Gönderen Konu: Nerde hata yaptım  (Okunma sayısı 3726 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet ÇELİK 35

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Nerde hata yaptım
« : 06 Şubat 2016, 12:17:07 »
Geçen çarşamba bakırçayı gezdim yine ördek yok dönüyorum çalılarda karatavuk çok kalkana atıyom düşmüyo gidene atıyom düşmüyo 16 fişek 1 tane karatavuk yok ;D Sonra bişey farkettim tüfeği ateşledikten sonra kuşların çoğu uçtuğu güzargahtan havaya doğru meillenip f-16 kalkar gibi manevra yapıp bi yere sığınıyorlar sizce hatam ne saygılar...
1995 bergama izmir

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK 27

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Nerde hata yaptım
« Yanıtla #1 : 06 Şubat 2016, 12:24:48 »
benım bıldıgım kafasına sacma degen kus havalanır ama oyle olsa bır muddet havalandıktan sonra dusmesı lazım
1976 gaziantep

Çevrimdışı Gökay KARADUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 06 Şubat 2016, 12:27:04 »
Mehmet Kardeşim avcılık böyle birşey attıkça vuracaksın vuramayınca da anlatacak anıların olacak :) Kundak ölçülerine bakmanı tavsiye ederim tüfek sana uygun olmayabilir fişek seçimine bak önlemeyi hesaba kat bunların hepsinden sonra iş avcıya kalıyor ;)
Rasgele
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 06 Şubat 2016, 12:47:42 »
Karatavuk küçük ve hızlı uçan bir kuş,
yani hedef küçük, su çulluğu bekasin kadar seri olmasada uçarken vurmak biraz önleme ister, sanırım hatanı biraz önleme ile çözebilirsin,
mesela çoğu zaman attığımız saçmaları hayvanın gerisine isabet ettiğini orda bulunan toprak yığını,su, gibi şeylerden anlarız ;)
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #4 : 06 Şubat 2016, 13:05:25 »
Keçe tapa yada bior tapa 9-10no fişek kullan otomatik değilse 30 gramı geçme

Mümkün mertebe arkasından atış yap sağdan sola soldan sağa geçişlerde az çaprazlamasını bekle bekleyecek atış alanı yoksa 15-20 metreden yolun iki yanından diğer tarafa geçiş yapanlar için yolun geçtiği yere tüfeği ateşle çok onleme gibi görünür ama dar yolu bölen karatavuk çok anlık geçer.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 06 Şubat 2016, 21:23:58 »
Bazı günler karavana günleridir. Ne yapsan o gün boş dönersin.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: Yusuf SAĞLAM, Salih KATLANIR, Mehmet ÇELİK 35, Emrah AKDENİZ, Kadir YILDIZ

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #6 : 06 Şubat 2016, 22:02:15 »
benim ava başlayınca ilk 2 atışım genelde karavanadır. zaten hayvanı 50 kere görmüyoruz ki 2-3 defa görüyoz
onunda 2 si karavana olunca kalıyor 1 :)

bu kısım biraz değişik ama ava çıkacağım gün fişeklerle tüfeğimi kaloriferin yanına koyarsam ve fişeklerimi fişekliğe koyup montun içinden
takarsam yada fişeklerimi cebime atarsam daha çok randıman alıyorum. bunun nedeni ısı ile alakalı olabilir yada psikolojik olabilir ama geceden arabaya fişeklerimi koyunca sanki randıman düşüyor.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Gürsel KARABAY

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 06 Şubat 2016, 22:02:44 »
kaç şok takıyorsunuz 3 takıp deneyin birde.
  • Ata Neo 12
  • Akdaş 412 L
  • Pointer , 13 adet Setter Della Bassana
1971 istanbul

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #8 : 06 Şubat 2016, 22:17:09 »
Geçen çarşamba bakırçayı gezdim yine ördek yok dönüyorum çalılarda karatavuk çok kalkana atıyom düşmüyo gidene atıyom düşmüyo 16 fişek 1 tane karatavuk yok ;D Sonra bişey farkettim tüfeği ateşledikten sonra kuşların çoğu uçtuğu güzargahtan havaya doğru meillenip f-16 kalkar gibi manevra yapıp bi yere sığınıyorlar sizce hatam ne saygılar...
Mehmet akşam akşam güldürdün beni. Ne madara olmuştum aynı bu durumlarda. Önlemede sorun yaşıyorsundur kesin... 1 kuş boyu önleme vererek mesafe göre önlemeyi arttır zamanla düzelir..
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 07 Şubat 2016, 01:26:09 »
Kundak uyumu ve namlu nereye atiyor bilmek gerek.
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

Çevrimdışı Uğur ÖZDEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • 532 113 66 44
« Yanıtla #10 : 07 Şubat 2016, 01:52:55 »
Tufek uyumunu ne kadar kendimiZ desekte baskasinin yani iyi anliyan birinin namludan bakarak goz bebegi konumuna gore kontrol etmesi gerekiyor kontrollu atis yaparken ne kadar uyumlu gozuksede av esnasindaki durum farkli oluyor av tufegiyle verilen pullarin icinde sag sol ayar pulu haricinde bide sag-ust ve sag-alt ayari veren pullari inceleyip  ona gore ayar yapabilirsiniz
Usta bir avci abim bana ayni sorunu anlattigimda sen kusa nisan alinca kusun tam onunden ve hafif altindan sacma gecince sacma sesinden etkilenen kus kendini yukari atar demisti tam altindan gecse ses sonradan gidecegi icin yon degistirir hem onunden hem hafif altindan giderse hayvan yonunu yukari cevirir demisti
Ustte yazdiklarimda bunla dogru orantili sacma kusun saat 4 5 yonunde onunden gectigini dusunerek bizde benim tufegime ona gore ayar yaptik suan yasamiyorum o sorunu
Vuramayincada hic olmazsa artik dizimi dovuyorum tufegi degil :-)
Hayatta en iyi bildiğim şey Haddimdir.

1981 ADANA

Çevrimdışı Abdullah ŞAHİN 07

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 07 Şubat 2016, 09:58:34 »
Etek saçması tutuyordur ondandır avın ve tüfeğinizin özelliklerine ugun (gramaj ve saçma olarak) fişeği kullanırsanız sorun ortadan kalkabilir.
  • Pietro Beretta S 687 SP O/U
  • Benelli Raffaello Special Lusso
Abdullah ŞAHİN
1972  ANTALYA

The following users thanked this post: Mehmet ÇELİK 35

Çevrimdışı Mehmet ÇELİK 35

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 08 Şubat 2016, 00:26:20 »
Ya vurdum bugun 3 tane işte şansa bağlıyorum ;D MECA 30 gr bior 8 atıyorum... 2.ci fişek şefaf 30 gr 7 no çok güzel akşam bekinde 35m rahat çulluğa attım 6 tane saçma tutmuş ama sarı kovan beş para etmez  ;) Bazı abilerim tüfeğin uyumuna bağlamış şöyle diyim 2 tüfek değiştirdim yaşım 21 3.cü tüfeğim 12 yaşında kullandığım huğlu 71 namlu 92 model poze çift tetik :D Hepinize teşekkür ederim...
1995 bergama izmir