Gönderen Konu: Trabzon Zerdeva Köpeği 2016  (Okunma sayısı 10735 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serdar ERGÜN

• Müdavim Üyemiz
  • Bir Umuttur Yaşamak...
Trabzon Zerdeva Köpeği 2016
« : 08 Ocak 2016, 12:14:32 »
Sevgili AVLAK ailesi,Trabzona özgü olan Zerdava köpeğini bu platformda 2007 yılında açmış olduğum bir konuyla tanıştırmıştık,ozamanlar baya ilgi görmüş,paylaşımlar yapılmış,fakat zerdava ile alakalı ne bir döküman nede geçerli kaynak mevcut değildi,halen daha öyle,ırk federasyonları,araştırma ve geliştirmek için gayrette bulunmuştu,lakin eksik olan şey elimizde zerdava olmamasıydı,bundan ötürü insanlar zerdava ile alakalı atılan her fotoya itimat etmiş ve zerdavayı tanımakta güçlük çekmişlerdi.
Şimdi ise gelinen nokta çok farklı ve sevindirici,artık zerdavanın olması gereken bütün özelliklerini taşıyan köpekleri,10 sene içerisinde tekrardan geliştirerek,ülkenin bir çok noktasına yayılmasını sağladık ve geliştirdik,ayrıca Trabzon Zerdava Köpeği Derneğini kurduk ve patent aşamasındayız.Zerdava ırkı ile alakalı köpek ırkı federasyonları,üniversiteler,ve  bu işe gönül vermiş bir çok kişi taşın altına elini koymuştur,hepsine minnettarız.Şuan gelinen aşamada zerdavaların ırk standartlarının belirlenerek kayıt altına alınmaları kaldı,inşallah Trabzona ait bu ırkı tam manası ile koruyup geliştireceğiz,zerdavayı merak edenler için gerekli tüm bilgiler Facebook sayfamızda,bu adresden bizi takip edebilirisiniz https://www.facebook.com/trabzonzerdava/

Zerdava köpeğinin standartlarından kısaca bahsetmek istiyorum,paylaştığım resimlerde göreceğiniz zerdavalar ,çok eski dönemlerden kalma güçlükle muhafaza ettiğimiz,kanlardır,olması gereken renk dengesi ve fiziki özellikler bu şekildedir

Rengi : koyu kestana,kuyruk ucu beyaz,göğüs ve bacaklar beyaz ve beyaz olan kısımlar benekli,burun kürkü ile aynı renk,gözler kahve rengi,
Vucut: kafa kaslı,kulaklar dik ve hafif yana doğru,kuyruk tutuşu simit şeklinde bel üstünde,vucut atletik ve kaslı
Yapısal Kusurlar: vücut geneli veya burundaki pigmentasyoan eksiklikleri,Düşük veya sarkık kulak,Zayıf kemik veya çelimsiz vücut,Tam olarak kıvrık olmayan veya düz kuyruk,Farklı renklerde gözler,Beneksiz ayaklar ,Gözlerin üstünde benekler   

« Son Düzenleme: 15 Şubat 2016, 17:59:29 Gönderen: Serdar ERGÜN »
Serdar ERGÜN
1980 TRABZON

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Gökhan AKDOĞAN, Selim UYGUN

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Trabzon Zerdava Köpeği 2016
« Yanıtla #1 : 08 Ocak 2016, 13:30:56 »
Tebrikler emeğinize sağlık inşallah bu ırkımızda iyi ragbet görür ve hak ettiği değeri kazanır.Kültürümüzün parçalarına sahip çıkarız.Şuan ne kadar köpek kayıt için beklemede?
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Serdar ERGÜN

• Müdavim Üyemiz
  • Bir Umuttur Yaşamak...
« Yanıtla #2 : 08 Ocak 2016, 14:02:29 »
Tebrikler emeğinize sağlık inşallah bu ırkımızda iyi ragbet görür ve hak ettiği değeri kazanır.Kültürümüzün parçalarına sahip çıkarız.Şuan ne kadar köpek kayıt için beklemede?

teşekkür ederiz,kendimize ait yavrular hariç,11 zerdava köpeğimiz var,ancak trabzon merkez ve ilçelerde de üretimi imkanlar dahilinde düzgün yapmaya çalışan arkadaşlarımız var,ancak bunun yanında ellerindeki köpekleri sadece zerdavaya benzeyen ve zerdava ile alakası olmamasına rağmen üretimde ısrarlı olan tiplerde var,bunlar bizim en büyük sıkıntımız,ama Allahın izniyle bu olumusuzlukları düzeltecez,tahminimce 50 civarında düzgün zerdava çıkacaktır
Serdar ERGÜN
1980 TRABZON

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2016, 14:27:28 »
teşekkür ederiz,kendimize ait yavrular hariç,11 zerdava köpeğimiz var,ancak trabzon merkez ve ilçelerde de üretimi imkanlar dahilinde düzgün yapmaya çalışan arkadaşlarımız var,ancak bunun yanında ellerindeki köpekleri sadece zerdavaya benzeyen ve zerdava ile alakası olmamasına rağmen üretimde ısrarlı olan tiplerde var,bunlar bizim en büyük sıkıntımız,ama Allahın izniyle bu olumusuzlukları düzeltecez,tahminimce 50 civarında düzgün zerdava çıkacaktır
Malesef bazilari biseyin ucunda rant yada cikar oldumu nasil oldugunu umursamadan yolu yordami nedir demeden biseylerde israr ediyorlar para gelsinde nasil gelirse gelsin. Isiniz zor Allah kolaylik versin
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı Serdar ERGÜN

• Müdavim Üyemiz
  • Bir Umuttur Yaşamak...
« Yanıtla #4 : 08 Ocak 2016, 14:40:07 »
Malesef bazilari biseyin ucunda rant yada cikar oldumu nasil oldugunu umursamadan yolu yordami nedir demeden biseylerde israr ediyorlar para gelsinde nasil gelirse gelsin. Isiniz zor Allah kolaylik versin

evet aynen durum bu,teşekkürler
Serdar ERGÜN
1980 TRABZON

Çevrimdışı Erdem BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 08 Ocak 2016, 22:13:51 »
Çok yakışıklı bir ırkmış.İlk defa duydum ve görüyorum.Sizleri çalışmalarınızdan dolayı tebrik ederim.Geri kalan kısımlar da inşallah başarıyla hallolur.
1982-İstanbul

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 08 Ocak 2016, 22:24:15 »
İlk defa görüyorum ve duyuyorum bu ırkı gercekten uğraşınız icinde tebrik ediyorum.Merak ettim bahsettiğiniz köpeğin kullanım alanları neresi genelde av amaclı mı bahcede koruma köpeği olarak mı v.s nedir?
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

Çevrimdışı Serdar ERGÜN

• Müdavim Üyemiz
  • Bir Umuttur Yaşamak...
« Yanıtla #7 : 09 Ocak 2016, 09:06:50 »
Çok yakışıklı bir ırkmış.İlk defa duydum ve görüyorum.Sizleri çalışmalarınızdan dolayı tebrik ederim.Geri kalan kısımlar da inşallah başarıyla hallolur.

Teşekkür ederim kardeşim
Serdar ERGÜN
1980 TRABZON

Çevrimdışı Serdar ERGÜN

• Müdavim Üyemiz
  • Bir Umuttur Yaşamak...
« Yanıtla #8 : 09 Ocak 2016, 09:09:51 »
İlk defa görüyorum ve duyuyorum bu ırkı gercekten uğraşınız icinde tebrik ediyorum.Merak ettim bahsettiğiniz köpeğin kullanım alanları neresi genelde av amaclı mı bahcede koruma köpeği olarak mı v.s nedir?

Zerdava aslında bekçi köpeğidir,tonya menşei li,ozamanlar tonyada müthiş kan davaları varmış,hasım sahipleri önlem olsun diye zerdava bakarlarmış,çok sert bir cins olduğu için kapıya adam koymazmış,daha sonralarda bakmışlarki herşeye saldırıyor,bu meziyetini ava çevirmişler ve verim almışlar,tabi günümüzde o tarz zerdavaları mumla arıyoruz,zamanla uysallaştılar ancak yinede fazla asabi köepkler
Serdar ERGÜN
1980 TRABZON

Çevrimdışı A.İhsan MUDANYALI

• Free Üye
  • *
  • DOĞAYA SAYGI DUYAN HER İNSAN AYRI BİR DEĞERDİR
Ynt: Trabzon Zerdeva Köpeği 2016
« Yanıtla #9 : 05 Kasım 2016, 21:48:04 »
sizi 2007 den buyana takip ediyorum ilk yola çıktığınız zamandan bu yana çok mesafe katetmişsniz .tebrik edrim .mücadelenize tutkunuza ve emeğinize sağlık ...bu yok olmaya yüz tutmuş ırkı çoğaltmaya yönelik çalışmalarınızda bundan sonraki dönemlerdede başarılar dilerim kardeşim...konuyla ilişkili olarak destek ve yardım dayanışma ne gerekirse yardımcı olmak isterim..tekrar emeğinize ve yüreğinize sağlık.
  • Brownıng Maxus Hunter otomatic
1971 ikametgah İstanbul .Yalova

Çevrimdışı Şenay YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 05 Kasım 2016, 21:52:03 »
Maşallah güzel köpek. ..
  • huğlu kop g601 yoto 71 namlu
  • huğlu kop 104 A 76 mamlu
  • Sarsılmaz Leopard y oto 71 namlu
istanbul  Çatalca 1971                                                                         5354139014l

Çevrimdışı Hakan ATASOY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 05 Kasım 2016, 22:04:57 »
Karizmatik köpekmiş.  ;)   :police:
Bu memleket tarihte Türktü, bugün de Türktür ve ebediyyen de Türk olarak yaşayacaktır.Türkiye Türklerindir! Ne mutlu, Türküm diyene!1980 BURSA