Gönderen Konu: YILDIZ SÜPERPOZE TÜFEKLERDE PİTCH ÖLÇÜSÜ  (Okunma sayısı 79156 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
Ynt: YILDIZ SÜPERPOZE TÜFEKLERDE PİTCH ÖLÇÜSÜ
« Yanıtla #50 : 01 Şubat 2012, 11:55:13 »
Tüfeğin üzerine benim gibi çok yatmayanlar naturel pitch i tercih etmeliler diye düşünüyorum,yoksa pozitif pitch de alt vururlar.
Tersmi söyledim ya kafam karıştı:)

Üst atar Raha bey
Raha abi tüfeğin üzerine çok yatmıyorsanız pitch ölçüsünü değil dipçik ölçüsünü değiştirmelisiniz..Daha düşük kundaklı tüfek yatmanıza gerek kalmadan hemen yüzünüze gelecektir..Her türlü durumda olması gereken positive pitch :) Saygılar..

Tolga sana katılıyorum :)
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #51 : 01 Şubat 2012, 16:07:52 »
üst atar demi:)  Tolga düşük kundak derken dipçiğin üst kısmıyla nişan hattının arasındaki farkımı kastediyorsun?
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #52 : 01 Şubat 2012, 16:11:00 »
bu konu çok iyi oldu,şu sıra tamda tüfekle bu konuda cebelleşiyordum:) dipçiğin kauçuğunun alt kısmını kestim,omzuma oturmuyormuş gibi geliyordu.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #53 : 01 Şubat 2012, 16:51:23 »
Tolga düşük kundak derken dipçiğin üst kısmıyla nişan hattının arasındaki farkımı kastediyorsun?
Aynen abi :)
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #54 : 01 Şubat 2012, 23:59:03 »
Ok.anlaşıldı.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #55 : 03 Şubat 2012, 18:07:31 »
ussr ij 27 pozenin pitch ölçüsü, tüfeğin çok harika güven veren bir nişanı var, tüfeği gözü kapalı yüzleyin nişan gözünüzü açın ve bakın tüfek nişandaysa o size uygun ölçüdedir.

« Son Düzenleme: 03 Şubat 2012, 18:11:10 Gönderen: Hasan AKSU »
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #56 : 06 Ağustos 2012, 14:20:52 »
bu konuyu yazan tartışan arkadaşlara teşekkür ederim. benimde bu konuda bir sıkıntım var. galiba benim tüfek gereğinden fazla tepiyor. benim merak ettiğim bu pitch ölçüsü standart mıdır? kişiye göre değişir mi? tüfek eğer fazla tepiyor ise ne yapmak lazım. trap fişeğinde dahi rahatsız etti beni... bu arada tüfeğim 71 namlu 3350 gr. civarında.
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #57 : 09 Ağustos 2012, 11:39:34 »
kimse cevap vermeyecek mi?
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #58 : 09 Ağustos 2012, 12:33:57 »
pitch ölçüsünün en büyük etkisi tüfekte tepme noktasında olur,, sonrasında alt ve üst atma konularında etkisini gösterir...
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #59 : 09 Ağustos 2012, 13:25:31 »
bu konuyu yazan tartışan arkadaşlara teşekkür ederim. benimde bu konuda bir sıkıntım var. galiba benim tüfek gereğinden fazla tepiyor. benim merak ettiğim bu pitch ölçüsü standart mıdır? kişiye göre değişir mi? tüfek eğer fazla tepiyor ise ne yapmak lazım. trap fişeğinde dahi rahatsız etti beni... bu arada tüfeğim 71 namlu 3350 gr. civarında.

