Gönderen Konu: Merkel Çifte Yardım  (Okunma sayısı 7395 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökhan ILGAZ

• AvlakForum Üye
  • *
Merkel Çifte Yardım
« : 10 Aralık 2011, 14:26:51 »
Merhabalar.Benim Elimde Merkel marka bir çifte var tüfeklerden çok iyi anlamam o yüzden burada danışmak istedim,umarım doğru yerde konuyu açmışımdır.Namlu üzerinde merkel freres olarak belirtiliyor,made in gdr yazısı ve farklı birkaç yazı bulunmakta,bu tüfeğin modeli,özellikleri,kaç yılında üretildiği ve değeri hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim,yardım eden herkese teşekkürler.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2011, 20:57:45 Gönderen: Gökhan ILGAZ »
Gökhan ILGAZ
1977 Eskişehir

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: Merkel Çifte Yardım
« Yanıtla #1 : 10 Aralık 2011, 22:03:02 »
http://www.germanguns.com/questions.html

yukarıdaki yere bir bakın. Üretim yılı iki türlü oluyormuş. Seri numarasından ayrı bir kodlama. Örneğin 1235 ile 1935 senesinin 12. ayı demek. Diğer bir üretim yıl kodlaması 12/35 şeklinde imiş. Bu ikisinden biri gibi bir şey olmalı.  Sizdeki 1935 olacak anlamında yazmadım. Mesela sizdeki 343(3. ay, 1943) olabilir, 436(4. ay, 1936) olur veya 4/42(4. ay, 1942) vs. Verdiğim linkte seri numarası ve üretim yılı ayrı ayrı görünüyor.

Bunun daışında bir de model kodu olmalı. Siz Merkel Frere demişsiniz ama muhtemelen Merkel Frere 43 falan gibi bir model numarası da üzerinde yazıyordur.

Fiyat konusunda yardımcı olamam. Alıcı ile aranızdaki bir şey. Tüfeği elde görmek lazım. Her tarafına bakmak gerekir, içi bile görülmeli bence çünkü eskimiş göürnüyor. Fikir vermesi için internette ülkemizdeki fiyatları bir araştırın. Gidip yurtdışına bakmanın size fazla faydası olmaz. Dışarı satmaya kalkmayacaksanız tabi.

-------------
EK: Merkel üretim tarihi için üçüncü bir yöntem daha varmış. Bunda üretildiği yılın hangi ayı olduğu Latin Alfabesi harfleriyle kodlanıyormuş.

A=0
B=1. ay (Ocak)
C=2. ay (Şubat)
D
...
Örn:  Mart, 2011 için; AD11 oluyormuş.
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2011, 22:55:36 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Gökhan ILGAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 10 Aralık 2011, 22:22:29 »
Evet 477 yazıyor Nisan 1977yapımı bir silah,ama model konusunda herhangi birşey bulamadım
Gökhan ILGAZ
1977 Eskişehir

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #3 : 11 Aralık 2011, 13:46:59 »
Öyledir. Yalnız dediğim gibi modelini bilmeden hatta elde görmeden fazla şey demek zor. Tahmin olur anca. Bunların fiyatları oldukça oynak. Modeller arasında fark fazla olabiliyor. Kullanılmışlığına göre çok değişiyor, bakımına göre de. Gravür var ama bundan çok daha güzel gravürlüleri var. Ço daha temiz, bakımlılarını gördüm. Sizinkine de bakım yapılabilir. Mesela Huğlu deneyimlidir ama alın bakım yapın demekle de iyi olmayabilir. Neyi ne kadar yapacaklarını bilmek lazım. Mesela ben olsam boyasına elletmem. Pası, pisliği alınsın, belki ahşaba bir şaftol falan yeter.

Şunu da yapabilirsiniz. Yurtdışında bu tüfekleri çok iyi tanıyanlar var. Oralardan birine üye olup fotoları, damga ve yazıların net olduğu fotoğraflarla ekler, modelini sorarsınız. Belki bilen çıkar. Modelini öğrenince yurtdışında diğer Merkellere göre kıyasla ederini öğrenirsiniz. Sonra ülkemizde emsal Merkel değerleriye kendiniz kıyaslarsınız. Misal; sizin Merkel değil de ülkemizde satılmış, değeri bilinen bir modelin değerini yurtdışındakiyle mukayese edersiniz. Yıpranmışlığını da hesaba katarak ederini hesaplarsınız. Bu benim çok zamanımı alır. Yine siz bir çabalayın, danışacağınız olursa yardım etmeye çalışırım.

1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Kemalettin GÜVEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 11 Aralık 2011, 19:30:02 »
Eski dogu alman yapisi(gdr)modeli ise merkel 147.Cok güzel bir tüfek.Güle güle kullan.
Kemalettin GÜVEN
1945 Almanya/Bielefeld.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 11 Aralık 2011, 20:42:38 »
Üstlerine model yazsalar süper olurdu. Eğer 147 modeli ise pahalı modellerden.

http://www.gunsamerica.com/Search/Category/428/2/Guns/Shotguns/Merkel-Shotguns.htm

Alkan hocam eline sağlık :)
1968

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #6 : 11 Aralık 2011, 22:03:50 »
diğer aksamlarını bilmem ama dipçik plastik kapağı fransız tüfekleri robustlarda ve falcor süperpozede kullanılan kapakla aynı sonradan mı takıldı orjinalimi öyle merak ettim MF (Manu France ) fransızların silah fabrikasının baş harflerini temsil eder.
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı Gökhan ILGAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 12 Aralık 2011, 01:40:42 »
Evet Doğu Alman (GDR) 1977 Yapımı Bir Tüfek,Galiba 147 Serisi