Gönderen Konu: DOMUZ BEK AVINDA FAYDALI OLABİLECEK BİLGİLER..  (Okunma sayısı 43684 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Davut ATACA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: DOMUZ BEK AVINDA FAYDALI OLABİLECEK BİLGİLER..
« Yanıtla #50 : 02 Ocak 2016, 15:58:45 »
Teşekkürler ramazan bey bende domuz avına yeni başlamış biri olarak verdiğiniz bilgilerden yararlanacağım
1993 Ankara

The following users thanked this post: Ramazan HAK

Çevrimdışı Erhan YAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #51 : 29 Nisan 2016, 00:52:39 »
Süper Yazı..
1984 - İstanbul

The following users thanked this post: Ramazan HAK

Çevrimdışı Murathan VAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #52 : 29 Nisan 2016, 01:06:17 »
ALINTI DEĞİLDİR .KENDİ DÜŞÜNCEMDİR..İZİNSİZ HİÇBİRYERDE YAYINLANAMAZ..

domuz bek avına yeni başlayanlar için,faydalı olabilecek bilgiler..bu yazdıklarım tamamen en az 20 yıllık bir domuz avcısı olarak, domuz avında yaşadığım deneyimim ,tecrübelerimden yaşadıklarımdan, faydalı olabilecek bazı bir kaç  tavsiyede bulunmak istiyorum..umuyorum faydasıda olacaktır..

öncelikle her kulvarda olduğu gibi emniyet...domuz çok tehlikeli bir hayvandır, eti çok sıkı ve çok kaslı bir hayvandır..avıda tehlikeli ve dikkat ,tebbir isteyen bir avdır..

domuz bekinde bekliyeceğiniz yerde muhakkak domuzun size ulaşamayacağı bir yükseklikte oturunuz..bek yapacağınız yerde ağaç varsa en uygun ağaç başıdır..yere veya taş üstü gibi 1 metre gibi yüksekliklerden kaçının,,

bir  çok kez domuzun 2 metre gibi duvardan domuzun zıplayıp çıktığını gördüm,,ayrıca yerde akrep yılan gibi başka tehlikelerde vardır,, akrepler akşam avlanmak için dolaşmaya başlarlar,,bende bir kaç kez akrep tarafından sokuldum..

hem yerde domuz tarafından daha çabuk farkedilirsiniz..domuz yüksekliği iyi göremez başını kaldıramaz..

ve yerde oturduğunuzda oradan geçen başka avcıda sizin için tehlikedir,,çünkü akşam karanlığında domuz siyah gözükür,, insanda öyle ,sizde ağacın dibinde veya oturduğunuz yerde ,,oturuk vaziyette domuz seviyesinde görünürsünüz,,ve başka avcı tarafında farkedildiğinizde  domuz izlenimi  verirsiniz,,,

bunu usta bir avcı domuz avcısı farkeder ama ,, çoğu zaman eline tüfek alan domuz avına çıkıyor,,ve bunun örneğini her zaman gazetelerdede görüyoruz,,arkadaşını domuz diye vurdu diye ,,domuz avına kalabalık gittiyseniz yerinizden kalkmayın ,ve diğer arkadaşların haberi olmadan yerinizi değiştirmeyin...

yerde domuzda çok büyük bir tehlikedir..atış yaptığınızda domuz yıkılmadıysa ,,yaralı olarak üzerinize gelebilir,,namludan çıkan aleve ve barut kokusuna direk üstünüze gelebilir..atış yaptığınızdada yıkıldıysa ,,öldüğünden emin olmadan üstüne gitmeyin ,sinsice yatıp bir anda üstünüze gelebilir ,,,

onun için her zaman yüksek bir yerde oturmanın yararı vardır.....ağaç başına çıkacağınızda dolu bir tüfekle asla çıkmayın..tüfeği ağacın başında emniyetli bir şekilde oturduktan sonra doldurun.....çünkü ağaç başına çıkarken tüfek elinizden kayabilir,,

benim başıma geldi bu olay,dolu bir tüfekle zeytin ağacına çıktım,tüfek pozeydi dalın arasına sıkıştırdım,,yanımda çanta vardı ,ve çantayı asıyordumki dalın sallanmasıyla tüfek bulunduğu yerden kaydı tutamadım,,,ve dipçik üzerine düştü 2 gözü birden patladı..allahtan namlu bana doğru dönmedi,,ve ogünden sonra bir daha iyice oturmadan tüfeğe fişek koymadım..bana ders oldu,,,

inerkende aynı şekilde inin ..tüfeği boşaltıktan sonra inin..yolda yürürkende dolu tüfekle yürümeyin,,akşam karanlıkta rahat yürüyemessiniz ,,ayağınız takılıp düşebilirsiniz,,onun için fener kullanın,,fenersizde yola çıkmayın..bulunduğunuz yerde dönüş yolunda bek avı yapan başka avcıda olabilir allah korusun sizin sesinizi duyup domuz hissine kapılabilir,,

alan seçiminde bekleyeceğiniz alanı seçtiğinizde ,,domuzun hangi yönden geleceğini iyi araştırın,,ve bunun için mümkünse gündüzden iz takibi yapın..ve gündüzden bekliyeceğiniz yeri belirleyin..bunun için rüzgar yönünü iyi hesaplayın ,,sizin kokunuzu alamayacağı bir yönde oturun,,

kıyafetinizi seçerken parlak işığı yansıtmayan kıyafetler giyin,,yünlü kıyafet giyin ,,naylonsu kıyafetler sürtünmeden ses çıkarır,,bunuda domuz çok uzaktan duyar,,kıyafetlerde parfüm kokusu ve detarjan kokusu gibi kokular olmamasına dikkat edin..ve bek yerinde sigara içmeyin...

domuz gece çok sinsi gezer ve çok zekidir, cok sessiz gezer,,,tarlada gezerken sık ağaçların arasında gezinir,,,açık alana çok nadir çıkar,,bekleyeceğiniz yerde sıra sıra ağaçlar varsa bu yönde bekleyin..açık alana fazla çıkmayacaktır..birde ay varsa daha fazla ağaçlık alanı tercih eder..sık çalılık yerde daha çok oyalanır..

tarlaya girdiğinde veya yaklaştığında çok sessiz gezer,,kimi zaman geldiğini bile farkedemessiniz,direk kendisini görürsünüz..domuz gece iyi göremez ama hareketi çok ani görür algılar ,,,bek esnasında çok sessiz olun ,mümkünse elinizi başınızı mecbur kalmadıkça oynatmayın,,en ufak bir ses çıkarmayın..

domuz size yaklaştığında ses çıkarırsanız,,siz onu farketmeden o sizi farkeder ve dönüp yol değiştirir,,sizde gelmedi sanırsınız ama aslında o gelmiştir ve sezsizce gitmiştir...bir yerden sizi farkedip gittiyse 2.3 gün aynı yolu kullanmaz yol değiştirir yada daha geç gelmeye başlar....

domuz en ufak bir ses duyduğunda veya huylandığında durur ,rüzgar bile olsa o sizin çıkardığınız farklı sesi farkeder..10.20 dakika hiç hareket etmeden ses dinler ve bekleyebilir hiç ses çıkarmadan,,siz gittiğini sanırsınız..ama o oradadır ,o esnada sizde çok sessiz olun..hiç ses çıkarmayın ve bir süre sonra kendisini salar ve tekrar hareket etmeye başlar,,

domuz geldiğinde onu görürseniz veya sesini duyarsanız,,ani hareket yapmayın,ses çıkarmayın,,onu yıkabileceğiniz mesafeye yaklaşmasını bekleyin uzak atışlar yapmayın,,size doğru yaklaşırken yüzüne kafasına atış yapmayın..yan dönmesini bekleyin ve koltuk bölgesine atış yapın..

geceleyin domuzun sırt tüylerini dikerek gezer ,,buda avcıyı yanıltır ve üst attırır,,onun için nişan alındığında orta hizasının altında tutmaya çalışın,,gece namluyu net göremessiniz ve nişan alırken gündüz gibi nişan alamassınız,,ve domuzuda net göremeceğinizden namlu biraz daha üste bakar..bunada dikkat edin..

eski avcılar gece namluya beyaz kağıt dolarlardı namluyu görmek için..ben peçete veya beyaz bir bantla hallediyorum,, domuza atış yaptıktan sonra kaçıyorsa arkasından atmayın,,düşününkü onu ilk atışda nişan alarak vuramadıysanız ,kaçarken hiç vuramassınız..ve onu yaralayabilirsiniz,,

domuza ateş ettiğinizde yıkılmadıysa üzerinize doğru geliyorsa ,büyük ihtimalle onu vurdunuz yaranın durumuna göre ya uzak gitmez ölür ,yada ormana yaralı gider..bazende yaralı olarakta üstünüze gelmez kaçmayı dener..

ateş ettiğinizde sessizce kaçıp gittiyse büyük olasılıkla vurulmamıştır ,yaralı bir domuz kaçarken ses yapar ama vurulmayan bir domuz sessizce uzaklaşır,,,

gece yaralı bir domuzun ardından asla gitmeyin...vurduğunuz yerde pembemsi köpüksü bir kan varsa ciğerden yemiştir uzağa gitmez ve kendisini çalılık bir yer varsa oraya atmaya çalışır,,,kanla beraber kemik kıkırdak deri gibi şeyler varsa büyük ihtimalle ya çenesi dağıldı yada ayak küreği parçalandı ormana yattığı yere gitmiştir..

onun için iyi atışlar yapmaya bakın..yaralı giden domuzun dağdaki akibetini göz önüne alınmalıdır..bazende omuz bölgesinden vurulan domuzdan kan akmayabilir ,onu vuramadım zandedersiniz,ama 100 metre ötede bulursunuz hiç kan akmadan..

kalabalık domuz sürüsü gelirse dişilere ve mozalara atış yapmayın ,,sürdürebilir bir avcılık için avımızı koruyalım ,,,dişi domuz erkeğe göre bodur olur kıçı kısa ve baş bölgesi geniş gözükür,,erkek azılı uzun ve gerimlidir ,,,,

sürü domuzların içinde genelde büyük domuz bulunmaz,,büyük domuzlar azılılar genelde  tek gezer,,sürüyle gezen azılı erkek domuzlar genelde genç erkek domuzlardır,,mozalar dişi domuzla geziyorlar diye tahmin ederdim önceleri ,sonra farkettimki erkek domuzların arkasındada geziyorlar ,,yavruların annesi öldürülmüşşe de ,erkek azılı bakıyor ve o dolaştırıyor bunu çoğu kez gözlemledim...

sürü domuzda ateş ettiğinizde dişi domuz bağırmaya başlar ,bu mozaları toplamak için yaptığı bağırmadır ses ürkütücüdür..tek bir domuz gelmişşe ve sizin kokunuzu alıp dönmüşşe oda bazen bağırır ve bu genç bir azılıdır..ve sizi tehdit ediyordur..bağıra bağıra uzaklaşır..2.3  yaşında tek gezen bir erkek bunu yapmaz ama 4 le 8 yaş aralarındaki genç azılılar bunu çok yapar ve en çok bu domuzlar tehlikelidir...

ateş ettiğinizde dişi domuzu vurduysanız bağırmaya başlar ,,bazende erkek domuzda vurulunca bağırıyor..bunuda çok gördüm..

tarlaya giren sürü domuzlar genelde önce mozaları salar ,sonra anaları gelir en son azılı gelir ,,kaçarkende tam tersi olur önce azılı kaçar ,sonra anaları kaçar ve en son ortada mozalar kalır,,

belirli bir bölgede büyük erkek domuz dolaşır ve o domuz ölmedikçe ,o bölgeye başka büyük domuz girmez..onu vurursanız çok geçmeden aynı bölgeye yeni bir azılı geldiğini görürsünüz ..bunuda çok gözlemledim...

domuzun zaman zaman et yediğininede şahit oldum,,bir defasında önceden öldürülmüş bir domuzun başında sesler geliyordu..ben köpek zandettim katırtı öyle geliyorduki feneri çaktım bir baktım azılı domuzun kemiklerini çatır çatır yiyor..

domuz bekinde yanınızda her zaman çanta bulundurun,ve çantada ,su aspirin,amonyak,sargı bezi,iğne iplik.enjektör,ip, gibi ihtiyacınız olabilecek malzemeler muhakkak bulundurun,,

ve domuzda tek kurşundan başka fişek bulundurmayın,,domuza nem almış eski fişekler ve iyi doldurulmamış denenmemiş fişekler kullanmayın,,

bek yapacağınız mevkide  büyük baş küçük baş hayvan olup olmadığını araştırın...iyice emin olmadan atış yapmayın..

arkadaşlar anlatılacak ve yaşadığım okadar çok olay varki anlatsam sayfalar yetmez,,bu yazdıklarımın bek avında çok faydalı olcağını biliyorum ....benim babamda çok iyi bir domuz avcısıydı ve ondanda çok şey öğrendim,,

hiç bir yerden alıntı değildir..kendi düşüncelerimle yazılmıştır

izinsiz başka biryerde yayınlanamaz.  RAMAZAN HAK

Aradan 3 yıl geçmiş.
Tecrübelerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #53 : 21 Haziran 2016, 16:26:37 »
okuyupta teşekür edenlere bende teşekür ederim arkadaşlar.
Ramazan HAK  1971  ARH+  Muğla

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #54 : 27 Ekim 2016, 00:39:08 »
domuzun bayıldıgı koku nedır ustam.bana bunu soylermısınız.karşı koyamayıp geldıgı koku.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Selim UYGUN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #55 : 27 Ekim 2016, 00:41:43 »
.
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2016, 18:33:37 Gönderen: Selim UYGUN »

The following users thanked this post: Alper KAYAR

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #56 : 27 Ekim 2016, 01:42:36 »
yarı haşlanmış mısır taze  leş kokusu vsvsvs

tşk. ederım bılgi için.

hafıf kar yagıcak.tarlanın ortasındakı karı temızleyıp haşlanmış mısır atıcam.sürü yığılır gece oraya dimi :)

bek yapıcam da.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

The following users thanked this post: Selim UYGUN