Gönderen Konu: AVBİS DÜZENİ  (Okunma sayısı 3986 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
AVBİS DÜZENİ
« : 18 Aralık 2019, 12:33:32 »

Avbis denen sahte bir düzen koymuşlar.. Kim, ne için koymuş? Hangi faydası için koymuş?.. Bilemiyorum. Bildiğim bir şey varsa bu düzen sahte! Aynı zamanda milleti sahtekarlığa ve yalancılığa mecbur ediyor..

Şimdi neredeyse çoğu avlakta tavşan-keklik kotası doldu. Millet domuz, karatavuk kotası alıp keklik, tavşan avına gidiyor. Ne yapsın millet? Bunu görevlilerde biliyor..

O zaman neden bu sahte düzende ısrar ediliyor? Kime faydası var bunun? Avbis çıktıktan sonra doğada av hayvanı sayısı arttı mı? 

1980-Antalya

The following users thanked this post: Sabahattin KARAHAN, M.Ali AKDAĞCIK

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: AVBİS DÜZENİ
« Yanıtla #1 : 18 Aralık 2019, 15:04:45 »
          Avbis denen sahte bir düzen koymuşlar.. Kim, ne için koymuş? Hangi faydası için koymuş?.. Bilemiyorum. Bildiğim bir şey varsa bu düzen sahte! Aynı zamanda milleti sahtekarlığa ve yalancılığa mecbur ediyor..

Şimdi neredeyse çoğu avlakta tavşan-keklik kotası doldu. Millet domuz, karatavuk kotası alıp keklik, tavşan avına gidiyor. Ne yapsın millet? Bunu görevlilerde biliyor..

O zaman neden bu sahte düzende ısrar ediliyor? Kime faydası var bunun? Avbis çıktıktan sonra doğada av hayvanı sayısı arttı mı? 

yaptım oldularla yönetilen akademik değerden ve denetimden kifayetsizlikle işi tam anlamıyla bilmeyen bir düzen bu sistem.

bana kota veriyor yapılan o meşhur masabaşı sayılan o envalter sayısından aldığım keklik tavşan her neyse ben ava gitsemde gitmesemde vursamda vurmasamda kota avlanmış gibi düşüyorya sitem işte böyle bir saçmalık,..

adamlar avı buldumu kıyma makinası gibi avı kıyıyor zamanlı zamansız kotalı kotasız aslında her köykahvesinde kim kimin nasıl avlandığını pekala biliyor.

hep söyledim yinede söylüyorum

avcılığı avcılar yönetmeli

selam va saygılarımla.
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2019, 15:08:11 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı A.Recai DEMİRCİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 18 Aralık 2019, 15:16:31 »

Arkadaşlar Milli parklar avcılar klubümüzden Avcılık eğitimi formatı ve süresinin gelişen teknolojiler ve diğer ülkelerdeki iyi uygulamalar da dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi için değişiklik yapılması planlanmaktadır.Bu kapsamda iyileştirme ve değişiklik yapılmasına ihtiyaç duyulan aksayan yönlerini görüş bildirmemiz istenmektedir. Görüşlerinizi alabilirsem bildireceğim.
A.Recai DEMİRCİ
Emekli Memur-1957
Atabey-Isparta

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Ercan VERON

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 18 Aralık 2019, 16:21:57 »
Avbis kime faydalı?denetlemeye çıkacağım,avcı en çok nereye toplanmış?yaban envanter sayımı yapacağım,ne gerek var? avcı randevu alıp zaten bildiriyor.meraları özel avlak yapacağım ama hangi hayvan daha çok?aldığım kota ve yapılan geri bildirim yeterli galiba.gördünüz mü faydayı.
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

The following users thanked this post: A.Recai DEMİRCİ

Çevrimiçi Taşkın MUTLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 18 Aralık 2019, 17:25:10 »

Arkadaşlar Milli parklar avcılar klubümüzden Avcılık eğitimi formatı ve süresinin gelişen teknolojiler ve diğer ülkelerdeki iyi uygulamalar da dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi için değişiklik yapılması planlanmaktadır.Bu kapsamda iyileştirme ve değişiklik yapılmasına ihtiyaç duyulan aksayan yönlerini görüş bildirmemiz istenmektedir. Görüşlerinizi alabilirsem bildireceğim.

Caydırıcı cezalar ve DENETİM olmadan hiç bir şey düzelmez. Eskiden birçok bölgede jandarma karakolları vardı, insanlar çekiniyordu, şuanda şikayet ediyorsun gelen giden yok. yeterli araç ve personel yok sanırım.

avbise gelince; günde 2  çeşit av seçeneği sunmuş bana, keklik tavşan kotası aldım, tepemden tahtalı geçiyor sıkmayayım mı, yada çulluk kalktı.
Bir diğeri de; aynı güne 2 yerden kota alıyorum ama farklı kuşlara; Tahtalıya  gittim o bölgede kuş yok yolun karşısına geçmiş, kanatları var uçan kuş, ne yapayım eve mi gideyim. gün içerisinde aldığın kota da iptal olmuyor, hadi bakalım
  • fıas-cesa 66
  • kral queen yarı oto 12 66-76
  • Armi Marocchi 71
  • pointer (bella)
  • kopay (leydi)
  • malinois (karamel)
Taşkın MUTLU
1985-Adana

Çevrimdışı Ercan VERON

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #5 : 18 Aralık 2019, 18:06:14 »

1- Öncelikle kesinlikle 1 avcı aynı gün 2 avlaktan av kotası alamamalı. Samsun'daki adam aynı gün hem Ankara'dan hem Samsun'dan kota alıyor,saçma ve Ankara'daki kotayı da boş yere doldurabiliyor. Veya adam hem hirfanlıya hem de nallıhana kota alıyor aynı gün içinde ikisinde de avlanması mümkün değil.
2- Bazı hayvanların limiti 1-2 daha artırılmalı. Tahtalı,karatavuk,öter ardıç, ve üveyikler 5-6.Keklik kotası 4 olmalı ve çil keklikle-kınalı keklik tek kalemde birleştirilmeli., Ördek 10 olmalı.
3- Avbisten sabah 10:00 a kadar kota silinebilmeli ve yeni kota alınabilmeli.(Yani hava bozdu sabah keklikten vazgeçip ördeğe gidebilmeli avcı)
4- Günlük av hayvanı seçimi en az 3 hayvan olmalı bence. Keklikte tahtalı da geçiyor tavşan da çıkıyor çulluk da.
5- Denetimler rastgele ve tüm avlaklarda her gün yapılmalı. Böylelikle avın yasak olduğu günlerde de kaçaklar tespit edilecek ve cezalandırılacak. Bunun haricinde kimse kota sayısını aşamayacak ve kotası olmayan hayvanı avlayamayacak.
6- Avbisten kota alan avcı o gün vurduğu hayvan limitine göre av yıllık kotaları kapatılmalı. Yani adam vursa da vurmasa da vurulmuş sayılması saçma. Adama vurduğu ava sayı veya yorum vermeden kota alımı engeli koyarsan herkes mecbur sayı girer. Ha doğru girer yanlış girer o herkesin kendi vicdanı.

Bunlar nacizane benim tavsiyelerim.

Doğayı koruyacak olan da yaban hayatını yaşatacak olan da gerçek vicdanlı avcılardır..

Saygılarımla,
  • Huğlu SÜPERPOZE
1986 - Ankara

The following users thanked this post: A.Recai DEMİRCİ, Doğan ATEŞ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 18 Aralık 2019, 20:51:18 »

BIRAKSINLAR BU İŞİ İDDA EDİYORUM ''SERHAT ÇELEBİ'' TEK BASINA KAYHAF ÇATISI ALTINDA KARŞILIKSIZ MESAİ İLE BU MEVCUT SİSTEMDEN DAHA ÇOK BİLGİLİ VE İŞİ BİLEN PROBLEMLERİ ÇÖZECEK OLANDIR,..

benim başka çözebilecek bildiğim bir topluluk çatı federe konfedere vs. yok agam yok paşam vallahide yok billahide yok elini taşın altına koyacak adam gibi adama ihtiyaç var ben bunu bilir bunu söylerim.

umarım ben yanlış biliyorum umarım ben yanılırım yarınlar için onlar avbis veya bakanlık olarak daha güzelini yarınlar için kalıcı ve sürdürülebilir olur.

saygılarımla.

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 20 Ağustos 2020, 20:38:03 »
 merhaba gönüldaşlar

bugün tarih itibariyle iki gün sonra sezon açılacak,

avbiste avlaklarda kota dolmuş şikayet eden yokmu.,,?

ava gidecek herkes kota almışmı acaba dedirtiyor sayfa bana,..

rast gelsin kazasız belasız keyifli av günleri temenni ediyorum .

konu üzerinden bir sezon geçti amma velakin  avcılara üvey evlat muamelesi hala geçmedi,..

hiçbirşey değişmemiş hala havanda su dövüyoruz :laugh: :laugh: :laugh:

« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2020, 20:39:24 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 20 Ağustos 2020, 21:01:50 »

sözüm meclisten dışarı lütfen yanlış anlaşılmasın,

milli parklar bu işi bıraksın.

bakın görün avcıların yığıldığı avlaklarda yer gök arası cuma akşamından cumartesi akşamına kadar bıldırcın sesi yayan elektronik cihazların binlercesi geceye renk katacak hadi milli parklar ben yıllardır bıldırcın görmedim kasetçilerden çıkan sese gitti bıldırcın şaşkın şaşkın nereye  hangi kaset sesine inecek belli değil göç esnasında buralara gelemez oldu kaseçiler kıyma makinası durumunda onlarca yüzlerce vurulur oldu toplu katliama kurban gitti bıldırcınlar ,..

benim yakın bulunduğum avlaklarda köpekler kokusunu unuttu bıldırcının,
yavrusu doğdu anası öldü köpeciğin yıllardır hasret kaldık bıldırcına cümleten.

hadi milli parklar dürüst legal avlanan avcının hakkını koruma zamanı gelmedimi ben bıldırcın avımı özledim her şeyim nizami
benmiyim benim gibilermi bunca açgözlülük içinde enayiiiiiiii,...

avcılığı avcılar yönetmeli
kotalı avcılığada hayır

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı A.Recai DEMİRCİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 20 Ağustos 2020, 21:02:49 »
merhaba gönüldaşlar

bugün tarih itibariyle iki gün sonra sezon açılacak,

avbiste avlaklarda kota dolmuş şikayet eden yokmu.,,?
  Murat Ali bey şu anda kendi ilçemin kotaları dolmuş durumda. ben kendi avlağımıza gidemiyorum. Başka ilçeden aldım.

ava gidecek herkes kota almışmı acaba dedirtiyor sayfa bana,..

rast gelsin kazasız belasız keyifli av günleri temenni ediyorum .

konu üzerinden bir sezon geçti amma velakin  avcılara üvey evlat muamelesi hala geçmedi,..

hiçbirşey değişmemiş hala havanda su dövüyoruz :laugh: :laugh: :laugh:

Kendi ilçemizin av kotası dolmuş.Başka ilçeden kota aldım.
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2020, 21:04:01 Gönderen: A.Recai DEMİRCİ »
A.Recai DEMİRCİ
Emekli Memur-1957
Atabey-Isparta

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 26 Ağustos 2020, 12:17:13 »
     Kendi ilçemizin av kotası dolmuş.Başka ilçeden kota aldım.

kayseri ve çevresi dolmuştu geçen hafta iç bölgeler kotadan şikayetçi ,
diğer illerin çoğunda kısır meralarda frez ayçiçek yok
kuş ne yapsın,..

çiftçi ağıldaki hayvana yem zor veriyor at eşek besleyen neredeyse kalmadı ülkem kan ağlıyor meralar naapsın,..

allah sonumuzu hayreyleye,..

saygılarımla.
« Son Düzenleme: 26 Ağustos 2020, 12:18:47 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN