Gönderen Konu: YAZIKLAR OLSUN  (Okunma sayısı 7914 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.Rıza KARAKULAK

• Müdavim Üyemiz
YAZIKLAR OLSUN
« : 13 Ağustos 2010, 23:23:21 »

Sizlerin de bildiği gibi avcılık tedavisi imkansız güzel bir hastalıktır. kara avına olduğu kadar deniz avına da çocuk denebilecek yaşlarda başladım.
Hatta bir ara işi o kadar çığrından çıkardım ki dükkanımdan çok deniz balıkçılığı ile iştikal eder hale geldim. Karadeniz , Akdeniz , Ege ve Marmara'da avcılık yaptım.
Kurallara hep uydum. Yasak zamanlarda kara avcılığında olduğu gibi deniz avcılığında da hiç can yakmadım. Kuşlar gibi balıkların da üreme zamanları vardır,
palaz zamanları vardır. Bu zamanlarda bu balıkları tutmak ne derece vicdanidir bilemiyorum. Bugün sabah saatlerinde birkaç avcı sitesini gezdim. Bazı kendini bilmez
kendini bir tekne sahibi diye balıkçı sananlar yasak zamanda tuttukları palamut balıklarını fotoğrafların üzerinde tarihleri olduğu halde teşhir ettiklerini gördüm.
Yazıklar olsun. Hatta ve hatta bunun yayınlanmasına izin veren genel modlarına , bölüm modlarına ve altına maşallah inşallah şeklinde yorum yazanlara da yazıklar olsun.
Temennim odur ki , konuyla ilgili yetkili şahısların gözüne çarpar da gerekli cezai işlemleri uygularlar. Nasıl ki çil avı yasakken konulan resimlere tepki gösteriyorsak,
limit aşımlarında uyarıyorsak , teyp avcılığını kınıyorsak bu konuya da aynı duyarlılığı göstermemiz gerekir. Saygılarımla

ülkemizde palamut balığı avcılığı 1 eylül 2010 tarihinde serbesttir.
Ali Rıza KARAKULAK
1958 KARŞIYAKA

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı A.Recai DEMİRCİ

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: YAZIKLAR OLSUN
« Yanıtla #1 : 14 Ağustos 2010, 02:06:50 »
  Hocam her türlü gayri meşrulukların yaşandığı bir ülke olduk ne yazık ki.Kime ne diyelim.Ahlak değerlerimiz çöktü.İnsanoğlunun para için yapmayacağı yok.Bu durumlara gelmemizde en büyük suçlu gelmiş geçmişiktidarlar.Herkes cebini doldurmakla meşgul.Bu suçu işleyenleri kınıyorum.Ama bir önlem alacaklarını da sanmıyorum.
A.Recai DEMİRCİ
Emekli Memur-1957
Atabey-Isparta

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 14 Ağustos 2010, 16:12:13 »
Çok değerli Recai hocam.duyarlılığınız için teşekkürlerimi sunarım.68 okuma ve sadece tek yorum :) Saygılarımla.... sanırım birilerinin yakınlarını eleştirdik alın bakalım üyeliğimi askıya.....
Ali Rıza KARAKULAK
1958 KARŞIYAKA

boldor

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 14 Ağustos 2010, 16:24:12 »
üzücü bi durum .insan kendini bilmeli her şekilde

Çevrimdışı İbrahim ÇABUK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 14 Ağustos 2010, 16:52:24 »
avcılık insanın icinde olacak görsel olmayacak ...
ibrahim çabuk 1975Bursa-Eskişehir [email protected] tel:05356571689.0RH+

Çevrimdışı Olcay BEYHAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 14 Ağustos 2010, 17:35:19 »
Benim de bildiğim kadarıyla Olta avcılığında sizin dediğiniz gibi bir yasak duymadım,Ticari balıkçılarda olması gereken o da ..... ???
Olcay BEYHAN
1971 - ÇORLU
KIRKLARELİ

Çevrimdışı E.Özkan DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 14 Ağustos 2010, 17:36:11 »
Erdinç Özkan DEMİR
1975 ANKARA
05306036855

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 14 Ağustos 2010, 19:35:22 »
Değerli dostlar,ülkemizde amatör balıkçılıkta limit tane veya kg bazındadır.Amatöre serbest diğerine yasak diye bir şey yoktur.İster 29adet ister 19 kg palamutla 1 eylülden önce sahil güvenlik botuna veya tarım il müdürlüğünün kontrol  şube botuna denk gelin bana hak verirsiniz.Alımı satımı bile yasaktır.Manavın tezgahında bile el koyma hakkı vardır yetkilinin.Benim kimseye şahsi bir kinim söz konusu bile değildir.Yapılan avcılık kaçak avcılıktır.Bir keklik neyse bir balıkta aynıdır,bizden sonrakileri de düşünmek zorundayız.Saygılarımla
Ali Rıza KARAKULAK
1958 KARŞIYAKA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 14 Ağustos 2010, 20:02:58 »
Sevgili Ömer GÜMÜŞ palamutta lüfer gibi çeşitli büyüklüklerde değişik isimler alır.avı serbest olduğu dönemlerde de her boyu yakalanır.1 eylülden önce de belli bir boya gelmediği için ve yaz aylarında havyarlı olduğu için avlanması yasaktır.bu işin amatörü ticarisi de yoktur.Sevgili Olcay BEYHAN yasak bitmeden avla ve kendini ihpar et anlarsın ticariyi amatörü  ??? Saygılarımla
Ali Rıza KARAKULAK
1958 KARŞIYAKA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 15 Ağustos 2010, 00:14:47 »
Sevgili Ömer kardeşim,boş bir vaktinde tarım il veya tarım ilçeye uğra detaylı bilgiye ulaşacaksın ne desem boş seni malesef ikna edemiyorum.eğer ki haklı çıkarsan açtığım konunun altına özür yazısını da yazmayı bilirim.ben çok uzun süre denizde kaldım iyi kötü yasaları da biliyorum.sizin karasu deresinde Kaçarlar isimli tekneyi de ben almış ve izmir e getirmiştim 15 metreydi aldığım şahısta karasu da marangozdu sene 1988 yani deniz de yeni değilim.sana sürküleri yollayacağım ama şu an itibariyle yazlıktayım ve tarım il bana 50 km bayramdan sonra ismine özel yollayacağım.hangi sürkilerde 25 kg şahıs başı izin varsa amatöre sende yayınla duyumla olmaz .her duyduğunada lütfen inanma .Saygılarımla
Ali Rıza KARAKULAK
1958 KARŞIYAKA

Çevrimdışı İbrahim DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 15 Ağustos 2010, 13:00:53 »
ben her zaman denizdeyim antalya kumluca her zaman olmasaa sahil güvenlik uğrar teknemize limit ve boy ölçümü yasak olan orfoz avı sadece burda zıbkınla dalış selbest orfoz vurmadıkça yine ben trol avında yasak biliyorum benli günde açılır ve yine belli bir günde kapanır benim bilgim bu yasak olsa sahil güvenlik gereken ceza ve uyarıyı yapar antalyadan selamlar.

DEĞER VERDİK YETERİ KADAR ARTIK HERKES EDERİ KADAR
1980 antalya  0536 797 66 97

Çevrimdışı İbrahim DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 15 Ağustos 2010, 13:06:10 »
şuan denizde palamut kolyoz avcısı var her gün 20 fiber tekne yasaksa sahil güvenlik neden yakalamıyo sadece evrak kontrolü yapıyo eksik varsa işlem yapıyo daha hiç duymadım palamut yakalarken ceza yiyen bir balıkçı arkadaş.

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #12 : 15 Ağustos 2010, 13:25:17 »
Arkadaşlar balık avcılığı konusunda sirkülere ait açıklama aşağıdaki gibidir

Denizlerde avlanabilecek türler

ayrıntılı sirküler balık avcıları bölümümüzde var her zaman ulaşabilirsiniz.

yinede sirkülere giden direk adresleri yazayım buraya

http://www.kkgm.gov.tr/teblig/2008-49.html
http://www.kkgm.gov.tr/teblig/2008-49.pdf

Denizlerde amatör avcılık
MADDE 17 – (1) Denizlerde amatör avcılık, zaman yasağına tabi değildir. Denizlerde özel avlanma izni gerekmeyen yerler haricinde gün içinde av saati sınırlaması yoktur.
(2) a) Denizlerde amatör avcılık parakete , pinter ve sepet gibi tuzaklar hariç olmak üzere; her türlü olta takımı, serpme, yemlik uzatma ağı ve sualtı tüfeği ile yapılabilir.
b)  Bu Tebliğde özellikleri belirtilerek izin verilenler dışındaki her türlü ağ, tuzak ve patlayıcı, öldürücü, bayıltıcı, uyuşturucu, uyutucu, uyarıcı maddeler, karpit, sönmemiş kireç, balık otu v.b ile su ürünleri avcılığı yapılması, bu maddelerin gemilerde ve av mahallerinde bulundurulması yasaktır.
c) Kullanılacak serpme ağının, kapalı iken yerden yüksekliği 3 metreyi geçemez, göz açıklığı 28 mm.’den küçük olamaz.
(3) Bir amatör avcı en fazla 4 olta takımı kullanabilir. Olta takımındaki iğne sayısı, çapari hariç 6 adedi geçemez.
(4) a) Denizlerde gece zıpkın ve sualtı tüfeği ile avcılık yapılamaz.
b) Sualtı tüfeği ile yapılacak avcılıkta ışık kaynağı, şnorkel hariç yapay hava kaynağı, tüp, nargile, her türlü soluma cihazı ve yedek hava kaynağı kullanılamaz.  Ancak amatör su altı avcılarının emniyeti açısından, en fazla 6 V (volt)  gücünde fener bulundurulabilir.
c) Sualtı tüfeği ile orfoz ve lagos avcılığı yapılamaz.
ç) 1 Mayıs- 30 Eylül tarihleri arasındaki dönemde şamandıralarla sınırları belirlenmiş yüzme alanları içinde, zıpkınla veya su altı tüfeği ile su ürünleri avcılığı yapmak yasaktır.
(5) Avlanması tamamen yasak olan türlere dışındaki her türlü doğal yem, mamul doğal yem ve yapay yemlerin denizlerde yapılan amatör avcılıkta kullanılması serbesttir.
(5) Avlanması tamamen yasak olan türler dışındaki su ürünlerinin avcılığında her türlü doğal yem, mamul doğal yem ve yapay yemlerin denizlerde yapılan amatör avcılıkta kullanılması serbesttir. (Değişiklik, 5.11.2008 tarih/27045 sayılı RG)
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı İbrahim DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 15 Ağustos 2010, 13:41:24 »
teşekkürler tuncay bey bilgilerimi tazelemiş oldum

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 16 Ağustos 2010, 14:40:43 »
Değerli dostlar,bu gün bilzat tarım il müdürlüğüne uğradım kontrol şb. gerekli bilgileri aldım.Konuya müdahil olan herkezden özür dilerim,benim bildiğim gibi değilmiş.Saygılarımla
Ali Rıza KARAKULAK
1958 KARŞIYAKA

Çevrimdışı Birol KEÇECİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 18 Ağustos 2010, 13:57:34 »
PALAMUT TİCARİ OLARAK 1 EYLÜL, AMATÖR OLTA BALIKÇILARINA 15 AĞUSTOS'TAN İTİBAREN SERBEST.
Birol KEÇECİ
1980 SİNOP

Çevrimdışı Emrah ERDAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 18 Ağustos 2010, 15:04:38 »
Tuncay hocamında söylediği gibi amatör balıkçılar için denizde kapalı sezon yoktur ancak 2/2 numaralı tebliğ ile belirlenmiş limitler vardır. Bu limitlere uyulduğu sürece her hangi bir sorun teşkil etmez.
Emrah ERDAL
1980-Ankara

Çevrimdışı Hakan IŞIK

• AvlakForum Üye
  • *
  • ŞÜKRETMEYİ BİLELİM...
« Yanıtla #17 : 17 Eylül 2010, 19:54:52 »
Hakan IŞIK 28
1986 GİRESUN ÜNİ.BİYOLOJİ

Çevrimdışı Yavuz AKDERE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 10 Mart 2011, 10:03:50 »
kapalı sezon yoktur ama kilo ve boy limiti vardır bunada uyan yok zaten yaz geldiği zaman eline olta alan sahillere koşar allah neverdiyse torbaya koyup evin yolunu tutar izmirde karşıyaka ve kordonda alsancakta olduğu gibi balıklar yumurtta attımı oltacılar katliama başlar tabiki herkez için geçerli değil metelik tabir ettiğimiz boydaki serçe parmağını geçmeyecek büyüklükteki güzelim lidakileri torbalar dolusu tutup eve götüren çok insan var izmirli olupta sahillerdeki bu katliamaı görmeyen yoktur heralde ben şahsen ticari amaçlı balıkçılık yapan biri olarak arada birde olsa sahile gidip arkadaşlarla olta atıp keyif yapan biri olarak bu manzara karşısında çok üzülüyorum defalarca tartıştıhım kişiler oldu defalarca su ürünlerine şikayette bulunduk ama nafile sonuç hep aynı denetim yok yüzlerce insan var olta atan hafta sonları her birinin torbasında çantasında belki sizlere abartılı gelecek ama bu bir gerçek 30 parça 40 parça lidaki ve isparoz bazende bencikli levrek yavrusu var aslında yetkililerede bazen hak veriyorum hangi birini denetliycekler bizler kendimizi birey olarak denetlersek kurallara yasaklara uyarsak bu iş anca böyle sonuca varır  
A. Yavuz AKDERE
1978 karşıyaka  İZMİR