Pich ölçüsü tüfeğin candamarıdır diyebiliriz anlayan birine gösterin yada duvara tüfeğinizi dayayıp namlu 66 cm sinde duvarla arasındaki ölçüyü cm olarak yazarsanız yardımcı olabilirim.
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #60 : 09 Ağustos 2012, 18:04:32 »
hakan abi, emin abi teşekkür ederim. ben ölçtüm ama namlu ucundan ölçtüm o da 7 cm geldi. emin abi namlunun 66 cm sinde ölçmeliyim öyle mi? peki bir de öyle ölçüp yazayım.
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2012, 18:05:47 Gönderen: Resul YASAK »
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #61 : 10 Ağustos 2012, 10:10:28 »
emin abi dün tekrar ölçtüm pitch değerini. yalnız bizim evde bir duvar 5 değerini verirken diğer duvar 3 veriyor. ben de ayrı ayrı 5-6 değişik yerde ölçüm yaptım. 3 ayrı yerde değerler namlu ucunda yani 71 cm de 7,3 cm. namlunun 66 cm'sinde 6,5 cm çıktı. dipçik düşüşünü de ölçtüm o da 6 cm. şimdi bu değerlere göre tüfekte ayar yapmak gerekir mi? daha sormam gereken birçok soru var yardımcı olursanız sevinirim.
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #62 : 10 Ağustos 2012, 13:11:42 »
emin abi dün tekrar ölçtüm pitch değerini. yalnız bizim evde bir duvar 5  verirken diğer duvar 3 veriyor. ben de ayrı ayrı 5-6 değişik yerde ölçüm yaptım. 3 ayrı yerde değerler namlu ucunda yani 71 cm de 7,3 cm. namlunun 66 cm'sinde 6,5 cm çıktı. dipçik düşüşünü de ölçtüm o da 6 cm. şimdi bu değerlere göre tüfekte ayar yapmak gerekir mi? daha sormam gereken birçok soru var yardımcı olursanız sevinirim.
muhtemelen ölçtüğün duvarlar gönyesinde olmadığı için değerler farklı çıkmış 66cm namlu boyunda 5-6cm normal bir ölçü 6cm üzeri ise fazla gelir dipçik düşüklüğüde standart 6cm değerinde sorun olmaması lazım ancak yinede sizin vücut ölçülerinize uygunmu değilmi siz karar vereceksiniz....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #63 : 10 Ağustos 2012, 13:53:19 »
hakan abi bu ölçüleri nerde kime nasıl aldırırız? malum bizim burada bu konuları bilen uygulayan yok. bayiler bile sadece tüccarlık yapıyor. hatay'da veya hatay çevresinde iyi bir usta önerebilen var mı? aklıma takılan diğer şeyler ise, kundak avantajı verilmemişse ve gerekiyorsa sonradan bu yapılabilir mi? yine ayrıca yanağımızın denk geldiği yer daha düşük ya da daha yüksek olması gerekiyorsa yapılabilir mi? ve daha başka değişiklikler mevcut tüfek kundağında yapılabilir mi? yapılarsa verim alınır mı? yoksa yeni dipçik ya da yeni bir tüfek mi almak gerek?
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #64 : 10 Ağustos 2012, 14:09:33 »
hakan abi bu ölçüleri nerde kime nasıl aldırırız? malum bizim burada bu konuları bilen uygulayan yok. bayiler bile sadece tüccarlık yapıyor. hatay'da veya hatay çevresinde iyi bir usta önerebilen var mı? aklıma takılan diğer şeyler ise, kundak avantajı verilmemişse ve gerekiyorsa sonradan bu yapılabilir mi? yine ayrıca yanağımızın denk geldiği yer daha düşük ya da daha yüksek olması gerekiyorsa yapılabilir mi? ve daha başka değişiklikler mevcut tüfek kundağında yapılabilir mi? yapılarsa verim alınır mı? yoksa yeni dipçik ya da yeni bir tüfek mi almak gerek?
söylediklerinin tamamı bir kundak üzerinde yapılabilir
tüfeğinin sana uygun olup olmadığına tüfeği yüzldiğin anda bunu kontrol edecek bir kundak ustası veya atıcı veya avcı kişi anlayabilir kendi kendine bunu anlayabilmek içinse en etkili yöntem
15-20yard(14mt-18mt) mesafelere yerleştirilecek minimum 70x100 ebatlı hedef kağıtları ve bu kağıtların ortasına çizeceğin 12-13cmlik bir daire içerisine değişik yön ve pozisyonlarda aynı ava atış yapıyor gibi tüfeği ani yüzleyip hedef üzerindeki o 12-13cmlik daire içerisine atışlar yapılıp yapılan atışların saçma dağılım çizgileri incelenerek kundağın dikliği veya düşüklüğü,, sağa veya sola eğimi yani avansı ve dipçik tapanının düşük veya yüksek picth ölçüsünde olup olmadığı anlaşılıp ona göre kundak ayar contaları var ise onunla ayar yoluna gidilebilir.....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #65 : 10 Ağustos 2012, 17:06:50 »
teşekkürler hakan abi. önerebileceğin bir kundak ustası var mı?
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimiçi Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #66 : 06 Kasım 2012, 12:23:06 »
bu da benim yıldız çiftenin pitch açısı. çeşitli ölçümlerimin hepsinde 0 çıktı. yani natural pitch denilen durum olsa gerek. tüfeği omuzladığımda bantı üstten görüyorum. tam nişan hattına getirmek için boynumu kısmam gerekiyor. yani tüfeğin üzerine iyice yatmam gerekiyor. bu pitch olayı iyice kafama takılmaya başladı. ani nişan aldığımda bantı üstten görmemin sebebi pitch açısından mı kaynaklanmakta acaba?

« Son Düzenleme: 06 Kasım 2012, 12:24:24 Gönderen: Ahmet ARIKAN »
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #67 : 06 Kasım 2012, 16:42:28 »
... ani nişan aldığımda bantı üstten görmemin sebebi pitch açısından mı kaynaklanmakta acaba?

Olabilir bence. Ama yanak düşüklüğünü diğer tüfeklerinizle de mukayese etseniz iyi olur. İşin aslı onun nasıl durduğu bile ikinci planda bana göre. Çünkü aynen deddiğiniz gibi bantı alışık olduğumuzdan fazla görmemize rağmen vuruş noktası öyle beklendiği gibi üst olmayabiliyor. Böyle tüfeğe de rastladım. Bant çok fazla görünüyordu ama atınca arpacığın durduğu yere vuruyordu. Enteresan. İşte silah her şeyiyle bir bütündür. Kullanana da uyarsa oh ne ala mualla :)

Elime aldığım Yıldız pozeler istisnasız yukarı gösteriyordu. Bant rampa gibi görünüyor yani. Hiç hoşlanamadım ama vuruşu nasıl fikrim yok. atış kısmet olmadı. Fakat bir tane çiftesi bana çok uygun gelmişti ve de çok düzgündü.

Bence bantı şimdilik bir kenara koyup vuruşu nasıl bakın. Hiç kafanızı eğmeyin, boynunuzu kısmayın. Çünkü hem ağrı yapar, hem ani atışlarda zor olur, hem.. hem.. bir sürü. İnşallah vuruşu iyidir. Azıcık üst olsa da bence mahsuru olmaz, alt olmasın.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #68 : 06 Kasım 2012, 17:07:31 »
bende ani atış yaparken bantı görüyodum sonra biyerde okumuştum kundağı daha geriden tutmak gerekir diye ne alaka anlamadım ama öyle yapınca düzeldi benimki. sol elimi daha geriden kasaya yakın tutunca tam arpacığı görüyorum eskiden kundağı ortadan tutuyodum şimdi geriden tutmaya alıştım hiç dipçik boyuyla pitchle felan uğraşmadan düzelmiş oldu
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2012, 17:16:07 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimiçi Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #69 : 06 Kasım 2012, 18:14:57 »
Olabilir bence. Ama yanak düşüklüğünü diğer tüfeklerinizle de mukayese etseniz iyi olur. İşin aslı onun nasıl durduğu bile ikinci planda bana göre. Çünkü aynen deddiğiniz gibi bantı alışık olduğumuzdan fazla görmemize rağmen vuruş noktası öyle beklendiği gibi üst olmayabiliyor. Böyle tüfeğe de rastladım. Bant çok fazla görünüyordu ama atınca arpacığın durduğu yere vuruyordu. Enteresan. İşte silah her şeyiyle bir bütündür. Kullanana da uyarsa oh ne ala mualla :)

Elime aldığım Yıldız pozeler istisnasız yukarı gösteriyordu. Bant rampa gibi görünüyor yani. Hiç hoşlanamadım ama vuruşu nasıl fikrim yok. atış kısmet olmadı. Fakat bir tane çiftesi bana çok uygun gelmişti ve de çok düzgündü.

Bence bantı şimdilik bir kenara koyup vuruşu nasıl bakın. Hiç kafanızı eğmeyin, boynunuzu kısmayın. Çünkü hem ağrı yapar, hem ani atışlarda zor olur, hem.. hem.. bir sürü. İnşallah vuruşu iyidir. Azıcık üst olsa da bence mahsuru olmaz, alt olmasın.

tüfeğin vurmasıyla ilgili bir sıkıntım yok. hatta çiftenin nişan kolaylığı otomatik ve pozeden daha iyi diyebilirim. tüfek belki bir miktar üst atıyor olabilir, bilemiyorum ama sonuç olarak vuruyor mu? evet vuruyor :) sanırım tüfeğe alıştıkça durum değişecektir...
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #70 : 14 Ağustos 2013, 22:32:23 »
pekii pitch ölçüsü neye göre alınıyor yani neye göre değişiyor... ve oturarak tekdiz yerde çömelerek yapılan atışlar ayakta yapılan atışlardan farklımıdır ve pitç ölüçüsünü çömelerek atış yapmak bozarmı.... ?

Çevrimdışı Samet YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #71 : 10 Kasım 2013, 21:59:08 »
Selamlar ustalarım yaklaşık 1 yıldır avda kullandığım tüfeğimden böyle bir sorunum yok idi.Bir kaç gün önce sabit hedeflere atış yapmak için çıktım ve başıma gelen şey canımı epey sıktı çömelerek yaptığım atışlarda yaklasık 12 atış, nerdeyse yarısı dipçiğe kaynak olduğum elmacık kemiği kırarcasına darbe aldım, bugun ava çıktım ve ayakta bır kac atış yaptım boyle bır sorun yaşamadım tekrar çöktüm ve atışa devam edeyım derken ılk atıştan sonra tüfeği topladım atışa son verdim ve araştırırken bu konuya rastladım yardımcı olursanız çok sevinirim gerekli ölçümleri yaptım, en alttaki ölçümüm arpacık sökülerek bant tamamen düz yüzeye dayanarak yapılmıştır..

resim
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2013, 23:02:27 Gönderen: Samet YILMAZ »
1987-Edirne
bmp resim yükle

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #72 : 10 Kasım 2013, 23:11:18 »
Tüfeğin tabanı yere komple yaslanmış görünüyor. Bu durumda doğru. Ölçü de 7 cm. Normal denebilir. Benim Huğlu'da 10 cm (namlu uzunluğu 71 cm), ona göre az. Fakat 1 seneden beri rahatsızlık vermezken şimdi olmuşsa sebep tüfekten başka yerde olmalı diye düşünüyorum.

Gerçek sebebin ne olduğu deneme yanılmayla, diğer ölçüler, fişeğin türü, şok vesaireyle kestirilebilir ama 71cm namluda 7 cm ortalama sayılır derim. Daha doğrusunu bilen de vardır.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #73 : 10 Kasım 2013, 23:56:58 »
gözünüzü yumarak ,yukarı ve asağı tarafda bir yerlere nişan alınve gözünüzü acın..AÇTIĞINIZDA..arpacığı namlu ucunu görüyorsanız sorun yok a)))..gözünüzü actığınızda arpacığı görmüyorsanız dipcik yanak konulan yer bir deri parcası ile sarılarak arpacık ve namlu ucu  görülene kadar yükseltilir...b)))göz açılınca namlu ortası görüyorsanız .dipcik yanak koyulan kısım zımpara ile oyularak sadece arpacık ve namlu ucu görülene kadar işlem yapılr             .notttt....insanlarda kol omuz vs. vucud ölcüleri farklıdır standart bir ölcü olmaz tüfeğe nişan alma yatısı farklıdır  en düsük  standart 6cm en yüksekde standart 7/2(yedibucuk)cm dir  yada yeni bir dipcik yaptırılır
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Samet YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #74 : 11 Kasım 2013, 00:08:36 »

Evet Volkan bey tabanı bır kac kez saglam bır şekilde kontrol yapıp ıyıce yere oturttum namlu 66 cm abi, aslında tufeği 1 senedri kullanıdım ama çok sık değil ayak atışlarında yıne bir ley olmuyor gerçi her fişekte de yapmadı bır kaç fişek markasında oldu gıbı geldı basınç bıraz fazla idi sanırım bakalım teşkr ederim..
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2013, 11:16:59 Gönderen: Samet YILMAZ »
1987-Edirne
bmp resim yükle