44 »
Dün internet haber sitelerinde yer alan Düzce'de yapılan domuz avı ile ilgili videoyu sizlerle paylaşmak istedim. Avcı arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizle.. Aynı zamanda domuz avının ne kadar riskli bir av olduğunun belgesi gibi. 
  • NORİS-JAGDHERR İSPANYOL ÇİFTE
  • HUĞLU SÜPERPOZE
  • ATA NEO
1973 - Yalova

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Ramak kala!
« Yanıtla #1 : 25 Aralık 2019, 17:55:25 »
Zaten Domuz avında 3 fişek sınırlaması kadar saçma bir durum olamaz.Devletin bir şekilde  avcıyı bitirmeye çalışıyormuş gibi bir hali var.😕Allahtan tabanca varmış .
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Rıza BOZOKLU, Tevfik GÜN, Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 25 Aralık 2019, 20:41:02 »
Bu domuz üç kurşunda da vurulmasına rağmen  neden kalmadı acaba ::)
Domuz avı oldukça  riskli burdan bir daha görmüş olduk köpekler  olmasaydı tabancayı da büyük  ihtimal kullanamayacaktı  domuz avı yapan arkadaşların  izleyip daha dikkati  avlanması  gerekli  allah korusun
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: Rıza BOZOKLU, Tevfik GÜN, Doğan ATEŞ, Enes Malik TEPE

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 26 Aralık 2019, 00:53:00 »
Bu domuz üç kurşunda da vurulmasına rağmen  neden kalmadı acaba ::)
Domuz avı oldukça  riskli burdan bir daha görmüş olduk köpekler  olmasaydı tabancayı da büyük  ihtimal kullanamayacaktı  domuz avı yapan arkadaşların  izleyip daha dikkati  avlanması  gerekli  allah korusun
Saygıdeğer Hüseyin Bey,3 kurşunla vurulan domuzun normalde ölmesi gerekirdi ama ölmedi neden ?aynı durumun bir benzerini yaşadım 4 adet remington yiyip bize el sallayarak giden azılıdan sonra arayış başladı ve bir çok kişinin söylediği mantarlaşma ve enerji aktarımı iyi olacak sözü idi, işte bir çok kişinin düştüğü genel yanılgı burası bu kural maalesef büyük domuzda tam olarak işlemiyor terminal balistik diyorki 75 kg bir domuzun göğüs derinliği 42 cm dir bu avı elde etmek için göğüs boşluğuna kurşunun en az 25 cm girmesi gerekiyor yani 200 kg bir domuzu elde etmek için gereken ölçüleri siz düşünün hangi fişeği kullandılar bilmiyorum ama,
Yerliler zaten yavaş yabancılarda çabuk mantarlaşıyor büyük domuzda işler farklı ilerliyor işte,benim mermi doldurma amacımda tam olarak bu duruma göre şekillenmişti😀
Aşağıda paylaşacağım videodaki domuzun zırhına bir bakın ve kullanılan fişekte b&p redşok sanırım(gayet kaliteli) şimdi bu zırha çarpan çıkış hızı düşük bir kurşun yada bu zırha çarpıp hızlı mantarlaşan bir kurşun ne kadar ilerleyebilir.(kaldıki çiftleşme döneminde azılılar bir birinin dişlerinden korunmak için bir kaç defa çamura yaptıp çamuru üzerlerinde kurutup kendilerine sert bir zırh yaparlar)
terminal balistik verileri

« Son Düzenleme: 26 Aralık 2019, 01:04:05 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Fuat ARANMAZ, Rıza BOZOKLU, Hüseyin İŞCEN, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Emrah KÜÇÜK 34

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 26 Aralık 2019, 02:12:38 »

[/quote]
Bu kurşun heralde 250-300metreden filan atıldıki derinin altında kalmış yoksa imkânmı var!! Isterse iki katı zırh olsun
Videodaki saldıran domuzada veya bu mesafeler içinde (10 -20 metre) bana göre hangi kurşunun atıldığının bi önemi yok en kötü kurşun dahi bu mesafelerden en düşük ihtimalle hayatı organlara ulaşır.
Ha neden düşmüyor domuz?, çok güçlü ve sıkı bi hayvan sadece kafasından (kulak dibi, alın) vurupta ayakta kalanı görmedim şimdiye kadar. onun dışında 5 kurşun alıp gidenide 6 alıp gidenide yaşadım.
Velhasılı nasip, iyi kurşun iyi tüfek iyi atış olsada herşey bizim elimizde deyil :)
  • armsan phenoma carbon
  • huglu 401a
  • çifsan s.poze
1988 - TOKAT

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 26 Aralık 2019, 06:01:17 »
Saygıdeğer Hüseyin Bey,3 kurşunla vurulan domuzun normalde ölmesi gerekirdi ama ölmedi neden ?aynı durumun bir benzerini yaşadım 4 adet remington yiyip bize el sallayarak giden azılıdan sonra arayış başladı ve bir çok kişinin söylediği mantarlaşma ve enerji aktarımı iyi olacak sözü idi, işte bir çok kişinin düştüğü genel yanılgı burası bu kural maalesef büyük domuzda tam olarak işlemiyor terminal balistik diyorki 75 kg bir domuzun göğüs derinliği 42 cm dir bu avı elde etmek için göğüs boşluğuna kurşunun en az 25 cm girmesi gerekiyor yani 200 kg bir domuzu elde etmek için gereken ölçüleri siz düşünün hangi fişeği kullandılar bilmiyorum ama,
Yerliler zaten yavaş yabancılarda çabuk mantarlaşıyor büyük domuzda işler farklı ilerliyor işte,benim mermi doldurma amacımda tam olarak bu duruma göre şekillenmişti😀
Aşağıda paylaşacağım videodaki domuzun zırhına bir bakın ve kullanılan fişekte b&p redşok sanırım(gayet kaliteli) şimdi bu zırha çarpan çıkış hızı düşük bir kurşun yada bu zırha çarpıp hızlı mantarlaşan bir kurşun ne kadar ilerleyebilir.(kaldıki çiftleşme döneminde azılılar bir birinin dişlerinden korunmak için bir kaç defa çamura yaptıp çamuru üzerlerinde kurutup kendilerine sert bir zırh yaparlar)
terminal balistik verileri

Teşekkürler değerli hocam  galiba avcılar elindekinin  yivsiz olduğunu  unutup  mesafeyi de  bir adımın  bir metre geldiğini  sanıyorlar bir çoğu
Böyle iri cusseli   domuzu büyük bir hedef bile olsa o adrenalin anında koşan   hareketli  ava kafa boyun bel kısmından vurmak kolay olmasa gerek  başkasının  yaraladığı  ve atis anında ölmeyen bir domuz başka bir avcıya veya merada farklı  amaçla  bulunan habersiz  insana  gelip musallat olabilir
Birde videodaki  arkadaş domuz gibi pis bakteri barındıran  hayvani neden yüzüp otopsi falan yapmış üstelik çıplak elle amaç yemek değildir umarım  köpekler için yapmışsa bile yanlış bence
Kazasız  belasız keyifli avlar dilerim rastgele

1986 sivas

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 26 Aralık 2019, 08:52:30 »
İsmail Bey   bu azılıya   hangi markanın hangi  tip  fişeğini  attınız?
1974 İnebolu/KASTAMONU

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 26 Aralık 2019, 10:28:38 »
Teşekkürler değerli hocam  galiba avcılar elindekinin  yivsiz olduğunu  unutup  mesafeyi de  bir adımın  bir metre geldiğini  sanıyorlar bir çoğu
Böyle iri cusseli   domuzu büyük bir hedef bile olsa o adrenalin anında koşan   hareketli  ava kafa boyun bel kısmından vurmak kolay olmasa gerek  başkasının  yaraladığı  ve atis anında ölmeyen bir domuz başka bir avcıya veya merada farklı  amaçla  bulunan habersiz  insana  gelip musallat olabilir
Birde videodaki  arkadaş domuz gibi pis bakteri barındıran  hayvani neden yüzüp otopsi falan yapmış üstelik çıplak elle amaç yemek değildir umarım  köpekler için yapmışsa bile yanlış bence
Kazasız  belasız keyifli avlar dilerim rastgele

Selamlar Hüseyin Bey ,

Söylemlerinizde çok haklısınız ,arkadaşın hijyen konusunda durumu içler acısı trişin paraziti ve yumurtaları bu pis hayvanın postunda çok fazla bulunmaktadır.(testesteron kokusunu yaymak için kendi dışkısında yuvarlanır) bu şekilde bir müdahale  ise bahsetmiş olduğum sebeblerden  dolayı tüm parazit yumurtalarını hayvanın etine de bulaşmış hale getirecektir.Yemek amaçlı olmadığını düşünmek istiyorum.Kimi yerlerde köpekler için kesildiğini duyuyorum lakin o zaman da bile bulaşma konularına çok dikkat etmek gerekiyor.

Selamlar saygılar
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Emre BASKASKIR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 26 Aralık 2019, 10:41:20 »
Tevfik Bey in paylastigi videoda yag tabakasinin sonunda kalan kursunun 250 300 metreden atildigini dusunmuyorum, 250 metrelerde tapasi ile seyahat edebilecek tek kursun cok olasi gelmiyor, Tevfik Bey in ozel yaptigi gibi yapistirma uygulamasi yapilmadi ise tabi, zaten 250 metrede tek kursunun domuz delecek enerjisi de kalmiyor, videodaki kursunun muhtemelen bizim agir cekim goruntulerini cekerken gozlemledigimiz standart tapa ayrilma mesafesine (50-80 metre) ulasmadan hayvana saplandigini dusunuyorum, hayvan oldukten sonra bile bakalim delecekmi seklinde deneme icin atilmis olabilir...

