Gönderen Konu: Bu gün günlerden Azılı  (Okunma sayısı 3279 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Taner TOPÇU

• AvlakForum Üye
  • *
  • TANRI Türkü Korusun ve Yüceltsin
Bu gün günlerden Azılı
« : 08 Eylül 2019, 19:34:00 »
Sezonun ilk azılısını aldık.Tüm avcı ustalara,arkadaşlara rast gelsin.Kazasız belasız inşallah.

1982-BURSA

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
Ynt: Bu gün günlerden Azılı
« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2019, 20:14:00 »
Daim olsun,rast gele.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

The following users thanked this post: Taner TOPÇU

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 09 Eylül 2019, 14:14:17 »
 Bu sene  vurduğum yaklaşık 200  kg.lık   azılıya  dut ağacından  ucu  kırmızı  bilyalı  Sterling Palla   kurşundan   yaklaşık 4 metre  mesafeden 3 tane attım.
Domuz  ilk atışta  yere  yığıldı. Can çekişmesin diye  yerde  çırpınan  azılıya    2 tane  daha attım.  Ancak inanılmaz bir şey oldu. 3 tane Sterling Palla kurşun  yiyen azılı ayağa kalktı, sağa  sola yalpalaya yalpalaya  ortasından  domuz yolu geçen çalılık-dikenlik  bir yere  doğru 15-20  metre kadar  gitti. Sonra  sesi kesildi. Dikkatlice  aramaya başladım.Patika  yolda   yığılıp kalmış olarak buldum.Kurşun giriş-çıkışlarını  inceledim.Hiçbir  kurşun  domuzun vücudunda kalmamış. Kurşunlar   bir taraftan girmiş  öte taraftan  çıkmış. Yani kurşunun  deliciliği var ama yıkıcılığı  yok.  Aklıma geldikçe hala  şaşkınlık geçiriyorum.Bu domuz  işi şakaya  gelmez. Attığımız  kurşunların  yıkıcılığının- durduruculuğunun  yüksek  olmasına dikkat etmeliyiz.  Taner Bey  siz domuza  kurşun olarak ne kullanıyor sunuz?
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2019, 09:02:58 Gönderen: Rıza BOZOKLU »
1974 İnebolu/KASTAMONU

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 09 Eylül 2019, 15:16:43 »
Ayrıca  bu vurduğum domuzun leşine  yaklaşık bir hafta  sonra  "AYI"  geldi.  Ben yine  dut ağacında  idim. Tüfeğimde    3 adet  Meca  Rifled Slug mermi  vardı.  Avının yasak olması, saldırganlık  tehlikesi,  yaralı olarak kaçıp  birilerine  zarar  verme  ihtimali gibi    çeşitli  sebeplerle  ateş etmedim.  Bulunduğum dut ağacının  altından  geçip domuzun leşinin olduğu   yere  doğru gitti. Yaklaşık  10 dk.  kadar oyalandı. Sonra  tekrar  aynı yoldan  geri  dönüp altımdan doğru  geçip  gitti. Bu ayı denilen hayvan  arazide  çok sessiz ilerliyor.Bunu bu yazımı okuyanlara  özellikle belirteyim. Zemininde  yaprak olan yerlerde  neredeyse  hiç ses  çıkarmıyor ama  ayağının altında  kalan ince ve kuru  dalları  çıtır  çıtır  eziyor. Hayalet  gibi sessiz sedasız  ilerleyişi var. O cüsseye göre  genede  çok az ses  çıkartıyor. Vurduğum domuzdan daha  büyüktü .Muhtemelen 250+  kg.  civarında  idi. 3 kurşun yiyen  domuzun  ayağa  kalkıp gitmesi sonucu Sterling Palla  kullanmaktan vazgeçip  tüfeğe   Meca Rifled Slug  sürmemle birlikte  bu sefer de  bek yerine  " AYI "  gelmesi nedeniyle   ağırlıklı olarak  Winchester- BP-Remington- Federal  gibi   kaliteli bildiğim markaları  kullanmaya karar verdim. Bu yaşananlardan  dolayı kendimi  dumura  uğramış olarak hissediyorum.
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2019, 18:20:31 Gönderen: Rıza BOZOKLU »
1974 İnebolu/KASTAMONU

Çevrimdışı Taner TOPÇU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 10 Eylül 2019, 19:08:34 »
Daim olsun,rast gele.

Erol abi teşekkür ederim.Hepimize daim olsun

1982-BURSA

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı Taner TOPÇU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 10 Eylül 2019, 19:25:33 »
Ayrıca  bu vurduğum domuzun leşine  yaklaşık bir hafta  sonra  "AYI"  geldi.  Ben yine  dut ağacında  idim. Tüfeğimde    3 adet  Meca  Rifled Slug mermi  vardı.  Avının yasak olması, saldırganlık  tehlikesi,  yaralı olarak kaçıp  birilerine  zarar  verme  ihtimali gibi    çeşitli  sebeplerle  ateş etmedim.  Bulunduğum dut ağacının  altından  geçip domuzun leşinin olduğu   yere  doğru gitti. Yaklaşık  10 dk.  kadar oyalandı. Sonra  tekrar  aynı yoldan  geri  dönüp altımdan doğru  geçip  gitti. Bu ayı denilen hayvan  arazide  çok sessiz ilerliyor.Bunu bu yazımı okuyanlara  özellikle belirteyim. Zemininde  yaprak olan yerlerde  neredeyse  hiç ses  çıkarmıyor ama  ayağının altında  kalan ince ve kuru  dalları  çıtır  çıtır  eziyor. Hayalet  gibi sessiz sedasız  ilerleyişi var. O cüsseye göre  genede  çok az ses  çıkartıyor. Vurduğum domuzdan daha  büyüktü .Muhtemelen 250+  kg.  civarında  idi. 3 kurşun yiyen  domuzun  ayağa  kalkıp gitmesi sonucu Sterling Palla  kullanmaktan vazgeçip  tüfeğe   Meca Rifled Slug  sürmemle birlikte  bu sefer de  bek yerine  "AYI"  gelmesi nedeniyle   ağırlıklı olarak  Winchester- BP-Remington- Federal  gibi   kaliteli bildiğim markaları  kullanmaya karar verdim. Bu yaşananlardan  dolayı kendimi  dumura  uğramış olarak hissediyorum.

Rıza abi ben genelde B&P black shock kullanıyorum.Birde Sellier Bellotun 32gr 25 li kutuda satılan kurşununu tavsiye ederim.Neden derseniz 100mt ağır çekim grupman denemeleri yaptık Meca 32 gr rifle slug ve Yaf speddy slug 29 gr hedefe her seferinde balansı bozuk bir şekilde gitti.Yani yalpalayarak.Fakat B&P black shock ve Sellier Berllot ok gibi dümdüz hedefe her seferinde ulaştı.Demem o ki domuzda size tavsiye edebileceğim fişekler bu markalar tabi bulabilirseniz Remington,Federal kaçırmayın alın derim.Winchester yada Rc palla da kullana bilirsiniz bu fişeklerler hem yarı yolda bırakmaz hemde yıkıcılığı ispatlanmış fişeklerdir.4 metreden attım demişsiniz çok yakından deler geçer dediğiniz gibi o kg daki bir hayvanı yavaşlatmak zor gerçekten.Ayı lar bence en büyük handikap dikkatli olmak lazım ama 200 kg ve üstü bir azılının ayıdan daha kuvvetli ve kurşunu daha fazla taşıdığına inanıyorum.Rastgelsin saygılar.

1982-BURSA

The following users thanked this post: Rıza BOZOKLU

Çevrimdışı Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #6 : 10 Eylül 2019, 21:24:49 »
Sezonun ilk azılısını aldık.Tüm avcı ustalara,arkadaşlara rast gelsin.Kazasız belasız inşallah.

Rasgelsin Taner bey,
Bursa'dayım. Domuz avı için ekibinize katılmak isterim.
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimdışı Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 10 Eylül 2019, 21:42:04 »
Bu sene  vurduğum yaklaşık 200  kg.lık   azılıya  dut ağacından  ucu  kırmızı  bilyalı  Sterling Palla   kurşundan   yaklaşık 4 metre  mesafeden 3 tane attım.
Domuz  ilk atışta  yere  yıgıldı. Can çekişmesin diye  yerde  çırpınan  azılıya    2 tane  daha attım.  Ancak inanılmaz bir şey oldu. 3 tane Sterling Palla kurşun  yiyen azılı ayağa kalktı, sağa  sola yalpalaya yalpalaya  ortasından  domuz yolu geçen çalılık-dikenlik  bir yere  doğru 15-20  metre kadar  gitti. 

Rıza bey, böyle durumlarda yerde yatan domuzu garantiye almak için attığınız kurşunları omur iliğe atarsanız, hayvanın bir daha ayağa kalkamacağından emin olursunuz.

imrenerek izlediğimiz domuz avlarında adamlar hep omuz üstü omur iliğini hedef alıyor. hayvan çırpınmıyor bile, kaskatı kesiliyor.
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

Çevrimdışı Taner TOPÇU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 10 Eylül 2019, 21:57:30 »

Rasgelsin Taner bey,
Bursa'dayım. Domuz avı için ekibinize katılmak isterim.

Abdullah bey teşekkürler.Size iletişim numarası gönderiyorum.Müsait olduğunuzda konuşalım.

