Gönderen Konu: Tilki Avi  (Okunma sayısı 23734 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ufuk RASK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tilki Avi
« : 08 Mart 2013, 14:02:12 »
Bu yöntemle siz turkiyede tilki avliyormusunuz?

Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
Ynt: Tilki Avi
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2013, 14:21:25 »
Gençlik yıllarımda çiftliğimize musallat olan bu tür hayvanları avlamak zorunda kalıyordum.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Kadir TOPÇU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 08 Mart 2013, 15:54:48 »
bu yolla degılde domuz köpeklerını n bazıları getıyor onumuze kadar yada aksam cıkın tarlalrı gezın her tarlada kesı n2 tane gorunuyor adanada
Kadir TOPÇU
1984-ADANAlıyık

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 08 Mart 2013, 16:44:44 »
Bu şekilde avlanan bende duymadım muhtemelen bundan sonra deneyenler olacaktır :) Baya zahmetsiz iş .Ayrıca aksam gezin tarlaları her tarlada iki tane çıkar diye de gece avı nı tavsiye etcek halimiz yok  . Bu söylediğiniz gece far ile yapılan avdır.Vicdanı olanınında tasvip etmediği bir avdır aynı zamanda da yasaktır.Bu bilgiyi de vermek lazım.Bilmeyenler olabiliryor
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ

Çevrimdışı Ufuk RASK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 08 Mart 2013, 17:01:38 »
Bu şekilde avlanan bende duymadım muhtemelen bundan sonra deneyenler olacaktır :) Baya zahmetsiz iş .Ayrıca aksam gezin tarlaları her tarlada iki tane çıkar diye de gece avı nı tavsiye etcek halimiz yok  . Bu söylediğiniz gece far ile yapılan avdır.Vicdanı olanınında tasvip etmediği bir avdır aynı zamanda da yasaktır.Bu bilgiyi de vermek lazım.Bilmeyenler olabiliryor

Cok zekvkli bir av yöntemi.
Bu arada bilmiyorum bunu biliyormusunuz, Bir Tilki ailesi bir senede 1 tona yakin yemek istiyor (yavrulari yuvayi birakmadan önce.) Kuslarin azalmasinin en önemli sebeblerinden birtanesidir budur.
Onun ich Tilki populasiyonu Isvecte devamli biz avcilar azltmaya calisiyoruz.

Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Kadir TOPÇU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 08 Mart 2013, 17:15:15 »
ersın tetık far avına gerek yok yolda arabanın onune cıkıyor zaten ayrıca bırakın bu 4 4 luk avcıyım işlerını .
gece avının yasak oldugunu ben sızden cok daha ıyı bılıyorum .

sizde kendınızın butun kurallara uymadıgınızı cok ıyı bılıyorsunuz.

tilki domuz gıbı zararlı hayvanların gece avlanması serbest kalmalı.
sankı gidin gece tavşan vurun dedik.

hususı gece avına cıkmadım ama gece onume denk gelırsede vururum vurma ımkanım varsa. tavşanı keklıgı bıtıren hayvan
« Son Düzenleme: 08 Mart 2013, 17:16:36 Gönderen: Kadir TOPÇU »
Kadir TOPÇU
1984-ADANAlıyık

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 10 Mart 2013, 23:17:43 »
Sayın Kadir Topçu bu kadar alınganlık gösterecek ne var anlamıyorum.Senin ismin kullanılmamış .Genel bilgi amaçlı yazılmış.Senin neyi bilip bilmediğinin zaten önemi yok.Sitemize hergün binlerce kişi geliyor çoğu avcı bile değilken bilgilendirme amaçlı yazılmışş mesajda geldiğiniz gaz komik olmuş.
ben 4 4 luk avcıyım kurallara da uymayan biriyim imajına nerden kapıldın ki ? Ayrıca bu yaptığın iftiraya girer.
 Doğada zararlı mücadelesinin yada tilkilerin ne yaptığını en az senin kadar biliyorum.İsmimle msj e başlamadan önce düşünürsün bir dahakine.
Konu Tilki Av şeklidir .Kişisel bir konuya dönüşmesin.Bu konuda cavp yazmayacağımı bildiririm .
Saygılar
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ

Çevrimdışı Canan GÖRÜR

• Müdavim Üyemiz
  • ADANA BELÇIKA HATTINDA GARİP BİR AVCI
« Yanıtla #7 : 13 Mart 2013, 02:10:35 »
herzaman dediyim gibi denge denge sart biraz avrupada tilkiye bakis acisini yakindan takip ederseniz gorursunuzki dengeyi avcilar sagliyor tabiki bilincli bir sekilde avrupanin tum yollari tavsan sulun karaca ordekler kazlar keklikler ada tavsanlari say say bitmez kendimize soralim niye ? ayni zamanda avciyida bu konuda eyitmek sart mesele tilkinin kokunu kazimak deyil dengede tutmak ayni zamanda kargada cok zararli dengeli bir sekilde onunda avi yapiliyor orman bakanliginin araciligiyla herseyin vicdanen yapilmasi sart aniz yakmakta cok hasar veriyor tilkiden daha fazla hemde yaz yaz bitmez ama biryerden baslamak sart yeni nesile birseyler birakmak icin saygilar
Canan GÖRÜR
1967 ADANA & BELÇİKA

Çevrimdışı Ufuk RASK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 13 Mart 2013, 10:12:01 »
......yeni nesile birseyler birakmak icin saygilar

Dedikleriniz cok dogru.

Bizim burada her 3 veya 4 sende bir asagidaki farenin cok oldugu sene oluyor. Bu senelerde tilki populasyonunun sayis 4 veya 5 katina cikiyor. Buda tavsan veya kus poplasyonunu  ve dogaliyla avlarimizi cok ettkiliyor.
Tilkinin dogada baska bir rakibi olmadigi icin biz avcilar bu dengeyi saglamak zorundayiz.

Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Ahmet AKARCA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 13 Mart 2013, 16:06:45 »
Cok zekvkli bir av yöntemi.
Bu arada bilmiyorum bunu biliyormusunuz, Bir Tilki ailesi bir senede 1 tona yakin yemek istiyor (yavrulari yuvayi birakmadan önce.) Kuslarin azalmasinin en önemli sebeblerinden birtanesidir budur.
Onun ich Tilki populasiyonu Isvecte devamli biz avcilar azltmaya calisiyoruz.

Kuşların azalmasının en büyük sebebi tilkiler değil insanlardır. En başta kaçak avcılık, yaşam alanlarının yok edilmesi, ilaç, zehir vs. Binlerce yıllık doğal denge bizim müdahelemizlemi ayakta durdu? Bu tarz fikirler doğaya zarardan başka bir şey değil. Tilkinin olmadığı yerde fare çok olur fare çok olursa bıldırcın gibi arazi kuşlarının besinini tüketir kuş gene azalır.
Tilkileri vurmak değil tam tersine korumak lazım yırtıcılar sağlıklı bir çevrenin ilk şartıdır. Böyle yanlış düşünceler yüzünden bu memleketin doğası bu hale geldi.
1982-Samsun

Çevrimdışı Ufuk RASK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 13 Mart 2013, 18:12:32 »
Ahmet Bey!

Dedikleriniz dogru olabilir turkiye icin. Ben sadece bu konuyu benim acimdan ve benim bulundugum yerden yapiyorum. Isvecte biz avcilar cok iyi organize olmus bir sekildeyiz. Her sene av sezonu baslamadan önce kus sayimlari yapilir. Bol olan yerler ava acilir olmayansa kapanir. kacak avciliginda bulunmayacak kadar az oldugundanda eminim.  Bunlari söyledikten sonra tilkinin yirtici kuslarin azalmasinin sebebidir.

Daha önceki yazdigim "Bir Tilki ailesi bir senede 1 tona yakin yemek istiyor (yavrulari yuvayi birakmadan önce.)" sizce bunlar nereden geliyor.  siz sadece dusunun 3 tilki ailesi 3 ton yemek istiyor senede.  ona göre siz dusunun.

Bizim burada insanin kus ve doga hayatina verdigi zarar minimaldir. Ama tabiki bunu ben Turkiye icin söyleyemem...

Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Ahmet AKARCA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 14 Mart 2013, 17:17:58 »
Ahmet Bey!

Dedikleriniz dogru olabilir turkiye icin. Ben sadece bu konuyu benim acimdan ve benim bulundugum yerden yapiyorum. Isvecte biz avcilar cok iyi organize olmus bir sekildeyiz. Her sene av sezonu baslamadan önce kus sayimlari yapilir. Bol olan yerler ava acilir olmayansa kapanir. kacak avciliginda bulunmayacak kadar az oldugundanda eminim.  Bunlari söyledikten sonra tilkinin yirtici kuslarin azalmasinin sebebidir.

Daha önceki yazdigim "Bir Tilki ailesi bir senede 1 tona yakin yemek istiyor (yavrulari yuvayi birakmadan önce.)" sizce bunlar nereden geliyor.  siz sadece dusunun 3 tilki ailesi 3 ton yemek istiyor senede.  ona göre siz dusunun.

Bizim burada insanin kus ve doga hayatina verdigi zarar minimaldir. Ama tabiki bunu ben Turkiye icin söyleyemem...
Doğru belki tilki dediğiniz gibi yer ama bu yediğinde de bir hayır vardır. En başta fare tüketir tabi kuş falanda yakalarsa affetmez onuda yer ama her yırtıcı gibi en kolay avın peşindedir her zaman mesela yaralı veya hasta kuşlar doğada illaki olur doğada yırtıcılar böyle bireyleri tüketerek diğerlerine bulaşmasını engeller. Sizin için söylemiyorum ama bizim ülkemizde çoğu insanın anlayamadığı konuda bu yırtıcıların ne vazifesi olduğunun çoğu kişi farkında değil. Bence araştırın tilki norveçte her görüldüğü yerde avlanan bir hayvan değildir kesin kotası ve yasak olduğu yerler vardır.
1982-Samsun

Çevrimdışı Ufuk RASK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 14 Mart 2013, 17:34:44 »
Doğru belki tilki dediğiniz gibi yer ama bu yediğinde de bir hayır vardır. En başta fare tüketir tabi kuş falanda yakalarsa affetmez onuda yer ama her yırtıcı gibi en kolay avın peşindedir her zaman mesela yaralı veya hasta kuşlar doğada illaki olur doğada yırtıcılar böyle bireyleri tüketerek diğerlerine bulaşmasını engeller. Sizin için söylemiyorum ama bizim ülkemizde çoğu insanın anlayamadığı konuda bu yırtıcıların ne vazifesi olduğunun çoğu kişi farkında değil. Bence araştırın tilki norveçte her görüldüğü yerde avlanan bir hayvan değildir kesin kotası ve yasak olduğu yerler vardır.

Tabiki Tilkininde bir avlanma sezonu var butun hayvanlar gibi. Isvec ve norvecde sezon icinde Yasak olan bölgeleri ve Kotasi bulunmamaktadir. Kotasi olmamasi da baskasinin arazisinde gidip kafaniza göre tilki vurmak demek degildir. Malesef tilki avcisi her giden senede azaliyor. Bu da populasyonun artmasina sebep oluyor.

Sizinde söglediginiz gibi Tilki kolay avin pesinde olan bir hayvan. Kus yumurtasindan veya civcivden daha kolay av bulunacagina inanmiyorum. Tilki veya kurtlarla rekabet eden hayvanlar yok bizim burada. Onun icin Avcilarin dogal dengeyi saglamalarinda cok önemli bir rol oynuyorlar. Belki bir zamman gelir tilki populasyonu azalir ozammanda devletin kota veya yasak koyacagindanda cok eminim. Biz avcilar bu yasaklari saygiyla karsilariz.

Bilmiyorum tilki populasyonu turkiyede nasil ama bizim burada cok cok yuksek.
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Cihan AKBEL

• AvlakForum Üye
  • *
  • aw tedevisi olmayan bir hastalıktır
« Yanıtla #13 : 15 Mart 2013, 02:06:11 »
arkadaşlar doğada her hayvanın büyük bi rolü vardır herkes bunda hemfikir gibi duruyor örneğin bir bölgede tilki sayısı arttığı zaman tilkinin beeslendiği hayvanlar doğal olarak azalır doğa kendi çözümünü kendisi üretir besin azaldığı için tilki popülasyonuda belirli bir süre sonra azalır fakat bu biraz zaman alır yurt dışında yapılan olay sayımlar neticesinde bölgenin kaldıramıyacağı kadar tilki warsa kota belirleyerek avlanmasına izin verilir yani doğanın yapacağını bir nevi hızlandırmış olurlar gelelim canım memleketim türkiye ye ülkemizde yaban hayatında ben hiç duymadım sayım yapıldığını ve çıkarılan kotalar neye göre belirleniyor bi fikrim yok ahmet abi veli amca filan yere gitmişler hep keklik kalkıyormuş ama kanat sesi duymamışlar aaa o zaman keklik popülasyonu azalmış soyu tükeniyor deniyor nerde hani sayımlar bilimsel veriler böyle kulaktan dolma bilgilerle yapılan düzenlemelerle bu iş yürümez bu işin takibi yapılmalı bu hayvanın mera değiştirebilceği göz önünde tutulmalı daha türkiyede kaçak avın önüne geçilemedi denetimler ortada değilki sayım yapılacak...
Cihan AKBEL
1987 eskişehir biyolog

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #14 : 15 Mart 2013, 16:17:37 »
karlı buzlu havalarda bu hayvanı avlamak ne kadar doğru acaba ?  :-X resmen yemek bulamayıp yemek ümidi ile gelen bir hayvanı vuruyosunuz yanlış bir olay diye düşünüyorum
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimdışı Ufuk RASK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 15 Mart 2013, 17:19:49 »
karlı buzlu havalarda bu hayvanı avlamak ne kadar doğru acaba ?  :-X resmen yemek bulamayıp yemek ümidi ile gelen bir hayvanı vuruyosunuz yanlış bir olay diye düşünüyorum

SIZIN KARLI BUZLU HAVA DEMENIZ BENIM TURKIYENIN GULLU GUNESLI HAVASI DEMEMDIR. HAYVANLAR BU SARTLARA AYAK UYDURUYORLAR. SENENIN 6-7 AYI KIS. TILKI VE YIRTICI HAYVANLAR HAKKINDA MALESEF BILGIZILIK COK, ONUN ICIN BENIM BUNDAN SONRA BU FORUMDA BU KONU HAKKINDA  YAZACALARIMIN BIR ANLAMI OLACAGINI ZANNETMIYORUM. :-[

TABIKI YIRTICI AVINA TURKIYEDE BIR COK NEDENDEN DOLAYI BASKA BIR GÖZLE BAKILIYOR. ONUDA ANLADIM
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #16 : 15 Mart 2013, 17:30:48 »
SIZIN KARLI BUZLU HAVA DEMENIZ BENIM TURKIYENIN GULLU GUNESLI HAVASI DEMEMDIR. HAYVANLAR BU SARTLARA AYAK UYDURUYORLAR. SENENIN 6-7 AYI KIS. TILKI VE YIRTICI HAYVANLAR HAKKINDA MALESEF BILGIZILIK COK, ONUN ICIN BENIM BUNDAN SONRA BU FORUMDA BU KONU HAKKINDA  YAZACALARIMIN BIR ANLAMI OLACAGINI ZANNETMIYORUM. :-[

TABIKI YIRTICI AVINA TURKIYEDE BIR COK NEDENDEN DOLAYI BASKA BIR GÖZLE BAKILIYOR. ONUDA ANLADIM

Ben Türkiye için kıyaslama yapmıştım pardon ya siz dış ülkedesiniz tabiki sizin ordaki şartları bilemem bunu gerektiren durumlar olabilir ama bizim ülkemizde ben kendi adıma konuşmam gerekirse kışın çok zor koşullarda bu hayvanların avını doğru bulmuyorum çünkü çok savunmasız ve güçsüz oluyorlar gel beni vur diyor hayvan resmen ama ordaki şartlar hakkında tabiki bilgim yok zararlı doğanın dengesini yapamadığı durumlarda neden olmasın
« Son Düzenleme: 15 Mart 2013, 17:31:53 Gönderen: Samet BİRİCİK »
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimdışı Ufuk RASK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 15 Mart 2013, 17:46:17 »
Ben Türkiye için kıyaslama yapmıştım pardon ya siz dış ülkedesiniz tabiki sizin ordaki şartları bilemem bunu gerektiren durumlar olabilir ama bizim ülkemizde ben kendi adıma konuşmam gerekirse kışın çok zor koşullarda bu hayvanların avını doğru bulmuyorum çünkü çok savunmasız ve güçsüz oluyorlar gel beni vur diyor hayvan resmen ama ordaki şartlar hakkında tabiki bilgim yok zararlı doğanın dengesini yapamadığı durumlarda neden olmasın

Ozaman anliyorum. "Çakal Tilki Sansar ve Diğer memeli avcıları ve avları " konusu altinda yeni bir konu acmaya da karar verdim. Bu yeni konuda sizlere Avrupada yapilan arastirmalar ve yirticilar hakkinda genel bilgiler vermek istiyorum.  Bu sayede sizleri aydinlatmak istiyorum.
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #18 : 15 Mart 2013, 21:06:09 »
Ozaman anliyorum. "Çakal Tilki Sansar ve Diğer memeli avcıları ve avları " konusu altinda yeni bir konu acmaya da karar verdim. Bu yeni konuda sizlere Avrupada yapilan arastirmalar ve yirticilar hakkinda genel bilgiler vermek istiyorum.  Bu sayede sizleri aydinlatmak istiyorum.
Yazılanları aşağı doğru takip ederken aklımdan bu geçiyordu. Gerçekten çok makbule geçer Ufuk Bey.

Arkadaşlar ülkemizde av hayvanlarında envanter konusunda bir şey yapılmadığı hepimizin malumu. Her sene MAK kararları çıktığında buna şahit oluyoruz. Yine bu sebepten vede denetim eksikliğinden bir çok avcı vicdanı nasıl uygun görüyorsa öyle avlanıyor. Artık hangimizin vicdanı popülasyonları daha iyi korur ve çoğaltır bilemem. Ortada olan bir şey varsa o da önümüzü görmeden el yordamıyla "kendimize göre" doğrusunu yapmaya çalışıyoruz. Kimi de sırf tüketmeye bakıyor ama onları geçtik artık.

Peki bu işin doğrusu vicdanla idare etmek midir gerçekten? Kimin daha doğru olduğuna kim karar verecek. Yani filan hayvan kimine göre çok, kimine göre az. Şayet içimizde bu konuların uzmanı olan biri varsa kendini tanıttıktan sonra doğruları anlatmasından zevk duyarız. Değilse hepimiz bildiğimiz kadarını paylaşacağız. Şahsen bu konularda başarılı ülkelerde neler yapıldığını bilmeyi çok istiyorum.

1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı İbrahim EBİL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 15 Mart 2013, 21:37:54 »
yurt dışı av teknikleri ve avları ilgimizi çeken konular merakla takip edecem
İbrahim EBİL
1969-İstanbul

Çevrimdışı Ufuk RASK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 16 Mart 2013, 01:06:24 »
yurt dışı av teknikleri ve avları ilgimizi çeken konular merakla takip edecem
Yeni bir konu acayim dedim amma daha sonra buradan devam etmeye karar verdim.

En Önemli olan bir konu Dogada ve Avlandigimiz yerlerde nekadar hayvanin bulunup bullunmadigidir, yani nufusu. Bu konuyu sabit edile bilmesi icin her sene sayim yapilir. Her hayvan irkininda ayri bir sayim metodu vardir. Bu sayimlarin sonucu avlarimiz ve gelecek icin bir strateji belirlenir. Bu sayimlarda en buyuk roll oynyan kisiler dogada cok zamman geciren kisiler ve avcilarimizdir.

Kuslar icin bu sayim metodu sudur:

Haritada araziler kareler bölunur ve bu her kareye bu sporu seven ve kuslara ilgi veren kisiler tarafindan sayimlari yapilir. Hangi tur kuslar kactane vs sayilir ve kayid edilir. bunlarin tabi cok gelismis bir sayma systemleri var ama ben bu konuya girmek istemiyorum. butun bu sayimlar bölge bölge merkezi bir veribankasi aktarilir. Daha sonra sayilar bilimadamlari, arastimacilar, avcilardan olusan bir gurupla incelenir.Gelecek stratejileride böyle belirlenir. Kotalar karari alinir. Bu kararlar Doga bakanligi trafindan onaylanmaktadir. Korunma altina alinacak hayvanlar ilgili kisilere bildirilir.

Grouse sayimlari:

Araziler ayri ayri bölgelere bölunur.
Bunlarda avcilar ve bu ise gönul veren köpekleri olan kisiler tarafindan av sezonu baslamadan once yapilir. Avc köpeklerimize cok iyi bir egtim olur hemde bu arada kuslarin sayimi yapilmis olur.

Öbur görulen hayvan ve kus cesitleride sayilir ve kayida gecer. Ava acilacak olan yerlerin kotasi belirlenir. Grouse az oldugu yerler ava kapanir. Sayim sonuclarida milli olarak yayinlanirki biz avcilar ona göre avimizi yapalim. Az kus olan yerlerde cok vurmayalim veya genc kuslari vurmayalim diye.

2000 dönum Bir bölgeye ait olan istatistik (özenle dokunmak istedigim konu Tilki sayilari kuslarin az oldugu dönemlemelerde cok yuksekti kuslarin cok oldugu yillar tilki sayisi az idi)
Asagidaki istatistik sunu gösterir: 1= normal yogunluk. usteki toplam kus sayisi asagidakide nekadar genc kusun bulundugudur. Her bölgenin cok detayli istatistigi de bulunmaktadir.

Avimiz basladiktan sonra avcilarin gunde en fazla 8 tane kus vurmalarina izin verilir. Biz her ava cikmadan en az bir gün önce internet uzerinden giris yaptigimiz birsayfadan izin istersiz. Avci sayilarinida görme imkanimiz olur. avci sayisi coksa buralarda ava kapanir. Populer yerlerde kurra cekisi ile karar verilir. Avdan eve geldigimizde yine internet uzerinden giris yapar ve vurdugumuz av sayisini ve avin genc veya yasli oldugunu bildiririz.
Bu sayade eger bu bölgede cok kus vurulduysa ve kotasini doldurmus ise bu bölge ava derhal kapanir.

Grouse resmi bilmeyenler icin:

Kartal Sayimi

Kartallarin sayimi ise önceden bilinen bölgelerde çiftleşme döneminde yapilir.
Avlamasi kesinlikle yasaktir. Malesef buyuk bir problem olan yumurtalarin calinmasidir.

Ayı ve Kurt nüfusu tahmini ve sayimi:

Ayilarin sayimi genelde avcilarimiz tarafindan yapilmaktadir. Moose (Geyik) avinda veya baska avlarada görulen ayilarin sayisi ve yeri rapor edilir.  Ayilar kislik uykuya yattiklari icin karda izlerini surmek zordur.
Devletin is verdigi kisilerde bulunmaktadir. Bu kisiler Ayi gubreleri toplayip DNA sina bakar bu sekilde sayisi ve en önemlisi Irki belirlenir. Avina bölgesine göre ve kotayla izin verilir.Ayi sayisi 3500- 4000 arasinda bulunmaktadir. Avda vurulan ayinin etinide yiyorlar burada.

Kurtlar ise genelde kis mevsiminde izlerini surerek sayilir.Gubresinden  DNA sina bakilir ve iriki belirlenir. Malesef isvecte bulunan Kurtlarin cogu ayni soydandir. Isvecte yeni bir soy tanitmak uzere buyuk projeler vardir. Rusyadan getirilen kurtlar belirli yerlere birkilmaktadir. Isvecin Kurtlari hakinda cok iyi bir bilgiye sahip oldugu bir devlettir.

