Gönderen Konu: TEKKURŞUN DELİCİLİK DENEMESİ ( NAMLU BOYU KIYASLAMA )  (Okunma sayısı 3426 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Merak ettim acaba namlu boyu deliciliği etkiliyormu diye..
Bu yüzden, 76 ve 61 namluların delicilikte farkı varmı görmek için basit bir deneme yaptım.

Her namlu kendine özeldir tabiki ama, çapları %99 aynı olan iki farklı boyda namlunun çıkış ölçülerini de eşitlemeye çalıştım.
Sonuç olarak arada yarım cm fark çıktı. Demekki boyu değil işlevi önemliymiş :D

Namluların boyu kaç olursa olsun saçmanın gittiği yer aynı diyorlar. Tabi 76 namlunun grupmanda farkı oluyor.
Birim alana daha fazla isabet, uzakta vurma şansını biraz daha artırıyor. Bir de swing olayı daha güzel, en çok o keyfli benim için  ^-^
Kurşun atışında 61 namluyu ideal kabul etmelerinin sebebi hikmetini de görmüş gibi oldum.
Zaten, kurşunda 71 namlu ile yaptığım atışlardan daha düzgün ve daha isabetli atışlar yapabiliyorum 61 namluyla.
Mesela 35 metrede pet bardakları ayakta namlu sabitlemeden rahatça vurabiliyorum.
Şeritli de olsa, sabit çıkış 61 namlunun isabet başarısı gerçekten farklıymış demekki..

Daha önceki kendi denememde 71 namlu ile aynı kurşun 110 metrede düşme yapmazken başka bir slug 61 namlu ile 80-90 metrelerde düşüş gösteriyormuş.
Bu bilgi de dikkatimi çekmişti. Oyüzden bu tür denemelerde bazı arkadaşlar, daha uzakta dene fark daha net belli olur diyorlar da, kurşunun en güçlü hali namlu çıkışından hemen sonraki halidir diye düşündüm.
Oyüzden atışları yine 5 metre mesafede yaptım.

Sabah postasında eli boş dönen avcının, can sıkıntısından amatörce yaptğı bir test oldu :)
Herkese Rast gele..

« Son Düzenleme: 28 Ekim 2017, 15:34:31 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Ynt: TEKKURŞUN DELİCİLİK DENEMESİ
« Yanıtla #1 : 28 Ekim 2017, 13:51:32 »
Elinize sağlık Sn.Akdeniz,
Sabah yoz bir kekliği öyle bir zurnaladımki (bendenize ait patentli manke sözü) acısını hiçbir video geçirmeyecek..:)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #2 : 28 Ekim 2017, 13:54:20 »
Elinize sağlık Sn.Akdeniz,
Sabah yoz bir kekliği öyle bir zurnaladımki (bendenize ait patentli manke sözü) acısını hiçbir video geçirmeyecek..:)
:D Ben de sabah biraz yüksek geçiş yapan tahtalılara 2 güzel karavana çektim. İşin faturası kütüğe kesildi :D
Teşekkürler, rast gelsin.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 28 Ekim 2017, 14:20:48 »
Ya arkadaş hep vuracak mısınız ?Bu ne hırs ya.😂😂
Birazda vurduklarınızın yerine tutun....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #4 : 28 Ekim 2017, 14:28:19 »
Ya arkadaş hep vuracak mısınız ?Bu ne hırs ya.😂😂
Birazda vurduklarınızın yerine tutun....
:D Hırs yok Suat hocam av kaçırınca daha mutlu oluyorum  ;D
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Necdet GÜNEY

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #5 : 28 Ekim 2017, 15:30:16 »
Sterling 30 gr bior tapa 8 numara. Mesafe 30 metre
61 namlu sabit 4 şokla 385 saçma
76 namlu mobil 4 şokla 360 saçma  ???

Hani uzun namlu daha toplu atıyordu ? Hakikaten boyu değil işlevi önemliymiş :D
G.. tü yere yakın olandan korkacaksın  ;D

Ayakta atış olduğu için kayma oluyor sabitleyince merkezi vuruşlarda sıkıntı yok.
Şaka bir yana, tüfeğin 61 namlusu gerçekten iyi denk gelmiş.