Ilk videodaki muhterem de kopeklere dua etsin bol bol
1978 istanbul

Çevrimdışı Emrah KÜÇÜK 34

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 26 Aralık 2019, 13:50:35 »
Tevfik Bey in paylastigi videoda yag tabakasinin sonunda kalan kursunun 250 300 metreden atildigini dusunmuyorum, 250 metrelerde tapasi ile seyahat edebilecek tek kursun cok olasi gelmiyor, Tevfik Bey in ozel yaptigi gibi yapistirma uygulamasi yapilmadi ise tabi, zaten 250 metrede tek kursunun domuz delecek enerjisi de kalmiyor, videodaki kursunun muhtemelen bizim agir cekim goruntulerini cekerken gozlemledigimiz standart tapa ayrilma mesafesine (50-80 metre) ulasmadan hayvana saplandigini dusunuyorum, hayvan oldukten sonra bile bakalim delecekmi seklinde deneme icin atilmis olabilir...

Ilk videodaki muhterem de kopeklere dua etsin bol bol
Emre bey çok defa 100 metre hatta dahada fazlasında attığım hedeflerde tahta toprak vb. Tapasiyla birlikte girmiş ayrılmamış şekilde çıkardigim çeşitli kurşunlar oluyordu.
Hedef içinde dahi ayrilmayabiliyorsa 250 metreye neden gitmesin ayrılmadan bence gayet olası birşey.

Ayrıca bir kurşun 50 metrede domuzun derisinde kalması bana pek olası gelmiyor yoksa bizim başka mühimmatlara yönelmemiz lazım domuz avlamak için :)
  • armsan phenoma carbon
  • huglu 401a
  • çifsan s.poze
1988 - TOKAT

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 26 Aralık 2019, 14:33:05 »
Selamlar Hüseyin Bey ,

Söylemlerinizde çok haklısınız ,arkadaşın hijyen konusunda durumu içler acısı trişin paraziti ve yumurtaları bu pis hayvanın postunda çok fazla bulunmaktadır.(testesteron kokusunu yaymak için kendi dışkısında yuvarlanır) bu şekilde bir müdahale  ise bahsetmiş olduğum sebeblerden  dolayı tüm parazit yumurtalarını hayvanın etine de bulaşmış hale getirecektir.Yemek amaçlı olmadığını düşünmek istiyorum.Kimi yerlerde köpekler için kesildiğini duyuyorum lakin o zaman da bile bulaşma konularına çok dikkat etmek gerekiyor.

Selamlar saygılar
Teşekkürler DOĞAN  bey yazdıklarınız da  sonuna  kadar haklısınız  kendi pisliğini  yiyen bir hayvandan  bakterilerin  bile uzak durması  lazım  bizim insanımız   elle  parçalara ayırmış  otopsi  yapıyor   birde o eller le yorgunluk çayı  demleyip  içer   :) saygılar Ratgele

1986 sivas

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimiçi Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #11 : 27 Aralık 2019, 01:29:21 »
Domuzun ilacı Yivlidir.
Şahsi görüşümdür..
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 27 Aralık 2019, 10:02:34 »
Domuzun ilacı Yivlidir.
Şahsi görüşümdür..
Kesinlikle haklısınız Atakan Bey
Yalnız şu konuyu da netleştirmek gerekiyor.İlk videoda köpeklerin konumuna göre yer değiştiren bir kişinin elindeki yivli tüfek olsaydı.Üzerinde illaki bir dürbün bulunan bir tüfekle bu mesafede hedef dürbünü dolduracaktı ve arkadaş neresine atıyorum diye ikileme düşüp daha geç atış yapacaktı.Yada yaptığı atış yanlış noktaya düştüğü için çok ta etkili olmayacaktı.Diğer bir ihtimal bu şahıs reddot kullanıyor olsaydı atışlar kesinlikle daha verimli olup doğru noktadan hızlı vuruşla daha çabuk hedefi indirecekti.

Sonuç olarak;
 yivli tüfek kullanıldığında arazinin durumu ve yapılacak atışların mesafesine göre ek ekipman kullanımını çok doğru seçmek gerekiyor.Ayrıca bu heyecanlı arkadaşın yer değiştirip bu kadar yakın mesafeden domuza yivli bir tüfek ile atış yaptığı bir avda ben bulunmak istemem .Yivli kurşunu elbet o domuzu delip geçecek ve yaklaşık bir 50 metre içinde çok net olarak hala bir insanı öldürebilecek enerjiyi taşıyor olacaktır.

Yivli işi ciddi bir konu eline alanın atış yaptığında kurşunun son noktasını hesaba alması gerekiyor.Domuz avının heyecanında acemi veya heyecanlı insanların elinde çok tehlikeli olabilir.

Selamlar saygılar
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Atagan YILDIZ