Kurtlarin ayni soydan olmalari dolayisiyla buyuk kontrol altinda avina izin verilir. Amac yavas yavas yeni bir nesil kurmaktir. Sayisi ise 350-400 bulunmaktadir

Tilki Sayimi:

Genelde tilkiye ait özel bir sayim yapilmamaktadir. Yukaridaki anlatigim bu sayimlarda ve gelismis bir sayimsistemi kullanarak  tilkilerin sayisi bilinmektedir.  Ama her avcinin vurdugu tilkiler rapor edilir ve ayri ayri bölgelerde tilkilerin otopsisi yapilir. Bu sayade biz avcilarin, arastirmacilarin ve bilimadamlarinin ögrendigi cok sey vardir. Bunlarida ben yakindan takip etmekteyim.
Avi serbestir ve kotasi su an yok.

Daha önceki yazgigim gibi, burada her 3 veya 4 sende farenin cok oldugu seneler oluyor. Bu senelerde tilki populasyonunun cok artiyor. Buda tavsan veya kus poplasyonunu  ve dogaliyla avlarimizi cok ettkiliyor.

1970li yillararinda isvecte Tilki populasyonu tamamen cökmek uzereydi. O yillarda avina tamamen yasaklandi. Cökmesinin Sebebi ise hastalik dolayindandi (biz avcilar degildi anlayacaginiz). Yapilan arastimalardan ortaya cikan: su anda bulunan Tilkilerin direncinin daha kuvetli oldugu ve 70li yillardaki gibi cokuntuye ugramasina daha zor oldugu söylenmektedir.

Tilkinin Ölumune sebeb olan en buyuk nedenlerdenbir tanesi Uyuz hastaligidir. Uyuz hastasi olan bir Tilkiyi hemen vurmak lazimdir yoksa onun baska hayvanlara bulasmasi cok kolaydir. Uyuz hastaligininda malesef bir kurtulusu yoktur (tilki icin).

Tilkiler fare, tavşan, tavuk, ve aynı zamanda farklı kuş yumurtaları yer. Özellikle yerde yuvayapan kuslar icin en buyuk tehlikedir. Bizim "orman kusu"(altaki resimler) dedigimiz kuslarin sayisi tamamen tilki  popusasyonuna  baglidir. Fare ve kus cok olan senelerde Tilki yavrulari ölmeden seneye kedi yavrularini dogurur.

Tilkiler mevsimine göre avlarlar. onlarin tavsan avlama, kusyumutasi mevsimi, fare mevsimi gibi mevsimleri bulunmaktadir. Bu mevsimlerde en kolay avlanacak avi bulur.

Malesef Tilki avina burada ilgi veren avcilarimiz azaliyor. burada  tilki populasyonun artmasina neden oluyor. Tilkininde Rakibi olan Kartal ve kurtlar sayisi cok az oldugundan avcilarimiz o vazifeyi sirtlamak zorundadir. Su anda tilki sayis burada cok yuksek.

Orman kuslari:

Benden simdilik bu kadar ve kusura bakmayin turkcem okadar iyi degil.

Size ben kisaca özetlemek istedim. Sizlere bir cok arastirma sonuclari ve istatistikler sunardim ama ilginc olmayacagini ve sizleri bilgiye bogacagimi dusunuyorum ve onlarida turkceye cevirmeye malesef zamanim da yok.

Sormak istedikleriniz varsa cekinmeden sorun. Biraz daha zamman buldugumda avlanma metodlarini anlatairim.

Saygilar,
« Son Düzenleme: 16 Mart 2013, 01:30:31 Gönderen: Ufuk RASK »
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #21 : 16 Mart 2013, 21:50:34 »
Bunlar çok güzel bilgiler. Bilimsel avcılığın nasıl yapılacağını da öğretiyor. Şimdi ilk anda aklıma gelen bir soru var. Bu tilkiler çok azaldığında o orman fareleri çok ürüyorsa onlarla nasıl başa çıkıyorlar?

