Gönderen Konu: tahtalı avında mühre kullanımı  (Okunma sayısı 6825 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kemal YAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
tahtalı avında mühre kullanımı
« : 29 Ağustos 2014, 11:38:26 »
değerli avcı dostlar,  Türkiye şartlarında tahtalı avında mühre kullanmak avın verimine ne kadar  katkı sağlar?  bir de en az kaç adet mühre kullanılmalı? ben sabit olanların yanında en az 1 tane de kanatları hareketli (rüzgarda dönen) mühre kullanmayı düşünüyorum. fikirler ve yorumlar için teşekkürler.
1974 İSTANBUL

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: tahtalı avında mühre kullanımı
« Yanıtla #1 : 29 Ağustos 2014, 12:05:19 »
Kemal Bey, özellikle tahtalı avına merakı olan bazı arkadaşlarım oldukça verimli bir şekilde mühre kullanıyorlar. Avlandıkları bölge genellikle tarlalık alanlar oluyor. Buralarda yere koydukları mühreler ile güzel avlar yapıyorlar hatta vurulan kuşları da mühre gibi yere koyuyorlar. Kanatlı mühre avın verimini arttıracaktır ayrıca bence mühre adedi çok olursa daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Her avda olduğu gibi ,yakınınızda yıldızdan geçen kuşa 5 fişek atarak tüm merayı bozan avcı bozuntuları da olmazsa bence güzel sonuçlar alırsınız.
Rastgele
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 29 Ağustos 2014, 13:38:44 »
değerli avcı dostlar,  Türkiye şartlarında tahtalı avında mühre kullanmak avın verimine ne kadar  katkı sağlar?  bir de en az kaç adet mühre kullanılmalı? ben sabit olanların yanında en az 1 tane de kanatları hareketli (rüzgarda dönen) mühre kullanmayı düşünüyorum. fikirler ve yorumlar için teşekkürler.
Kemal bey size nacizane tavsiyem tarlalık alanda özellikle sabah yemlenmesinde mühre kullanırsanız çok iyi derecede verim alabilirsiniz. Önce keşif yapın nerde nasıl hareket ediyorlar sabah geliş akşam gidiş güzergahları nereler ? Keşiften sonra uygun bir yerde Kasım-aralık sabahlarında gün doğarken mühreleriniz hazır olsun ve siz de yerinizi alın. Gelir gelmez İlk işleri genelde tahıl artıkları olan yerlere yemlenmeye inmek olacaktır. Tam o pozisyonda mührelerin Size çok faydası olur. Ben hiç mühre kullanmadım.sabah çok erken saatte geçiş güzergahları üstünde kamuflaj vaziyette bekler. menzile girenlerden 10-15 dk içinde 2-3 tane alır daha sonra çulluk postasına geçerim. Ama mühreyle avlaması da güzel olur heralde :)

Çevrimdışı Kemal YAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 09 Eylül 2014, 14:55:00 »
benim de avlanacağım mera düz arazi ve tarlalarla çevrili. özellikle de ekin ve arpa tarlaları. sanırım 15 tane falan mühre ile iyi netice alabilirim gibi geliyor. cevaplar için teşekkürler.
1974 İSTANBUL

Çevrimdışı Enes Sadık BALI

• AvlakForum Üye
  • *
  • yaradılanı hoşgör Yaradandan ötürü
« Yanıtla #4 : 09 Eylül 2014, 14:59:13 »
Kemal bey izlenimlerinizi yansıtırsanız sevinirim .Benim de merak ettiğim bir konu tahtalıda mührenin etkisi
En büyük kavga , insanların haketmediği saygıyı istemesinden çıkar.

1993 Orhaneli / BURSA

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #5 : 09 Eylül 2014, 15:12:31 »
Geçen sezon Tahtalı avında vurduğum kuşları mühre olarak kullanmıştım. Harika Sonuçlar almıştım...
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Kemal YAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 30 Eylül 2014, 17:24:34 »
nasipse ekim sonu gibi ava gideceğim. bütün izlenimlerimi burada paylaşmayı düşünüyorum. inşallah resim çekebilirsem onları da eklerim.
1974 İSTANBUL

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #7 : 30 Eylül 2014, 17:51:33 »
Tahtalı sezonu 1 kasımda açılıyor aman dikkat (bizim çokbilmişlerin sayesinde)
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Osman KÖRÜKCÜ

• Müdavim Üyemiz
    • Sulusaray Kasabası Resmi Web Sitesi
« Yanıtla #8 : 30 Eylül 2014, 18:11:24 »
Kemal bey mühre her avda olduğu gibi tahtalı avındada verimli oluyor,ancak hareketli mühre yasak diye biliyorum aman dikkat!!
Osman KÖRÜKCÜ
1981 Nevşehir
0535 764 7219

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 30 Eylül 2014, 22:53:12 »
Tahtalı sezonu 1 kasımda açılıyor aman dikkat (bizim çokbilmişlerin sayesinde)
1 Kasımda açılması tahtalı için erken mi geç mi ? bizim buralarda her sene ekimin son haftası gelirlerdi. bu sene havalar soğuk yağışlı olduğundan mıdır nedir bir grup gelmiş 10-15 tane gördüm haftasonu. çulluk ta mesela aynı zamanlarda geliyordu. bu sene su çullukları bile çok erken gelmişler. tahtalı normal de çulluk ta aynı 1 kasımda açılıyor, çulluğun asıl postası kasım sonlarında gelir. oyüzden sezon açıldı diye hemen peşine düşmem kasımın 15 inden sonra başlarım çulluk avına. bana göre daha iyi oluyor.

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #10 : 01 Ekim 2014, 12:36:45 »
1 Kasımda açılması tahtalı için erken mi geç mi ? bizim buralarda her sene ekimin son haftası gelirlerdi. bu sene havalar soğuk yağışlı olduğundan mıdır nedir bir grup gelmiş 10-15 tane gördüm haftasonu. çulluk ta mesela aynı zamanlarda geliyordu. bu sene su çullukları bile çok erken gelmişler. tahtalı normal de çulluk ta aynı 1 kasımda açılıyor, çulluğun asıl postası kasım sonlarında gelir. oyüzden sezon açıldı diye hemen peşine düşmem kasımın 15 inden sonra başlarım çulluk avına. bana göre daha iyi oluyor.
Bence 1 kasım geç bir tarih tahtalı için,ekimin başında açılsa bu kuşun neslimi tükenir?eylül veya ekimde yavru mu büyütüyor bu hayvan neden 1 kasım hangi gerekçeyle ?bütün Avrupa bu kuşu limitsiz avlıyor o tarihlerde hatta İngiltere gibi ülkelerde bütün yıl avı serbest ve sınırsız bildiğim kadarıyla.Ama maalesef bizim çok bilenler araştırmışlar böyle uygun görmüşler(bizde yasaklar kurallar delinmek içindir)deyişini düstur edinmişler herhalde.Allah ıslah eyleye.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 01 Ekim 2014, 14:10:27 »
Bence 1 kasım geç bir tarih tahtalı için,ekimin başında açılsa bu kuşun neslimi tükenir?eylül veya ekimde yavru mu büyütüyor bu hayvan neden 1 kasım hangi gerekçeyle ?bütün Avrupa bu kuşu limitsiz avlıyor o tarihlerde hatta İngiltere gibi ülkelerde bütün yıl avı serbest ve sınırsız bildiğim kadarıyla.Ama maalesef bizim çok bilenler araştırmışlar böyle uygun görmüşler(bizde yasaklar kurallar delinmek içindir)deyişini düstur edinmişler herhalde.Allah ıslah eyleye.
sezonu kasım da olur da limitin 3 olması bana biraz dengesiz geliyor. binlerce sürüler halinde geliyor bunun göçü. en azından bari ördek gibi 6 tane yap ta atışlar av keyfi vs bir işe yarasın. geçen sezon ördeği mart 2 de bitirdiler. şubat 23te bir tane boz ördek vurdum içinden yumurta çıktı. kılkuyruk denen hayvan martın ilk haftası buraya geliyor hava şartlarına göre 1 hafta konaklayıp gidiyor. sezon kapandı diye avlayamıyoruz. bıldırıcna 23 ağustos diyorlar millet yuha yerli bıldırcına saldırıyor göç yok bişy yok. vurulanlardan yumurta çıkıyor vs. asıl göç eylül 15 gibi geliyor. iç kesimlerde yaşayan avcı kardeşlerimiz keklik ve tavşanı aynı anda avını yapıyorlar birini 5 ekim birini 15 ekim demişler. bu nasıl iştir ben anlamadım. bence özellikle göç hayvanları için hem limitleri hem de av sürelerini bilinçli ve dengeli şekilde ayarlamaları lazım. ama bunun için de bu işlerden anlayan birilerinin karar vermesi lazım ama nerdeee..

Çevrimdışı Süleyman ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 01 Ekim 2014, 14:54:04 »
Mühre çok iş yapar tahtalı avında ama bi okadarda gizlenmek avı dahada keyifli kılar çok keskin gözleri var tahtalının.Yüzümüzü olduğunca saklamak gerekiyor.Ondan sonra geçit yeriyse zaten değme avın keyfine.Hele bide yükseklere kar düştümü bu avın zevkine doyum olmaz bizim buralarda.RAstgele
Süleyman ARSLAN
1981 zonguldak/alaplı

Çevrimdışı Kemal YAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 02 Ekim 2014, 09:20:03 »
lise çağlarımda , yaklaşık bundan 20-22 sene evvel, elimde çiftsan süperpoze, tek iğnesi kırık. pusuda beklediğim yerin 30-35 metre ilerisindeki ağaca yaklaşık 80-90 bireylik bir tahtalı sürüsü geldi. ilk defa böyle bir sürü ile karşılaşmıştım. tabi tüfeği doğrulttum. tam ortaya tek atış. 4 kuş birden düştü. bendeki sevinci tahmin edersiniz. yanımda dayı oğlu vardı. benden 4-5 yaş ufaktı. birbirimize sarılıyoruz sevinçten. aynı gün tek iğneyle 2 tahtalı daha vurmuştum. o günü hiç unutamam. bakalım yıllar sonra tekrar tahtalı avında birşeyler olacak mı? ya nasip.
1974 İSTANBUL

Çevrimdışı Coşkun ÇAKIR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 02 Ekim 2014, 09:26:05 »
Geçiş yerlerini belirlemek bu işin can alıcı noktası bana göre.uygun yerede bir ağ yardımıyla güzel kamufle oldummu demeyin keyfe :-)
1988 BALIKESİR