Gönderen Konu: YILDIZ SÜPERPOZE TÜFEKLERDE PİTCH ÖLÇÜSÜ  (Okunma sayısı 79177 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
YILDIZ SÜPERPOZE TÜFEKLERDE PİTCH ÖLÇÜSÜ
« : 08 Eylül 2011, 19:06:26 »
Bu tüfektekinin gravürü Alkan Bey'dekinin aynısı yanılmıyorsam. Beğendiğim gravürlerden.

Ben bu tüfeği kullananlardan bir bilgi rica edeceğim ama mümkünse. Bunlardaki pitch ölçüsü hakkında. Belki hatırlayamayan olur diye nasılını yazayım; Dipçiği yere koyarak odanın bir duvarınına namlu şeridini yaklaştırıyoruz ve muhtemelen açma mandalı namludan önce duvara dokunacaktır. Bunu yaparken dipçiğin bir ucu yukarı kalkmamalı. Bu şekilde tutarken namlu ağzının duvardan ne kadar mesafede kaldığına bakıyoruz. Namlu uzunluğunu da öğrenmem gerekli.

İyi alışverişler.
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2011, 10:09:46 Gönderen: Alkan YOKSUL »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
YILDIZ SÜPERPOZE PİTCH ÖLÇÜSÜ
« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2011, 19:22:01 »
Bu tüfektekinin gravürü Alkan Bey'dekinin aynısı yanılmıyorsam. Beğendiğim gravürlerden.

Ben bu tüfeği kullananlardan bir bilgi rica edeceğim ama mümkünse. Bunlardaki pitch ölçüsü hakkında. Belki hatırlayamayan olur diye nasılını yazayım; Dipçiği yere koyarak odanın bir duvarınına namlu şeridini yaklaştırıyoruz ve muhtemelen açma mandalı namludan önce duvara dokunacaktır. Bunu yaparken dipçiğin bir ucu yukarı kalkmamalı. Bu şekilde tutarken namlu ağzının duvardan ne kadar mesafede kaldığına bakıyoruz. Namlu uzunluğunu da öğrenmem gerekli.

İyi alışverişler.
volkan bendeki 40 cm kundak,66 namlu,duvardan banta 4 cm,duvardan namluya 4.5 cm...bu ölçüm neye yarar...
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #2 : 08 Eylül 2011, 20:37:50 »
http://www.arpacik.net/atesli_silahlar/kundakolculeri.htm

e.      Ayak Parmağı* Uzunluğu (367 mm): Dipçik Tabanı-Nişan Hattı Açısını tayin eder ki, bu bazı literatürde “pitch*” olarak verilen (dipçik tabanı yere tam yapışık iken kubuz tepe noktası dikey bir duvara veya kapı kenarına dokunduğunda namlu ucu ile dikey satıh arasındaki yatay mesafe) ölçüyü etkiler. Bu da, omuz şeklimize göre, ellerimiz ve yüzümüz tüfeğe düzgün şekilde temas ediyorsa dipçik tabanının omuzumuza tam olarak oturmasını sağlar. “d” nin gereğinden kısa “e” nin uzun olması yüksek atış yapmamıza ve dipçiğin alt ucundan darbe almamıza, tersi ise alçak atış yapmamıza ve dipçiğin üst ucundan darbe almamıza sebep olur. Bu yüzden, daima uçan hedefe üst arkadan atış yapan Trap atıcıları “pitch”in az olmasını, yani “d” nin normalden biraz kısa olmasını tercih ederler.

« Son Düzenleme: 08 Eylül 2011, 20:39:00 Gönderen: Tuncay KANDEMiR »
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

The following users thanked this post: Murat DEĞİRMENCİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 08 Eylül 2011, 20:42:32 »
ben anladım herkeslerde anlamıştır :)) kundak tabanının açısıyla ilgili bir konu,sx3 lerde istege göre ayar var yanılmıyorsam....

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #4 : 08 Eylül 2011, 20:47:27 »
Bendeki kundak standart değil.
Boy 36 cm, Tuncay Hoca'nın çizdiği şekle göre L-6,5 cm, A-4,1 cm.
Kundağu duvara dayama olayına gelince ben laminant üzerinde yerde yaptım, Doğru yaptıysam, tüfeği kundak üzerine yere yatırdım; namlunun yere uzaklığı, 71 cm namluda 11 cm, 66 cm namluda 10,5 cm., 61cm namluda 9,8 cm.
« Son Düzenleme: 08 Eylül 2011, 20:49:57 Gönderen: Alkan YOKSUL »
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #5 : 08 Eylül 2011, 20:56:43 »

İyi alışverişler.
Evet kardeşim gravür aynı.

71 namlu ile duvara dayama olayını denedim, 0-0 namlu üzerindeki şeridin her tarafı aynı anda duvara değiyor...
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 08 Eylül 2011, 21:00:26 »
Evet kardeşim gravür aynı.

71 namlu ile duvara dayama olayını denedim, 0-0 namlu üzerindeki şeridin her tarafı aynı anda duvara değiyor...

alkan ya sen yada ben yanlış ölçüm yapıyoruz... seninki su borusumuki bantın her yeri duvara degsin....,duvara dik olarak yasla kundak tabanı yere tamamen temas etsin kapakla yani :)) öyle ölç,3cm ye yakındır....

VEFAT ETMİŞTİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 08 Eylül 2011, 21:04:42 »
Estağfurullah Birol, sen de anlıyorsun. Bilgisayar başında değildim. Bir geldim ki Tuncay Bey bilgiyi vermiş. Bu pitch denen şey tek başına fazla da bir şey değil aslında. Tüfeğin ağırlığına, dipçiğin diğer ölçülerine, atıcının omuz genişliğine vs bağlı bir şey.

Şimdi Birol kardeşim sen bunun ölçülerinden memnun olduğuna göre senin bilgilerinden faydalanabilirim. Ama zahmet edip ölçtüğün için hemen teşekkür ederim. Yalnız galiba ölçüyü yanlış aldın gibi. Tüfeğin gezi veya mandalı duvara değmeli. Sendeki mesafeliymiş(4 cm). Eğer mümkün olursa mandal veya gez, hangisi duvara dokunuyorsa dokunduğu anda taban lastiği bir ucu kalkmadan tutmalı. O şekilde ölçülmeli.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 08 Eylül 2011, 21:07:00 »
Yine yetişemedim. Bir fotoğraf arayıp durmaktayım. Bir yerlerde vardı.
1968

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #9 : 08 Eylül 2011, 21:12:06 »
alkan ya sen yada ben yanlış ölçüm yapıyoruz... seninki su borusumuki bantın her yeri duvara degsin....,duvara dik olarak yasla kundak tabanı yere tamamen temas etsin kapakla yani :)) öyle ölç,3cm ye yakındır....

Yok abi, 71 namlu ile tekrar tekrar ölçtüm, zorlaya zorlaya 1,5 cm. :)

Yalnız dipçik yabanında yaz avları için yaptırdığım 1,5 cm.lik dipçik tabanı (pedi) mevcut. Kundak düşüklüğüde standarttan 3-4 mm. daha fazla. Bunların etkisi olurmu bilmiyorum...
« Son Düzenleme: 08 Eylül 2011, 21:15:42 Gönderen: Alkan YOKSUL »
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 08 Eylül 2011, 21:34:01 »
Estağfurullah Birol, sen de anlıyorsun. Bilgisayar başında değildim. Bir geldim ki Tuncay Bey bilgiyi vermiş. Bu pitch denen şey tek başına fazla da bir şey değil aslında. Tüfeğin ağırlığına, dipçiğin diğer ölçülerine, atıcının omuz genişliğine vs bağlı bir şey.

Şimdi Birol kardeşim sen bunun ölçülerinden memnun olduğuna göre senin bilgilerinden faydalanabilirim. Ama zahmet edip ölçtüğün için hemen teşekkür ederim. Yalnız galiba ölçüyü yanlış aldın gibi. Tüfeğin gezi veya mandalı duvara değmeli. Sendeki mesafeliymiş(4 cm). Eğer mümkün olursa mandal veya gez, hangisi duvara dokunuyorsa dokunduğu anda taban lastiği bir ucu kalkmadan tutmalı. O şekilde ölçülmeli.
volkan aynen dedigin gibi ölçtüm,mandal duvara dokunurken kundak tabanının tamamı yerle temasdaydı... banta 4 namluya 4.30 cm...

VEFAT ETMİŞTİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #11 : 08 Eylül 2011, 21:46:07 »
1,5 cm mi? Pek azmış. Pedin üst alt kalınlık farkı etkilemiş olabilir tabi. Alkan Bey, önceki yazdığınız 10, 11, 9 santimler oabilir ama yerden uzaklık demişsiniz. Duvardan mı demek istediniz? Tepmesi nasıl, desteksiz atınca hedefe vuruş nasıl?

Fotoğraf ararken aklıma başka bir tarif geldi. Tüfeğinizi bir otomobil farzedin. Öyle ki, 4 tekeri dipçik lastiği üzerinde olsun. Otomobilin ön tarafını dipçiğin yukarıda kalan kısmı kabul edelim. Bu şekilde 4 tekeri yerde duvara kadar gidip değsin. Ya gez ya da kırma mandalının üstü dokunacak. Bu şekilde namlu ağzı ölçüsü.

İnternette bu konuyu hep lafla anlatmışlar. Anlaması da anlatması da zor. Şekil vardı ama bulamıyorum.

Birol kardeşim, şimdi anladım. Bant kalınlığını da ölçüp vermişsin. Bant da yeterdi. O da 4 cm imiş. Mmm, hafif tüfek, geniş omuzlu atıcı ve 4 cm uzaklık. Aslında olabilir ama ben sanki 10 cm den fazla olur diye bekliyordum. Peki Alkan Bey'e sorduğumu sorayım, tepmesi, vuruş noktası nasıl?
1968

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 08 Eylül 2011, 21:56:52 »
1,5 cm mi? Pek azmış. Pedin üst alt kalınlık farkı etkilemiş olabilir tabi. Alkan Bey, önceki yazdığınız 10, 11, 9 santimler oabilir ama yerden uzaklık demişsiniz. Duvardan mı demek istediniz? Tepmesi nasıl, desteksiz atınca hedefe vuruş nasıl?

Fotoğraf ararken aklıma başka bir tarif geldi. Tüfeğinizi bir otomobil farzedin. Öyle ki, 4 tekeri dipçik lastiği üzerinde olsun. Otomobilin ön tarafını dipçiğin yukarıda kalan kısmı kabul edelim. Bu şekilde 4 tekeri yerde duvara kadar gidip değsin. Ya gez ya da kırma mandalının üstü dokunacak. Bu şekilde namlu ağzı ölçüsü.

İnternette bu konuyu hep lafla anlatmışlar. Anlaması da anlatması da zor. Şekil vardı ama bulamıyorum.

Birol kardeşim, şimdi anladım. Bant kalınlığını da ölçüp vermişsin. Bant da yeterdi. O da 4 cm imiş. Mmm, hafif tüfek, geniş omuzlu atıcı ve 4 cm uzaklık. Aslında olabilir ama ben sanki 10 cm den fazla olur diye bekliyordum. Peki Alkan Bey'e sorduğumu sorayım, tepmesi, vuruş noktası nasıl?

volkan sistemli grupman testi yapmadım...merada  plastik bidon ve köpük bulmuştum onlara 30-35 metreden atış yaptım,gözümü doyurdu :))
tepme olayına gelince en fazla 32gr attım ava atınca tepme hissedilmiyor,agrı sızıda duymuyorum,omuzda hafif kızarıklık oluşuyor.... dar şoklarıda henüz kullanmadım...kısmetse bu sezon keklikte 3-2 şokları takacagım....bu sezonda bıldırcına 5-5 şoklarla 30gr 10 numara zuber attım,zerre tepme hissi duymadım.... sıcak havada dar şoklarla 32gr ve üzerinde gramajlarda tepme hissedilebilir belki.....

VEFAT ETMİŞTİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 08 Eylül 2011, 22:02:16 »
Bunları sormaktaki maksadımı da açıklıyayım, yeri gelmişken. Çoktandır kullandığım 103D pozemin namlusu 71 cm iken pitch uzaklığı neredeyse 5 cm. Bir de ağır tabi. Tepme çok önemsiz, vuruş tam attığım yere gidiyor ama alıştığım omuzlamayı hızla yaptığımda biraz yukarıdan bakıyorum. Yani trap atıcıları gibi. Bu dipçik ölçüsünden, oranından kaynaklanıyor. Kuşa atış yaptığımda üst atıyorum. Yükselen kuşlarda iyi önleme olur ama yan geçenlerde o kadar iyi değil.

Bu Yıldız ile omuzlama yaptığımda hep namlu yukarı bakıyor. Üstelik kendi tüfeğimden de epey fazla. Bunun pitch ile alakası olduğunu düşünüyorum. Öyledir yani. Tepmeye de etkisi olacaktır. Onun için bunların pitch değerlerini 103D ile kıyaslamak istedim.

Yalnız ikinizin ölçüleri epey farklı çıktı :) Hangisine göre kıyaslayayım şimdi kararsız kaldım. Yine de tekrar teşekkür ederim, kıymetli dostlarım. Zaman ayırdığınız, ilgilendiğiniz için. Selamlar, saygılar
1968

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #14 : 08 Eylül 2011, 22:03:28 »
Volkan Bey kardeşim; benim tüfeğimin kundak ölçülerinin standart ölçüler olmadığını tekrar belirtmek isterim.

Benim şansıma, benim Yıldız biraz ağır 71 namlu ile 3,1 kg. civarı. Bunun etkisiyle olsa gerek tepme hiç yok desem yeridir.
Grupmanı çok iyi, geçen sene değişik namlu ve fişeklerle deneme atışları yapmıştım, saçmalar arası mesafeler birbirine yakın...
Yalnız benim hoşuma gitmeyen tarafı 61 namlu, 5/5 şok, Bior tapayla bile saçmayı çok uzak açıyor.
66 namlu 4/2 şok keçe tapa 30-32 gr ile tavşan ve keklikte fena değil. ama geçen sezon tüfek fabrikaya fazlaca gidip geldiği için, bu yıl gerçek performansını göreceğiz.
71 namlu 1/2 şokla adı gibi Yıldızdan üveyik indiriyor. Başkasının yüzüne bile almadığı üveyiklere gönül rahatlığıyla atıyorum. İş yeterli önlemeyi verebilmekte...
Bıldırcında 61 namlu 5/4 şok ile YAF 28 gr Bior tapa attım, bana göre mükemmeldi. Genelde avlarım hiç çelgin olmadı, Tepme vs. de hissetmedim.
« Son Düzenleme: 08 Eylül 2011, 22:09:06 Gönderen: Alkan YOKSUL »
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #15 : 08 Eylül 2011, 22:05:23 »
Bidon testi demek :) İçinde su, yanında bardak yoktu inşallah. Yoksa bir daha oralara sokmazlar :)) Senin ölçü benim pozeninkine yakın hatta az. Sana göre daha fazla da olabilirdi bence ama böyle de memnunsan güzel.
1968

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #16 : 08 Eylül 2011, 22:10:37 »
Alkan Hocam, bu tüfekte bir büyü var. O ağırlıkta o açıda ölçü ile tepme hissedilmiyor ve hedefe ortalı gidiyorsa muhteşem bir şey.

Şimdi nereden nereye; ilan sahibine özür dilesem diyordum ki, vesile çıktı. Güzel bir tüfek satıyormuş. Sonunda bunlardan alacam gibi görünüyor. Tüfek doldum, hala... :))
1968

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #17 : 08 Eylül 2011, 22:15:02 »
Volkan Bey kardeşim, dediğin yöntemle defalarca denedim, gez açma mandalından önce duvara değiyor. 1,5-1,9 cm arasına değişik sonuçlar aldım ama hiç birinde 2 cm olmadı.

3,1 kg benim tahminim, ilk kundağıyla 3,290 kg. gelmişti. Tekrar tekrar fabrikaya gönderdim. Bu kundak da biraz ağır, hissediyorum, moralim bozulmasın diye de tartmıyorum. Ama ağır olduğu belli, en son bir arkadaşın armnsan a612 siyle kıyasladık benim Yıldız daha ağır dı.
« Son Düzenleme: 08 Eylül 2011, 22:19:26 Gönderen: Alkan YOKSUL »
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 08 Eylül 2011, 22:15:55 »
Bidon testi demek :) İçinde su, yanında bardak yoktu inşallah. Yoksa bir daha oralara sokmazlar :)) Senin ölçü benim pozeninkine yakın hatta az. Sana göre daha fazla da olabilirdi bence ama böyle de memnunsan güzel.
kundak düşüklügü 7cm bende tüfege atış anında fazla yatmam...sakin atışlarda sorun yok gayet güzel atışlar yapıyorum...hızlı atışlarda genelde alt atıyorum.....
zaten iyi tüfek atamam 3 de 1 isabeti geçmez genel atışlarım.....

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Ynt: YILDIZ SÜPERPOZE PİTCH ÖLÇÜSÜ
« Yanıtla #19 : 08 Eylül 2011, 22:22:17 »
İlandaki tüfek satılınca yazılan bilgiler de silinip gitmesin diye konuyu böldüm.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #20 : 08 Eylül 2011, 22:26:04 »
Bu kundağı yüzleyince alt görmesi üst görmesi sadece pitch açısıyla alakalı değil ki,sizin de bildiğiniz gibi kundağın ön ve arka düşüklükleri de hesaba hatta daha da fazla katılmalı.Pitch açısı sanırım daha çok omuz ve yüzün kundaktaki konforuyla alakalı birşey olsa gerek,bir miktar bant görümüne de etkisi var tartışmasız.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #21 : 08 Eylül 2011, 22:30:43 »
Kamil Bey; şüphesiz ki haklısınız. Herşey kundak ölçülerinde bitiyor. Kundak boyu ve düşüklükleri çok önemli. Sırf bu yüzden Yıldız fabrikasından tüfeğimi yaptırırken, çeşitli denemeler sonucunda bana uygun olduğunu düşündüğüm kundak ölçülerinde, kundak yaptırmaya çalıştım. Genelde memnunum ama sağ a avansını istediğim oranda verememişler, belki de uğraşmak istemediler. Ama genel itibariyle Yıldı pozemden memnunum .
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #22 : 09 Eylül 2011, 01:00:30 »
Doğru Kamil Bey, sadece pitch ile ilgili değil. Yukarıda ben bununla alakalı dediğimde diğerlerini ölçüye uygun kabul ederek yazdım. Yani aklımdan geçen buydu ama yazdığım daha azıydı. Biraz aceleyle yazdım.

ASlında dipçik ölçülerinin her biri diğeriyle bağlantılı. Çekme uzunluğu artsa kabza tutuş açısı bile değişir. Daha da bir sürüsü. Bu açının tepmeyle, vuruş noktasıyla doğrudan da ilgisi var. Selamlar
1968

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #23 : 09 Eylül 2011, 09:33:01 »
Arkadaşlar Günaydın

Pich ölçüsü aslında en önemli ölçüdür sizin kundağınızın ölçüleri her ne kadar size uysada eğer kundak kapağı yani pich ölçüsü bozuksa randıman almanız çok zayıftır mesela eğer tüfeğiniz attığınız fişeğe göre çok tepiyor omuzunuzu zorluyorsa kapak bozuktur yada tüfek size uygun ölçülerde yapılmış olsada tüfeği yüzlediğinizde bantı göremiyor yada fazla görüp kundağınız dikiliyorsa bilinki kapak ta problem vardır bunu anlamanın bir yolu arkadaşlarımında bahsettiği gibi düz bir duvara dayayarak namlu 66 cm den ölçmektir resimdeki gibi.

Bir diğeride dereceli gönye iledir profesyönel çalışan ustalar genelde dereceli gönce kullanır bu av için 94 95 derece trap içinse 90 91 derecedir en sağlıklı ölçümde budur.Saygılarımla
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #24 : 09 Eylül 2011, 10:04:25 »
Teşekkürler Emin kardeşim.
Volkan Beyin aradığı resim de bu senin koyduğun resim olsa gerek. Akşam ilk işim, 66 namluyu takıp gönye ile ölçüleri tekrar kontrol etmek olacak...
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK