Gönderen Konu: Yeni tüfeğim maxus  (Okunma sayısı 5402 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halil ÇANGA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yeni tüfeğim maxus
« : 07 Ekim 2017, 01:19:46 »
Gerek bu forum gerek çevremden aldığım bilgiler doğrultusunda maxus sahibi oldum 2015 yılında İbrahim AYSU beyi misafir etimiştik bir alışveriş sebebiyle kendisiyle yaptığımız konuşma neticeside maxsusu gösteriyordu. O yıldan bu zamana inceleme a5 kıyaslama kullanım amacı zevk derken maxus a karar kılıp masip oldu. Çok farklı bir tüfek tasarım olarak namlu kasada töleraslı duruyor el kundağı yukarı aşağı yönde töleranslı namlu iç çapı şok ölçüleri çok farklı bu zamana kadar kullandığım tüfekler içinde inanılmaz fark var şimdi fişek seçiminde tereddütlerim oluştu kullandığım tüfeklerin şok değerleri;
MAXUS.  Şok çıkışları. 
1:17.95
2:18.20
3:18.40
4:18.60
5:19.00
Uzatma3şok:18.35

Akus şok çıkışları
1:17.20
2:17.40
3:17.55
4:18.00
5:18.30

Huğlu gt 1
5 şok 18.35
4 şok 18.05
3 şok 17.70
2 şok 17.55
1 şok 17.20

Bu şekilde
Aradaki farkı görünce tabiki bunu maxus almadan öncede biliyordum ama daha geupman testlerini de yapmadığım için şimdilik tek düşündüğüm bior ve keçe tapa fişeğe veda edip standart en az 30. Gr fişeklerle ve power tapa dişeklerle yola devam etmem gerektiğini düşünüyorum. Keklik sozunu haftaya açılıyor yeni rüfek yeni heyecan maxus kullanıcılarından verim  aldıkları gr. Ve saçma no. Tecrübelerini rica ediyorum. Rastgelsin
  • Fias cesa o&u
  • Husqvarna as310 s&s
  • Browning A5

Çevrimdışı Yavuz ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Yeni tüfeğim maxus
« Yanıtla #1 : 07 Ekim 2017, 11:40:37 »
Halil bey hayırlı uğurlu olsun.Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.Bendede bir adet maxus mevcut çok iyi tufektir.Memnun kalacaginiza eminim.
  • Beretta 687 EELL Classic
  • Huglu koop. SR 112 KE
  • Browning maxus one composite
  • Stoeger m3000
1985 MUT

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #2 : 07 Ekim 2017, 12:25:51 »
Halil Bey tüfeğiniz hayırlı olsun
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2020, 09:54:38 Gönderen: Bilal AYDIN »
1988-Denizli

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • Çocukluğunda şahit olduğu avlarla avunan bir adam
« Yanıtla #3 : 07 Ekim 2017, 13:02:20 »
Halil Bey hayırlı olsun.
Güle güle kullanın.
  • Prestige Custom Sidelock E. S&S
  • Sauer Beretta S56 E. O/U
  • Beretta Xplor Action Semi Auto
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #4 : 07 Ekim 2017, 13:39:35 »
Halil bey,
Kazasız belasız bol avlarda kullanmak nasip olsun İnşallah!
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Serkan TİKVEŞLİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 07 Ekim 2017, 15:12:39 »
Hayırlı olsun Halil bey,güzel avlarda kullanın
Serkantkv
1975 istanbul

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #6 : 07 Ekim 2017, 15:45:24 »
Hayırlı olsun,gülegüle kullanın.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Cavit SERBEST

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 07 Ekim 2017, 18:54:55 »
hayırlı olsun, kazası belası kullanın
1968 - Bursa

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #8 : 07 Ekim 2017, 19:13:32 »
Halil Bey hayırlı olsun güle güle kullanın.
Gt1 şok değerleri ilgimi çekti. Kumpasla mı ölçüldü şoklar ?
Ben 3 adet gt1 tüfeğin şoklarını kumpasla ölçtüm ve bundan daha geniş ve birbirine çok yakın değerler çıktı.
Sizin ölçüler çok daha dar çıkmış.. ???
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Halil ÇANGA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 07 Ekim 2017, 19:31:17 »
Herkese teşekkür ederim. Bu gün kendimce 35 metre mesafeden 30 gr 6 no 32 gr 6 no fişekler ile değişik şoklarla grupman denemesi yaptım güzel  20- ile 30 metre arası fermalı avlarda 5 şok bile takılabilir.

Emrah bey mekanik kumpasla çok itinalı ölçümlerdir.
  • Fias cesa o&u
  • Husqvarna as310 s&s
  • Browning A5

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı İbrahim TUTKUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #10 : 07 Ekim 2017, 20:24:13 »
Hayırlı uğurlu olsun Halil Bey. Güzel günlerde kullanın inşaallah.
  • Beretta 686 Silver Pigeon I O/U
1988 Bornova/İzmir / İkamet: Bartın
A rh (-)

How can you turn back when you know in your heart that there is no real turning back?

Çevrimdışı Tarık ÖĞÜTEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Samsun
« Yanıtla #11 : 24 Kasım 2017, 20:34:40 »
Bende almayı düşünüyorum  8000 TL  biraz pahalı geliyor .  Not aldım
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2017, 23:19:19 Gönderen: Tarık YILMAZ 55 »
  • Browning Maxus Realtree Max-5 __71cm__
  • Huglu Kinetik 401 __71cm__
  • Üzümlü Efsane 4125 g __55cm__
  • Lusu Setter Dişi

Çevrimdışı Serhat KURTOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 30 Kasım 2017, 15:25:15 »
Hayırlı olsun kazasız belasız kullanmanız dileği ile bende  Browning New A5 kullanıcısıyım güzel tüfekler her ikiside memnun kalırsınız güle güle kullanın.
1979 istanbul

The following users thanked this post: Tarık ÖĞÜTEN

Çevrimdışı M.Kemal ATEŞSAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 30 Kasım 2017, 19:01:51 »
Halil Kardeşim, 18.8 iç çapa sahip namlunun, 5 numara şokunun 19.00 çıkışlı olması doğrumudur. Şok ölçümünde hata olabilir mi?
Hayırlı ve uğurlu olsun güzel avlar dilerim
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2017, 19:04:26 Gönderen: M.Kemal ATEŞSAL »
  • Beretta urika 2 71 namlu
  • Franci Oto 67 namlu
M.K. ATEŞSAL   1951 ANKARA
0 RH (+)

Çevrimdışı Tirdad SETAYESHI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 01 Aralık 2017, 11:06:53 »
Artık tüm yarı-oto modeller o namlu toleransını bırakıyorlar. Beretta gaz odasının arkasına yay kıyarak satış politikası gereği şekil yapıyor, ötekiler de kimisi preste eğilmiş pul ile kimisi de el kundağının içine yaptığı açı ile. Yaptığım bir modifikasyon sürecinde bu konunun önemini anladım. Tam net kafamda oluşturamıyorum herhangi bir yerden de sağlıklı bilgi bulamorum ancak sanıyorum ki namlu rezonansının gereği bir kou. Yivli'de çok önemli bir konudur bu olay. Fişek patlamaya başladığı andan itibaren sinüs ritminde titremeye başlar namlu. Namlu el kundağının üzerinde hareket etmediği zaman sinüs ritmini bozmuş oluyorsun. Evet tasarım zamanındakine yakın bir fişek ile kullandığında sıkıntı olmuyor çünkü tüm sistemin tasarımı ona göre yapılmış ancak daha yüksek geri tekme kuvvetine sebep olan fişeklerde (1- ağır 2- hızlı) otomatik sağlıklı çalışmıyor. sürekli bolt arkaya sert biçimde vuruyor. Benim modifiye ettiğim tüfekte bolt kolu kırıldı. yay ile epey bir oynadım. olmadı en son bu toleransın farkına vardım. el kundağının içine oyuk açıp eğilmiş pul kullanınca sıkıntı çözüldü. otomatik yapmaya başladı cihaz. Browning A5'de de benzer bir durum söz konusu ve onu da şarjör kapağındaki tolerans ile ve alttaki iki adet eğilmiş pul ile çözmüşler. dolayısıyla Kienematic sistem 28-50gr çalıştırabiliyor. Aynı şey SBEII'de de benzer şekilde mevcut. yoksa kienetic sistemde yok olmaz. Gaz sisteminde ise gaz ayarı yapmadan her fişeği kullanmak istiyorsanız bu düzenleme ile rahatlıkla çözersiniz...
  • Blaser R8 Professional .30-06 Springfield
  • Blaser F3
  • Browning Maxus
  • Chesapeake Bay Retreiver
Çalışmadan,yorulmadan,öğrenmeden,rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar. ATATÜRK
[img width=180 height=180]https://i.ibb.co/GpHQ3tL/photo-2019-01-16-09-

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 01 Aralık 2017, 13:16:03 »
Hali bey tüfeğiniz hayırlı olsun kazasız belasız kullanın.Sayın @T.Tolga FATİH bey sizden ricam kullanmış olduğunuz Browning New A5 ile ilgili izlenimlerinizi ve tecrübelerinizi aktarırmısınız bizlere.Çünkü uzunca bir zamandır takip ettiğin bu model hakkında istikrarlı bir bilgiye ulaşamadım maalesef.tşk
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Tirdad SETAYESHI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 01 Aralık 2017, 20:13:42 »
Hali bey tüfeğiniz hayırlı olsun kazasız belasız kullanın.Sayın @T.Tolga FATİH bey sizden ricam kullanmış olduğunuz Browning New A5 ile ilgili izlenimlerinizi ve tecrübelerinizi aktarırmısınız bizlere.Çünkü uzunca bir zamandır takip ettiğin bu model hakkında istikrarlı bir bilgiye ulaşamadım maalesef.tşk

Mehmet bey A5 ilk çıktığı günden beri benim hoşuma gitti ancak nedeni Auto-5'in tasarımı (ve tasarımcısı)na duyduğum hayranlıktan dolayı idi. adının A5 konmasının sebebinin de Browning'in Auto-5'den sonra ilk kez geri tepme esaslı çalışan model yapmasıydı. tabiki ticari. Auto-5'in adını kullanarak satmak (aynı şeyi Remington, Remington 11 yani aynı Browning Auto-5'in adını kullanarak 1100 ve 11-87) yapmıştı.
Tüfeğin artı yanları:
1- Çok hafif.
2- Bir Kienetic tüfeğe göre çok yumuşak çlışır
3- Namlusu o segment bir tüfeğe göre çok kaliteli yapılmış
4- Choke tüpleri çok kaliteli. SBE'ye kıyasla en büyük avantajı bu.
5- Speed Load sistemi zaten Browningin Maxus'ta da kullandığı teknoloji güzel birşey..

Eksi yanları:
1- Arada bir şarjör hatası verir. Özellikle 34gr ve üstü ve hızlı fişeklerde yani tepmesi fazla olan fişeklerde sık görülür. Kovan atılır ancak tek fişek çıktıktan sonra şarjör kilidi öndeki fişeğin Rim'ini yakalayamaz ve çift fişek düşer fişek taşıyıcı (Carrier; Kaşık) Receiver'a fişeği gönderemez sıkışır kalır..
2- Klasik kienetic sistem hataları. tek kurşun gibi basıncın yükseldiği yerlerde (hiç atmadım ama) sıkıntı çıkartacaktır. onun dışında en büyük avantajı temizlik zaten.

benim yarı otomatik tüfek tercih edeceğim zaman 3 model olur aklımda:
1- Benelli SBE II
2- Browning A5
3- Browning Maxus
4- Remington 11-87

Sadece kuş avlayacaksanız halen bu sıra geçerli sayılabilir ancak şu sıralar gözümde Maxus'un ve diğer gazlı sistemlerin değeri biraz daha arttı... Kendim de Maxus'u tercih edebilirim...
  • Blaser R8 Professional .30-06 Springfield
  • Blaser F3
  • Browning Maxus
  • Chesapeake Bay Retreiver
Çalışmadan,yorulmadan,öğrenmeden,rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar. ATATÜRK
[img width=180 height=180]https://i.ibb.co/GpHQ3tL/photo-2019-01-16-09-

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 13 Nisan 2020, 06:07:29 »
Benim sormak istediğim birşey var maxus kullanan yada bilgisi olan varsa cevaplayabilirse sevinirim browning maxus ta kaşığın arka tarafında  bazılarının ikinci kaşıkta dediği küçük bir parça var o parça ne işe yarıyor hangi şartlarda çalışıyor hiçbir bilgi bulamadım...
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #18 : 13 Nisan 2020, 12:31:07 »
Muhterem Abdullah Bey,

Bahsettiğiniz parça, gövde sağında bulunan salma düğmesinin bağlı olduğu şarjör açma kapama mandalı ile beraber mekanizmayı geride takılı tutan esas kaşıktır. Önündeki yukarı hareket edebilen parça, mekanizma arkada iken şarjöre bir fişek sürülürse kaşık aşağı indiğinde mekanizmanın anide ileri giderek atım yatağına dolum yapmasını sağlamak içindir. A5 modelinde 1953 yılından sonra Browning’ in oğlu Val. Browning tarafından tasarlanıp uygulama gören bu mekanizma, A500 R/G modelleri dışında hep kullanılmış, FN’ın Diğer markalardan başkalığını gösteren simgesi olmuştur.

A5 modelinde şarjöre dolum için yandaki salma düğmesine basma zorunluğundan kurtulmak için düşünülen yapılanmanın aynı zamanda, mekanizma gerideyken hazneye sürülen fişeğin anide kapanan mekanizmayla atım yatağına hızlı dolum yaptığı da farkedilerek, “Speed Loading” adı yakıştırılan kolaylığın tanımında bu yöne ağırlık verimiş, sonraki modellerin çoğunda, Maxus dahil, şarjöre salma düğmesine basmadan dolumu gerçekleyen yapılanmalar ayrıca mevcutsa da sadece “Speed Loading” imajını devam ettirmek için sistem muhafaza edilmiştir.  Öndeki parça tam yerine oturmadan mekanizma aniden kapanamıyacağı için, parmak kaptırma riski mevcut değildir.

Saygılar.

« Son Düzenleme: 13 Nisan 2020, 13:04:40 Gönderen: S.Alper ERDEM »
1944-Istanbul

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 18 Nisan 2020, 16:04:12 »
Sayın S. Alper ERDEM Browning  maxus un kopyası olan ceo trust yerli tüfektede aynı sistem mevcut acaba ceo trust üreticileri mi yanlış anladı o ikinci kaşığın görevini atış esnasında tüfeğin çalışmasında bir hata verdirirmi onu merak ettim çokta ne işe yaradığını anlamadım bir çok video izledim sizin anlattığınızdan anladığım kadarıyla şarjörde fişek bittiğinde mekanizmayı asıl geride tutan bu ikinci kaşık ve hızlı dolum esnasında mekanizmayı serbest bırakıyor, ceo trust üreticilerinin anlatım videosu var paylaşıyorum anlatım hatalımı acaba

• baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #20 : 18 Nisan 2020, 18:08:07 »
Muhterem Abdullah Bey,

Bizim üreticilerimize,  nedenini anlamadığı yapılandırmalara sebep uydurma işinde herhalde rakip bulunmaz.
Elimden geldiğince izah etmeğe çalışayım; Çalışmaların tamamı FN / Belçika kuruluşuna ait olarak;

İlk otomatik tüfek A5 yapıldığında ve 1950'li yıllara kadar, şarjöre dolum için önce mekanizma salma düğmesine
basıp  kaşığı serbest bırakmak, sonra  fişeği hazneye sürmek gerekiyordu... Aynen bizde ilk yapılan gazlı tüfekler
gibi... Amerikalı taifesi her şeyde rahatlığı sevdiğinden, bu uygulamaya homurtularla yarım asır dayandılar ve
sonunda, tüfeği icad eden adamın oğlu, kaşığı biri arkada herzamanki görevindeki sanki kaşığın arka kısmı kesilip
orada bırakılmış gibi duran esas kaşık, önünde ona bir pim ve yayla bağlı yukarı hareketinde içteki şarjör mandalını
etkilemiyen ancak şarjör girişini açan ikinci bir kaşıkla problemi çözdü... Bu şekilde yandaki düğmeye basmadan
hazneye dolum mümkün olabiliyor, mekanizma arkada takılı kalsa bile öndeki kaşık hareket edebiliyordu.

Mekanizma önde, yerinde kapalı vaziyeteyken şarjöre dolum yapıldığında, içte aksi taraftaki ikinci şarjör mandalı
her sürümde hazne çıkışını kapatarak  fişekleri şarjör içinde tutabiliyordu ancak, mekanizma geride takılı halde
iken içteki aksi taraftaki mandal hazne çıkışını açık bıraktığından, bu durumda şarjöre fişek sürüldüğünde, öndeki
İkincil kaşık fişek arkasından aşağı düşer düşmez fişek, şarjör gerdeli itişiyle hemen arkaya fırlayıp esas kaşığı
itip mekenizmayı takılı durumdan kurtarıyor, mekanizma ileri gidip o tek fişeği atım yatağına sürüyordu.  Üreticiler,
zengin görünüme sahip bu olayı, "Speed Loading/Çabuk Dolum/Otomatik Dolum" adıyla ticari markaya bağlayıp
ürünlerınin diğerlerinden farkını belirtme amaçlı bir avantaj olarak kullanmak istediler...

Zamanla üretim maliyetlerinden tasarruf çalışmalarıyla içte, aksi taraftaki ikinci şarjör mandalı imalattan alındı.
A500 R/G modellerinde hızlı dolum için ikinci kaşıktan vazgeçildi ve üstündeki bir uzantıyla şürekli olarak
mekanizma hareketine bağlı olarak şarjör çıkışını açıp kapatan tek mandala geçildi... Bu tüfeklerde tek kaşıkla
yandaki düğmeye basmadan şarjöre dolum mümkün olabiliyordu. A500 modelleri istenen satışı sağlamadı üstelik
marka tutkunları hızlı / otomatik dolum özelliğini istiyorlardı...

Her şeyiyle yenilenen "Gold" modellerinde, içteki ikinci mandal yerine mekanizma ön altından aşağı sarkan bir
levye konularak iki parçalı kaşıkla istenen "Hızlı/Otomatik Dolum" özellği yeniden markaya eklendi...

Maliyet düşürücü çalışmalar sonunda, "Maxus" dahil yeni modelerin pahalı olanlarında, iki parçalı kaşık sadece
müşteri memnuniyeti ve marka imajının devamı için, bu tüfeklerde aynen A 500 modeleri gibi mekanizma ileri
geri hareketiyle şarjör çıkışını açıp kapatan tek mandal  doğrudan hazneye dolum imkanı verse de, sadece arkada
takılı mekanizma şarjöre fişek sürüldüğünde onu aniden kapanarak otomatik besleme sağlasın nedeniyle , yalnız
pahalı modeller için tesis edildi... Geo Trust, bu modelerin hangi parça ne işe yaradığını anlamadan yapılan
taklididir.

Yerli taklitte ustanın açıklamasına ilişkin arıza, ancak kötü hareket toleranslarında, öndeki kaşığın sıkışması
halinde mümkün olabilir ve basitçe onun, kovan atma açıklığından aşağı itilmesi, mekanizmanın biraz geri
çekilmesiyle hemen düzelir. "Otomatik Dolum" bu amaçla yapılmış değildir. Tekrar etmek gerekirse, bu
yapılanma, MEKANİZMA GERİDE TAKILI DURUMDA kaşığın hazneye fişek kabulü ve bu fişeğin anide kapanan
mekanizmayla atım yatağına beslemeyi sağlaması için tesis edilmiştir.

"Sağır duymaz yakıştırır" derler ama bizimkilerin bu uydurmalarına ne demek gerekir bilemem.

Saygılar.

« Son Düzenleme: 18 Nisan 2020, 23:55:59 Gönderen: S.Alper ERDEM »
1944-Istanbul

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE, Zülküf ÖZDUMAN, Necdet GÜNEY

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 19 Nisan 2020, 08:05:17 »
Sayın S.Alper ERDEM cevabınız için çok teşekkür  ederim sayenizde merakımı gidermiş ve doğru bilgiye ulaşmış oldum elinize emeğinize sağlık....
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212