Not: Ufuk Bey bu konu altına sormak istemiyorum ama acelesi de yok zaten. İleride öğrensem de olur. Şimdilik unutmadan sormuş olayım. Sorum şu; doğaya terk edilen hayvan leşlerinin yırtıcı popülasyonuna etkileri konusunda yapılmış bir araştırma var mı acaba? Eğer varsa yeni bir konu içinde tartışsak bence iyi olur.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ufuk RASK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 17 Mart 2013, 15:31:16 »
Bunlar çok güzel bilgiler. Bilimsel avcılığın nasıl yapılacağını da öğretiyor. Şimdi ilk anda aklıma gelen bir soru var. Bu tilkiler çok azaldığında o orman fareleri çok ürüyorsa onlarla nasıl başa çıkıyorlar?

Not: Ufuk Bey bu konu altına sormak istemiyorum ama acelesi de yok zaten. İleride öğrensem de olur. Şimdilik unutmadan sormuş olayım. Sorum şu; doğaya terk edilen hayvan leşlerinin yırtıcı popülasyonuna etkileri konusunda yapılmış bir araştırma var mı acaba? Eğer varsa yeni bir konu içinde tartışsak bence iyi olur.

Farelerin direnci ve dayanikligi Tilki ve yirtici hayvanlar kadar kuvetli degildir. Farelerde bulunan hastaliklarin salginligi cok cabuk bir sekilde bulasiyor.  Bu yuzden fareler cok olmalari önemli bir konu degildir.
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Hüseyin YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 17 Mart 2013, 20:50:57 »
arkadaşlar buradaki kavgayı anlayamadım.Türkiyede avı makbul hayvan değildir tilki neden vurulsun.en azından  manisada tavşan avında herzaman benim karşıma bir iki tilki çıkar vurmayız .niçin vuralım ki? eti yenmez kürkü giyilmez. iş olsun diyede vuranı görmedim.doğuda görev yaparken tilkiler inanın şehir çöplerini karıştırıyor kimse dönüp bakmıyor bile. kayseride kürkü için zehirlenenler hariç , nasıl bir zihniyetse
Hüseyin YILDIRIM
1971 MANİSA

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #24 : 18 Mart 2013, 11:36:28 »
Farelerin direnci ve dayanikligi Tilki ve yirtici hayvanlar kadar kuvetli degildir. Farelerde bulunan hastaliklarin salginligi cok cabuk bir sekilde bulasiyor.  Bu yuzden fareler cok olmalari önemli bir konu degildir.
İtiraf edeyimki çiftçilik işlerinden anlamam. Bir tarlamız var ama ortakçı ilgileniyor. Eğer bu fareler çok ürediğinde mahsüle fazla zarar veriyorsa ona da bir çare olmalı diye düşünüp sormuştum.

Sanıyorum biz insanlar doğanın dengesini esas bozanlarız. Ektiğimiz ürünler, dışarı bıraktığımız çöpler ve leşler(domuz vs) vahşi hayvanların sayılarını dengesizleştiriyor. Tabi bir yandan eti yenebilenleri de tükettiğimiz için yırtıcılarla rekabet halindeyiz. Elbet göz görmeyince inanmaz. Çok üreyen yırtıcı veya leşçiller tahminimizden fazla doğal hayatı etkiliyor olmalı. Buna rağmen, eti yenmediği ve durduk yere öldürmek istemediğimiz için dokunmuyoruz. Oysa sağlıklı bir ekosistemde sayılarının olması gerekeni tespit edilip, gerektiğinde de müdahale edilmeli. Örneğin domuz çok ürediğinde veya fare çoğaldığında insanlar olarak müdehale ettiğimiz gibi. Fakat bunu da uzmanların tespit etmesi gerek.

Şüphesiz ki tarım zararlısı olarak domuz öldürmek de avcılık sayılmaz. Mesela fareleri de av için öldürmüyoruz. Ama ekini korumak için öldürmek zorunda kalıyoruz. Nasıl bunların sayılarında zaman zaman anormallikler oluyor ve müdehale ediyorsak, tilki gibi yırtıcılar veya leşçiler için de zaman zaman seyreltme yapmamız gerekebilir. Burada biz domuzlar fazla ürediğinde yapılan avını nerdeyse hiç eleştirmiyoruz. Oysa sözkonusu tilki, karga vs olduğunda çekinceler başlıyor. Neden?

1968