1982-BURSA

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 11 Eylül 2019, 09:12:55 »
Rıza abi ben genelde B&P black shock kullanıyorum.Birde Sellier Bellotun 32gr 25 li kutuda satılan kurşununu tavsiye ederim.Neden derseniz 100mt ağır çekim grupman denemeleri yaptık Meca 32 gr rifle slug ve Yaf speddy slug 29 gr hedefe her seferinde balansı bozuk bir şekilde gitti.Yani yalpalayarak.Fakat B&P black shock ve Sellier Berllot ok gibi dümdüz hedefe her seferinde ulaştı.Demem o ki domuzda size tavsiye edebileceğim fişekler bu markalar tabi bulabilirseniz Remington,Federal kaçırmayın alın derim.Winchester yada Rc palla da kullana bilirsiniz bu fişeklerler hem yarı yolda bırakmaz hemde yıkıcılığı ispatlanmış fişeklerdir.4 metreden attım demişsiniz çok yakından deler geçer dediğiniz gibi o kg daki bir hayvanı yavaşlatmak zor gerçekten.Ayı lar bence en büyük handikap dikkatli olmak lazım ama 200 kg ve üstü bir azılının ayıdan daha kuvvetli ve kurşunu daha fazla taşıdığına inanıyorum.Rastgelsin saygılar.
Taner Bey  tavsiyeni dikkate alacağım. Bence  yerli  kurşun  namluya sürülecek ilk kurşun değil, namluya sürülen  kaliteli bir  ithal kurşundan  sonra    atılması  gereken kurşunlardan olabilir.
Yada  daha iyisi   eğitim ve  tüfeğe  alışma amacıyla hedef     atışlarında  kullanmak daha doğru olabilir diye  düşünüyorum.
1974 İnebolu/KASTAMONU

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 11 Eylül 2019, 09:39:28 »

Rıza bey, böyle durumlarda yerde yatan domuzu garantiye almak için attığınız kurşunları omur iliğe atarsanız, hayvanın bir daha ayağa kalkamacağından emin olursunuz.

imrenerek izlediğimiz domuz avlarında adamlar hep omuz üstü omur iliğini hedef alıyor. hayvan çırpınmıyor bile, kaskatı kesiliyor.
Abdullah Bey  tavsiyeniz için teşekkür  ederim.  Bu sene 3 tane domuz  vurdum. İlkini dut ağacının altına  giren  ortalama  70-80 kg civarındaki domuza  4-5 metreden  ilk kurşun olarak BP Thrill  Shock attım.Domuz  omuriliğinden  vurulduğu için hayvanın ön ayakları yukarıda,  arka tamamen  felçli olarak kaldı. Acı çekmesin diye   2 tane  daha  yerli kurşunlardan  attım.
Sonra  kurşun işi  pahalıya geliyor  biraz da  ucuz kurşun atayım dedim. Namluya ilk kurşun olarak yerli kurşun sürdüm .Hata  ettim.
Yukarıda  bahsettiğim domuz,  2. vurduğum domuz olup, leşine  "AYI" gelen azılı domuz idi. Belki  BP Thrill Shock atsaydım  öyle olmazdı herhalde ...
3. vurduğum domuz da  gece(Akşam ezanından 1 saat kadar sonra)   dere içinde  bek  yapıp  7-8 metreden vurduğum  yine 70-80  kg civarında  olan bir domuz idi.Bu domuza da ilk kurşun olarak  BP Thrill Shock attım. Domuzu indirdim ancak tüfekten  epey  bir  duman  çıktı.  Dumandan domuzun düşüşünü bile göremedim.  Allah vermesin  domuz bana saldırsa domuza  nişan alıp indirme gibi bir  durumum olamayacaktı.Yine  acı çekmesin diye çırpınan  domuza   3 tane daha ucuz kurşun attım(Zuber Palla-Zuber Tonda-Sterling Palla gibi karışık....)
Duman olayı alttaki videonun 1:56  saniyesindeki  olaya  benziyor.Yavaş çekim izlerseniz  duman olayını  daha  iyi göreceksiniz.
.
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2019, 10:44:59 Gönderen: Rıza BOZOKLU »
1974 İnebolu/KASTAMONU

Çevrimdışı Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 11 Eylül 2019, 17:09:27 »
  Allah vermesin  domuz bana saldırsa domuza  nişan alıp indirme gibi bir  durumum olamayacaktı.Yine  acı çekmesin diye çırpınan  domuza   3 tane daha ucuz kurşun attım(Zuber Palla-Zuber Tonda-Sterling Palla gibi karışık....)

