Gönderen Konu: Fotoğraf Boyutlandırma  (Okunma sayısı 2679 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Fotoğraf Boyutlandırma
« : 04 Mart 2017, 23:50:09 »
Av ve doğa fotoğraflarınızı bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda fazla yer işgal etmeden kaliteli şekilde saklamanızı sağlayacak, aynı zamanda internet ortamına yüklerken de boyut açısından kolaylık sağlayan, kendi kullandığım bir programı paylaşmak istedim..
Fast Photo Resizer, fotoğraflarınızı yeniden boyutlandırabileceğiniz ücretsiz, kullanımı kolay ve güzel bir yazılım.

İndirme linki : http://www.faststonesoft.net/DN/FSResizerSetup.exe

Mesela cep telefonu ile 4256 x 2848 çözünürlükte bir fotoğraf çektiniz diyelim. Fotoğraf boyutu, ortam ışığı ve çekim açısına göre 4mb ile 8 mb arasında değişebilir..
Ortalama 6 mb kabul etsek, 100 adet fotoğrafınız hafızada 600 mb yer kaplar. Bu programla pixel oranını istediğiniz şekilde ayarlayıp fotoğrafın netliğini bozmadan yeniden boyutlandırma yapabilirsiniz.

4256 x 2848 çözürlükte bir fotoğrafı 1920 x 1080 yaptığınızda bilgisayarda zoomlayınca netlik bir miktar düşer ancak, orjinal görüntüde en ufak bir aksaklık söz konusu bile olmaz. Fotoğrafın boyutu da 6 mb iken 850-900 kb olur ki bu da size toplamda düşündüğünüzde müthiş bir veri depolama alanı kazandırır.

Programı açtığınızda browse yazan kısımdan kaydedilecek yeri seçiyorsunuz. Use advanced option kutucuğuna işaret koyup, advanced options yazan yere tıkladığınızda ayar sekmesi açılıyor. Orada kırmızı işaretli kısma tıklayıp istediğiniz boyutu kullanabilirsiniz.  Liste haricinde kendiniz de istediğiniz boyutlandırmayı manuel olarak girebilirsiniz..
Fotoğrafları ister tek ister çoklu isterseniz de klasör(ler) halinde programın ana ekranında sağ taraftaki boşluğa sürükleyip bırakabilirsiniz bu şekilde daha kolay oluyor.

Mesela ben çektiğim fotoğrafları 2048 x 1536 ölçüsünde boyutlandırıp o şekilde bilgisayarımda saklıyorum. Foruma yüklerken de kolaylık oluyor, 8 mb fotoğrafı upload etmeye uğraşmaktansa 1 mb fotoğrafı yüklemek daha kolay :)

Aşşağıdaki fotoğraf, Samsung J5 model telefonumun 13 mp arka kamerası ile çekildi, orjinali 4128 x 3096 pixel ve boyutu 8 mb.
Photo resizer ile 2048 x 1536 olarak yeniden boyutlandırdım ve 1.3 mb oldu.

Bu orjinali

Bu da yeniden boyutlandırılmış hali

İlgilenenlere ve meraklılarına faydalı olması dileğiyle ^-^
« Son Düzenleme: 04 Mart 2017, 23:55:11 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Şerafettin TURAN

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Ynt: Fotoğraf Boyutlandırma
« Yanıtla #1 : 05 Mart 2017, 00:53:10 »
Emrah Bey, teşekkürler. Forum kullanımı için de faydalı olabileceğini düşünüyorum. Forum Kullanımı ana bölümüne taşıyorum konuyu.
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #2 : 05 Mart 2017, 12:55:27 »
Emrah Bey, teşekkürler. Forum kullanımı için de faydalı olabileceğini düşünüyorum. Forum Kullanımı ana bölümüne taşıyorum konuyu.
@İbrahim AYSU teşekkür ederim. Aklımda olan bir paylaşımdı ancak fırsatım oldu. Buna benzer şekilde video editleme adına da bir paylaşım  yapmak istiyorum az çok faydası olur inşallah. Bazen soruyolar videoda hangi program vs kullanıyorsun diye. Dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım. Onu da aynı bu bölümde paylaşsam olur mu ?
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #3 : 05 Mart 2017, 16:30:17 »
Aynen. Forum Kullanımıyla ilgili , görsel medya paylaşım ve düzenleme yolları/araçları, hepsi bir arada bulunur. Bence güzel olur.

@İbrahim AYSU teşekkür ederim. Aklımda olan bir paylaşımdı ancak fırsatım oldu. Buna benzer şekilde video editleme adına da bir paylaşım  yapmak istiyorum az çok faydası olur inşallah. Bazen soruyolar videoda hangi program vs kullanıyorsun diye. Dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım. Onu da aynı bu bölümde paylaşsam olur mu ?
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #4 : 07 Mart 2017, 21:53:27 »
Emrah bey bilgilendirmeniz için teşekkürler.bu arada fotoğraf tam kartpostal lık olmuş elinize sağlık😀
1988-Denizli

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #5 : 08 Mart 2017, 16:18:13 »
Emrah bey bilgilendirmeniz için teşekkürler.bu arada fotoğraf tam kartpostal lık olmuş elinize sağlık😀
Sağolun @Bilal AYDIN Bey  :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986