Gönderen Konu: Robust 26 teknik özellikleri vede bilgileri (Arşivlenecek)  (Okunma sayısı 26667 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
Arkdaşlar tüfeğim satılmıştır ilginen tün arkadaşlar teşekkür ederim

Ayrıca daha önce benim Taşkın beyin ilanından böldüğüm bazı konular vardı bunuda tüfek satılınca oradaki bilgiler kaybolmasın diyerek yapmıştım

O günden beri takip ediyorum bu tarzda bilgi içeren satılık ilanlarının silinmesiyle bilgi çöp olmasın diyerek satıldığında arşivlenecek bir kaç tüfek vardı aklımda

Ama İlki bana nasip oldu bu konuyu silmiycem başlığını vede içeriğindeki gerekli konuların sürekliliği açısından marka bölümüne taşıyıcam örnek bunu robusta

Öyleki bu uygulama ile başta tüfek alacak arkadaşlarımız yada bilgilenmek adına bu bölümlerde aradığı herşeyi bulabilicek çok faydalı olacağını düşünüyorum

Bu konuyu emsal teşkil etmesi açısından bir kaç gün burada tutup taşıyıcam görüşlerinizi belirtip yorum yapabilirsiniz Hayırlı olsun Selamlar.

Tüfek klasik robustların aksine Fransız tüfek devlerinin birleşimi darne ideal berthon vede robust tekniği ile yapılmış kısıtlı olarak üretilmiş özel bir seridir

Tüfek üzerinde de yazdığı gibi Acier Extra yani extra çelik kullanılmış aynı zamanda takviyeli robust diye tabir edilendir

Bunun yanı sıra çok iyi bir gravürle süslenmiş,uzatılmış tetik köprüsü el kundağı açma mandalı ile  farklı kubuz kesimi ilede ayrıcalığı her halinden bellidir

Dipçik kapağında görülen 5 Aralık 1924 tüfeğin ahşap kontrol yılıdır çok temiz sıfır gibi bir tüfektir
[/size][/size].[/size][/b]

online photo sharing
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2013, 14:20:05 Gönderen: Emin VURAL »
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Ali KARA

• Free Üye
  • *
Ynt: Koleksiyonluk bir Robust
« Yanıtla #1 : 09 Şubat 2013, 19:24:16 »
selamlar bana telefonunu açmayan emin bey kardaş tufek gerçekten mukemel bu tufek rubusların yandan çığıntılı olan birinci kalitesi gerçekten koleksiyon tufeği alan satan hayrını görsun O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0 O0
1964-İzmir
BBC

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 09 Şubat 2013, 20:07:49 »
Onore edici yorumunuza teşekkür ederim Ali bey ben size dönücem.

Çevrimdışı Nurettin AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 09 Şubat 2013, 20:50:25 »
ayni markanin yirmi numarasina  górmúslúgúm  oldu, mútdís  bir celiye saypdi túfek,

bizim oralarda sógle derler,  yastik  altinda  bulunanlar,   yani kiymetli seyler nerde  olur yastik altinda deyilmi,

demirceli  mehmet  efeyi gecmiste  yasadiklari olay yúzúnden  furmak istedigi dúsmani  demirceli mehmet efenin gúcsúz savunmasiz bir zamanda  furmak ister demirceli   mehmet  efe hastaneyi yatar,   tam zamani deyip arkadasina  demirceli mehmet  efeyi ziyarete  git   birbak   bakalim der, arkadasina yastigin altinda birsey varmi diye,
demirceli  mehmet  efeyi furacak olanin arkadasi gelir, demirceli mehmet efenin yanina ziyarete hastaneyi, efem iyimisin  rahatmisin diye efenin basinin altindaki yastigi dúzeltmek ve yastigin altinda birsey varmi diye bakmaktir, asil niyet  gaye,  efenin basinin  altindaki yastigi dúzeltme bahanesi ile yastigi  kaldirdiginda yastigin altinda eski efsane  tabancalardan lagant toplusu durduguna górúr,
geriye dóner arkadasina sógle der efe dolu yastigin altinda lagant  duruyor der, furacak arkadasi sógle der mezara gitse demirce mehmet efe silahla gidecek bu adam der, onun icin en gúzel seyler kóselerde  durur,
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimdışı Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 09 Şubat 2013, 21:06:26 »
Sayın Vural elinize sağlık, tüfeğin ayrıntılarını çok iyi vermişsiniz. Bir de (istirham etsek), tüfeğin üstündeki işaret ve rakamların tek tek ne anlama geldiğini belirtseniz, genç arkadaşlar bilgilenir, bizler de eksiklerimizi tamamlamış oluruz. SELAMLAR..
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 09 Şubat 2013, 21:23:20 »
bazi isaretlerde darnenin ústúnde  górúlúyor, túfek sógle diyor bana usta gibi usta yapti   ayni túfekten yapabilecek usta varsa dúnyada hodiri meydan diyor túfek, túfek sógle diyor  benim sacmamin  ruzgari bile yeter ava diyor,

eski bir avci ruhuyla  yaziyorum  bu túfek ógle dolabi  konulacak túfek deyil,   túfek ustalarin ustasi bir avci ariyor kullanacak,
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2013, 21:50:03 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 09 Şubat 2013, 21:32:53 »
ister  inanin ister inanmayin emin ustanin yazilarina okumadan  ayni sekil túfekte  oldugu hissi gelmisti bana,

túfek meydan okuyan bir túfek gibi duruyor karsimizda, norma  norum kelimesi  avrupada her yerde kullanilmaz,  norum  ózel bir úretim manasina gelir.

yaniliyorsam  dúzeltin. ah bóyúklerim ah yol bilmez iz bilmez dogrú dúrús  okula  gitmemisler osmanli  arapcasi  bilirlerdi, ne akilli  ne dayanikli insanlarmis,
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 09 Şubat 2013, 22:00:00 »
PT ve ÜZRİNDEKİ TAÇ dumansız barut işaretimi oluyor? Benim bildiğim fransız tüfeklerindeki dumansız barut işareti ,dumansız barutu icat eden fransız Paul Vieille'nin isminin baş harfleri olan PV harfleri ve üzerindeki ARSLAN figürüdür.
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 09 Şubat 2013, 22:00:44 »
bes aralikta  takilmis  kundan  tufeyi, górúlen datum, yani,  12,05,1924,  tarihli olmus  oluyor tufek,  pv.  kelimesi pavur  kelimesi olabilir, gúc manasina gelen  bir kelimedir, pavur,
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2013, 22:16:59 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimdışı Süleyman KUKUDAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 09 Şubat 2013, 22:50:48 »
gerçekten koleksiyonluk benim burdan anladığım adamların 1924 te sanata verdikleri önem yapılan işçiliğin mükemmelliği neredeyse 100 yıl geçmiş bizdeki işçilik düşündürücü
resim yüke
Süleyman KUKUDAS
1969 BANDIRMA 0 532 38 77 061

Çevrimdışı Mehmet GÖKSU

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 10 Şubat 2013, 00:41:33 »
Elime alıp yakından incelemiş biri olarak yazıyorum,gerçekten süper ve takdire şayen bir işçilikle üretilmiş eşi bir daha nadir bulunabilecek koleksiyonluk bir tüfek.
Alana ve satana hayırlı olması dileğiyle.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #11 : 10 Şubat 2013, 01:30:53 »
Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #12 : 10 Şubat 2013, 01:32:42 »
PT ve ÜZRİNDEKİ TAÇ dumansız barut işaretimi oluyor? Benim bildiğim fransız tüfeklerindeki dumansız barut işareti ,dumansız barutu icat eden fransız Paul Vieille'nin isminin baş harfleri olan PV harfleri ve üzerindeki ARSLAN figürüdür.

Evet Zülküf bey yalnız P.V vede üzerinde arslan Belçika tüfeklerinde kullanılır.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 10 Şubat 2013, 02:25:19 »
Sayın Vural elinize sağlık, tüfeğin ayrıntılarını çok iyi vermişsiniz. Bir de (istirham etsek), tüfeğin üstündeki işaret ve rakamların tek tek ne anlama geldiğini belirtseniz, genç arkadaşlar bilgilenir, bizler de eksiklerimizi tamamlamış oluruz. SELAMLAR..

Zülküf bey bildiğim vede aklımda kalan kadar yazıyorum umarım dediğiniz gibi faydalı olur

17.2      17.3  ...........................................................:Namlu iç çaplarını ifade ediyor

Demi choke –vede choke..........................................:Bana göre namlu iç çapı ancak Fransızca demi yarım demek buda full ve yarım şok manasına geliyor ancak ben
                                                                                   böyle düşünmüyorum çünkü daha önce elime geçen vede gördüğüm bir çok robust ta demi choke vede choke       
                                                                                   yazıyorken (buda bütün tüfeklerin 1-2 şok olduğunu gösterir)  tüfek ölçüldüğünde 4/2 3/2 çıkanı gördüm

perfectıonne..............................................................:Gelişmiş performansta fişek yatakları

Charge d’epreuve fusıl fını.........................................:Tüfeğin ağırlaştırılmış atış testlerinin bittiğini simgeler

Charge normale.........................................................:Namlu yük testlerinin normal olduğunu simgeler

Norma_.......................................................................:Buda fişek yatağını belirten işaret normal yazanlar 65mm ancak benim tüfekte norma_alt tire var oda 68mm

Canon frette fabrıcatıon mecanıoue...........................:Tüfeğin namlusunun makanik olarak elde yapıldığını anlatıyor (ayrı bir teknikle)

Acier extra..................................................................:Ekstra çelik kullanıldığını

PT................................................................................:Dumansız barut simgesi

PT üzerindeki taç.........................................................:Geçici bitmemiş tüfek namlu yu ifade ediyor

Stetıenne yazısı vede başındaki taç............................:Bitmiş tüfekler vede namlu

Pt yazı altındaki X benzeri simge.................................:Dumansız barut testini vede namlu ek simgesi

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 10 Şubat 2013, 13:20:19 »
Bu kadar özellik, bu kadar test ve kontrol, yaklaşık 90 yaşında olan bu tüfeği, bir 90 yıl daha kulanılabilir kılıyor. Bilgi ve açıklamalar için teşekkürler Emin bey.
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı M.Çağrı YILMAZ

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 10 Şubat 2013, 13:20:22 »
Hayırlı satışlar bizim bölgemizde herkeste olduğu içindir herhalde robust lara pek merağım yok ama bu tüfek sanat eseri gibi.Tam vitrinlik.
M.Çağrı YILMAZ
1978 Gaziantep

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #16 : 10 Şubat 2013, 13:32:08 »
Bu kadar özellik, bu kadar test ve kontrol, yaklaşık 90 yaşında olan bu tüfeği, bir 90 yıl daha kulanılabilir kılıyor. Bilgi ve açıklamalar için teşekkürler Emin bey.

Ben teşekkür ederim Zülküf bey gerçektende sıradışı işçilik vede deneme test istisna ingiliz tüfeklerinde olur ben teşekkür ederim selamlar.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #17 : 10 Şubat 2013, 13:40:52 »
Hayırlı satışlar bizim bölgemizde herkeste olduğu içindir herhalde robust lara pek merağım yok ama bu tüfek sanat eseri gibi.Tam vitrinlik.

Çağrı bey teşekkürler

Bu seri robustlar fransız tüfek devlerinin ekstra güzellikleri birleştirilerek yapılmıştır dolayısı ile her şeyi ile farklıdır normal Robustlarlada kıyaslanamaz.

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 10 Şubat 2013, 15:56:37 »
ISIK altinda  parliyor namlu, normal  sartlarda  bu túfeyin namlusuna baktiginda celigi cok koyu ve siyagimsi  durmasi lazim,
cok sógledik, túfek baskadir, silah baskadir, diye,  her ortasi delik olan demir   túfek olmaz diye,  túfeyin úc ismi vardir, delikli demir, túfek, silah, diye,

norum fisek yatagina  belirliyorsa, emin usta,  fisek yatagin ólcúsúne  belirledigi kadarda, fisek yataginin ózel olarak kalinlastirilmasi saglamlastirilmasida fisek yuvasinin gúclendirilmsi,  kalite norumlarina girer,

ali usta  orda  ógle uzaktan uzaktan izliyorsun,  izliyorsunda  nurettin  bak bu sana ayardigim túfek bile demiyorsun,  óbúr  tarafta  giderken  benim túfeyi getirmeyi unutma, ordada avlanimirim ben, emin ustayi birsey demiyorum,  bak bende ne var demediginden, emin usta  namlunun  ústúndeki yazilar senin olsun túfeyin namlusuna elinle  namluya tut parmaklarin  izi  cokmu kaliyor belirginmi   kaliyor  hele hele parmak izleri  kendileyinden yok olma derecesine bana yaz,  túfeyin hangi norumlarda olduguna sógleyeverim,
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2013, 16:01:29 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimdışı Bülent KARAKUŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 10 Şubat 2013, 17:32:25 »
gerçekten süper ve takdire şayen bir işçilikle üretilmiş eşi bir daha nadir bulunabilecek koleksiyonluk bir tüfek.
Bülent KARAKUŞ
1967-GEMLIK-BURSA

Çevrimdışı İlyas AKSOY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 10 Şubat 2013, 20:12:43 »
ilk kez gördüm alan satan hayrını görsün süper tüfek
İlyas ERSOY /HUĞLU 103 FE /HUĞLU 501GB / SARSILMAZ KILIÇ 2000 LİGHT 1985-Eskişehir

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #21 : 10 Şubat 2013, 23:30:44 »
gerçekten süper ve takdire şayen bir işçilikle üretilmiş eşi bir daha nadir bulunabilecek koleksiyonluk bir tüfek.
ilk kez gördüm alan satan hayrını görsün süper tüfek

Güzel yorumlarınıza teşekkür ederim arkadaşlar.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #22 : 10 Şubat 2013, 23:34:59 »
ISIK altinda  parliyor namlu, normal  sartlarda  bu túfeyin namlusuna baktiginda celigi cok koyu ve siyagimsi  durmasi lazim,
cok sógledik, túfek baskadir, silah baskadir, diye,  her ortasi delik olan demir   túfek olmaz diye,  túfeyin úc ismi vardir, delikli demir, túfek, silah, diye,

norum fisek yatagina  belirliyorsa, emin usta,  fisek yatagin ólcúsúne  belirledigi kadarda, fisek yataginin ózel olarak kalinlastirilmasi saglamlastirilmasida fisek yuvasinin gúclendirilmsi,  kalite norumlarina girer,

ali usta  orda  ógle uzaktan uzaktan izliyorsun,  izliyorsunda  nurettin  bak bu sana ayardigim túfek bile demiyorsun,  óbúr  tarafta  giderken  benim túfeyi getirmeyi unutma, ordada avlanimirim ben, emin ustayi birsey demiyorum,  bak bende ne var demediginden, emin usta  namlunun  ústúndeki yazilar senin olsun túfeyin namlusuna elinle  namluya tut parmaklarin  izi  cokmu kaliyor belirginmi   kaliyor  hele hele parmak izleri  kendileyinden yok olma derecesine bana yaz,  túfeyin hangi norumlarda olduguna sógleyeverim,

:-) Nurettin abi çok fazla kalmıyor izler

Çevrimdışı Davut KONUŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 11 Şubat 2013, 00:14:26 »
Gerçekten harika bir tüfek. Maddiyat müsait olsa hiç düşünmezdim.
Davut KONUŞ - 1975-Afyon - 0 RH (-) Negatif - 0.507.603 00 39

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #24 : 11 Şubat 2013, 12:00:10 »
Gerçekten harika bir tüfek. Maddiyat müsait olsa hiç düşünmezdim.

Teşekkürler Davut bey

Şartlarınız oluştuğunda daha iyilerini almanızı temenni ederim.Selamlar