« Son Düzenleme: 28 Ekim 2017, 15:32:33 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 28 Ekim 2017, 15:37:34 »
Usta eline sağlık bu tür çalışmalar güzel  en azından fikir vermekte
 Dr mehmet Şahmaran  da bu tarz bikaç test yapmıştı izlemis olabilirsin  orda uzun namlu ve dar şok aynı mühimmat ile bir tahta daha fazla delmisti galiba  kurşun pek atmiyorum zaten kırma tüfeklere  biraz zarar veriyor kanaatindeyim  ama dediğin gibi havada hedefi süzme  ve saçma performansi bi tık önde   
 Ikinci bir durum ise ;
Bugün sabah bende  bi ırmak boyu yapıp ördek tahtali bakayım dedim  atış fırsatı bulamadım  yaklaşık 35 -40 mt arası  mesafeden  kavak tepesinde  duran Saksağana bps 32 gr 5 no ile  atış  yaptım  yaprak gibi indi   kavak dibinde otururken ileri kuru kavak tepesine bi Saksağan daha geldi bu sefer üst namlu   şok4/4  hava sıcaklığı 15 derece civarı  bps 34 gr 3 no ile  sabit bi atış yaptım   (saglam tepti☺)Saksağan hiç etkilenmedi 50  100 metre uçup çakıldı  mesafe    en büyük adımlarla 61 adım geldi  kuşu inceledim göğüsten  tek saçma  girip cikmis  cok az kan var çözemedim  bi kaç gün önce de 25 gr 7 ile yine iyi mesafeden  cansız paket    bps 34 gr lari boşamı aldık  sence  soğukta Tavşana  atarım diye aldım 34 gr da benim tüfek sapitiyor delirdi sanki
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

• Expert Üye
Ynt: TEKKURŞUN DELİCİLİK DENEMESİ ( NAMLU BOYU KIYASLAMA )
« Yanıtla #7 : 28 Ekim 2017, 15:46:51 »
Emrah bey,
Ben kaçırınca mutlu falan olmuyorum,zaten av az, bir de biz kaçırdık mı olay oluyor işin yoksa kulüpte Bayi İsa'da taziyeleri ve geçmiş olsun dileklerini kabul et..:)..:)
Kicks,Beretta Victory,Comp N Choke,Trulock,Hevi Shot,Undertaker,Carlson's,Gemini,Briley kullandığım şok markalarından bazıları,yüzlerce çeşit şok bana tek bir şey öğretti;Hiçbir değiştirilebilir şok tüpü iyi yapılmış fixed (sabit) bir şok tüpünün pattern kalitesini veremiyor.
Bunda en önemli etken şok tüplerinin giriş kısımlarının namlu iç çapından çok daha geniş olması..Bu geçiş esnasında pattern depresyonu şekilleniyor bu depresyon GAPS,HOLE VE PATCHıNESS denilen pattern içi boşluk türlerinin baş nedeni olarak gösteriliyor.
Bugün özel tüfek yaptıracak olsam kesinlikle fixed şok tercihim olur..
Selamlarımla
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2017, 16:10:14 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #8 : 28 Ekim 2017, 16:09:38 »
@Hüseyin İŞCEN her fişeği havasına göre atmakta fayda var :)
Bps 34 gr hele de 3 numara saçması soğukta atılacak bir fişek.
Ben de 20 metre civarı ağaçta oturan kargaya Bp 3 numara atmıştım 34 gramdı karga nasıl öldüğünü bile anlamadı. Yani bu durumun değişkenlik göstermesi normal. Avda herkes farklı şeylerle karşılaşabiliyor.

Dr. Şahmaran videosunu izledim ama orada önceki atışlarda tahtalar çatlıyordu zaten. Ben sağlam kütüğün 2 yanına atış yaptım. Şok daralmasının etkisi vardır muhakkak. Ben de aynı testi Gt1 5 şokla yapmıştım ve 6 cm girmişti. 4 şokla 8 cm girmiş...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

• Expert Üye
« Yanıtla #9 : 28 Ekim 2017, 16:11:35 »
Mehmet abinin denemesinde  iç çaplar standart değil,şoklar ölçülü değil,tahtaların atıştan sonra direnimleri aynı değil..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN, Emrah AKDENİZ, Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #10 : 28 Ekim 2017, 16:28:00 »
@Tuncay KAHRAMAN Hocam İyi biliyorum o taziyeleri  :D

Bahsettiğiniz konuda kesinlikle haklısınız o geçiş kısmı gerçekten grupmanda sıkıntı çıkarabiliyor. Elimde 4 adet 3 çentik şok var ve grupmanlarının bibiriyle alakası yok. Namluya uyumları değişiyor..

61 namluyu sipariş verirken sabit şoklu olsun dedim. Slug çıkışlı mı olacak dediler. slug namlu çıkışlarını galiba 18.40 yapıyorlar. Namlu çapını da düşünerek azcık toplu sürsün diye 18.2 - 18.3 arası çıkış olsun dedim. Saçması daha iyi olur özellikle de çullukta mesafeli atmak zorunda kalırsam randıman verir diye düşündüm. Tahminimden daha iyi bir namlu olmuş. Sizin tabirinizle "iyi yapılmış" bir örnek oldu galiba.

Ben 76 namluyu grupman konusunda yüksek beklenti ile istemedim. 3 ve 2 şoklarını takınca zaten çok iyi mesafelere sürebiliyor.
Geçen hafta sabah bekine 61 namlu ile gittim. Nekadar iyi de olsa 76 nın kendine has kullanım tadını vermiyor geçitte.
Ama böyle olacağını bilseydim 76 namluyu 17.8 veya 17.9 sabit çıkışlı isterdim, ozaman çok daha farklı olabilirdi  ::)
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2017, 16:30:00 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 28 Ekim 2017, 18:36:38 »
@Tuncay KAHRAMAN
Ben mobil şoklar konusunda o kadarda karamsar değilim.
Denedigim bir kaç markada çok memnun kaldım.Değişik avlarda kullanım kolaylığı da cabası.
Zaten bu gün kekliği vuramamışsınız efendim.Yani bu olayın akşamında da mobil şoklara yüklenmeyiniz.😀😀
Yaşlanıyorsunuz efendim artık tüfekte ağır gelir,şoklarda çok açar, fişekte kabahatlidir vs vs.
Bir kulp bulunur yani.Üzmeyin kendinizi efendim.Gençken vurduklarınızı anlatma zamanı geliyor.😀😀😀😀
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2017, 22:13:42 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #12 : 28 Ekim 2017, 22:29:59 »
Suat Hocam,
Sorun şu ki bugün kuşu bahanesiz zurnaladım 😊
Bu arada dur be yahu daha başlayalı 30 yıl olmadı ava daha kalfalığa yeni terfi ediyorum.Ne emekliliği?
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Ali DELİOĞULLARI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 13 Aralık 2017, 20:10:52 »
Slm Emrah Bey videonuzu yeni izledim emeginize saglik lakin 76 cm namluya biraz torpil geçilmiş istemeden.... çünkü kütük yarılmış... bence sağlıklı olmamış... keşke 20-30 cm uzunluktaki kütüğü 10-15 cm den iki parça edip ayrı ayrı atış yapilsaymis .... Bende daha önce kitapta iki namluyu kıyasladım bi öne bi arka tarafına farkli namlular ile attım, daha sonra ikinci bi kitaba önden bir namlu ile arkadan diğer namlu ile atış yaptım.... sonuç ikinci atılan namlular daha çok sayfa deldi... Bende aynı nitelikteki iki kitaba birer tane atış yaptım o zaman daha sağlıklı oldu diye düşünüyorum.... Koyde odun yarardım eskiden ikinci darbe yıkımı birinciden ötürü daha fazla olur...
  • Beretta S56E
  • Beretta Ultralight DELÜX
  • Benelli Raffaello Standart
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 13 Aralık 2017, 22:30:06 »
Merak ettim acaba namlu boyu deliciliği etkiliyormu diye..
Bu yüzden, 76 ve 61 namluların delicilikte farkı varmı görmek için basit bir deneme yaptım.

