Gönderen Konu: ZARARLILARLA MÜCADELE, SAKSAĞAN AVIM...  (Okunma sayısı 72445 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Canan GÖRÜR

• Müdavim Üyemiz
  • ADANA BELÇIKA HATTINDA GARİP BİR AVCI
Ynt: ZARARLILARLA MÜCADELE, SAKSAĞAN AVIM...
« Yanıtla #25 : 05 Eylül 2011, 00:55:50 »
arkadaslar bu konu avrupadada oncelikli ve  en fazla zarar verenler arasindalar  tilki  karga ve saksagan bunlar hicbir canlinin yasamasina sans vermeyenlerden tavsan ordek kekli bildircin ne bulursa yavru veya yumurtasini yiyiyorlar ama hasat etmek sart denge icin daha dunyaya gelmemis yumurta icinde hayata gozlerini acmak isteyen tum canlilar adina limitler dahilinde vurulmasi cok iyi saygilar
Canan GÖRÜR
1967 ADANA & BELÇİKA

Çevrimdışı Hüseyin YUVANÇ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 05 Eylül 2011, 09:32:03 »
limitler  dahilinde  olduktan  sonra  sorun  yok   rastgele  serdar 
Hüseyin YUVANÇ (ZAZA hüseyin)
1954 Buca İZMİR            0537 2567299

Çevrimdışı Abdurrahman ÖZOĞUL

• Çullukçu 10
  • Müdavim Üyemiz
  • ABDURRAHMAN ÖZOĞUL-1973 gönen/BALIKESİR 0 RH +
« Yanıtla #27 : 05 Eylül 2011, 17:20:16 »
Serdar vallahi senden korkulur kafaya taktınmı bırakmassın...:):):)

şu mücadeleye biraz ara versende birazda diğer avlarla ilgilensen nasıl olur ?

rastgele kardeşim...
Abdurrahman ÖZOĞUL
0 Rh + 1973 Gönen-BALIKESİR - 0 535 352 59 38-0546 7291730

Çevrimdışı Devlet COŞKUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 05 Eylül 2011, 18:11:34 »
biz bu sene av organizasyonu düzenlemeyi planlıyorduk gaziantep avcılar derneği olarak ama bakalım becerebilecekmiyiz,,,bana zaten ne zaman denk gelse karga ve tilki,,,, son denk geldiği avcı oluyorum....
Devlet COŞKUN
1974 gaziantep

Çevrimdışı Serdar BAKAL

• Müdavim Üyemiz
  • VARLIĞIM, YÜCE TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN...
« Yanıtla #29 : 01 Ekim 2011, 22:21:42 »
gönende eskiden tüfek ruhsatı alabilmek için 5 çift karga bacağı getirme şartı vardı..sonra 3 çifte filan düşürüldü..sonrasında hepten kaldırıldı..fişek sponsoru bulunursa güzel avcılık..serdar tüfeğin akkar mı?
Evet Ahmet bey tüfeğim Akkar silver 61 namlu fakat ben ona 71 yedek yaptırdım ve çok memnunum, içten soklu, uzak avlarda 71 i çulluk, bıldırcın ve domuzda 61 i kullanıyorum... Bu arada 98 yılında aldım kayda değer 1 arıza yapmadı diyebilirim, adamlar ömürboyu garanti verebiliyorlar...
Serdar BAKAL1982 Bandırma/BALIKESİR,ŞARKÖY0 542 562 36 73

CADIGİLLERDEN LADY

www.youtube.com/Serdarbakal

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #30 : 01 Ekim 2011, 23:57:30 »
Serdar Bey bence doğru bir iş yapıyorsunuz. Ben yemediğim avları vurmamayı adet edindiğimden olsa gerek bu karga, saksağan falan görünce vurma dürtüsü olmuyor. Aslında biraz vurmak lazım.

ASlında aksi gibi bu kuşlara ayrı bir saygı da duyuyorum. Hepimizin bildiği gibi çok zeki hayvanlar. Ördek gibi ürkek, keklik gibi uçmakta tembel değiller ama yine de kendilerini insanlardan koruyorlar. Duruma göre insanların kendilerine sokulmasına müsade ediyorlar ama niyetin bozuksa ta uzaktan durumu çakıyor sıpalar. Korkacakları pek düşmanları olmadığı halde kendilerini mükemmelen koruyorlar. En son yaşadığım bir örnek ise hep hatırımda. Yakınından geçerken kaçmadı benden ama gözü üzerimde. Aramızda da tek bir kel ağaç var. Ben geçene kadar öyle bir yürüdü ki, ağacın gövdesini devamlı tam ortamıza denk getirdi. Ağacı kendine sütre yaptı. Hatırladıkça gülerim. Karga ve saksağan, hasta hayvanların hastalığı yayılmadan yok edilmesine de faydalı, ölü leşlerinin de. Allah ona göre yaratmış. Ülkemizin akbaba veya sırtlanı sayılırlar. Öte yandan da insanlara yakın yerlerde kolay besin buldukları için çok ürüyorlar ve bizim de avlarımız üzerinde etkili oluyorlar. Hatta başka hayvanların da... Görünen o ki, köpek ve keçi yavrularının bile. Büyük martılar da aslında aynı grupta ve doğrusu ya martıları ne yemlerim, ne yemlenmesine taraftarım. Kimileri için romantik geliyor ama ben uzaktan seviyorum. Yağlı boya tablolarda güzel görünüyorlar :)

Hülasa, zevk için avlayamam ama bundan sonra aklıma gelirse vurmak istiyorum. Özellikle bunların çok görüldüğü yerlerde en azından avcıların bunları vurması bir görev diye düşünüyorum. Hatta bunların ilkbahar falan gibi kuşların yavru yaptıkları dönemde veya hemen öncesinde yapılması daha iyi olur zannımca.
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2011, 00:05:46 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Serdar BAKAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #31 : 02 Ekim 2011, 02:09:35 »
Tabiiki düşünceleriniz ve konuya bu tarz yaklaşımınız beni sevindirdi. İşin aslı zaten yapılan araştırmalar sonucunda sayılarının inanılmaz artışlarıyla birlikte avlanma limitlerinin 15 gibi devasa bir rakam oluşudur. Mademki limitler bu rakamlarla ifade ediliyor o halde biz avcılar olarak, yada doğa korumayı azda olsa görev edinmiş bireyler olarak, üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz kanaatindeyim... Saygılar...

CADIGİLLERDEN LADY

Çevrimdışı T.Levent SÜKAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #32 : 15 Temmuz 2012, 15:26:41 »
Bundan 35 yıl evvel karga ve saksağanları kendimiz tarafından doldurduğumuz  fişeklerin kalitesini ölçmek için avlardık.  nasıl ki domuz u yemediğimiz halde çiftçilere zarar veriyor diye avlıyorsak, bu hayvanları da av sezonunda  limitler dahilinde avlamakta yarar var. Serdar bey bu konuyu açarak ve uyarıda bulunarak  paylaşımda bulunduğunuz için teşekkürler.
Ankaralı avcı  Levent Sükan

photo storage
Yıl 1996 köpeklerim prens ve prenses

Çevrimdışı Ramazan YILDIZ 20

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 07 Mart 2013, 11:27:08 »
Saksağan ve karga türleri bildiğim kadarıyla diğer hayvanların yumurtalarına ve yavrularına aşırı göz diken hayvanlar. Av sezonu içerisinde fırsat buldukça, bu hayvanları gördükçe limitler dahilinde eksiltme yaptım. Bu hayvanlara harcanan fişeklerde boşuna değildir. Bir sonraki sezon veya hadi 2 sezon sonra olsun. Oradaki sevdiğimiz avların popülasyonunu doğrudan etkileyecektir kanısındayım. Herkese sevgi ve saygılarımla.
  • Stoeger m2000 2012 model standart combo
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Gökhan AKSOY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 11 Mart 2013, 09:28:10 »
Merhaba degerlı arkadaslar bende fırsat buldukca saksagan ve kargaları azaltırım ama vurması cok zor cok zekı hayvan. Avcı arkadaslarımdan bır rıcam var tılkılere ve yılanlara lutfen kursun sıkmayalalım benım aılem cıfcılık yapıyor ve bundan 3 sene once hem tarlalar yakılalarak hemde tılkılerın koydekı tavukları yemesı nedenı ıle koyluler tarafından goruldugu yerde vuruldu ve ertesı sene koy resmen farelı koye dondu tarlalar harap oldu fareler tarafından.
Gökhan AKSOY
1986 KIRSEHİR

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #35 : 11 Mart 2013, 10:13:24 »
Bu avda netten seyrettiğim kadarıyla mükemmel kamuflaj ister çöp karıştırmaya çok meraklı oldukları için kağıt parçaları ve poşetlerle atış alanına  çekilebilir
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Ömer BÜYÜK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 12 Mart 2013, 09:57:06 »
Yıllardır etini yemediğimiz canlıya tüfek atmadık taaki geçen sene kuluçka makinasıyla çıkarttığımız bıldırcınları güneşlendirirken saksağanların yavruların tek tek kafasını koparıp aldığını görene kadar. Bu yıl özellikle ördek bekinde menzile soktuğum bütün saksağanları vurdum. İlk zamanlar klübümüz avcıları tarafından biraz yadırgansada bu hayvanların yavrulara verdiği zararları öğrenince bi çoğu bu konuda benimle hemfikir oldu. Bu konbuda herkes sürdürülebilir avcılık adına elini taşın altına koymalı.
Ömer BÜYÜK
1982 NEVŞEHİR

Çevrimdışı Musa BALLI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #37 : 26 Mart 2013, 21:55:03 »
Bu avda netten seyrettiğim kadarıyla mükemmel kamuflaj ister çöp karıştırmaya çok meraklı oldukları için kağıt parçaları ve poşetlerle atış alanına  çekilebilir
baykuş şahin yada atmaca maketine saldırma eğilimleri yüsektir, daha önce tv de seyretmiştim uzun bir sırık ın ucuna doldurulmuş şahin koydular, şahine kargalar birlik olup saldırırlat, güzel bir güme tam kamuflaj ile epey karga vurdular.
 kargalar bu arada karpuz kavuna delik açmayı da severler. rastgele
Musa BALLI
1973-Antalya

Çevrimdışı Serdar BAKAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #38 : 26 Mart 2013, 23:05:46 »
Yıllardır etini yemediğimiz canlıya tüfek atmadık taaki geçen sene kuluçka makinasıyla çıkarttığımız bıldırcınları güneşlendirirken saksağanların yavruların tek tek kafasını koparıp aldığını görene kadar. Bu yıl özellikle ördek bekinde menzile soktuğum bütün saksağanları vurdum. İlk zamanlar klübümüz avcıları tarafından biraz yadırgansada bu hayvanların yavrulara verdiği zararları öğrenince bi çoğu bu konuda benimle hemfikir oldu. Bu konbuda herkes sürdürülebilir avcılık adına elini taşın altına koymalı.

zamanla fikirler ve davranışlar değişmekte Ömer. bana ilk zamanlar gülmüşlerdi...

CADIGİLLERDEN LADY

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #39 : 27 Mart 2013, 00:10:38 »
Bence toplu olarak girişimde bulunmalıyız.Devlet bu konuda teşvik yapmalı.Daha önceleri vurduğumuz domuzlar için bize fişek desteği yapılırdı.Ufak tefek de olsa avcı teşvik edilmeli.Sonuçta bunlarda doğal popülasyon zararlısı.Üveyiik avlamak için indiğim meralarda saksağanlar ve alakabakların koloni haline gelecek kadar çoğalmış olmaları gözüme batmadı değil.
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #40 : 27 Mart 2013, 01:55:00 »
Dün  ankarada milli parklarda da Mdr arkadaşımız, sayın SAİT KAHRAMAN ın karga ve saksağanlar konusunda oldukça endişesi vardı.  Çünkü avlanılmaya avlanılmaya  anormal derecede çoğalmış olduklarını dile getirdi. Dolayısı ilebu iki popilasyonun denge de tutulabilmesiiçin avcıların limitler dahilinde devamlı avlanılmasın dan yana.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #41 : 27 Mart 2013, 23:44:13 »
Nazife ablacım bu işler bu kademelerde avcıya teşvik olarak gündeme getirilemez mi
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı Oğuz ŞÜKRÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #42 : 04 Nisan 2013, 21:15:59 »
Karga avına ne zaman başlayalım? Yavru büyütme işi tahminen ne zaman biter acaba?
Oğuz ŞÜKRÜ
1981 BAYBURT

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #43 : 04 Nisan 2013, 21:59:14 »
Bence toplu olarak girişimde bulunmalıyız.Devlet bu konuda teşvik yapmalı.Daha önceleri vurduğumuz domuzlar için bize fişek desteği yapılırdı.Ufak tefek de olsa avcı teşvik edilmeli.Sonuçta bunlarda doğal popülasyon zararlısı.Üveyiik avlamak için indiğim meralarda saksağanlar ve alakabakların koloni haline gelecek kadar çoğalmış olmaları gözüme batmadı değil.
Ben 2012 keklik açılmadan kendi imkanlarımla teşvikde bulunayım dedim ama tek bir kişiden geri dönüş alamadım :(
http://avlakforum.com/forum/kisisel-sikayetler-tartismalar-bolumu/fisekler-benden-bu-hafta-keklige-acilmayan-bolgelerde-saksagan-avlayalim/
Bu arada milli parklarda yeni mi uyanmış..
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #44 : 04 Nisan 2013, 22:10:14 »
Bence bu zararlıların avı baharda yavru, yumurta zamanı olmalı. Keklik azıcık büyüdükten sonra zaten kendini savunabilir. Yani keklik ve hatta bıldırcın sezon açılışı çoook geç olur. Yine de kesin bir bilgiye göre yazmadım.

Tekrar düşündüm de, bahar karga saksağanın da yavru zamanı. Yavrulu kargayı bile öldürmek içimden gelmiyor. Buna göre sezon kapanışına doğru ciddi şekilde eğilmek şu an daha aklıma yatıyor. Oysa belki de bu tip hasadı bilinçli yapan bir çok ülkede tüm sezon serbest olabilir. Olabilir yazdım, bilmiyorum.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #45 : 04 Nisan 2013, 22:19:57 »
Oysa belki de bu tip hasadı bilinçli yapan bir çok ülkede tüm sezon serbest olabilir. Olabilir yazdım, bilmiyorum.
Olmasa da bizde şu an Olmalı diyorum.Popülasyonu düşmüş bıldırcın ve keklik yumurta ve yavrularını talan ettikden sonra sezon açılışıyla başlaması düşünülen saksağana kimse bakmıyor baksada vursada  faydası yok.Ama şu an daha yuvayı yapmayan saksağan için 15 günserbest olsa  ve bütün avcılar bilinçlenerek bölgelerinde saksağan avı yapsa   bizi popülasyonda 2 sene ileriye götürür düşüncesindeyim.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #46 : 04 Nisan 2013, 22:31:03 »
Amin :)
1968

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #47 : 04 Nisan 2013, 23:05:23 »
Nazife ablacım bu işler bu kademelerde avcıya teşvik olarak gündeme getirilemez mi

Hüseyin kardeşim, milli parklar av ve yaban hayatı isterse tabiki getirilebilir.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #48 : 05 Nisan 2013, 09:55:32 »
İZLEYİN...İZLETTİRİN FACEBOOK PROFİLLERİNİZDE PAYLAŞIN LÜTFEN...SAKSAĞAN KONUSUNDA HER AVCI BİLİNÇLENMELİ...

Çevrimdışı Tufan AVCI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #49 : 18 Haziran 2013, 16:23:41 »
Çok dogru ve yerinde bir karar bu sezonda kargalarla mücadeleye devam etmek lazım av kuşlarımız tükenecek bu hayvanlar 100-150 yıl yaşadığı biliniyor her avcı av dönüşü limitler dahilinde karga ve saksagan vurursa denge sağlanacağından eminim. Tüm avcılarımıza rastgele.
Tufan AVCI
1974 ANKARA