Rıza bey;
size tavsiyem yerli fişek maliyetine avrupa fişek kalitesinde kendi fişeğinizi kendiniz doldurun. Attığınız kurşunun maliyeti 2,5-3 tl olsun. Kalitesi B&P ayarında olsun.
Yakın mesafeden mi atacan, kurşun gramajını 34-35 gr yap. Kurşunu yiyen domuz kalkamasın.
Uzak mesafeden mi atacaksın. Kurşunu 28-30 gr yap uzak mesafede kurşun düşme yapmasın.
yaz için barutu azalt seni fazla dövmesin
kış için barutu arttır, fişek güçsüz kalmasın.
ben şahsen öyle yapıyorum.
Size de ŞİDDETLE tavsiye ederim.
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 11 Eylül 2019, 18:33:37 »
Rıza bey;
size tavsiyem yerli fişek maliyetine avrupa fişek kalitesinde kendi fişeğinizi kendiniz doldurun. Attığınız kurşunun maliyeti 2,5-3 tl olsun. Kalitesi B&P ayarında olsun.
Yakın mesafeden mi atacan, kurşun gramajını 34-35 gr yap. Kurşunu yiyen domuz kalkamasın.
Uzak mesafeden mi atacaksın. Kurşunu 28-30 gr yap uzak mesafede kurşun düşme yapmasın.
yaz için barutu azalt seni fazla dövmesin
kış için barutu arttır, fişek güçsüz kalmasın.
ben şahsen öyle yapıyorum.
Size de ŞİDDETLE tavsiye ederim.
Abdullah Bey tavsiyeniz  için teşekkür ederim. Benim elimde  dolum malzemesi yok.  Bu tür  kurşunu özel  olarak dolduran  birinden  deneme amaçlı 20 adet satın alıp avdaki etkisini görmek lazım.
Benim şimdiye kadar  vurduğum 20 den fazla  domuzdan   en uzak mesafeli olanı   tahminen 25-30  metre kadardır.Daha çok bek avı  ile  ilk 20 metreye  kadar  olan  mesafede  avlıyorum.Size verdiğim cevapta dikkat ettiyseniz bu sene  vurduğum 3 tane  domuzun mesafesi 4-8 metre aralığında....Arazi bol otlu-çalılı- ağaçlı-ormanlı olduğu için 50-100 metre gibi uzak mesafelere atış yapmak imkanı hemen hemen hiç yok. Domuz ormandan  küçük bir açıklığa  çıktımı attınız attınız, atmadınız çalıların-  ağaçların arasında  kayboluyor gidiyor. Yani atış aralığı  dar ve sınırlı   oluyor.Abdullah bey bu kurşunlardan   yakın mesafe yıkım için  özel dolum yapan var mı? Yardımcı olursanız  sevinirim.     
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2019, 08:43:58 Gönderen: Rıza BOZOKLU »
1974 İnebolu/KASTAMONU

Çevrimdışı Taner TOPÇU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 11 Eylül 2019, 18:59:54 »
Taner Bey  tavsiyeni dikkate alacağım. Bence  yerli  kurşun  namluya sürülecek ilk kurşun değil, namluya sürülen  kaliteli bir  ithal kurşundan  sonra    atılması  gereken kurşunlardan olabilir.
Yada  daha iyisi   eğitim ve  tüfeğe  alışma amacıyla hedef     atışlarında  kullanmak daha doğru olabilir diye  düşünüyorum.

Rıza bey aynen dediğiniz gibi ben yerlileri keyfi ve hedeflere atmak için alıyorum.İthal olanları sadece avda kullanıyorum tavsiye ederim malum slug fişek fiyatları 308.win parasına nerdeyse.

1982-BURSA

Çevrimdışı Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 11 Eylül 2019, 22:12:48 »
Abdullah bey bu kurşunlardan   yakın mesafe yıkım için  özel dolum yapan var mı? Yardımcı olursanız  sevinirim.     

dolum yaptığımda sizinle de paylaşabilirim. hatta 2-3 farklı kurşun modeli var.
hazır dolularda bulamazsınız.

ben 2012 yılından beri kurşun dökme kalıpları üretiyorum. nette bulduğum gördüğüm kurşun modellerini üretiyorum. Lyman 525 modeli harika. yiyen domuz iflah olmuyor, yol almıyor.

Abdullah ORUC
 1982 BURSA

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 12 Eylül 2019, 08:39:38 »

dolum yaptığımda sizinle de paylaşabilirim. hatta 2-3 farklı kurşun modeli var.
hazır dolularda bulamazsınız.

ben 2012 yılından beri kurşun dökme kalıpları üretiyorum. nette bulduğum gördüğüm kurşun modellerini üretiyorum. Lyman 525 modeli harika. yiyen domuz iflah olmuyor, yol almıyor.
Abdullah  Bey  dolum yaptığınızda  paylaşırsanız memnun olurum. Benim için önemli olan ilk 30 metrede  hayvanı tamamen etkisiz hale getirmek. Özelden mesaj atarsanız  görüşürüz.
1974 İnebolu/KASTAMONU