Gönderen Konu: POMPALI TÜKEK TERCİHİ  (Okunma sayısı 9173 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ziyaettin AYHAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: POMPALI TÜKEK TERCİHİ
« Yanıtla #25 : 01 Mayıs 2021, 12:01:28 »
elbette her fikre sonsuz saygım büyüklerime de hürmetim var lakin Pompalının kullanıcı beceriksizliğinden kaynaklı handikaplarını çalışma sistemine yorup  yarı otomatik bir tüfeği daha güvenli olarak niteleyen yorumları ibretle okurken tebessüm etmekten de kendimi alıkoyamadım.Avcılığa pompalı tüfekle başlayıp kesintisiz 30 yıl haftada en az bir kere ava gitmek suretiyle binlerce kez atış yapmama rağmen bir kez bile evet bir kez bile sorun yaşamamış olmam benim şansım ise hemen bir bilet almalıyım
çok kıymetli LEVENT BEY forumda herkes fikrini , tecrübelerini,yaşanmışlıklarını anlatıcak tabi,doğru olanda budur. acizane başımdan geçen bir olayı anlatayım,domuz avıyla uğraştığımızdan işimiz devamlı yataklarda olduğu için,avın en adrenalinli ve en tehlikeli zamanıdır.yine bir gün aşırı dikenlikte sıkıştırdığımız azılıyı,arkadaşımla beraber sıklığa girmeye karar verdik çünkü domuz oynamıyordu,neyse dikenleri yararak elimiz yüzümüz kanlar içinde azılının yanına geldik,lakin fazla hırs hiç iyi bir şey değil,yine dikenliğin içindeyiz azılıyla aramızda mesafe 10 metre kadar,köpeklerde iyi yükleniyor,ilk atışı arkadaşım yaptı,azılı karın boşluğundan yaralandı,domuz aniden üzerine doğru yürüdü anlık olay ikinci fişeği heyecan yapınca dikenlere takılmasından dolayı yetiştiremedi,Allah tan domuz köpeklerin baskısıyla sol tarafımızdan geçti gitti sonra birbirimize bakıp durduk,kıprdıyacak halimiz yoktu dikenlerin arasında,ordan çıkana kadar canımız çıktı,arkadaşımın o günden sonra pompalı tüfekle yatağa girdiğini görmedim,biz okadar söyledik dinlemedi,ama hiçte iyi bir tecrübe olmadı ölebilirdide,çünkü bu işin telafisi yok.pompalı tüfekle her avı yapabilirsin ,lakin riskli durumlarda pompalıyla kendinize macera aramayın.hayırlı ramazamlar dileğiyle ALLAHA emanet olun.
1970
Kartepe/KOCAELİ
0531 257 3434
Dost, zor zamanında bulur seni.

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE, Sabahattin KARAHAN

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 02 Mayıs 2021, 06:20:37 »
çok kıymetli LEVENT BEY forumda herkes fikrini , tecrübelerini,yaşanmışlıklarını anlatıcak tabi,doğru olanda budur. acizane başımdan geçen bir olayı anlatayım,domuz avıyla uğraştığımızdan işimiz devamlı yataklarda olduğu için,avın en adrenalinli ve en tehlikeli zamanıdır.yine bir gün aşırı dikenlikte sıkıştırdığımız azılıyı,arkadaşımla beraber sıklığa girmeye karar verdik çünkü domuz oynamıyordu,neyse dikenleri yararak elimiz yüzümüz kanlar içinde azılının yanına geldik,lakin fazla hırs hiç iyi bir şey değil,yine dikenliğin içindeyiz azılıyla aramızda mesafe 10 metre kadar,köpeklerde iyi yükleniyor,ilk atışı arkadaşım yaptı,azılı karın boşluğundan yaralandı,domuz aniden üzerine doğru yürüdü anlık olay ikinci fişeği heyecan yapınca dikenlere takılmasından dolayı yetiştiremedi,Allah tan domuz köpeklerin baskısıyla sol tarafımızdan geçti gitti sonra birbirimize bakıp durduk,kıprdıyacak halimiz yoktu dikenlerin arasında,ordan çıkana kadar canımız çıktı,arkadaşımın o günden sonra pompalı tüfekle yatağa girdiğini görmedim,biz okadar söyledik dinlemedi,ama hiçte iyi bir tecrübe olmadı ölebilirdide,çünkü bu işin telafisi yok.pompalı tüfekle her avı yapabilirsin ,lakin riskli durumlarda pompalıyla kendinize macera aramayın.hayırlı ramazamlar dileğiyle ALLAHA emanet olun.

Ziyaettin bey bir pompalı tüfek kuşlanıcısın olarak söylediklerinize katılıyorum.   
Pompalı tüfeği tavşan ve domuz avında  kullandım, çok şükür tehlikeli bir duruma düşmedim. Pompalının avantajının yanında bazı durumlarda  dezavantaj yaşanabilir, beklediğiniz bulunduğunuz yer atış pozisyonunuz dengeniz pompalı kullanırken önem taşıyor. Domuz avında her zaman düz yolda sağlam zeminde durmuyoruz bazen dik bir yamaçta  çakıllı dallı yerlerde bazen bir ağaç kütüğü vs  yerlerde bekleyebiliyoruz yatağa girme zaten ayrı bir risk, pompalıyla atış yaparken  dengeniz bozulursa (bunu bir kaç defa yaşadım ) çöküp atış yaptığımda pompayı çekmeye fırsat kalmadan dengem bozuldu elimle yerden destek alarak toparlandım bu arada bazen toparlandıktan sonrada pompayı çekmeyi unutma ihtimalinizde var, sıklıkta yada bir yamaçta yürürken ayağımızın sağlam basmadığını pompayı çekebilecek yeterli pozisyonumuzun olmadığında da sıkıntı yaşayabiliriz, pompalı insana güven veren bir tüfek çiftede kullanmış biri olarak söylüyorum ,çifte tüfek yerine çoğu durumda pompalı tercih ederim yalnız özellikle domuz avında otomatik bence gerekliliktir. İlk tüfeğimi pompalı aldım 3 yıla yakın kullandım 3 yıl otomatik kullandıktan sonra tekrar pompalı aldım tekrardan ilk aldığımdaki kadar olmasada alışma sürecinde sıkıntı yaşadım pompayı çekmeyi unutmak bazen tam kuramamak ( bunda tüfeğin süpermagnum ve fişek yatağının uzun olmasınında etkisi vardı), daha sonra iki yıl çok büyük  bir sıkıntı olmadan kullandım taki iş için il değiştirip tüfeği sadece yıllık izinlerde bir kaç defa kullanmaya fırsat bulup çekme refleksimin zayıfladığını farkettim bir iki avımıda bu yüzden kaçırınca avda otomatik tüfeklere ağırlık verdim. pompalı tüfek kullanmak için bedenen ve zihnen kendini hazırlamak gerekiyor antreman yapmak zaman zaman tüfeği alıp pompa çekme hareketini hatırlamak gerekiyor ve  alışma süresi kullanma becerisi kişiden kişiye değişkenlik gösteriyor....
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2021, 07:02:40 Gönderen: Abdullah GÜLTEPE »
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

The following users thanked this post: Ziyaettin AYHAN

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 02 Mayıs 2021, 12:04:25 »
Daha önce de benzer konularda fikirlerimi yazmıştım. Yerli ,yabancı bir çok kaliteli yarı otomatik tüfek kullandım. İthaca, Remington ve Benelli pompalı tüfeklerim oldu. Uzun süre domuz ve ördek avında pompalı kullandım. Ayrıca pompalı ile skeet de atabiliyorum ki biraz alışan herkes atabilir.İyi yapılmış bir pompalı tüfek sizi asla yarı yolda bırakmaz. Hiçbir yarı otodan geri kalmaz. Hava şartına kire pasa aldırmadan çalışır. Ancak dediğim gibi iyi yapılmış ve kendini kanıtlamış bir tüfekten bahsediyorum. Güney Afrika da kuş avı yapmak isteyince,ülkemizde yapılan Winchester SXP pompalı tüfek getirmişlerdi. Ben de sevinmiştim. 50 atış yaptıysam 25 i takıldı. Sonuç olarak kötü tüfeğin pompalısı, yivlisi ,yarı otomatiği olmaz. Kötü kötüdür. Aynı şekilde iyi tüfeğin de pompalısı ,yarı otomatiği olmaz. İyi tüfek iş bilen elde her zaman iyidir.
Herkese rastgele
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

The following users thanked this post: Mehmet KURT

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #28 : 02 Mayıs 2021, 14:36:55 »
pompalı tüfek avda kullanmadım ama bu sezon nasipse bikaç deneme yapmayı düşünüyorum.
bu sene başıma gelen bir av macerasından kısaca bahsedeyim. keklik avında öğle molası verdik bir dere kenarında sofrayı kurduk bardak yıkamak için derenin içini bir iki adım girdim yaklaşık 10-15 metre yanıma bir genç azılı su içmek için iniverdi gözgöze geldik oda bende şaşırdım gözgöze bir an şaşkın baktıktan sonra arkadaşlar 7-8 metre arkamdaydı bakın domuz diye seslendim bir anda domuz bana doğru o kadar hızla geldiki sağıma doğru 1 adım atamadım bana 3-4 metre kalınca birden sola döndü ve salisesinde ortadan kayboldu hepimiz buz kestik resmen bana yaklaşınca arkadaşları ve köpekleri gördü vazgeçti sanırım sıklık bir bölgede değil her yöne gidebilirdi ama o saldırmayı seçti genç azılıların daha cüretkar olduğu malumunuz.
demem o ki elimde tüfekte olsa doğrultmaya fırsat yoktu o an çok büyük bir süratle geldi ki anlatamam. öyle anlar olurki elinizde değil otomatik el bombası bile para etmez.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

The following users thanked this post: Aydın MERİÇ

Çevrimdışı Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
POMPALI TÜFEK TERCİHİ
« Yanıtla #29 : 03 Mayıs 2021, 04:40:41 »
Maverick88 marka bir Pompalı tüfeğe 2020 yılı mart ayında sahip oldum. Özellikle domuz avı için kullanacağım. Neden özellikle diye soranlar için domuz avına uygun bir namlusu olduğu için kullanacağım. Otomatik tüfeğim de var.
Pompalı tüfeğin zor olduğunun farkındaydım. il ava, Bıldırcın avına pompalı ile gittim. art arda kalkan 2 bildırcının birini vurdum, ikincisini vurmak için yöneldiğimde tetiği çok çekmeme rağmen tüfek patlamadı. Durumun sandığımdan daha çok vahim olduğunu ogün anladım.

Pandemi sebebiyle pek av da yapamadık. gittiğim bütün avlarda, kuş avlarında bile pompalıyı kullandım. biraz biraz alıştım derken, bol atımlı ördek avını pompalı ile yapınca, öğleden sonra 3. fişeği ördeğe yetiştirmeye başladım.
Kısıtlamalar sebebiyle pek domuz avı yapamadım. gittiğim 2-3 avda da bişey çıkmadı.
şimdi aynı tüfeğin üzerine reddot koydum. bütün planlar domuz avı için.
yukarıda anlatılan tehlikeli durumların farkındayım. Av sırasında elimde pompalı olduğunu bilerek hareket etmeyi planlıyorum.
Kazasız belasız kullanmak nasip olur inşallah...
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2021, 04:45:49 Gönderen: Abdullah ORUÇ »
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE, Mehmet KURT