Gönderen Konu: AV FİŞEĞİ  (Okunma sayısı 22257 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ayhan ATAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
AV FİŞEĞİ
« : 31 Temmuz 2013, 16:16:21 »
Bu güne kadar kullandığım en kaliteli av fişeği Alman (Rottweil Waidmansheil) Rahmetli Amcam Austuryadan Getirmişti ...

Şuan an Rottweil Jagd Braun ve Tiger vs...serisi Var piyasada henüz denemedim...ama kötü olduğunu hiç sanmıyorum..

Denemekte fayda var tavsiye ederim..!!!
  • Beretta a 300 outlander
  • Fias Sp 67 4-2
  • Akdaş AE 312
  • İngiliz setter bleu belton
1972 istanbul

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
Ynt: AV FİŞEĞİ
« Yanıtla #1 : 31 Temmuz 2013, 16:48:47 »
Şu an piyasadakiler yerli imalat.2011 yılında aldıklarımdan çok memnundum.2012 de aldıklarım vasatın altındaydı.Yerli fişeklerin en büyük sıkıntısı kalitede standardı oturtamıyorlar.
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2013, 22:13:31 »
Şu an piyasadakiler yerli imalat.2011 yılında aldıklarımdan çok memnundum.2012 de aldıklarım vasatın altındaydı.Yerli fişeklerin en büyük sıkıntısı kalitede standardı oturtamıyorlar.
bu fişekleri avcı bir dostum çok methettti . pek ismi piyasada  okunmasada  alman . . ama siz yerli imalat demişsiniz hasan bey . ördek avı için almayı düşünüyordum ama yerli imalat demeniz aklımı karıştırdı doğrusu . . kutusunda yazması lazım made ın diye .
takılmışız bir rc ,  bp  , gidiyoruz . bunlarda italyan . ama yurtiçindemi üretiliyor ? hayır .
bildiğim almanların kötü malı olmaz . . almansa yerli imalat olacağını pek sanmıyorum .  bildiğim almanlar piyasaya kelek mal sürmez . ördek avında deneyeceğim bu fişeği . .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Ahmet ERTOĞRUL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 20 Ağustos 2013, 23:35:37 »
almanların  sitesine girip incelemek lazım . fişek içerigi ile almanların sitede verdigi içerik tutuyormu diye. Rottweill eskiden güzeldi yenilerinden hiç atmadım
1991 MAGOSA KIBRIS

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 21 Ağustos 2013, 08:07:47 »
ben söylim rottwell fişek emin olun bi... şeye yaramaz. abimizinde dediği gibi herşey piayasaya girecene kladar.  en basit örnek zuber ilk çıktı 2 sene başşka fişek elime almadım. şimdi bedava verseler tüfeğe sokmuyorum.
 aynı şekilde sıf ördek fişeği rc - s4 fişeği ilk girdi piyasaya aman allahım mesafe yok bu kadarmı hızlı olur fişek hep paket ördek ama gecen sene rezillllll
 rottwell aynı şekilde ördekler 10 metre önümden kalktı  3 tane attım ama resmen gözlerini görüyorum vurdudğum görüyorum ama yokk düştü düştü ama artık düşim bari deyip yan yan gide gide çok uzağa gittim buldum ama o vuruşla tek fişekle paket olması gerekli idi 3 ördeğinde
 vala ben size birşey söyleleyeyimmi italyan malı REMİNGTON - ben tek geçiyorum 33 gr veya 34 gr 5 numura ördek canavarı fişek. başka fişek almıyorujm ördek avı için ama oda bozarsa onuda sallarız :)
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

The following users thanked this post: Selahattin CANLITEPE

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 21 Ağustos 2013, 08:35:14 »
rottweil de dynamit nobel yazmaz ise kutuda alman dolumu değildir...made in E.U yazanlar yunanistanda dolum idi..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 21 Ağustos 2013, 08:57:48 »
iki yıldır meca ve yavaşçalar kullanıyorum gerçekten son derece memnunum.ördekte 34 gr 4 5  numara  meca  üveyikte 30 ge 8 numara yavaşçalar kullandım çok memnun kaldım.avrupa fişeğe hiç gerek yok.gayet tatminkar.illede kaliteli olacak para önemli değil  diyorsan  reminton  winchester federal  orta kalitede  mirage clever  rc  rotweil  bp fiocchi lambro imperial saga  diana  vs vs  hem ucuz hem iş görecek bir fişek istiyorsan yavaşçalar  meca  gayet başarılıdır. şahsen ben mirage clever in bütün fişeklerini orta klasmandaki rakiplerinden  daha başarılı buluyorum...selamlar....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 21 Ağustos 2013, 09:02:50 »
Geçen sezon açılışında Jet marka fişekleri biraz da mecburiyetten aldık ve kullandık. O güne kadar gördüğüm en kötü performanstı. Bu sezon yine mecburiyetten hatta halimize gülerek yine Jet aldık patlattığımız kuş çaput oldu kaldı. Geçen kış ördek avında bir arkadaşımızın yanlışlıkla aldığı  Rc jk6 ları kullandım her vurduğum kuş ölü düştü ve ördek avı için çok iyi bir vuruş istatistiği yakaladım. O fişekler bittikten sonra yine rc jk6 aldık. Aynı yer ,aynı uçuş hattı ,aynı cins ördekler ,aynı hava ,aynı tüfekler, aynı avcılar ile sanırsınız kurusıkı fişek atıyoruz :) Düşen tek ördek yok birbirimize bakıp bol bol güldük :) Rottweil jagd braun kullandım.Alman rottweilleri kadar iyi olduklarını düşünmüyorum.Eski 10 lu paketlerdeki rottweiller efsane idi.Jagd braun un piyasadaki diğer fişeklerden çok farklı olduğunu sanmıyorum
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 21 Ağustos 2013, 09:06:18 »
iki yıldır meca ve yavaşçalar kullanıyorum gerçekten son derece memnunum.ördekte 34 gr 4 5  numara  meca  üveyikte 30 ge 8 numara yavaşçalar kullandım çok memnun kaldım.avrupa fişeğe hiç gerek yok.gayet tatminkar.illede kaliteli olacak para önemli değil  diyorsan  reminton  winchester federal  orta kalitede  mirage clever  rc  rotweil  bp fiocchi lambro imperial saga  diana  vs vs  hem ucuz hem iş görecek bir fişek istiyorsan yavaşçalar  meca  gayet başarılıdır. şahsen ben mirage clever in bütün fişeklerini orta klasmandaki rakiplerinden  daha başarılı buluyorum...selamlar....
meca herkez övüyor suat kardeşim ne bilim yaa denemedim ama. yavaşçalar denedim  göl avında 40 metreye yakın yerlerden çok ördek düşürüdm ama sonuç vakim.  1 tane elime gecen ördek yok paket diye gidiyorum almaya hepsi yaralı kaçıyor ziyan oluyor . aynı zamanda tüfekte yaptğı o barut siyahlığı yokmu aman allahım tüfweği tanıyamıyorsun bu ne kadar leke.
 gözünü sevdiğim remington italya yapımı olmasına rağmen sıf tüfek içini temizlemek için atış yapıyoruz arkadaşlar da ucuz fişek atıyro avdan çıkarken fişek alıyorlar benden tüfekleri namlu içini temizlemek i,çin.
 ben fişekde en çok barut lekesine bakarım leke bırakmıyacak barut vede sonuç elimde olan vurulan hayvan sayısı :)
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 21 Ağustos 2013, 14:08:32 »
SEVGİLİ ARKADAŞLAR. yorumlarımda her zaman söylüyorum..yerli sanayimiz iyi niyetli ancak istikrarlı bir dolum yapmıyor...her partide olmasa bile yılda yada iki yılda bir barut değişikliğine gidiyor.kutulara lot yada üretim bilgisi girmiyor. hal böyle olunca partiden partiye değişen dolumlar oluyor..bunu inkar edebilirler ama bir çok fişeğin aynısından kesip baktığım için farklı kovan kapsül barut tapa gördüğüm için beni hep aynı malzeme ile doldurduklarına kimse inandıramaz.

internet sitelerine girin ne malzeme ile doldurduklarını yazmazlar kutuya yazmazlar...çünkü değişiklik hakkını kullanırlar..o anda buldukları eşdeğer malzeme ile dolum yapabilirler ...

ben bu yüzden Baschierri pellagri LAmbro  ve Fiocchi yi takdir ediyorum..Ayrıntılı bilgiyi kataloglarına sitelerine koyuyorlar..lambro barut miktarlarını bile açıklıyor .. ve her yıl aynı fişeği aynı kalitede aynı mevsimde dolumunu yapıyorlar.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 21 Ağustos 2013, 14:16:47 »
diyeceksiniz avrupa fişekler in durumu ne..

Turaç Rotweilin Türkiyede imtiyaz sahibi..getiriyorlarmı burada dolummu yapıyorlar malzeme ile bir şey söylemek istemem..ama herkes eskisini arar olduğuna göre burada bir sorun var..daha önce geco yunanistan dolumu idi şu an yok..

Rc 32 ve rc 34 caccia bile son 10 yıldaki gelen fişeklerden rasgele kestiğim fişeklerde iki ayrı barut denk geldi...bir tanesi pellagri diğeri ise nobel yada fiocchi olabilir farklı idi..

bornaghi zaten el değiştirdi üretim değişti..

saga adana da bir firmaya geliyor.o da eski üretimle alakası olmayan yeni bir üretim.

mirage istikrarlı olarak dolumlarına devam ediyor..barutlarda değişiklik olsa bile aynı etkide fişekler bir sıkıntı yok..

rc sipe  ve s4 serisi hep aynı malzeme zaten barut ismi ile anılan seriler...daha önce randıman verdi şimdi vermedi ise dolum mevsiminden kaynaklanan nem ile ilgili bir sorun olabilir.çünkü bu barutlar çift tabanlı nitro gliserin benzei bir madde ihtiva ediyor dile biliyorum.tek tabanlı barutlardan çok farklı bir üretim.nemsiz kuru havalarda dolumu yapılması ve fişeklerin bu şekilde saklanması önemli..

• Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 21 Ağustos 2013, 14:21:36 »
diana gelmiyor
rio   uee idi isim değişti maxam Oldu ama kalite bana göre aynı malzeme aynı..

sellier bellot u unutmamak gerek o da kendi malzemesi ile ödün vermeden aynı çizgide dolum yapıyor..

imperial ispanyada siparişe göre mal yapıyor onunda ne olacağı belirsiz.

winchester italya amerikan winchesterlerini pek aratmıyor standart kalitesinde devam ediyor.

federal remington amerikan winchester ler ise ithalat sorunları ve maliyet/kar marjı gibi sebebler ile uzun zamandır doğru düzgün bir ithalatı yok.

• Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 21 Ağustos 2013, 14:32:04 »
ayrıntılı bilgi için teşekkürler polat bey.... rasgele....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı A.İhsan BAKKAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #13 : 02 Ekim 2013, 19:40:32 »
yunanistandan getirilen madeın eu  rotwel  fişekler burada çok tutuldu kendimde kullanıyorum fiocchiden sonra en severek kullandığım  imperial ile birlikte bu fişek.
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2013, 21:36:45 Gönderen: A.İhsan BAKKAL »
Ali İhsan BAKKAL
1963 Gelibolu ÇANAKKALE emekli

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 02 Ekim 2013, 20:01:52 »
yunan malı rotweill fişekler gerçekten çok güzel..alman rotweill den daha güzel geldi bana..stoegerla attım baya uzak mesafelerden güzel üveyik vurdum canlı düşen olmadı....32 gr 5 numarasınıda kışın Huğlu 103D ile kullandım piyasadaki çoğu 34 gr fişeklerden daha randımanlı..bu yıl ördekte kullanmayı düşünüyorum denemek için bir paket 32gr 5 no aldım..bakalım A300de nasıl olucak..hemen hemen her silahda gider bu fişek gibime geliyor..

meca herkez övüyor suat kardeşim ne bilim yaa denemedim ama. yavaşçalar denedim  göl avında 40 metreye yakın yerlerden çok ördek düşürüdm ama sonuç vakim.  1 tane elime gecen ördek yok paket diye gidiyorum almaya hepsi yaralı kaçıyor ziyan oluyor . aynı zamanda tüfekte yaptğı o barut siyahlığı yokmu aman allahım tüfweği tanıyamıyorsun bu ne kadar leke.
 gözünü sevdiğim remington italya yapımı olmasına rağmen sıf tüfek içini temizlemek için atış yapıyoruz arkadaşlar da ucuz fişek atıyro avdan çıkarken fişek alıyorlar benden tüfekleri namlu içini temizlemek i,çin.
 ben fişekde en çok barut lekesine bakarım leke bırakmıyacak barut vede sonuç elimde olan vurulan hayvan sayısı :)

aynen öyle oluyor Adem kardeşim..tek meca fişekte değil..rc34 gr fişeklerdede aynı..tam tepemden geçerken sıkıyorum ördeğe..şaaaap diye düşüyor sazlıkların içindeki suya..paket oldu diye koştura koştura gidiyorum suyun üstü köpürüyor düştüğü yer , ama kendisi yok piyasada..kaç defa oluyor böyle..bence sorun ılıman havada sert fişek atmaktan kaynaklı gibi..ben garanti olsun sağlam fişek diye atıyorum 34gr tam tersi oluyor..bu yıl 30gr 32 gr atmayı düşünüyorum..yakın geçen kuşu sert fişek delip geçiyor..yada yakın geçtiğinden kuş saçma toplu gidiyor zayıf tutuyor can alıcı yerine denk gelmiyor..çözemedim gitti.eğer başarılı olduğum cansız düşüren bir fişek bulursam hep onu kullanıcam bida.
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2013, 20:08:34 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Oğuz YÜCE

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 02 Ekim 2013, 20:38:57 »

keklik ,çulluk ile ördeğe az birşey hazırlığa başladım,
YAF JK6 6 no 32-34gr
Lambro 7no 32 gr keçe tapa
Mirage 9 no 32 gr dispanser tapa
valla iyi fişekler aldığımı düşünüyorum özellikle lambro ve yaf çok hoşuma gitti.
Oğuz YÜCE
1992 istanbul
Sabır kurtuluşun anahtarıdır...

Çevrimdışı Türker KURŞUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 13 Kasım 2013, 19:03:06 »
hilal av veli katrancıda var verdiğin parayı sonuna kadar hakediyor
1977 kırklareli
Türker Kurşun
astai

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 13 Kasım 2013, 19:22:32 »
Fişeğin performansını en iyi ördek avcısı bilir.Arkadaşlar ne diyorsa doğrudur. Özellikle Adem Ustanın dediklerine katılıyorum. Aynı sorunları bende yaşadım. ( Adem kardeşim bak seni de ayrı bir köşeye koyuyorum usta da diyorum.Beni misafir merasına götürme diye gelince. Daha ne yapıyım.En kaliteli yağlardan kullanıyorum bak :) )
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Dağhan ÇAKMAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 13 Kasım 2013, 20:27:22 »
Culluk icin kesinlikle lambro direct . Keklik icin ise 30 grm da yaf, 32 gram da winchester xpert...
Dağhan ÇAKMAK
1982-Erzincan

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 14 Kasım 2013, 08:15:17 »
Fişeğin performansını en iyi ördek avcısı bilir.Arkadaşlar ne diyorsa doğrudur. Özellikle Adem Ustanın dediklerine katılıyorum. Aynı sorunları bende yaşadım. ( Adem kardeşim bak seni de ayrı bir köşeye koyuyorum usta da diyorum.Beni misafir merasına götürme diye gelince. Daha ne yapıyım.En kaliteli yağlardan kullanıyorum bak :) )
vayy akifim eyvallah saolasın. bizde misafir merası da var diğee türlüdü kardeşim ama . biz zoru seçecez seninle. az donumuza kadar terleyecez ama olsun yedek eşyasız av yapmayız hemen terleyen kıyafetler değişecek kuru kuru av yapacaz. bak diyorum yine donumuza kadar terleyecez ilk başta :))
  kardeşim fişek konusunda kims eile dialog girmem ama ben hep otomatik ile av yaptım 15 sene. bu sene 1 tane çift kırma 1 tane poze aldım. şimdi düşüdnüğüm ördek fişeklerim : çift ile :28 gr 5 ,30 gr 5,32gr en ağır dolu 5. 6 .7 numara power tapa
                                                           pose ile : 30gr 5 , 32gr 5 ,34 gr 5.6.7 no  power tapa
                                                           otomatikde en ağır dolu:  34 gr 5.6 no power tapa ( bunlar benim ördke avına tek geçtiğim gramaj vede saçma no  fişekler asla ve asla katiyen 34 gr üstüne 5 numara power tapa saçmanın altına düşülmemesi gerekli diye düşünüyorum .)
  keklik avında 7 no power çok ideal fişek
 çulluk avında 8 no bior tapa çok ideal
  bıldrıcn    10 no bior tapa
   vakla benim avcılığım zaman öğrendiğim bu fişekler gerisi çok gereksiz bence:)
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #20 : 14 Kasım 2013, 11:00:39 »
Polat bey; Sellier&Bellot eski avcıların efsana fişeği olarak geçiyormuş. 80'li, 90'li yıllarda avcıların vazgeçemediği fişekmiş. İş yerindeki bir arkadaş eskilerden(8-10 yıllık) birkaç fişek bulmuş. tavşanda 5 fişek ile 5 tavşan vurduğunu söylüyor. ama onun duyumuna göre yeni partiler eski fişekleri arattığı söyleniyormuş.

ben bu yıl 2 kutu 36 gr aldım. daha kullanmak nasip olmadı. eski fişekleri de bilmiyoruz ama eskilerin efsane fişeği İnşallah hala esfanedir...
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 14 Kasım 2013, 15:48:33 »
Sellier Bellot bana göre yine güzel fişek..eski üretim ile arasında bir fark yok..ancak ben yeni nesil kinetik ve gazlı otomatikler ile kullanıldığında  bazı tiplerinin randımanlı olmadığını düşünüyorum..eskiden yoğun olarak çifte mobil şoksuz pozeler vardı ve o zaman gerçekten çok etkili fişekler olarak herkes tarafından kullanıldı..tapa ve kovan yapısı itibari ile farklı fişeklerdir.barut bilinenin aksine boşta sallanır.güdük çabuk açılan tapası olan tipler ile ideal fişeklerdir.ben şimdiki beğenisizliği tüfek ile uyumlu olmadığından diye tahmin ediyorum..trap fişeği benim favorimdir.ancak bende otomatikler ile hep av kaçırdım çelgin kanat kırığı....ancak eski mke çifte ile de çok iyi verim aldım.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 14 Kasım 2013, 15:51:10 »
36 gramlarda sorun yok..benim kastım 32 gram ve kağıt fişeklerde idi..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 14 Kasım 2013, 16:43:52 »
bugün yerli bi fişeği kesip saçmalarını saydım fişek normalde 32 gramdı fakat içinde 35 gramdaki kadar saçma çıktı :D fişek biraz fazla tepiyo gibi gelmişti demekki bundanmış
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2013, 17:51:39 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Y.Bozkurt ÇINAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 26 Kasım 2013, 17:45:29 »
Arkadaşlar ; Her avcı Bu güne kadar bir çok yerli ve yabancı fişek ile bir çok atış yapmıştır.  Şunu söyleyebilirim ki fişek kalitesinden çok tüfeğin kalitesi çok önemli bana kalırsa ... Ayrıca tüfeğe uygun av fişeği seçimi , hava şartları vs. bir sürü etken fişek grupman ve etkisini değiştirebilir. Ancak kanımca bazı fişek markaları tüm avcı dostların denemeleriyle kendisini daha çok isbat etmiş durumda. Her avcı kendisine göre bir marka söyler ve bu markanın dünyanın en iyi fişeği olduğunu ifade edebilir. Bunlar göreceli konular. Ancak benim nacizane tecrübelerim sonucuna bugüne kadar en çok tercih ettiğim keklik, bıldırcın ve ördek avı için sizlere birkaç marka söyleyebilirim.
Bıldıcın İçin Fiocchi Nova bior serisi 31 gr , Bornaghi felt keçe tapa 30 gr, rc prffessional game 28 -30 gr
Keklik İçin; B&P Wınchester , Federal , RC s4 serisi
Ördek için; B&P 30-32 ve  34 gr , yerlilerden de Meca 34 gr fişekleri
tercih ettiklerim . Selamlar
1969 AFYON