Gönderen Konu: yeni Retay "MASAI MARA" Av Tüfeği Hakkında Bilinmeyenler ve Yorumlar  (Okunma sayısı 193803 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Utku ÖZTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 Dipçik ve kundakla övüneceklerine, dipçik tabanını sayfalarca anlatacaklarına keşke yerli üreticimiz olarak bir standart yakalasalardı da algımızı degiştirebilseydik bizde.. :)) Retayla ilgili hem firma yetkilileri  hem de kar marjı yüksek bayilerin attıkları yalanlari bir kenara kaydetmiş olsaydık belki bu konuda başarıya ulaşabilirlerdi. Şimdi biri bana suçlama yapmana sebep ne diyecektir ? :) Yetkili servislerinde ellerinde arıza için gelen tüfeği deneyip videosunu çekip halen tutukluk yaptıgı halde bunun böyle tutukluk yapması normaldir diyen tüfek firmasıdır RETAY.. Güler misin ağlar mısın ? :)) Neymiş efendim benelli modeli bu sistemlerde cok hızlı tetige basıldıgın da bazen böyle hatalar olabilirmiş. Hızlı oldugundan sistem kitlemez fisek patlamazmıs. :)) Benelli kullanıpta böyle hatalar gören kimseye rastlamadım ben, kendimde kullanırım yıllardır ne patlatmamazlık ne tutukluk ne fişek sıkısmasi asla yapmadii.. :)) Retay gibi grupmanı şoklarına göre sık ve güçlü degil belki ama en azından var bir standartı. Ava gittigimiz de keyfımız kaçmıyor en azından, tüfek elimiz de arıza verip..
 Firma yetkilisi şimdi bunlara bir cevap düşünsün lütfen ? Bir tüfek daha sık grupman verdi diye daha uzakta vurdu diye, kundagı daha nakışlı, dipcik pedi daha yumusak oldu diye iyi tüfek değildir.. İyi tüfek yarı yolda bırakmayan, her sezon arıza verip fabrika yolu gözletmeyen, fişek secmeyen avcıyı böyle gereksiz seylerle yormayan tüfektir..
Benelli Raffaello Deluxe..
 Franchi Affinity Wood..
 Akdaş Ak-212w..

Çevrimdışı Müjdat KARAMAN

• Free Üye
  • *
İbrahim beyin feryadını gayet iyi anlıyorum bir avcı olarak.Tam  sezon ortasında 4 kez fabrikaya gidip gelmesi ve hala  sorunun çözülememiş (fabrikada bir problem olmadığını orada çalıştığını söylüyor) olması çok can sıkıcı bir  durum,umarım bir çözüm bulunur en kısa zamanda.Lakin bu silahı kullanmayan hatta eline alıp incelememiş kişilerin yorumları pekte hoş değil bence.Nihayetinde yerli bir firma belli bir maliyet ve emekle bir tüfek yapmış,muhakkak hatalar olacaktır.Hangi yerli ve hatta ithal tüfeklerde yok ki.Hadi bu emeğe saygınız yok,biz kullanıcılarına bari saygınız olsun.Ben şahsen kullanmadığım,alıp incelemediğim hiç bir tüfek hakkında tek kelime yorum yapmam.Evet biz risk alarak bilinmezi satın aldık,belki çok iyi yerlere gelecek belki silinip gidecek ama bırakın da bu bizim problemimiz olarak kalsın.Bakın dünyaca ünlü otomobil fabrikaları binlerce aracını hatadan dolayı geri çağırıyor,daha bu akşam haberlerde Honda Cıvıc sahiplerinin isyanı vardı.Zamanla her türlü sorun aşılacaktır muhakkak,eleştiri olmayacak mı tabi ki olacak olmalı da zaten.Lakin eleştirirken daha yapıcı olamalıyız diye düşünüyorum.Bu yaklaşım sadece retay için değil tüm yerli firmalarımız içinde geçerli.5 yıl önce almış olduğum yeni bir tüfek içinde benzer yorumlar yapılmıştı değişik forumlarda.Bugün ilk 5 firma içinde sayılıyor.Ben tüfek hakkında çok fazla yorum yapamayacağım,gerek babamın ameliyat süreci gerekse iş yerinde olan şube değişikliği sebebi ile ava gitmeye ve denemeye fırsat bulamadım.Bıldırcın avında yaklaşık iki kutu 28 gr 10 no bps fişek attım bir problemle karşılaşmadım.Çulluk avında 32 gr 10 no glavpatron kullanıyorum,ördek avına gidemedim.Düşük gramajlı değişik markalı fişeklerde ne ile karşılaşacağımı bilmiyorum ama  şimdilik bir problem yok.Değişik problemlerle karşılaşan olduğu kadar hatta daha fazlası da çok memnun olan kullanıcılar var,zamanla standart üretimi yakalayacaktır diye umuyorum firma.Bugün kendi isim ve markasıyla başta ABD olmak üzere bir çok ülkede satışı yapılan ve fiyat performans açısından gayet olumlu yorumlar alan tüfeğin ülkemizde bu kadar ağır eleştirilmesini anlayabilmiş değilim.Bu arada firmaya sordum;yurt içi ve yurt dışı üretimlerinin aynı olduğu bilgisi verildi doğrudur değildir onların  problemi.Ayrıca koskoca firmaların bir namlu bir tüfek için kendine laf söyleteceğini sanmam.Bunları söylerken ben dahil hiç bir avcı arkadaşında mağdur olmasını istemem,sonuçta bizler dişimizden tırnağımızdan artırarak bütçemizi zorluyoruz.Ayrıca firma yetkilileri burada sorulan sorulara daha ivedi şekilde cevap vermeli diye düşünüyorum.Tüm avlak ailesine saygılar...
Müjdat KARAMAN
1974 İSTANBUL/EDİRNE/KEŞAN

Çevrimdışı İbrahim TABAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Her zaman söylediğim gibi herkesin başına gelebilir diyorum ama benim öfkem 2 ayda 4 kere gidipte hala tam bir sonuc alamamam bu süre içerisinde tüfeksiz kaldığımamı yanayım sesonun böyle geçtiğine mi yanayım. Size soruyorum 4 sefer gidip gelen (2 ayda) düfeğin değişmesi gerekmiyormu zaten yeni yada tam sağlam bir şekilde gelmezse RETAY fabrikasının önünde nasıl tüfek parçalanır AMERİKA da görecek..
1977 ÇANAKKALE

Çevrimdışı Emrah DOĞAN

• AvlakForum Üye
  • *
Evet saygıdeğer forum üyeleri Arkadaş tüfeği fişeği sıkıştırma mekanizma geride kalma gibi sorunlardan dolayı fabrikaya yolladı.Fabrikada plastik aksam hariç her şeyi değişmiş şekilde gönderdi, geldiğinde arkadaşın mükemmel dediği grupmandan eser yok.Tüfek ikinci kez yollandı tekrar geldiğinde Nasrettin hoca hikayesi gibi 71 olan namlu 76 olarak geldi grupman  gene aynı iade verdi kurtuldu.Şimdi yerli sanayi kazansın kalkınsın diye de bir ton strese girmeye gerek yok.İnanın bana arkadaşım sayesinde milletin övdüğü o çok bilindik tüfeklerin sol atmaktan tutunda alt atmaya 36m den kurşun ile hedefi bulamayan tüfekleri gördük 15-20 farklı marka tüfeği denedi.Yaptığı masraf harcadığı emek cabası suçu ney yerli sanayi kazansın.Şimdi sen piyasaya yeni gireceksin piyasada çok kullanılan tüfeklerden daha pahalıya satış yapacaksın elde ne var kocaman bir SIFIR yazık çok yazık
  • Baikal mp 155 max5
  • Albatros alr 19
  • İmpala Plus max 5
  • Ata Neo 12 Ekstra Combo
  • Franchi First Class
Emrah DOGAN
1983 MANİSA/SOMA

Çevrimdışı Halil KARADENİZ

• Free Üye
  • *
Yukarıda arkadaşların yaptığı yorum ve yaşadıkları sorunu yazınca hayretler içindeyim neden derseniz vuruş grupman çok çalışmadan yana bir sıkıntı yaşayan müşterim olmadı sadece bir kişide paslanma şikayeti oldu onuda tüfeği bıraktığı orama bağladım burası Karadeniz nede olsa beraber ava gittim arkadaşım da bu tüfeği kullanıyor verdiğim para helal olsun tüfek çok iyi diyor
Halil KARADENİZ 1982-ORDU

resim

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
Tüm bu problemlere karşın RETAY’ın vereceği cevabı merakla bekliyorum. Ben de diğer abiler gibi yerli üretimin son kontrollerinin tam anlamıyla yapılmadığını ve tamamen ticari mantalite üzerine kurulu bir sistemde çalışıldığını görüyorum. Ve bunları gördükçe milletim adına maalesef çok üzülüyorum.
  • ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Yukarıda arkadaşların yaptığı yorum ve yaşadıkları sorunu yazınca hayretler içindeyim neden derseniz vuruş grupman çok çalışmadan yana bir sıkıntı yaşayan müşterim olmadı sadece bir kişide paslanma şikayeti oldu onuda tüfeği bıraktığı orama bağladım burası Karadeniz nede olsa beraber ava gittim arkadaşım da bu tüfeği kullanıyor verdiğim para helal olsun tüfek çok iyi diyor

Halil bey,

Ben de hayret etmenize  hayret ettim. Benim ilk testlerim tam bir sükutu hayal.

bunlara ne diyeceksiniz?

http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=200034.75

https://youtu.be/nk5ovjUoc_k?list=UUtmfTfE_BfP9N4cTjI0l0HA

https://youtu.be/8TnzjGxYRIg?list=UUtmfTfE_BfP9N4cTjI0l0HA

Retay müşteri hizmetleri gerçekten başarılı bir iletişim kurdu, tüfeği geri alıp kundak hariç her tarafını değiştirdiler. Ancak bu arada ciddi bir sağık sorunu yaşadığım için yenilenen tüfeği henüz test etme imkanım olmadı, inşallah haftaya test sonuçlarını paylaşırım

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Yerli firmalarımızda sola atma sorunu zaten Allaha emanet. Denemeden tüfek alamaz durumdayız. Çalışmama tıkanma sorunu da tamamen denetim ve kontrol eksikliğinden kayanklı. Üretim bandından çıkan tüfeklerle hızlıca 5 er fişek atılıyor ve tamam olmuş bu denerek piyasaya sürülüyor. İlk etap sorunsuz çalışır gibi gözüküp fişek kovanlarının ağız kenarlarını ezen ve zamanla kaşık sorunu, mekanizma sorunu ve tıkanma yapmaya meyilli olan tüfekler var. Çoğu da bu süreçte dediğim duruma geliyor..

Binlerce tüfek üretiyor olabilirsiniz ancak şu tüfeklerin son kontrollerini "iyice" yapmak bukadar zor olmasa gerek..Hele de "bizim derdimiz çok üretelim çok satalım değil" diyen bir firmanın, bu duruma ekstra bir özen göstermesi şart.. Az ve öz üretiyorsan adamakıllı kalite kontrol yapacaksın..

Massai Mara'nın namlusu, mekanizma sistemi, malzemesi vs güzel. Ama piyasaya bukadar sükseli girip sık şikayet duyulması da, bu modeli alacak olanlar açısından haliyle hoş karşılanmıyor.

Ben artık tüfek alırken bireysel bakıyorum, bakacağım.. Yine tabi bilinen markalar tercihim ama asıl o tüfeğin "kendisi" benim için önemli. Etraflıca kontrol eder, dener öyle alırım. Massai mara bir ara aklımdaydı ve halen aklımı kurcalıyor. Hoşuma giden yönleri var..
Ama eleştriden çok beğeni görmek duymak istiyoruz.. Bizim, yerli üretim olarak genel manada neden sorunsuz bir.tüfeğimiz yok veya olamıyor ? Bu durumu firmaların iyice irdelemesi gerek bence...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Yağız KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
bu firmayla ilgili goruslerimi daha once belirttigim icin tekrar yazip insanlarin zamanini almak istemiyorum.. sayin ali kelten cok iyi bir pr calismasi yapti ve markanin adini duyurdu ama maalesef goruyoruz ki firmanin uretim sureci ali bey kadar basarili degil.. o kadar para odenen bir tufegin calismamasi kabul edilir sey degil..
  • stoeger m3000
1979 ANKARA

Çevrimdışı Utku ÖZTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 Tüm bu istenmeyen kötü durumlara karşılık başta söylenenler, sükseli tanıtımlar ve reklam çabaları malesef ki markanın ve ürününün değil de ''yalanının güçlü'' olduğu sonucunu çıkarıyor.. Türk  avcısının ve güvenerek ürünü satın alıp problem yaşayan arkadaşlarımızın güvenini sarsmamaları gerekiyordu bu kadar saha çalısması ve reklamdan sonra...
 Franchi Affinity Wood..
 Akdaş Ak-212w..

Çevrimdışı Recep ERKUT

• AvlakForum Üye
  • *
Değerli avcı dostlar.tüfeği bizzat test ettik etkili güçlü av performansı harika.önce almadım arkadaşlarımın avdaki performansını gözümle gördükten sonra almaya karar verdim.burda yorum yapan biçok arkadaşın eminim beretta ve benelli leri vardır ve hepside deneme atışlarında kıyaslamışlardır.ama malum ki insanlar gerçekleride resimleriyle beraber paylaşsa.ufak tefek tutukluk olabilir bunlar normal şeyler fakat masai mara yı kötülemek karalamak malesef yanlıştır.gerçekleri konuşmak lazım.aşağdaki resim herşeyi anlatıyor.sağdaki benelli rafaelo delüx.soldaki masai mara.aynı şok aynı fişek.mesafe 45 adım.saygılar

1978 - Adıyaman

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
Değerli avcı dostlar.tüfeği bizzat test ettik etkili güçlü av performansı harika.önce almadım arkadaşlarımın avdaki performansını gözümle gördükten sonra almaya karar verdim.burda yorum yapan biçok arkadaşın eminim beretta ve benelli leri vardır ve hepside deneme atışlarında kıyaslamışlardır.ama malum ki insanlar gerçekleride resimleriyle beraber paylaşsa.ufak tefek tutukluk olabilir bunlar normal şeyler fakat masai mara yı kötülemek karalamak malesef yanlıştır.gerçekleri konuşmak lazım.aşağdaki resim herşeyi anlatıyor.sağdaki benelli rafaelo delüx.soldaki masai mara.aynı şok aynı fişek.mesafe 45 adım.saygılar

Recep bey kusura bakmayın ama bu tür tutukluluklar normal şeyler diyenler yüzünden camia olarak yerli üretimde bu sıkıntıları çekiyoruz. Tutukluluk normal demek ne demek ?! Uçar avını geçtim, Domuz avına gidecek birine siz tutukluluğun normal olduğunu kabul ettirebilir misiniz ? Bu avda bir anda avcıyken av olma durumunuz var, bir insanın hayatı söz konusu. Ben ithal tüfek kullanmıyorum. Bütçemin elverdiğince iyi bir tüfek almaya çalıştım ve memnunum. Bu memnuniyetimin devam edebilmesi için her problemde her sıkıntıda fabrikanın başını ağrıtmalıyım, yoksa daha büyük sıkıntılar yüzünden bizim başımız ağırır ve ağırıyor da. İşin tadı da kaçıyor tuzu da. Boşuna kendimizi kaldırmayalım...
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2018, 20:06:19 Gönderen: Muhammet ACAR »
  • ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷

The following users thanked this post: Utku ÖZTEKİN, Celal KALABALIK

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz

Elinize sağlık Recep Bey benim kendi düşüncem biraz toplu atmış sanki av kaçırtabilir birde her tüfeğin patterni farklı olabilir ne kadar mesafe şok ve fişek aynı olsada
1988-Denizli

Çevrimdışı Utku ÖZTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 Teneke testleri çok bilimsel.. ;)) Retay da zaten sirtini tenekelerde ki deliklere bağlayarak girdi önce piyasaya ancak tenekenin deliği yetmiyor iyi tüfek sayilabilmesi için, bunu herkes biliyordur umarim.. ;) Arka sayfalarda ki paylasimlari okumasini rica ediyorum paylaşan arkadaşın.. Namlu ic capini standarttan dar ve birlestirme konisini uzun yaptiklari icin tenekeleri iyi deliyor haklisiniz ama keske avda da calisip ayni mahareti avda da gösterse.. ;)) Ozman teneke testleri daha kiymetli olur.. ;)).
 Franchi Affinity Wood..
 Akdaş Ak-212w..

The following users thanked this post: Recep ERKUT, Muhammet ACAR

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Teneke testleri çok bilimsel.. ;)) Retay da zaten sirtini tenekelerde ki deliklere bağlayarak girdi önce piyasaya ancak tenekenin deliği yetmiyor iyi tüfek sayilabilmesi için, bunu herkes biliyordur umarim.. ;) Arka sayfalarda ki paylasimlari okumasini rica ediyorum paylaşan arkadaşın.. Namlu ic capini standarttan dar ve birlestirme konisini uzun yaptiklari icin tenekeleri iyi deliyor haklisiniz ama keske avda da calisip ayni mahareti avda da gösterse.. ;)) Ozman teneke testleri daha kiymetli olur.. ;)).
Daha toplu atması her zaman iyidir mantığı var bizim avcılarda.
O maharet değil ki ?
Yerli firmaların bir ćoğu olağandan daha fazla dar şok kullanarak iyi grupman yapmakla övünüyorlar.
Yukarıdaki arkadaş tutukluk normal falan demiş.500 TL ye merdiven altı tüfek almıyoruz.
Bu marka 3000 TL
Ayrıca Benelli ve Beretta ile kıyasta hiç olmamış.Birilerinin dünya genelinde milyonlar satmış efsaneleri varken.......
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Utku ÖZTEKİN

Çevrimdışı Recep ERKUT

• AvlakForum Üye
  • *
Yinede bu eleştirileri retay firmasından bir yetkilinin bu sayfayı takip etmesi ve bu yorumlara cevap vermesi gerekli bence
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2018, 00:35:37 Gönderen: Recep ERKUT »
1978 - Adıyaman

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Utku ÖZTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 Sn Çalışkan;
  Görüşlerinize aynen katılıyorum.. Bir tüfeğin iyi olmasi icin sorunsuz çalışması ve güven vermesi gerekmektedir.. Güvenden kastim, tenekeyi delmesi grupmaninin sık olmasi, göreceli ifadelerle muhtesem diye tabir edilmesi degil tabiki..
Makine, malzeme ve tüfek sistematigi bilgisine sahip olmayan birçok avcimiz bu konular hakkinda sadece bir tüfeğin kalitesini iyi vurmasiyla nitelendirebilirler ancak önemli olan servis, malzeme kalitesi ve uzun omurluluktur bir av tufeginde.. Bu sebeple ki büyük dünya markalari yuzyillardir hep güzide silahlar üretir yüzbinlerce satarlar..
 Tüfeğin tutukluk yapmasi olayini "normal" karsilamak öncelikle alicinin hukukuna daha sonra da avcilik ahlakina sığmayacak kibar olmayan bir aciklamadir..
 Sen gideceksin 3000 lira vereceksin sonra birileri tutukluk yapmasina normal diyecek?? ;) Güler misin ağlar misin ?? ;)
 Retay in gönüllü birçok "tenekeci pazarlamacisi" olmasa zaten bunca mağdur olmazdi forumlarda da , bayilerde de. Kanit ve belge en sağlam dayanaktir her zaman her konuda ve sanirim ki birkac zaman sonra da bende burdan birkac ariza videosu ve servis mağduriyeti paylasmak durumunda kalacağım, retay sahibi olan arkadaslarimin yasadigi sorunlarla ilgili..
 Franchi Affinity Wood..
 Akdaş Ak-212w..

The following users thanked this post: Emrah DOĞAN, Suat ÇALIŞKAN, Doğan ATEŞ, Muhammet ACAR

Çevrimdışı Emrah DOĞAN

• AvlakForum Üye
  • *
Değerli forum üyeleri  Şimdi ava geldik dağ bayır 2 keklik vuracağım diye gez dolaş tam kekliği bul TAN çıt eee ne yaparsın o tüfeği olsun önemli değil grupmanı iyi ben tek tüfek gibi avlanırım dersen sıkıntı yok Tüfek estetik olarak gurupman olarak zaten çoğu insanı tatmin eder.Gel gelelim bir kişi değil iki kişi değil bayağı bir kişi sorun yaşadı İade verebilen kurtuldu veremeyenin vay haline İş sadece gurupmanda bitmiyor 71 cm olarak gönderdik 76 cm geldi diyoruz komple değişti diyoruz gene aynı
  • Baikal mp 155 max5
  • Albatros alr 19
  • İmpala Plus max 5
  • Ata Neo 12 Ekstra Combo
  • Franchi First Class
Emrah DOGAN
1983 MANİSA/SOMA

Çevrimdışı Cemil YORGUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Retay Masai Marayı almadan önce bu forum daki bütün yazilari okudum. Tüfek kapalı kutu idi 2018 başı ördek sezonu kazandıktan sonra tüfeği aldım.  Tüfek 2 defa fabrikaya gitti. İlk gidişinde fişek atmama sorunu yüzünden gitti 2. de fişek patlatma ma sorunu yüzünden. Keşke Retay iyice test yapıp bu tüfeği piyasaya öyle sürseydi. Baba yadigarı rus çiftem var 40 yılda her tetiği çekildiğide sorunsuz çalıştı. İlk fabrikaya göndermeme sebep olan sorunun fotoları herşeyi anlatıyor.

Retay Masai Mara
Baikal ij27
Adana

The following users thanked this post: Serdar ULUSOY

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
İnternet ortamında silahla ilgili yabancı siteleri de okumaya çalışıyorum. Bu gün OUTDOORHUB sitesinde David Bahde adlı bir yazarın makalesini okudum "Bir silah değerlendirirken gerçekte önemli 3 şey". Ustaların da katkısıyla güzel bir tartışma ortamı oluşur diye düşünüp, hızlı bir çeviri yaptım. Hatalar için özür dilerim makale şöyle:

BİR SİLAHI DEĞERLENDİRİRKEN GERÇEKTE ÖNEMLİ 3 ŞEY

Geçen yazım (Grupman: En büyük yalan) grupmanın bir silah değerlendirmesi için ne kadar az bir değeri olduğu üzerineydi. Bu, genellikle pazarlama üzerine kurulmuş bir endüstri standartıdır ve tüketicinin beğenisine sunulan silahın "isabetlilik" (accuracy) değerlendirmesi içindir. Maalesef hassas silahların yapılış amacının değerlendirmesinde az önem taşır.

Endüstri, atııcıdan ziyade silahtan bahsedip, silahın ne kadar isabetli olduğunu anlatır. En önemlisi bu konunun özel koşullar dışında çok da az önemi vardır. Kural olarak, silahı ateşleyen bir kişinin yeteneğinden çok, mühimmat üzerinde dururlar. Eğer grupman bir silahın değerlendirmesinde son karar değilse nelere ve niçin bakmalıyız?

Şu anda Amerikalıların sırf istedikleri, ihtiyaç duydukları, harika buldukları, bir sanat olarak yorumladıkları ve eğlence olarak gördükleri için silahlanmasına izin verilmektedir. Eğer yasal olarak bir silah almak isterseniz, satın almaktan başka bir şeye ihtiyacınız yoktur (Bir de bize bir sorsa ya-Sabri). Silahların kullanılma amacı (Hedef pratiği, menzil, yarışmalar, bireysel savunma ve diğer profesyonel kullanımlar vb...) önemli olmaktadır. Değerlendirmesi, niçin aradığınıza ve nasıl baktığınıza bağlıdır

Silah kullanan kişinin yeteneğine göre bir alettir fakat değişik silahların da farklı yetenekleri vardır. Bazı silahlar bazı özel gerekler için üretilmiştir, her amaca uygun değildir. Eğer bir silahın bir şey yapmasını istiyorsanız, beklentilerinizin ne olduğunu bilmeniz gerekir

Siahlar üç kategoride değerlendirilmelidir: isabetlilik (accuracy), güvenirlilik (reliability) ve dayanıklılık (durability)

isabetlilik

İsabetlilik, silahın amaçları doğrultusunda hedefe isabet oranıdır. En önemlisi, sizin yeteneğiniz bu silahın isabet oranını belirleyecektir. Sizin elinize, yaşam tarzınıza, cüssenize ve yeteneğinize bağlıdır. Uygun eşleşme, silahınızın tam yetenekle kullanılmasını sağlar. Yapacağınız iş kesinlikle isabet oranı ile bağlantılıdır.

Avcılık; boyutu, hızı, mesafesi değişen canlılara ateş etme yeteneği gerektirir. Tekrarlanabilen grup önemlidir ama çok kritik değildir, çoğunlukla birinci, olmadı ikinci atışta hedefi bulursunuz. Hedef atıcılığında ise keskin isabet gereklidir ve mm değişiklik bile önemlidir. Bazı tabanca yarışmaları kesin isabet gerektirken bazılarında 36 inç hedeflere isabetiniz yeterlidir.

Bireysel savunma ve kolluk kuvvetlerinde isabetlilik gerekse de, kesin isabetten çok atışın güveninirliği önemlidir. Burada yakın mesafede, kapalı ortamda 10 cm civarında bir hedefe aşırı gerilim altında atış yapacaksınız. Hedef dışındakilere zarar vermeyeceksiniz. Bazı kaliteli tabancalar bile bu amacı gerçekleştiremiyebilir. İsabet önemlidir ama, amaca uygun mühimmat da önemlidir.

Güvenilirlik

Sanayi tarafından öngörülen, ateşli silahların savaş ortamında kullanılacağıdır. Bu hiç de gerçekçi bir tanımlama değildir. Hayat ne bir video oyunu, ne de bir sosyal medya yapısıdır. Ne de herkes kendini işgal kuvvetlerine karşı koymak için hazırlamaktadır.

Yarışma silahları sizin seçtiğiniz mühimmat ile yarışmayı tamamlamalıdır. 50 veya 1000 atış. Hedef yarışmaları silahları kibarca etkilerken, three-gun ve aksiyon oyunları oldukça zorlarlar. Günümüzde bu yarışmaların çoğu ateş ederek hayatta kalma üzerine kuruludur. Yivli ve yivsiz tüfekler, tabancalar bu fonksiyonlar için yapılır, siz isteğinize uygun olanı seçersiniz. Silahınız tutukluk yapar veya arızalanırsa sadece oyunu kaybedersiniz. Bu kaybın ne kadar kritik olduğu, sizin oyunu kazanma isteğinizle bağlantılıdır.

Bir çok kişi silahını eğlence amacıyla ateşler. Bu tür silahlar rahat şartlarda, düşük maliyetli mühimmat gerektirir. Eğer eğlence için alıyorsanız ve savaş şartlarında kullanmayacaksanız binlerce dolar harcamanıza da gerek yoktur. Ancak, sosyal medya uzmanları, dergiler ve eğitimciler sizi en iyisine sahip olmanız gerektiğine inandırmaya çalışırlar. Gerçekte ise sizin savaş ortamında asla olamayacağınız tabancanızla, tüfeğinizle çok eğlenirsiniz, yarışma kazanır, silahınızla mutlu olursunuz.

Kişisel savunma ve sivil profesyonel kullanım daha gerçekçi şarlara haizdir. Burada mühimmat seçimi de önem taşır (sizin seçtiğiniz veya görev için verilen). İsabetlilik önemlidir ama güvenirlik kesinlikle gözardı edilemez. Sizin ya da başka birinin hayatı bu silaha bağlıysa, bu silah kesinlikle çalışmalıdır! Bu demektir ki elinizde mühimmat var ama her şartla yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz. Bu durumlar egzersiz gerektirir, bunun üzerine silahınıza güven ve sizin yetenekleriniz eklenmelidir. Bu tür silahlarda isabetlilik, gerçek testler ve egzersizler ile, gerçek şartlarda, gerçek mesafelerde ve pratik hedeflerde değerlendirilmelidir.

Dayanıklılık

İnternet ortamı silahlara işkence testleri ile büyülenmişlerdir. Bu testlerin çoğu değersiz olup, seyretmesi eğlencelidir ama silahı da sattırır. Çoğu kişi savaş şartlarında bile silahını bu kadar hor kullanmaz. Önemli olan; bu şartlar altında ne yaptığını gösterir de, yeri geldiğinde sizin için hiç bir değeri de olmayabilir. Silahınız ihtiyacınız kadar dayanıklı olmalıdır. Çoğu kişinin uçurumdan düştükten sonra da, üzerinden tank geçtikten sora da, toprağa gömülüp çıkartıldıktan sonra da çalışan bir silaha ihtiyacı olmaz. Dayanıklılık savunma amaçlı ve görev silahlarında gereklidir ama bu derecede de değil.

Hatta bu testlerden geçmemiş, çok kaliteli silahlar, bir çok kişinin elide ömürlü olacaktır. Pratik dayanıklılık iyi bakım ve tamir ile mümkündür. Eğer bu mümkün değilse düşük bakım gerektiren silahlara yönelebilirsiniz. Eğer yılda bir kaç yüz mermi harcıyorsanız bu az önemi, ama haftada bu kadar harcıyorsanız bu bambaşka bir hikayedir. Bu tamamen silahınızın kullanma amacına, sizin gerçek ihtiyacınıza ve şartlara bağlıdır.

Ek düşünceler

Silah satın alırken üç önemli konu daha vardır. Size nasıl göründüğü, nasıl hissettiğiniz, silahla duygusal bağlantınız çok önemlidir. Fiyatı her zaman önemli bir konudur. Tüm bunlar seçilen silahın uygun şekilde kullanımı hatta kendinizi uygun şekilde eğitmenizi etkiler. Hatta polis eğitimcileri bile eğittikleri hangi silahla çalışmak isterse öncelik vermelidir. Bu bazen mümkün olmayabilir, ama mümkünse önemli bir faktördür. Sadece silahın basit bir değişimi ile bile, atış yeteneğinin arttığı gözlemlenmiştir.

Silahlar artık eskilere göre çok da iyi yapılıyor ve seçim kolaylaşıyor. Daha önce kullandıklarımıza göre tabancalar daha isabetliler. Artık nadiren hatalı üretilmiş silah çıkıyor.

Yukarıda sayılan üç faktör hiç bir şeyi garanti etmez ama doğru seçim yapmada önemli adımlardır. İhtiyacınıza uygun silah satın almak istediğinizde işe uygunluk ve gerçekçi beklentileri en iyi isabetlilik, güvenilirlik ve dayanıklılık seçiminizi geliştirecektir.

-------------------------------------------------

Bir üstadımın tanımı ile konuyu bağlıyorum:

Gerçek hayatta bir silahın en iyi yapması gereken birinci şey, çok iyi çalışmasıdır. İkinci şey çok iyi çalışmasıdır. Üçüncü şey ise çok iyi çalışmasıdır.

RETAY eğer piyasada kalıcı olmak istiyorsa güvenilirlik ve isabetlilik testlerini yapmadan hiç bir tüfeği piyasaya vermemeli. Kalite kontrolu yapmadıkları sürece önce iç piyasayı, sonra dış piyasayı kaybederler. O kadar yatırım ve emeğe yazık.
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2018, 10:34:11 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: A.Veli DEMİRÇİNİK, Cengiz ÖNGÖREN, Hüseyin ÜNLÜ, Ahmet CANSEVER

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Gerçek hayatta bir silahın en iyi yapması gereken birinci şey, çok iyi çalışmasıdır. İkinci şey çok iyi çalışmasıdır. Üçüncü şey ise çok iyi çalışmasıdır.

İster gazlı,ister kinetik olsun(pompalı bu konuda bir tık daha avantajlıdır) y oto  bir tüfeğin nerede ve ne zaman tırtlayacağı belli değildir.
Bu yüzden y oto tüfeklerle avlanırım ama asla güvenmem.

Bu kaygım sebebiyle her zaman yedek bir tüfek arabamda bulunduruyorum.
Bir tüfekte tabikide ilk kural çalışmasıdır.En doğal olması gereken ve beklenen de budur zaten.

Ama gelin görünki ne istikrarlı çalışma ,ne göserdiği yeri vurma,ne de dayanıklılıkta zirve yapmış bir markamız yok.

Zaten kopyalardan da şaheser beklemek hata olur....
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2018, 12:37:22 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Bilal AYDIN, Hüseyin ÜNLÜ

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
Acaba yazılan bu kadar şikayet ve olumsuzluklara karşı Retay ne cevap verecek ? Ya da cevap verebilecek mi ? Ben daha çok bunu merak ediyorum.
  • ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye

Muhterem arkadaşlar,

Pazarlama faaliyetleri, bir ürünün tasarlanıp vücut bulmasından kullacılara ulaşması, talep ve isteklere
göre değişiklerle sürüp gidecek tüm uğraşıları içerir. Yoksa, sadece malı piyasaya vermekten ibaret değildir.

Tecrübe yanında bilgi bu uğraşın olmazsa olmazlarıdır.

Bilgi sahibinin değerlendirmesini en az onun kadar konuya vakıf kişiler yapabilir. Bu nedenle işletme sahipleri
yeterli birikime veya bunların kaynaklarını bulup araştırma özellik ve alışkanlığına sahip olmalıdırlar.

Hesapsız fonlarla kurulmuş tesisler, halkla ilişkiler konusunda uzman, gerçekten samimi elemanlar, mamul
yapım ve çalışma prensipleri konusunda yeterli birikime sahip değillerse,  eninde sonunda hüsran kaçınılmazdır.

Çürük temel üzerine bina dikilmez.

Saygılar.
1944-Istanbul

Çevrimdışı Alperen BİÇİCİ

• AvlakForum Üye
  • *
Bir çok arkadaş menmuniyet bir  çok arkadaş sorun bildirmiş. Yerli sermayenin gelişmesi için bana göre firma yöneticileri gelen şikayetleri dinler en kısa zaman da çözümü bulur bunu avcıya yansıtır. Eğer böyle sorunları sürekli sümene altı yaparsa bir yerde patlar.Bu kadar sermaye bu kadar emeğin karşılığı ucuz gönderilebilecek iken daha fazla uzamadan çözüm odaklanması olmalı. Kullanıcılar da hemen afaroz etmemeli .Firma hatayı kabul etmekte erdemliliktir.Insahla hak ettiği yere gelir herkese teşekkür ederim.
  • Akdaş ah 212
1976 - Hatay

Çevrimdışı Cemil YORGUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Her ne kadar da Retay MM ile ilgili bukadar negatif neden olsada Mehmet Sabri Mutluer 'ın yukarıdaki çevirisinde dediği gibi  tüfekle ilgili duygusal bir bağ var. Masai Mara nin eksiklerine rağmen kardeşim 5 yıldır kullandığı Ata neo(5 yılda bir kere bile tutukluk yapmadı) yu verdi Masai Mara aldı. Bende şimdi kanada da olduğum için tüfekle daha ava gidemedim ve tüfeğin nasıl çalıştığını bilmiyorum. Retay bu sorunları kendi test edip bulması ve çözmesi lazımdı, kullanıcının test edip bulması Retay 'ın ürünü piyasaya sürerken aceleci ve acemi olduğunu gösteriyor. Retay 'ın müşteri hizmetleri 5 yıldız 1 günde yapıp gönderiyorlar. Keşke 2 günde yapsalar ama doğru düzgün yapsalar. Av sektörü her ürünün güvenilirliğin ve dayanıklığın en üst seviyede beklentisinin olduğu bir pazar. Kanada da bu tüfeği almak istiyorum ama 1500 doları verip gene aynı sorunları yaşamak istemediğim için güvenemiyorum beklemedeyim.
Retay Masai Mara
Baikal ij27
Adana