Gönderen Konu: İSABETLİ VURUŞ İÇİN DİPÇİKTEKİ ÖLÇÜLER VE ÖNEMİ  (Okunma sayısı 95363 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali AĞIR

• Free Üye
  • *
  • HUĞLUDA AV BAYİSİYİM+TÜFEK USTASIYIM

DEĞERLİ FORM ÜYELERİ   ÇOK ÖNEM VERİLEN VE ÇOK SORU SORULAN DİPÇİK ÖLÇÜLERİ İLE İLGİLİ  NAÇİZANE GÖRÜŞLERİMİ PAYLAŞMAK İSTİYORUM SİZLERE TAMAMI TARAFIMDAN  HAZIRLANMIŞ KONU HAKKINDA RESİM VE BİLGİ BİRİKİMİMLE SİZLERE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞACAĞIM

*KIRMIZI ÇİZGİ İLE BELİRTİLEN UZUNLUK STANDART 36 CM OLUP İNSAN KOLUNUN UZUNLUK ÖLÇÜSÜ İLE DEĞİŞKENLİK GÖSTERİR BU ÖLÇÜ DİRSEĞİN (İÇ TARAFTAN ÖLÇÜLECEK) KIRILMA NOKTASINDAN TETİK ÇEKEN PARMAĞIN(GENEL OLARAK İŞARET PARMAĞI)BİRİNCİ ÇİZGİSİNE KADAR OLAN MESAFE OLMALIDIR UYGUN ÖLÇÜ RAHAT ATIŞI SAĞLAYACAKTIR KIRMIZI ÇİZGİ DİPÇİĞİN UZUNLUĞUNUN ÖLÇÜSÜDÜR

* MAVİ ÇİZGİ İSE İNSAN ELİNİN BÜYÜK VEYA KÜÇÜK OLMASI İLE ALAKALI OLUP RAHAT ATIŞ İÇİN İYİ TUTUŞU TEMİN EDECEKTİR BÜYÜK ELİ OLANA GÖRE ELİ KÜÇÜK OLAN İÇİN MAVİ HATTIN DAHA YAKIN YAPILMASI GEREKLİDİR MAVİ ÇİZGİ EL YAPISNIN ÖLÇÜSÜDÜR

* YEŞİL ÇİZGİ İSE DİPÇİĞİN EĞİMİNİN İFADESİ OLUP KUNDAĞIN OMUZDAKİ DAYANDIĞI ÜST NOKTA İLE ATIŞ ANINDAKİ GÖZ ARASINDAKİ MESAFE OLMALIDIR STANDART MESAFE 6 CM DİR YEŞİL ÇİZGİ DİPÇİĞİN EĞİMİNİ İFADE EDER

* KAHVERENGİ  ÇİZGİ İSE EN ÖNEMLİ ÖLÇÜ OLUP HEDEFİ İYİ GÖRMEMİZİ VE İSTEDİĞİMİZ YERİ VURMAMIZI  SAĞLAR NORMAL DEĞER 4 CM DİR BU ÖLÇÜ DÜŞÜK OLURSA(EĞİM AZ OLURSA) TÜFEK HEDEFİN ÜSTÜNÜ FAZLA OLURSA(EĞİM ÇOK OLURSA) HEDEFİN ALTINI VURUR(TRAP İÇİN ÖLÇÜ DÜŞÜKTÜR ÇÜNKİ PLAĞIN TAMAMI NET OLARAK GÖRÜLMELİDİR)  BU ÖLÇÜDE KİŞİLERE GÖRE DEĞİŞİR DİPÇİĞİ YÜZÜMÜZE DAYADIĞIMIZ ZAMAN HEDEFİ NET OLARAK GÖREBİLECEĞİMİZ YÜKSEKLİK OLMALIDIR ATIŞ ESNASIDA HEDEF İYİ GÖRÜLMELİDİR BU ÖLÇÜ ATIŞ ESNASIDA GÖRÜŞ HATTI(GÖZ) İLE ELMACIK KEMİĞİ ARASINDAKİ ÖLÇÜDÜR DENİLEBİLİR KAHVERENGİ ÇİZGİ ÖLÇÜSÜ HEDEFİ İYİ GÖRMEMİZİ VE İSTEDİĞİMİZ NOKTAYI VURABİLMEMİZE YARDIMCI OLUR

* HATALI VURUŞLAR DİPÇİK DIŞI SEBEPLERDEN DE OLUŞABİLİR.AYRICA DİPÇİK NAMLU MERKEZİNDEN  SAĞA FAZLA EĞİK OLURSA HEDEFİN SAĞINA VURUR SOLA EĞİK VEYA DOĞRU İSE SOLA VURUR(SAĞ ATANLAR İÇİN) SOLAK ATANLAR İÇİNDE TERSİ DURUM OLUŞUR  KUNDAKTA VURUŞA ETKİ EDEBİLECEK  BAŞKA ÖLÇÜLER OLMASINA KARŞIN ANA HATLARIYLA BUNLARDIR HER İNSANIN YAPISI AYNI OLMAYACAĞI İÇİN SAĞA,SOLA,YUKARI,AŞAĞI HAREKET EDEBİLEN AYARLI DİPÇİK VEYA SABİT ÖLÇÜLERDE KİŞİYE ÖZEL(KİŞİNİN ÖLÇÜLERİ ALINARAK) YAPILMAKTA OLUP AVCI VE ATICILARIN KENDİLERİNE UYGUN ÖLÇÜLER DE DİPÇİĞE SAHİP OLMA OLANAĞI SAĞLANMAKTADIR

* BU ANLAMDA SIKINTISI OLAN AVCILARIMIZIN TÜFEĞİ NE MARKA OLURSA OLSUN(YERLİ YABANCI FARK ETMEZ) YARDIMCI OLABİLİYORUZ KAFANIZDAKİ SORULARA CEVAP VEREBİLMİŞ OLMAYI UMUYOR YENİ TÜFEK,YERLİ YABANCI TAMİR,KAFANIZA TAKILAN SORULAR LA İLGİLİ OLARAK YARDIM EDEBİLECEĞİMİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ HER KONU İÇİN ARAMAKTAN ÇEKİNMEMENİZİ İSTİYORUM ZİRA SİZLERE YARDIM EDEBİLMEK BENİ HEM MEMNUN EDECEKDİR AYRICA SİZLERE YARDIMCI OLABİLMENİN GÖREVİM OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR SAYGILAR SUNUYORUM RASTGELE TEL=05334587124                                                   
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2021, 23:49:38 Gönderen: Ali AĞIR »
ALİ AĞIR+ HUĞLU-KONYA + TÜFEK USTASI+AV BAYİİ+ 05334587124+ İNSANLARIN GÜVENİNİ KAYBETMEKTENSE PARA KAYBETMEYİ TERCİH EDERİM---- BOSCH

fatih akkılıç

• Ziyaretçi
Ynt: İSABETLİ VURUŞ İÇİN DİPÇİKTEKİ ÖLÇÜLER VE ÖNEMİ
« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2009, 16:57:47 »
Ali Bey önemli bir husuta güzel bir paylaşım
Benim için hayati öneme haiz olan KAHVERENGİ ve YEŞİL ÇİZGİ dir
Gereğinden kısa kalan bu mesafede av kaçırmak muhtemel
Bu yüzeden bana göre iyi bir ustaya kişisel kundak yaptırmak en güzeli
Birde yan açı var hafif içe bükey bir duruşlu bir kundak tadından yinmez.

Silahı elde bakarken kavramak farklı bir şey az çok üzerine yayılıyorsun ama reflexle aynı rahatlıkta silaha yatmak için bence ölçüler kusursuz olmalı

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
« Yanıtla #2 : 23 Kasım 2009, 10:29:57 »
selamlar yeni tüfeğim,y.oto ve tek kurşunla yaptığım atışla benim isteğim olan 10-15cm üst vurması gerekiken,30-35cm üst vurduğunu anladım.kundak ölçüsü yaklaşık 1,5-2cm kadar uzun.kundağı kısaltmakla bu problem hallolurmu yoksa kahverengi çizgi ile belirtilen kısımı biraz aşağı çekmek mi gerekiyor?ya da ikisini birdenmi yapmak lazım...ben mersin de oturduğuma göre bu sorunu nasıl çözeriz.saygılar...
Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

The following users thanked this post: Abdullah ŞAHİN 07

Çevrimdışı Ali AĞIR

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 24 Kasım 2009, 07:05:29 »
SLM MEHMET BEY EVET KAHVERENGİ ÇİZGİ UZATILMALIDIR YANİ KUNDAKTAKİ EĞİM AZDIR ARTIRILMALIDIR KUNDAK UZUNLUĞUNUN  TÜFEĞİ ÇİVT PATLATMA ,KULLANIM ZORLUĞUNA ZARARI VARDIR ODA AYARLANABİLİR TÜFEĞİ BANA ULAŞTIRIRSANIZ MÜMKÜNSE MEVCUT DİPÇİĞİ AYARLARIZ YADA UYGUN ÖLÇÜLERDE YENİDEN YAPARIZ SAYGILAR 05334587124
ALİ AĞIR+ HUĞLU-KONYA + TÜFEK USTASI+AV BAYİİ+ 05334587124+ İNSANLARIN GÜVENİNİ KAYBETMEKTENSE PARA KAYBETMEYİ TERCİH EDERİM---- BOSCH

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 04 Aralık 2009, 19:14:23 »
dipçik gerçekten önemli dipçip düşük olursa alt vuruyo tabi insiyatifi atıştan bahsediyorum yoksa nişan alacak vakit olduğu durumlarda attığımız yeri vurabiliriz huğlu çiftenin kundagı kırıldı sonradan kundak yaptırdık kundak ölçüsü düşük eğer nişan almadan sadece yüzlersem arpacık dahi gözükmüyo nişan alırkende kafam çok havada boşlukta kalıyo elmacık kemiği tüfeğe hiç temas etmiyo dipçik fiyatları nedir bilmiyorum ama imkanım olduğunda yaptırmayı düşünüyorum. huğlu otomatiklerin dipçiği bana uyuyo ama bizim dipçikle av zor oluyo zaten hızlı bir şekilde yapılan atışlarda nişan almak çok zor yüzleyip atılıyo onadada sorun çıkıyo.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

ferhatatasoy

• Ziyaretçi
abi bu olay bendede var yeni huglu ozel yapım çifte aldım hiç bişeyi vuramaz oldum franchı  m vardıı onla attıgım ı düşürüyordum ama şimdi yok franchı egimi azdı bu çiftenin çiok egimi var  hep alttan gidiyor sanırım tardımcı olursanız

Çevrimdışı Ahmet UZELLİ

• Müdavim Üyemiz
  • RASTGELE
Ali bey çok önemli bir konuya deyinmişsiniz teşekkür ederim.

« Son Düzenleme: 25 Haziran 2014, 15:41:20 Gönderen: Ahmet UZELLİ »
Ahmet UZELLİ 
1968 BURDUR Bulunduğu il İZMİR 
http://www.deutsch-kurzhaar.de/

upload pics

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
kundak egimini ayarlamak zor olmasa gerek,özellikle otomatiklerde..kasanın kundakla temas ettigi yerin açısına göre zımparayla bile bu sorun halledilir...kundak dikse alt kısımdan kundak çok egimliyse üst kısımdan zımpara ile traşlanarak ayar yapılabilir....tabiki en saglıklısı işi bilenin yapmasıdır...tşk
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
avcı camiamızda özel tüfek yaptırma deyimi çok sık kullanılır.bence özel tüfeğin en önemli detayı dipçik ölçülerinin deneyimli bir usta tarafından mümkünse deneme tüfeği ile alınmasıdır.Kundak ölçüleri bir av tüfeğinin “nişana gelmesinde”  büyük rol oynar. En basit örnek, uzun bir kundağın omuzlanırken koltuk altına takılması ve nişan almayı geciktirip, aksatmasıdır. Kısa bir kundak ise, atış telâşı arasında omuza tam yerleştirilemeyince daha fazla teper, atıcıyı hırpalar.kişiler firmayı arıyor bana şu namluda şu şokta magnum yatak tüfek yapın diyor kundağa veya kubuz kısmına isminide yazdırınca adıda özel tüfek oluyor.huğlu da iki değerli kundak ustasında deneme tüfeği var bir çok
skeet ve trap atıcısı bu ustalara kendi el kol omuz ölçülerinde kundak yaptırarak başarılı sonuçlar alıyorlar.çok ihmal edilen fakat bana göre atıcılığın en önemli noktası bu
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2010, 07:57:42 Gönderen: Mehmet AKKUŞ »
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Abdulkadir DOĞRU

• Müdavim Üyemiz
  • GOOSE,DUCK,HUNTER . KODOBAY
« Yanıtla #9 : 23 Mayıs 2010, 11:56:54 »
            Ali BEY bilgiler için teşekkürler dipçik ölçüsünü tespit edene kadar epey zamanım ve boşa giden avlarım olmuş bire bir bunları yaşadım pek çoğumuzun aklına gelmediği ve en önemli unsurlardan biri olduğunu belirtmek isterim .
      Bir ara tüfek değiştim av dayım hangi ördeğe atısam kafasını eğerek gidiyor araştırdım meğer saçmalar üsten gidiyormuş iyi paylaşımlar .
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2016, 16:07:59 Gönderen: Abdulkadir DOĞRU »
Raffaello ELİTE 12-66
SERTLER 12-66 SP 
Nikel Gravür-1 20-61
Özel 20-61 ÇİFTE
BRNO HZ 302 SP

Çevrimdışı Ali AĞIR

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 25 Mayıs 2010, 18:27:21 »
slm Abdülkadir bey yararlı olabilmişsek ne mutlu bize derim 6 ay kadar önce TATVAN'a geldim oradaki arkadaşlarım yakın alaka gösterdiler bu anlamda senin nezdinde oradaki arkadaşlarımı ve tüm TATVAN'lıları selamlıyorum

Çevrimdışı Abdulkadir DOĞRU

• Müdavim Üyemiz
  • GOOSE,DUCK,HUNTER . KODOBAY
« Yanıtla #11 : 25 Mayıs 2010, 19:14:33 »
   Aleykum selam Ali BEY birdaha yolunuz düşerse beklerim buyrun bir çayımı içiniz tatvandaki arkadaşlardan kimlerle görüşüyorsunuz bilmek isterdim teşekkürler iyi paylaşımlar.
Raffaello ELİTE 12-66
SERTLER 12-66 SP 
Nikel Gravür-1 20-61
Özel 20-61 ÇİFTE
BRNO HZ 302 SP

Çevrimdışı Fatih YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Beypazarı/ANKARA 1979 0533 394 71 93
« Yanıtla #12 : 25 Mayıs 2010, 19:25:45 »
Fatih YILMAZ 1979
BEYPAZARI- ANKARA 0533 394 71 93

Çevrimdışı Hüseyin SERTÇETİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 25 Mayıs 2010, 19:54:14 »
Faydalı paylaşımınız için teşekkürler...
Hüseyin SERTÇETİN 1978 AKHİSAR 0542 5328869

Çevrimdışı Serkan ÇAKAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 25 Mayıs 2010, 20:40:12 »
harika bir paylaşım....ustaya teşekkürler...
serkan çakar 1979 MERZİFON / AMASYA
05423436587

Çevrimdışı Ali AĞIR

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 04 Temmuz 2010, 22:37:35 »
Bende sizlere teşekkür ederim arkadaşlar sizlere yardımcı olmak görevimizdir

Çevrimdışı Serdar YILMAZ 07

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 16 Temmuz 2010, 10:51:01 »
Merhaba Ali Bey, kendi tüfeğimde bahsettiğiniz ölçüleri kendim ölçtüm, 4 cm lik ve 6 cm lik ölçüler benim tüfektede aynı, kırmızı çizgi ile belirttiğiniz uzunluk benim tüfekte 38 cm, dirsek ucundan tetik parmağımın ilk boğumu arasında ki mesafe ise 39 cm. Yalnız hem dirsek ucundan tetik parmağımın başladığı noktaya uzanan mesafe ile dipçik ucundan tetik korkuluğunun başladığı noktaya olan mesafe 36 cm. Acaba kırmızı çizgi tetik değilde tetik korkuluğunun başladığı yere kadar olan mesafe olabilir mi? Çünkü 170 boylarında biriyim ve 39 cm lik kol ölçüm normal bir insandan daha fazla olamaz diye düşünüyorum. Teşekkürler...

« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2010, 10:52:06 Gönderen: Serdar YILMAZ 07 »
Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız üstün olan sizsiniz.

Serdar YILMAZ
1982/Diyarbakır İkamet: Antalya

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #17 : 16 Temmuz 2010, 13:06:51 »
Ali bey gereken açıklamayı yapacaktır ancak ölçü alma şekliniz yanlış Serdar bey
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 16 Temmuz 2010, 22:49:00 »
Ali bey gereken açıklamayı yapacaktır ancak ölçü alma şekliniz yanlış Serdar bey

Emin Bey, ilk resimde ki kırmızı çizginin şekli gibi ölçüyü alsam yarım santim daha büyük çıkar, ölçü küçülmez sonuçta. Sormamda ki sebep ise kendime yedek kundak yaptırmak istememden dolayı işin doğrusunu ve mantığını öğrenmek.
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2010, 22:53:05 Gönderen: Serdar YILMAZ 07 »

Serdar YILMAZ

Çevrimdışı Ali AĞIR

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 17 Temmuz 2010, 01:46:29 »
SLM SERDAR BEY KIRMIZI ÖLÇÜYÜ YANLIŞ ALIYORSUNUZ RESİME TEKRAR BAKIN VE AYNI YERDEN ÖLÇÜN AYRICA 39 CM KOL UZUNLUĞU ÇOK KARŞILAŞILAN BİR ÖLÇÜDÜR SAYGILAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 17 Temmuz 2010, 09:28:29 »
Teşekkürler Ali Bey, tetik parmağının birinci çizgisinden kasttettiğiniz, tetik parmağının birinci boğumu mudur acaba? Yoksa tetik parmağının el ile birleştiği kısım mıdır? Şimdiden teşekkürler...

Serdar YILMAZ

Çevrimdışı Ali AĞIR

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 19 Temmuz 2010, 12:52:03 »
slm serdar bey birinci boğumdur

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 07 Ağustos 2010, 12:22:20 »
Tüfek dipçiğinin sağa yada sola yatık olması gerektiğinde ölçüsünü nasıl alacaksınız?Sanırım yüz yüze ölçü vermek en iyisi.
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı Ali AĞIR

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 08 Ağustos 2010, 01:39:30 »
ensağlıklısı yüz yüze ölçü vermektir tabiki Ali bey

Çevrimdışı Mehmet KOZAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 09 Ağustos 2010, 00:59:40 »
ali bey değerli bilgileriniz için çok teşekkürler.benim sorum bıldırcın ve keklik avında mobil veya kendinden şoklularda idaal şok kaç kaç olmalıdır.ne tavsiye edersiniz.şimdiden teşekkürler.
Mehmet KOZAK
1966 Sarayköy-DENİZLİ

The following users thanked this post: Kamil SELCİK