Gönderen Konu: Hangi avda hangi fişek ?  (Okunma sayısı 50683 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: Hangi avda hangi fişek ?
« Yanıtla #25 : 20 Mart 2015, 21:10:18 »
Federal'in de, Remington'un da başkalarının da farklı süratlerde fişekleri var. Farklı maksatlarla böyle üretiliyorlar. Özkursan'ın sürati av maksatlı olduğu için iyi. Aslında diğer ikisinden daha "uygun" bir hızı var. Fakat katlıyorumki, dağılım da çok önemli. Lakin kaç firma ürettiklerinin dağılımlarına kafa yoruyor bilemiyorum.

Özkursan'nın basıncı makul sınır içinde (<740 bar) ama daha düşük de olabilirdi. Sürati olması gereken kadar bence. İki Özkursan atışı yapıldı (ilkinde basınç okumadı) ama iki sürat arasında 2 m/s gibi küçük bir fark oldu ki, bu olması arzulanan şeylerden biridir. Sanmayın Özkursan taraftarıyım, hiç kullanmadım. Kullanacak olsam birini kesip içindekileri görmek isterim. Düşüncelerim böyle.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: Meriç EGE

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #26 : 20 Mart 2015, 21:25:30 »
Valla Volkan Bey, siz çok iyimser ve naziksiniz , sizi anlıyorum da, görüntülerdeki hareketler,  olmayan ve hiç bir kaideye uymayan ölçüm metodları , her cümlelerinden resmen fışkıran bilgisizlikleri , bu kadar da olmaz dedirtiyor.

Hiç çekmeselermiş keşke şu videoyu. Tabii kendileri çektiyse....

Öyle de olur böyle de olur diyemeyeceğim. Böyle olmaz.

Bence tek kelimeyle rezalet...

Federal'in de, Remington'un da başkalarının da farklı süratlerde fişekleri var. Farklı maksatlarla böyle üretiliyorlar. Özkursan'ın sürati av maksatlı olduğu için iyi. Aslında diğer ikisinden daha "uygun" bir hızı var. Fakat katlıyorumki, dağılım da çok önemli. Lakin kaç firma ürettiklerinin dağılımlarına kafa yoruyor bilemiyorum.

Özkursan'nın basıncı makul sınır içinde (<740 bar) ama daha düşük de olabilirdi. Sürati olması gereken kadar bence. İki Özkursan atışı yapıldı (ilkinde basınç okumadı) ama iki sürat arasında 2 m/s gibi küçük bir fark oldu ki, bu olması arzulanan şeylerden biridir. Sanmayın Özkursan taraftarıyım, hiç kullanmadım. Kullanacak olsam birini kesip içindekileri görmek isterim. Düşüncelerim böyle.

• Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : 20 Mart 2015, 21:30:22 »

benim anlamadığım 2 farklı test videosu var ikisinde de özkursan 33 gr ördek özel atılıyor biri 640 bar civarı çıkıyor diğeri 715 bar civarı çıkıyor. hızlar birbirine çok yakın ama basınç niye böyle dengesiz ? 640 civarı basınç 33 gr fişek için normal ama 715 bence de fazla. basınçlar böyle dengesizse ciddi sıkıntı..

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 20 Mart 2015, 21:41:54 »
Geçtiğimiz sezon ördek ve tavşan avlarımda cok çeşit yerli ve özellikle avrupa fişekler kullandım,özellikle ben 1 yıl önce cıkan beyaz kovanlı,etkiletli ördek özel fişeklerini cok beğendim..( 4 no 33 gram )
Normal havalarda gayet güzel ördek avları yaptım bu fişeklerle,bir tanesini kesip inceledim sacma yapısı,cok düzgün,barut miktarı dengeli,fiyatıda gayet makul..bu sezon bıldırcın avındada kullandık sarı tapalı fişeklerinden 1 kutu denemek icin arkadaşımla beraber,beğendk acıkcası ayrıca 2014 Prohunt fuarındada bizimle cok güzel ilgilendiler saolsunlar..bence bazı şeyler gelecek vaadedmeye başladı :)

resim gönder
« Son Düzenleme: 20 Mart 2015, 21:43:35 Gönderen: Berkay TOPUZ »
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #29 : 21 Mart 2015, 21:47:56 »
Valla Volkan Bey, siz çok iyimser ve naziksiniz , sizi anlıyorum da, görüntülerdeki hareketler,  olmayan ve hiç bir kaideye uymayan ölçüm metodları , her cümlelerinden resmen fışkıran bilgisizlikleri , bu kadar da olmaz dedirtiyor.

Hiç çekmeselermiş keşke şu videoyu. Tabii kendileri çektiyse....

Öyle de olur böyle de olur diyemeyeceğim. Böyle olmaz.

Bence tek kelimeyle rezalet...

Hak veriyorum, layıkıyla yapılmadığı konusunda. Bu testin noksanları var. Başka eleştirilecek tarafları da var ama oradaki bir iki çalışanın "illaki iyi niyetle" yaptığı bir test yüzünden onları karıştırmak istemedim. Hatta yine karıştırmayacağım. Burada hatalı da yapılmış olsa görünen bazı şeyler var ve onlar benim çok ama çok ilgilendiğim konular. Bu nedenle eksik bile yapılmış olsa desteklerim ve gerisini beklerim. Tabi şartları, eksik yapılan işlerin belirtilmesi iyi olur. Şu testte 3 fişek hakkında kolay kolay edinemeyeceğimiz bilgiler elde ettik. Manometrik namlu fişekcilerden başka kimde var :)

benim anlamadığım 2 farklı test videosu var ikisinde de özkursan 33 gr ördek özel atılıyor biri 640 bar civarı çıkıyor diğeri 715 bar civarı çıkıyor. hızlar birbirine çok yakın ama basınç niye böyle dengesiz ? 640 civarı basınç 33 gr fişek için normal ama 715 bence de fazla. basınçlar böyle dengesizse ciddi sıkıntı..
O normal Emrah Bey. Basınçların süratler kadar birbirine çok yakın çıkmaması normal. Ama buradan da çıkarılacak bir ders var; kendi fişeğini dolduranlar bilsin ki en ufak farklılıklarda basınç birdenbire çok değişebiliir. O yüzden aman dikkat diyoruz, ortalıktan bulduğumuz fişek doldurma ölçülerini aşmayın diyoruz. Hatta ben verilen ölçülerin bile altında doldurulması gerktiğini yazmıştım. Gerçi bu konu epey tartışma kaldırır. Bizim şimdilik fişekcilerden her tür modelleri için 10'ar atışlık test sertifikalarını aramamız, sormamızın faydasını göreceğimiz düşünüyorum. İmalatçının özenini desteklemek lazım.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #30 : 22 Mart 2015, 00:47:24 »
Eyvallah Volkan Bey. İyimser olmak ve daha iyisi için süre vermek gerek. Ama bu süreyi verirken, beklerken, amiyane tabirle "kabak" gibi duran yanlışları belirtilmezse, yanlışlarını düzeltme ihtiyacını "hiç" hissetmiyorlar firmalarımız. Yaptıkları yanlışları, eksikleri mutlaka ve net bir şekilde , altını çizerek kalın harflerle söylenmezse, yazılmazsa, düzeltme, ilerleme, geliştirme, araştırma öğrenme ihtiyacını "hiç" hissetmiyorlar Volkan Bey. Yaptıklarının doğru olduğunu, yapacak başka bir şey olmadığını düşünmeye devam ediyorlar.

İyimserliğe eyvallah ama şu videodan, eksiklerinin hiç farkında olmadıkları konusunda yüzde yüz emin oldum. Gerçekten yapılması gerekenleri bilselerdi  bu videoyu yayımlamaya utanırlar, çekinirlerdi...

Forumda bir konuda, Almanya IWA fuarında, Huğlu'nun, "büyük devrim ve yenilikler yaptıklarını" hiç çekinmeden iddia ederek ortaya koydukları tüfekleri gördünüz mü ? Giderek daha da umutsuzluğa kapılmaya başlıyorum.

"Olmamış" için "olmamış" denilmesi gerektiğini düşünüyorum. "Olmamış"a, "olsun o da olur, bu da olur, bir şey olmaz hepsi olur" denilecek vaktimiz, halimiz ve lüksümüz yok diye düşünüyorum. Bir şeylerin iyi taraflarını görmeye çalışmak kulağa hoş gelse de, makas farkı bu kadar açık bir şekilde gerilerde kalınmışken, "olmamış"a "olmuş" demenin insanları geçici taltıf etmekten başka hiç bir faydası olacağını düşünmüyorum, aksine üreticiyi rehavete sokarak, iyi ve doğru yaptığını düşünmeye devam etmesine sebep ve hatalarını düzeltmesine engel olacaktır.

"Olmamış"a, "olmamış", "eksik" olana, "eksik", "yanlış" olana "yanlış"ı direkt ve net bir şekilde, ayrıca "çok acilen" söylemeliyiz diye düşünüyorum.

Konu fişekti ama dünya tüfek liginin tepesini tapulayan İngiltere, Belçika, İtalya, Almanya , Fransa, İspanya, Amerika, Japonya ardından gelen onlarca ülke arasında yok Türkiye. Türkiye , bu ligde, Brezilya ile birlikte son sırada... Hem de tescilli olarak son sırada. Çok gerilerdeyiz ve romantizm şu an en son ihtiyacımız olan şey bence. Yapılan her review/incelemenin "en ucuz tüfek" kategorisinde yapıldığı bir sanayi durumunda şu anda Türk tüfek sanayi. İyi denilene, "en ucuz tüfek kategorisinde" iyi deniliyor, başarılı denilene "bu fiyata" deniliyor. Bu durum beni bir Türk tüketici olarak ciddi rahatsız ediyor.

Bunlar benim şahsi düşüncelerim, yani bu yazdıklarımı subjektif bir metin olarak değerlendirebilirsiniz ama gerçekten çok yavaş ilerliyoruz, fark büyük ve bu beni çok üzüyor. Bence bu duruma hepimiz bir miktar üzülmeliyiz.

Hak veriyorum, layıkıyla yapılmadığı konusunda. Bu testin noksanları var. Başka eleştirilecek tarafları da var ama oradaki bir iki çalışanın "illaki iyi niyetle" yaptığı bir test yüzünden onları karıştırmak istemedim. Hatta yine karıştırmayacağım. Burada hatalı da yapılmış olsa  görünen bazı şeyler var ve onlar benim çok ama çok ilgilendiğim konular. Bu nedenle eksik bile yapılmış olsa desteklerim ve gerisini beklerim. Tabi şartları, eksik yapılan işlerin belirtilmesi iyi olur. Şu testte 3 fişek hakkında kolay kolay edinemeyeceğimiz bilgiler elde ettik. Manometrik namlu fişekcilerden başka kimde var :)
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 22 Mart 2015, 01:58:05 »
herhalde bu fişeği bir biz beğendik hemşeri ya anlamadım geçen sene bende ordaydım gayet iyi ilgi gösteriyorlar ama diğer fisekleri berbat kimse almasın onlardan 32 gram ile namluyu  patlatan  (Franchi namlu) fisekleri var
Toprağım yukarda paylaştığım gibi,bu sezonki beyaz kovanlı ördek özel serisi ve sarı tapalı bior bıldırcın özel fişekleri ile cok güzel avlar yaptım,ben ve arkadaşlarımla beraber dediğim bu 2 fişekten kullandık bayağıda beğendik yani :) 
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

Çevrimdışı Cem BRAVO

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #32 : 21 Mayıs 2017, 23:39:40 »
en son üveykte özkursan attığımda fişeğin içinden demir talaşı gibi şeyler çıkmıştı sonrasında almayı bıraktım
Cem BRAVO
1980 İSTANBUL