Gönderen Konu: Benelli Tüfekteki Yazım Yanlışı  (Okunma sayısı 8214 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Eren KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Benelli Tüfekteki Yazım Yanlışı
« Yanıtla #25 : 24 Temmuz 2020, 11:09:19 »
Eren bey;
bahsi geçen namlu yurt dışında üretilip ülkemize giriş yapmış olabilir mi? 
sonuçta şunu da biliyoruz ki;
Remington, benelli, mossberg gibi markalar için faklı firmaların üretimleri mevcut. en bilinen örnekleri hastings, verney carron.
Hatta Türkiye de resmi olarak Rifled namlu üreten firmalar mevcut. E-Bay da Chaerles Daly bir rifled namluya rasladım.
Üzerinde MADE IN TURKEY yazıyor. 

Abdullah bey,

Söz konusu namlu üzerinde oynama yapan tüfeğin eski ruhsat sahibine ulaşamadık. Bu yüzden ben ne söylersem söyleyeyim, söylediklerim tahminden öteye geçmez.

Benim şahsi düşüncem, görece pahalı olan tüfeğin orijinal namlusunu hiç etme pahasına rifled namluya dönüştürmek isteyen kişi bu işi şansa bırakmaz. Yine bu düşünceye göre; orijinal kubuza çakma yapılan rifled namlunun ithal namlu olması ihtimal dahilinde. Ancak ister ithal namlu kullanılmış olsun, ister yerli; orijinal namlunun kubuzdan ayrıştırılıp yerine rifled namlu takılması işlemi kesinlikle yurtiçinde içinde yapıldı.

Yine namludaki yiv-set sayısına ve derinliğine bakarak bu namlunun Remington, Browning ya da Hastings'in Remington namlusu olmadığını söyleyebilirim. Başkaca rifled namlu görmediğimden herhangi bir çıkarımda bulanamıyorum.

ABD forumlarında Türkiye'de üretilen rifled namlularla ilgili paylaşımlara çok rastlıyorum. Bilindiği üzere ülkemiz Avrupa ve ABD'nin önemli namlu tedarikçisi konumunda. Bazı bilindik üreticiler ülkemizde fason olarak, tesis kurarak ya da yerli üreticiyle kontrat sözleşmesi yaparak kurulu tesislerde üretim yapıyor. Sizin örneğiniz buna benziyor.
  • Benelli Vinci 61cm, 71cm
  • Benelli 828 U Silver 71cm
1989 - Mersin

Çevrimdışı Eren KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 24 Temmuz 2020, 11:22:59 »
...
Özel üreticilerinden "Hastings" in namlu üreticisi de, Fransa "Famas" piyade tüfeklerinin tedarikçisi "Verney
Carron" dur.  Onun namluları da mutlaka soğuk dövme yöntemiyle imal ediliyor olmalıdır.

S.Alper beyin de dediği gibi Hastings namlularda yiv açma, dövme metodu ile yapılıyormuş:

"
Hastings (Verney-Carron) Shotgun Barrels

Verney-Carron is located in France.  It is a family-owned company in its present form since 1820, with its roots going back to 1650.  Verney-Carron has always been the manufacturer of all barrels sold under the brand name "Hastings" with the trademark "Paradox."  The Hastings Paradox is the premier off-the-shelf rifled shotgun replacement barrel available for popular makes of shotguns. Each barrel is made to strict standards of interchangeability and performance.  They are hammer forged and proof tested.  And, it's the most accurate shotgun barrel ever tested.

"

ref: https://www.hastingsdistribution.com/index.php?l=product_list&c=1
1989 - Mersin

Çevrimdışı Eren KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 24 Temmuz 2020, 12:23:00 »
Dün namluyu 80~mt. mesafeden 28gr. Winchester sabot mühimmat ile gelişigüzel bir şekilde test ettik.
Nişangah olarak kullanılan reddot'ın fabrika ayarı ile her bir atış farklı kişiler tarafından desteksiz olarak yapıldı.

1989 - Mersin

The following users thanked this post: Osman ALP

Çevrimdışı Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #28 : 24 Temmuz 2020, 23:15:24 »
Benim şahsi düşüncem, görece pahalı olan tüfeğin orijinal namlusunu hiç etme pahasına rifled namluya dönüştürmek isteyen kişi bu işi şansa bırakmaz. Yine bu düşünceye göre; orijinal kubuza çakma yapılan rifled namlunun ithal namlu olması ihtimal dahilinde. Ancak ister ithal namlu kullanılmış olsun, ister yerli; orijinal namlunun kubuzdan ayrıştırılıp yerine rifled namlu takılması işlemi kesinlikle yurtiçinde içinde yapıldı.

Dediğiniz örnek yapılıyor. elinde A model boru var. Onu B model kasaya uygun hale getiriyorlar.
yeterki elinde boru olsun.
Ve ne istediğini bil.
gerisi sadece zaman alıyor... 

• Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #29 : 26 Temmuz 2020, 21:14:49 »
Geçmiş olsun..Yazıları orjinal şekilde yazsalardı hiç anlamayacaktınız belkide ??? Şaka gibi..
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul