Gönderen Konu: Önerebileceğiniz tahtalı mühresi? marka veya internet linkide atabilirsiniz?  (Okunma sayısı 11523 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tavşandan verim alamadık, tahtalıya gidelim dedik onlardan yüksekten geçiyor, mühre almaya karar verdim, mühre öneriniz varmı?
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Selman OKTAR

• AvlakForum Üye
  • *
Ben kendim yapmıştım ama deneme fırsatı bulamadım.Pet şişeden tahtalı mühresi yapmak diye aratırsanız konuyu görürsünüz.Ispartada pek yok.Burdur nasıl ? var mı tahtalı ?
Selman OKTAR
1984 ISPARTA

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
kaliteli muhreye ıhtıyacınız var en az 15 adet olmalı en az ıkı adetde döner kanatli.
aksi halde yeriniz çok çok mukemmel degılse verım almanız güç.
geçiş guzergahlarını ve yemlendıklerı yerı belırlemenız çok önemli.
eti çok lezzetlidir kayış gibi diyenlere aldanmayın pişiremiyorlar ağır ateşte pişen yahnısı dana etını bozar.
kolay gelsin.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Ercan KILIÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
selam. mühresiz avlarim ben o yüzden bilgi yok.  bu tahtalı ya ölmüyor çok kuvvetli ,kurşun taşıyor derlerdi. bu gün 40.45 metrelerde 5numara ile havada patladı kuş . :-)   rastgeleyın .
1983 OSMANİYE

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
senın o 45 metre dedıgın en fazla 20 metredır.
tahtalı yanıltır uzak sanırısın yakın geçer yakın sanırsın uzaktadır.
havada patladı dedıgın de can alıcı yerıne denk gelmiştir.
kolay bir av degıldır dedıgın gıbı yani.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
pazar günü üstüme kondu. mesafe çam ağacının boyu kadar (10-15 m). Lambro 34 gr 4 numarayı çaktım, kalkarken de arkadaş çaktı Meca 34 gr 5 numarayı. zar zor düstü 200 m ileriye. alttan yediği saçmalar sırtından çıkmış.
ama utanmasa düşmeyecekti.
ondan önce arkadaşın yaklasık 50 m den konar vaziyette attığı Meca'nın bir tanesi kafasının arkasına denk gelmiş. o cansız düştü.

düşüyor ama can alıcı yerinden vurursan düşüyor.

Çarşamba sabah göreceğiz bakalım yeni av neler getirecek.
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
Temin av da normal mühre mevcut. rüzgarda dönen mühre bulursam bende alacağım.
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimiçi Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Geçenlerde alay üstüme geldi beni görünce  manevra yaptılar arkadaki tek olana atış yaptım 200-250 metre uzağa  meşe çalılığına düştü, araya araya zor buldum, tek saçma tutmuş, lambro feltro vardı keçe tapa fişek atmıştım.Tavşan avı için gitmiştik meşelik olduğu için ilk fişek keçe tapa koyuyorum.
  • Stoeger 2000
1973

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
kaliteli muhreye ıhtıyacınız var en az 15 adet olmalı en az ıkı adetde döner kanatli.
aksi halde yeriniz çok çok mukemmel degılse verım almanız güç.
geçiş guzergahlarını ve yemlendıklerı yerı belırlemenız çok önemli.
eti çok lezzetlidir kayış gibi diyenlere aldanmayın pişiremiyorlar ağır ateşte pişen yahnısı dana etını bozar.
kolay gelsin.
Süper bir anlatım olmuş :) eti hem boldur hem lezzetlidir (yapmasını bilene ). aslında geçit avı da çok zevkli oluyor. Ersan beye tavsiye ederim. bence mühreli avdan daha fazla av keyfi verir..

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
Geçenlerde alay üstüme geldi beni görünce  manevra yaptılar arkadaki tek olana atış yaptım 200-250 metre uzağa  meşe çalılığına düştü, araya araya zor buldum, tek saçma tutmuş, lambro feltro vardı keçe tapa fişek atmıştım.Tavşan avı için gitmiştik meşelik olduğu için ilk fişek keçe tapa koyuyorum.
Ersan bey kaliteli bir italyan fişeği, pozede 32 otomatikte 34 gr olsun. saçma noyu eğer hayvan çok gergin geçmiyorsa 5-6 no seçin. iyi bir önlemeli atışla çok daha iyi sonuçlar alırsınız.

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
Bugün Tunç GEÇGİL ile tahtalı avına gittik. sabah gün ağarmadan geçitte yerimizi aldık.
saat 8 gibi kuş geçmeye başladı ama avcı çok. aşağıdan saçma yedikçe kuş yükseliyor. yolda bi oraya gittik bi buraya. ama yine talim taban etine...

Dediğiniz gibi rüzgarlı ve sabit mühre olup tarlaya mühre konsa o kuş yaylıma inerdi...
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

Çevrimiçi Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Mühresiz olmayacak , en azından mühreden dolayı alçaldığı ve atış mesafesine girdiği anda tüfek atılır, yoksa olmayacak.yüksekten dikizliyor en ufak tehlikeyi sezdilermi kuşlar basıp gidiyor
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
Avcı çok. alçağa-yükseye tüfek atan çok. aşağıdan saçma yedikçe yükseliyor.

çok sıkışınca TİGEM harasının içine giriyor. ava yasak bölge. kimse rahatsız etmiyor. sadece yemlenmeye çıktıyor. onda da çıktığına pişman ediliyor..
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
aynen çok uyanık hayvandır.ıyı kamuflaj şart.
ayrıca çok avcı olması bı yandan ıyı bı yandan kotu.
iyi yanı hayvanı gezdirir bi yere konup çökmez hayvan kavaklıga falan kotu yanı ise mesafeye gırmeden heyecana gelıp atarlar 30 metrede uçan hayvanı 60 metrenın ustune yukseltırler sınır bozarlar.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
Arazi çok geniş. Koca karacabey ovası.  Hayvan mısır tarlası arıyor yemlenmeye. 
Uçtuğu mesafe belki 150-200 metre.  Serçe kadar görülüyor...
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

Çevrimiçi Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Abdullah oruç bey size mühre gerekli, yüksektekiler mühre yardımıyla aşağı indirilebilir
  • Stoeger 2000
1973

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
Abdullah beyin av yaptığı şartlarda mühre kesin ihtiyaç. benim geçit avı açısından şansım var. hayvanların kendilerine belirlediği kavaklık bölgeler var. yaklaşık 300-400 metre aralıklı ve ortalama 15-20 dönümlük kavaklıklar. aralarda çeltik ve soya tarlaları mevcut. hayvan bu aralar sabah saat 7 ye doğru geçişe başlıyor 8 veya 8 buçuğa kadar geçiş devam ediyor. uygun bir noktada beklendiği zaman göz kararı ortalama 20-25 ile 35-40 metre arası geçişleri oluyor. genelde 32 gr atıyorum saçma no 5-6. eğer sabah ayaz kırağı varsa hava soğuksa 34 gr 5 no. iyi günde denk gelirse yarım saatte 1 kutu fişek yaktırabiliyo. etraflı geçişler olduğundan hepsine fişek atamıyorum sadece üzerime gelenlerden 2 veya 3 tane alabilirsem dönüyorum. vurmak ya da vurulanların sayısı hiç de önemli değil, en azından görmek o anı yaşamak, fişek atmak bile müthiş haz veriyo insana. sabahın o serin ve temiz havasında güneşin doğuşunu izlemenin zevkini bahsetmeye  zaten gerek yok :)

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
Emrah canımız çektirdin...senin dediğin gibi zevkli av yapmak bayağıdır nasip olmadı...seyretmenin görmenin güzelliğini her zaman yaşa..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
Emrah canımız çektirdin...senin dediğin gibi zevkli av yapmak bayağıdır nasip olmadı...seyretmenin görmenin güzelliğini her zaman yaşa..
Teşekkürler :)

Çevrimiçi Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Benim tahtalı beklediğim gümede başka avcıda beklemiş  10 tane yaf jk6 32 gram 6 numara fişek kullanmış.
  • Stoeger 2000
1973

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
Benim tahtalı beklediğim gümede başka avcıda beklemiş  10 tane yaf jk6 32 gram 6 numara fişek kullanmış.
ben de bakıyorum öyle, kim ne fişek atmış ne yapmış meraklıyımdır :)

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
Ben RC JK6 5 no 35gr fişek aldım tahtalı için. ama atış menziline giripte atabildiğim olmadı.  Öğleye doğru Uluabat gölüne gittik. sakarmeke denk gelırmı diye, Tunç benım tüfekle 30 m civarında saksağana attı. hayvan cansız düştü.

2-3 numara kullanmak istiyorum fakat, full şok ile buyük saçmada grupman bozulur diye 5 numara atıyorum. elimde Lambro 34gr 4no, Sellier&Bellot 36 gr 3no ve RC JK6 35 gr 5no var. onları bitireceğim.

Malum markanın Çelik saçma fiekleri var 34 gram hiç atmadım. tahtalıda iş yapar diye düşünerek almıştım ama arkadaş namlu içini çiziyor deyince kullanmadım.
Kullanan var mı? namluya zarar verir mi?
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
çelik saçma krom namlu ile atılabilir...çelik saçma en fazla 3 şok ile atın..full şok dağılım yapar kurşun saçmaya göre...3-4-5 şok kullanın yanlız çok yüksekte iş yapmaz çelik saçma maksimum 35-40 metre...fazla bile ..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
çelik saçma krom namlu ile atılabilir...çelik saçma en fazla 3 şok ile atın..full şok dağılım yapar kurşun saçmaya göre...3-4-5 şok kullanın yanlız çok yüksekte iş yapmaz çelik saçma maksimum 35-40 metre...fazla bile ..
özkursan com nitro var bunlar uzak mesafe diyorlar pembe renkli kanatları açılmayan uzun tapalr var epey sürüyomuş saçmayı. onlar uzak mesafede iş yapmazmı mesela 40-50 metrelerde ?