Her namlu kendine özeldir tabiki ama, çapları %99 aynı olan iki farklı boyda namlunun çıkış ölçülerini de eşitlemeye çalıştım.
Sonuç olarak arada yarım cm fark çıktı. Demekki boyu değil işlevi önemliymiş :D

Namluların boyu kaç olursa olsun saçmanın gittiği yer aynı diyorlar. Tabi 76 namlunun grupmanda farkı oluyor.
Birim alana daha fazla isabet, uzakta vurma şansını biraz daha artırıyor. Bir de swing olayı daha güzel, en çok o keyfli benim için  ^-^
Kurşun atışında 61 namluyu ideal kabul etmelerinin sebebi hikmetini de görmüş gibi oldum.
Zaten, kurşunda 71 namlu ile yaptığım atışlardan daha düzgün ve daha isabetli atışlar yapabiliyorum 61 namluyla.
Mesela 35 metrede pet bardakları ayakta namlu sabitlemeden rahatça vurabiliyorum.
Şeritli de olsa, sabit çıkış 61 namlunun isabet başarısı gerçekten farklıymış demekki..

Daha önceki kendi denememde 71 namlu ile aynı kurşun 110 metrede düşme yapmazken başka bir slug 61 namlu ile 80-90 metrelerde düşüş gösteriyormuş.
Bu bilgi de dikkatimi çekmişti. Oyüzden bu tür denemelerde bazı arkadaşlar, daha uzakta dene fark daha net belli olur diyorlar da, kurşunun en güçlü hali namlu çıkışından hemen sonraki halidir diye düşündüm.
Oyüzden atışları yine 5 metre mesafede yaptım.

Sabah postasında eli boş dönen avcının, can sıkıntısından amatörce yaptğı bir test oldu :)
Herkese Rast gele..

elinize sağlık emrah bey.ama sanki deneyi ayrı kütüklerde yapmalıydınız.ikinci atışta kütüğün birinci atıştan kaynaklanan mukavemet kaybı olmuş gib sanki.
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #15 : 13 Aralık 2017, 23:58:00 »
@Ali DELİOĞULLARI
@Uygar TANDOĞAN

İlk atışta kurşun deliğine yakın hafif bir yarılma olsa da, 76 ile attığım kurşunun girdiği yere etkisi yok onun. Ağaç dışbudak cinsi ve tahmin ettiğinizden çok daha sağlam. Özellikle kütüğün 2 yanına atış yaptım ki birbirini etkilemesin. Sonuçta sizin de malumunuz bu amatörce yapılan bir test. Hatalarım illaki vardır. Yivsiz tüfek söz konusu olunca öyle kesin bir sonuç da çıkmaz zaten.
Fırsat bulursam benzer testi 20-25 metrelerden ve birbirini etkilemeyecek şekilde yapar burada paylaşırım. Çok bir fark olacağını sanmıyorum. Saçma penetrasyonu için de hem teneke hem de kitap testi yapmayı planlıyorum. Şartları elimden geldiğince eşitlemeye çalışsam da tüfeğimin 61 namlusu biraz sıradışı denk geldi. Yaklaşık aynı şartlarda 76 ya kafa tutuyor :)
Açıkçası 61 cm namlunun 18,25 mm sabit çıkışla 36 metrede %75 civarı grupman çıkarması bu durumu açıklıyor..
Fırsat buldukça farklı denemeler yapacağım inşallah.
Yorumlar için teşekkürler.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN, Engin TARHAN

Çevrimdışı Ali DELİOĞULLARI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 14 Aralık 2017, 00:27:25 »
Daha önce bende 51 cm ile 71cm hem   sacma grupmanı ve penetrasyonunu hemde tek kursun penetrasyonunu denemiştim çok anlamlı bi fark çıkmamıştı... Ama 51 namlu penetrasyonda 1 tık ondeydi.... Zannediyorum sizin 61 namlunun penetrasyonu 76 dan daha iyi....
  • Beretta S56E
  • Beretta Ultralight DELÜX
  • Benelli Raffaello Standart
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA