Gönderen Konu: 12 tüfeklerde çok hızlı kurşun denemeleri exterem  (Okunma sayısı 1394 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Selim UYGUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Aldigi tesekkür sayisi: 1210
uyarı bu örnek tavfsiye  deyil kişisel merak arge çalışmasıdır . uyarı :bilinçsiz bilgisiz yapılamaz.denemeyin . mevcud barut çok çok ağır yanışlı duple base mağnum tabanca ve tüfek barutlarının deneme yoluyla harmanlanması yolu ile elde edilmiştır düşük basınç üretmetedir.ağır yanışlı tüfek barutlarına süper mağnum tabanca ve av tüfeklerinde kullanılan orta yavaş barutla belli oranda harman yapılmasının nedeni ise barutu istenilen ölçüde hızladırıp 70mm kovana barutu istenilen gramajda sığdıra bilmek ve barutun tam yanmasını sağlama yoluna gidilmiştir   piyasada bulma olanağı yoktur. piyasadaki yüksek yanışlı hızlı  barutlarla fişeklerle sakın denemeyin çok çok tehlikeli olur. mevcud kurşunlar kendi dökümüm küt uçlu çekirdekler 12 tapa içine tam sıkı oturmaktadır  ben genelde sabot veya plastik tapayı kursuna terste gömlek çeket gibi giydiydirerek güçlü yapıştırıcı yapıstırp  kullanıyorum buda kurşunun namluya sıvamasını engeliyor. kaygan yapıda  plastik tapa kulamaya özen gösterdim  çekirdekler özkütlesi hafifletimiş kurşun alaşımı 22 gram gelmetedir18.5 - 25-28 gram versiyonlarıda yaptım test için kulandığım 52 fişek çivarı atış  yaptım bu yolu barut miktarını artırken tüfeği ve beni yormasını engellemek  tepmeyi düşük tutmak için kurşun çekirdek ağırlığı düşürdüm ağırlığın düşmesi ile oluşan eneji açığının hızın yükselmesi ile kapatma yoluna gittim ben 22 gram kurşunun yüksek hızla etkili bir vuruş yapıyor  bunu yapma amacım kurşunun hız  düşüklüğüden  düşmesi azatarak menzili  uzatmak yanı zamada enejisi artırmak  denemlerden gözlemlediği kadarı  mevcud  menzili 2 kat civarına çıkarmak mümkün oluyor.  küt uçlu kurşun namlu çıkışda hız kaypı yaşamasada  menzil içinde hava nın mukameveti sonucu hızkaybı yaşayacaktır .sivri uçlu kurşun tipleri ile daha  hızlı olabilir . ama yivsiz tüfeklerde nasıl bir  isabet sağlar  bilimiyorum yalpa yapma ihtimalı yüksek oluyor malum tepmesi   basıncı  standart  remington kurşunlar aynı gibi atış konforu iyi gibi sayılır . ortalama hızları 10 atış içinde genelde 2595 ft /sn 790,96 metre/sn-- 2629 ft/sn -801,3192 mt/sn hızlara ulaşıyor  bu resimdeki versiyonlar 92 mt de 12 cm  içinde  grupmanı  resimde mevcud atışda  dürbün ve çatalayak  kulandım destekli atış diyer bir konu gerçi daha yüksek verşıyonlarında yaptım daha ağır yanışlı  barutlarla oranlıyarak  76 ve 89 mm kovana modelerinide yaptım tabii bu kadar konforlu  olamadı sert oldu herkesin kullancağı türden deyil yani her tüfek içinde deyil ama hızı 1055-1205 mt/sn aralığına çıkarmak mümkün oluyor.

upload images
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2017, 01:02:52 Gönderen: Selim UYGUN »

Çevrimiçi Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • Aldigi tesekkür sayisi: 53
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: 12 tüfekler çok hızlı kurşun denemeleri exterem
« Yanıtla #1 : 16 Nisan 2017, 16:01:39 »
Güzel ve tehlikeli bir deneme olmuş cesaretli davranmışsınız ben deneyemezdim paylaşım için teşekkürler

Saygılarımla
  • beretta 686 silver pigeon 1
1977 İstanbul

Bu mesaja tesekkür eden üyeler: Selim UYGUN

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Aldigi tesekkür sayisi: 239
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 16 Nisan 2017, 18:09:28 »
Ins  ornek alarak yapmaya kalkan olmaz  görüntü ürpertici olmus
  • 12 CALL 76 NAMLU CIFT TETIK 1990 MODEL HUĞLU 104 A
1986 - Sivas

Çevrimdışı Zafer YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Aldigi tesekkür sayisi: 87
« Yanıtla #3 : 16 Nisan 2017, 19:12:40 »
Benmi kacırdım yazıyı okur iken.yivli namlu ile mi attınız,tüfeginizin modeli ney di?
Güzel bir calışma olmuş.güzel ve tehlikeli...
  • A5
  • B 525
  • 1100 G3
  • Xanthos
Zafer YILDIRIM / 1985 / SAMSUN/TERME

Çevrimdışı Selim UYGUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 16 Nisan 2017, 20:40:28 »
Benmi kacırdım yazıyı okur iken.yivli namlu ile mi attınız,tüfeginizin modeli ney di?
Güzel bir calışma olmuş.güzel ve tehlikeli...
ilginiz alakanız için teşekkür ederim modifeye edilmiş remington 870  ile atış yaptım  düz boru  soksuz   71 cm modifiye edilmiş  namlu ile atış yapıldı yalnız yiv setli  namlu ile atış  yapılabilir. daha kısa oluşu nedeni çok ses ve tepme yapıyor barut uzun namluda daha iyi yanıyor  kanısındayım onun için 71 namlu kullandım .

Çevrimdışı Selim UYGUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 16 Nisan 2017, 20:44:01 »
Güzel ve tehlikeli bir deneme olmuş cesaretli davranmışsınız ben deneyemezdim paylaşım için teşekkürler

Saygılarımla
rica ederim ben teşekkür ederim ilgi ve alakanız için bilerek bilgi içinde  uygun malzeme kullandığı sürece normal standart  kurşun doldurmak  kadar tehlikeli ama  bilgisiz bilinçsiz yanlış malzeme kullamak  çok tehlikeli olur  tabii size katılıyorum

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Aldigi tesekkür sayisi: 3808
  • Karavanacı
« Yanıtla #6 : 16 Nisan 2017, 21:11:07 »
Hocam sen ne yaptın ya :o 2.10 tecna ile 42 gram doldururken bir şey yaptığımı sanıyordum ben de vay arkadaş ya..
O gösterge fps hızı ise tam da 7.62 mühimmatın namlu çıkış hızına ulaşmış. Zaten onların basıncı tüfek fişeğinden çok çok yüksek.
Böyle doldurulmuş fişeğe hangi namlu dayanır ? Tamam hız artacak da kurşunun da sonuçta namlu içine hele de patlama esnasında fişek yatağına uyguladığı bir basınç söz konusu.. Çok tehlikeli işler bunlar.. Bilmeyen biri cahillik edip yapmaya kalkar Allah korusun sakatlık çıkar da adamın sebebi olursun aman diyelim !!!

• GT1 Kinetik 71 Namlu
  • 104A Süperpoze 71 Namlu
  • 202B Çifte 71 Namlu
Samsun / 1986

Bu mesaja tesekkür eden üyeler: İbrahim YILDIRIM, Atagan YILDIZ, Selim UYGUN

Çevrimdışı Selim UYGUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 16 Nisan 2017, 22:47:24 »
Hocam sen ne yaptın ya :o 2.10 tecna ile 42 gram doldururken bir şey yaptığımı sanıyordum ben de vay arkadaş ya..
O gösterge fps hızı ise tam da 7.62 mühimmatın namlu çıkış hızına ulaşmış. Zaten onların basıncı tüfek fişeğinden çok çok yüksek.
Böyle doldurulmuş fişeğe hangi namlu dayanır ? Tamam hız artacak da kurşunun da sonuçta namlu içine hele de patlama esnasında fişek yatağına uyguladığı bir basınç söz konusu.. Çok tehlikeli işler bunlar.. Bilmeyen biri cahillik edip yapmaya kalkar Allah korusun sakatlık çıkar da adamın sebebi olursun aman diyelim !!!

:) :)  ;D ;D ;D ilgin alakan için teşekkür ederim Emrah   hocam    tecna  kulandığım  barutdan çok hızlı bir barut  2.10 gram 42  grama  geyet sert bir fişek  tabi  bu barutla saçma doldurma şansı yok zaten basınç  konusunda hızlı barutlarla  çok tehlikeli mesale konuyu söyle açayım   wincester 308  7.62 X51mm fişeğe tecna barutu ancak 0.50 miligram ancak koyarsın gibime geliyor çok hızlı bu çap için mesala vectan  Nobelspor verilerine göre ancak maksimun 0.80 mili gram AO barutla dolum yaptığımızda 4150 bar basıç üretmekte ama kurşunun namlu çıkış hızı  459 mt/sn hıza ulaşa biliyoruz.basınç çok yüksek ama 12 lik kurşun dolumlarında 2.30 grama kadar kullanabiliyoruz basınç tahminen 760 bar çıvarıda 460 mt sn hız yakalya biliyoruz  düşük oluyor bunu nedeni çap kalipre farkından kaynaklanıyor  yani çaptan yırtıyoruz kısaca 12 fişek 18.40x70 mmgibi veya 18.60 x76-89 mmgibi :D :D :D ama 308 7.62 x51 mmfişeğe daha ağır yanışlı  sp11 barutla 3.10 grama kadar dolum yapılabiliyor gene 4150 bara tekabül ediyor . bu barutu 12 fişeğe tek basına sığdaramazsın yeterli basınç hıza ulaşmazsın bundan  gerisi hesap kitap işi deneme aşağıda Nobel ve vectan ortak verileri  test kimya bilgi birikimi analız lazım bu işlerden çok iyi anlaman lazım kısaca yoksa sakat iş tabii :D :D :D  Rechargement (.308 Winchester (7,62 x 51) / A0)

Normes CIP
Longueur [mm]51,18Pression [bar]4150
Projectile
TypeLYMAN couléePoids [g]9.72Weight [grs]150
Amorcage
AmorcageLarge Rifle
Poudre
PoudreA0
Chargement départ
Poids [g]0.50Weight [grs]7.7Vitesse [m/s]363Vitesse [fps]1192
Chargement maximum
Poids [g]0.80Weight [grs]12.3Vitesse [m/s]459Vitesse [fps]1506

Les résultats

Rechargement (.308 Winchester (7,62 x 51) / SP11)

Normes CIP
Projectile
TypeSPPoids [g]8.42Weight [grs]130
Amorcage
AmorcageLarge Rifle
Poudre
PoudreSP11
Chargement départ
Poids [g]3.10Weight [grs]47.8Vitesse [m/s]894Vitesse [fps]2933
Chargement maximum
Poids [g]3.50Weight [grs]54.0Vitesse [m/s]950Vitesse [fps]3117

Normes CIP
Projectile
TypeGSPoids [g]9.72Weight [grs]150
Amorcage
AmorcageLarge Rifle
Poudre
PoudreSP11
Chargement départ
Poids [g]2.80Weight [grs]43.2Vitesse [m/s]734Vitesse [fps]2408
Chargement maximum
Poids [g]3.20Weight [grs]49.4Vitesse [m/s]785Vitesse [fps]2575

Normes CIP
Projectile
TypeHPBTMKPoids [g]10.89Weight [grs]168
Amorcage
AmorcageLarge Rifle Match
Poudre
PoudreSP11
Chargement départ
Poids [g]2.70Weight [grs]41.7Vitesse [m/s]765Vitesse [fps]2513
Chargement maximum
Poids [g]3.10Weight [grs]47.8Vitesse [m/s]820Vitesse [fps]2690

Normes CIP
Projectile
TypeGSPoids [g]11.66Weight [grs]180
Amorcage
AmorcageLarge Rifle
Poudre
PoudreSP11
Chargement départ
Poids [g]2.70Weight [grs]41.7Vitesse [m/s]695Vitesse [fps]2283
Chargement maximum
Poids [g]3.10Weight [grs]47.8Vitesse [m/s]745Vitesse [fps]2444

Normes CIP
Projectile
TypeHPBTMKPoids [g]12.96Weight [grs]200
Amorcage
AmorcageLarge Rifle Match
Poudre
PoudreSP11
Chargement départ
Poids [g]2.50Weight [grs]38.6Vitesse [m/s]692Vitesse [fps]2269
Chargement maximum
Poids [g]2.90Weight [grs]44.8Vitesse [m/s]745Vitesse [fps]2444

Normes CIP
Projectile
TypeGSPoids [g]12.96Weight [grs]200
Amorcage
AmorcageLarge Rifle
Poudre
PoudreSP11
Chargement départ
Poids [g]2.65Weight [grs]40.9Vitesse [m/s]671Vitesse [fps]2201
Chargement maximum
Poids [g]3.05Weight [grs]47.1Vitesse [m/s]720Vitesse [fps]2362

http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjs2ZSx0anTAhUGYpoKHQdeDkEQFgghMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.vectan.fr%2FUK%2Freloading-charges&usg=AFQjCNH0yRVr6FZtqDpuGbVcS_YnIGJSfA

« Son Düzenleme: 17 Nisan 2017, 02:03:15 Gönderen: Selim UYGUN »

Çevrimiçi İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Aldigi tesekkür sayisi: 301
Ynt: 12 tüfeklerde çok hızlı kurşun denemeleri exterem
« Yanıtla #8 : 17 Nisan 2017, 12:04:58 »
Selim bey denemeleriniz epey ilgimi çekti kurşunların bu denli hıza ulaşması özellikle yivsizlerde herzaman merakım olmuştur tehlikeli olduğu kadar zevklide diyebilirim
Bende yaf speed tek kurşuna deneme yaptım namlum dar olduğu için biraz rahat çıksın diye kurşunla oynadım 4 gr eksildi başka bir mermiden tüp ölçekle birazdaha barut alarak tekrar doldurdum amacım gidebileceği uzaklık ve gidiş sesi vs. olduğu için teferruat aramadım
attığım yerin fotosunuda paylaşıyorum eminim 750 / 1000 mt . 4-5 saniye sonra toz kalktı
tüfek ful şok olduğu için epey kurşun sürdü
Mermiyi tarlanın üst kısmına sıktım orta kısımdan toz kalktı mutlaka düşme yapıyor 
Bir tek kurşunu bu denli gidebilmesi gerçekten güzel
sizinkiler epey bilimsel olmuş tek kurşun atışının ayrı bir zevki var  emeğinize sağlık

• SİYAH İNCİ- 4+1 71 NAMLU SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
Nevşehir /1986
"SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA, AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

Çevrimdışı Selim UYGUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 17 Nisan 2017, 13:23:24 »
Selim bey denemeleriniz epey ilgimi çekti kurşunların bu denli hıza ulaşması özellikle yivsizlerde herzaman merakım olmuştur tehlikeli olduğu kadar zevklide diyebilirim
Bende yaf speed tek kurşuna deneme yaptım namlum dar olduğu için biraz rahat çıksın diye kurşunla oynadım 4 gr eksildi başka bir mermiden tüp ölçekle birazdaha barut alarak tekrar doldurdum amacım gidebileceği uzaklık ve gidiş sesi vs. olduğu için teferruat aramadım
attığım yerin fotosunuda paylaşıyorum eminim 750 / 1000 mt . 4-5 saniye sonra toz kalktı
Mermiyi tarlanın üst kısmına sıktım orta kısımdan toz kalktı mutlaka düşme yapıyor 
sizinkiler epey bilimsel olmuş tek kurşun atışının ayrı bir zevki var  emeğinize sağlık                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ilginiz alakanız için teşekkür ederim  :) :) :) hasas terazi şart  bu işlerde başka şekillde olamaz  denememek lazım :) :) :) yaf speed kurşunlarında gördüğüm kadarı ile şimdiye kadar eğer deyiştirmediyse  bu konuda istikrarlı gibi  :D :D :D AQLİA L cinsi pempemsi  açık kırmızı kare kesim bir barut kullanıyor yalnız her barutun kimyası yapılış şekli içine konulan deyişik katki  kimyasalları farklı yivsiz tüfek ve tabancalar için orta hızlı  yivli tüfeklerde kullanımayacak kadar hızlı bir barut yaf genelde 1.80-1.85 arası kullanıyor .maksimum kullanma kurşunlar için en fazla 1.90 gram önerilen bir barut aslında düşük hız üreten saçma dolumu için uygun bir barut 390 -400 mt sn hız üretiyor yafın tek kurşun fişekleri  tabii  45 derece açıyla 1000-1200 mt rahat yol alır. enerjisi çok düşsede  düştüğü yerde 32-28 gram kuşun kütle ciddi hasar yapar  için rasgele havaya kurşun atmayın diyorlar  .yere düşene kadar her zaman tehlikeli   konturolsuzhavada   380-400 mt hızla bir kuşun bile ciddi tehlike dir kızılırmağın diyer tarafına tarlaya düşmesi normal  :D :D :D
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2017, 13:42:24 Gönderen: Selim UYGUN »

Bu mesaja tesekkür eden üyeler: İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 17 Nisan 2017, 14:50:31 »
sizinkiler epey bilimsel olmuş tek kurşun atışının ayrı bir zevki var  emeğinize sağlık                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ilginiz alakanız için teşekkür ederim  :) :) :) hasas terazi şart  bu işlerde başka şekillde olamaz  denememek lazım :) :) :) yaf speed kurşunlarında gördüğüm kadarı ile şimdiye kadar eğer deyiştirmediyse  bu konuda istikrarlı gibi  :D :D :D AQLİA L cinsi pempemsi  açık kırmızı kare kesim bir barut kullanıyor yalnız her barutun kimyası yapılış şekli içine konulan deyişik katki  kimyasalları farklı yivsiz tüfek ve tabancalar için orta hızlı  yivli tüfeklerde kullanımayacak kadar hızlı bir barut yaf genelde 1.80-1.85 arası kullanıyor .maksimum kullanma kurşunlar için en fazla 1.90 gram önerilen bir barut aslında düşük hız üreten saçma dolumu için uygun bir barut 390 -400 mt sn hız üretiyor yafın tek kurşun fişekleri  tabii  45 derece açıyla 1000-1200 mt rahat yol alır. enerjisi çok düşsede  düştüğü yerde 32-28 gram kuşun kütle ciddi hasar yapar  için rasgele havaya kurşun atmayın diyorlar  .yere düşene kadar her zaman tehlikeli   konturolsuzhavada   380-400 mt hızla bir kuşun bile ciddi tehlike dir kızılırmağın diyer tarafına tarlaya düşmesi normal  :D :D :D

Selim bey barutlarla aram fazla yok barutmu barut :D yafın tek kurşunu hoşuma gidiyor normal mesafelerde bana göre gayet istikrarlı geliyor. Yalnız bu atışta 45 derece açı vermedim görsellik bozulmasın diye oku yukardan düşürdüm o mesafede arpacığı kımıldatınca 200 metrelik tarlayı geçiyor ve ayrıca namluyu dikince fısırtı sesini alamıyorum :D toz kalkma işini dürbünle yakalayabildim :)  arkasını görmediğim yerlere kesinlikle ateş etmem tek kurşun herzaman ayrı bir tehlike yeri gelir mermi nemli olur 200 metreye sıkarsın 100 mtreye çakılır o yüzden tehlikenin herdaim farkındayım.
Bu arada yine gramı düşürüp barutu artırarak o tarlaların arkasındaki tepeye ateş edecem :D mesafe 1500 metre diyorum yalnız o tepeden toz kalkmaz kayalık killi yapısı var . Görselliği alabilecek bir teşkilata sahip değilim. Tek kurşunun arka kısmından gramı düşürrüm yalnız ne kadar barut koyacam o belirsiz yine deneme yanılma olacak gibi. 2.40 ile bu iş olur düşüncesindeyim
50 gr bir fişekle aynı etkiyi yakalıyor olsa gerek

Bu gibi denemeler veya atışlar yaparsanız takipte olacağım . Tek kurşun ayrı bir zevk
Nevşehir /1986

Çevrimdışı Selim UYGUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 17 Nisan 2017, 15:13:20 »
Selim bey barutlarla aram fazla yok barutmu barut :D yafın tek kurşunu hoşuma gidiyor normal mesafelerde bana göre gayet istikrarlı geliyor. Yalnız bu atışta 45 derece açı vermedim görsellik bozulmasın diye oku yukardan düşürdüm o mesafede arpacığı kımıldatınca 200 metrelik tarlayı geçiyor ve ayrıca namluyu dikince fısırtı sesini alamıyorum :D toz kalkma işini dürbünle yakalayabildim :)  arkasını görmediğim yerlere kesinlikle ateş etmem tek kurşun herzaman ayrı bir tehlike yeri gelir mermi nemli olur 200 metreye sıkarsın 100 mtreye çakılır o yüzden tehlikenin herdaim farkındayım.
Bu arada yine gramı düşürüp barutu artırarak o tarlaların arkasındaki tepeye ateş edecem :D mesafe 1500 metre diyorum yalnız o tepeden toz kalkmaz kayalık killi yapısı var . Görselliği alabilecek bir teşkilata sahip değilim. Tek kurşunun arka kısmından gramı düşürrüm yalnız ne kadar barut koyacam o belirsiz yine deneme yanılma olacak gibi. 2.40 ile bu iş olur düşüncesindeyim

Bu gibi denemeler veya atışlar yaparsanız takipte olacağım . Tek kurşun ayrı bir zevk
  sakın yafı barutu çok hızlı tek bazlı  2.40 gram 50 gram koyma  sakın tüfeğe sana zarar verebilir o gramaj için çok fazla çok büyük basınçça neden olur.ama barutun yapısı gereği hız üretmez tehlikeli en iyi ihtimalle çok sert olur  çok teper omuzun a zarar verebilirsin veya tüfek elinden fırlar felan piyasada böyle kullanacak bir barut yok .  onun yerine  reminton  bp bazı serileri meca, bps,  rc felan hazır fişek kullan çok tehlikeli sakın  İbrahim bey  ??? maksimun tavsiye edilen miktar  1.90 gram
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2017, 15:19:05 Gönderen: Selim UYGUN »

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 17 Nisan 2017, 15:34:17 »
  sakın yafı barutu çok hızlı tek bazlı  2.40 gram 50 gram koyma  sakın tüfeğe sana zarar verebilir o gramaj için çok fazla çok büyük basınçça neden olur.ama barutun yapısı gereği hız üretmez tehlikeli en iyi ihtimalle çok sert olur  çok teper omuzun a zarar verebilirsin veya tüfek elinden fırlar felan piyasada böyle kullanacak bir barut yok .  onun yerine  reminton  bp bazı serileri meca, bps,  rc felan hazır fişek kullan çok tehlikeli sakın  İbrahim bey  ??? maksimun tavsiye edilen miktar  1.90 gram
Selim bey yanlış anlaşıldım sanırım
2,40 barut 25/26 gr kurşun kullanacam yani ortalama tapa ile 30 gr diyelim . Tüfek 50 gr fişekteki yükü taşıyor ise bu dozuda taşıyacaktır. 2,10 barutla 28 gr birşey yapmıyor
Ben bu gibi dolularda gramı mutlaka düşürrüm benim namlu ful çıkış 17.45 geliyor . Aşırı yormamak için tek kurşunu zımpara ile biraz yontuyorum 17,75 ideal . Normal şartlarda standart basıyorum
Benim için ne kadar hız okadar tahribat o kadar ses demek
Nevşehir /1986

Çevrimdışı Selim UYGUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 17 Nisan 2017, 15:35:59 »

hızlı yana barutlar bunu yapar şimdi aşağıda sivri akılı iki rus  yafın AQLIA L barutu ile  çok yakın kullanın ölçüsü olan benzer bir barutla rus barutu Türkçe adı (sunar marka )tek bazlı ince konik yeşil görünümü resimdekine bezeyen url=http://imgbb.com/][/url]
maksimun 35 grama 1.90 gram doldurulan barutla  ilk videoda 4-5 ikicide şahin marka ve taxo marka rus barut  ile 6 gram  son video çok daha fazla koyular   dolduruyorlar 10 gram sunar marka ve infilak denedikleri tüfeklerse sağlamlıklarıyla ünlü baıkal kırma yerli tüfek bu basıncın yarısına dayanamaz diye düşünmek teyim   sizde aynı duruma düşmeyin çok tehlikelidir hızlı barutlar yüksek gramaj sakın         
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2017, 16:51:39 Gönderen: Selim UYGUN »

Çevrimdışı Selim UYGUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 17 Nisan 2017, 15:51:42 »
Selim bey yanlış anlaşıldım sanırım
2,40 barut 25/26 gr kurşun kullanacam yani ortalama tapa ile 30 gr diyelim . Tüfek 50 gr fişekteki yükü taşıyor ise bu dozuda taşıyacaktır. 2,10 barutla 28 gr birşey yapmıyor
Ben bu gibi dolularda gramı mutlaka düşürrüm benim namlu ful çıkış 17.45 geliyor . Aşırı yormamak için tek kurşunu zımpara ile biraz yontuyorum 17,75 ideal . Normal şartlarda standart basıyorum
Benim için ne kadar hız okadar tahribat o kadar ses demek
denemdim bir şey demiyecem ama hızı fazla artımaz yaf barutu ile olmaz   hız yapmıyor AQLİA L en fazla 30-40 mt sn fark eder uğraşmaya deymez ama siz biliriz  tek bazlı bence onun yerine tecna barut kullanırsan ama orta yanışlı bir kapsülle kayda değer hız yapar gibime geliyor diyecem denedim tabii ama söylemicem ne yapar  ben basınçada daha makül olur .25 kurşuna grama tabii
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2017, 16:02:58 Gönderen: Selim UYGUN »

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 17 Nisan 2017, 16:08:36 »
denemdim bir şey demiyecem ama hızı fazla artımaz yaf barutu ile olmaz   hız yapmıyor tek bazlı bence onun yerine tecna barut kullanırsan ama orta yanışlı bir kapsülle kayda değer hız yapar gibime geliyor diyecem denedim tabii ama söylemicem ne yapar  ben basınçada daha makül olur .25 kurşuna grama tabii
Elimde yafın barutuna karıştıracağım fişek markası olarak jet , mke,sterling, mirage, diana, saga,bp  fişekleri mevcut bir çoğunu açtımda barut incelemesi yapmadım anlaşılan barutları inceleyip değişik fikirler edinmem gerekiyor.
Bilgiler için sağolun
Nevşehir /1986

Çevrimdışı Selim UYGUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 17 Nisan 2017, 16:14:40 »
İbrahim bey  :) :) :) :)bence  iyice bilgi edine kadar hiç uğraşma o fişeklerdeki barutlar bir şey olmaz uğraştığına deymez  zaten boş ver gerek yok emeğine zamanına yazık çok olsa 30-40 mt/sn fark için deymez zamanla tecrüben bilgin artar zaten  konuya ilgin var  :) :) :)
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2017, 16:20:19 Gönderen: Selim UYGUN »

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 17 Nisan 2017, 16:49:48 »
İbrahim bey  :) :) :) :)bence  iyice bilgi edine kadar hiç uğraşma o fişeklerdeki barutlar bir şey olmaz uğraştığına deymez  zaten boş ver gerek yok emeğine zamanına yazık çok olsa 30-40 mt/sn fark için deymez zamanla tecrüben bilgin artar zaten  konuya ilgin var  :) :) :)
Fazla uğraşmıyorum arasıra değişiklik maksadı ile oyalanıyorum yeri geliyor azaltıyorum gözümün kestiği yere sıkıp gidebileceği mesafeye bakıyorum .Barutu azaltarakta denediğimde çok gitmiyor  1.50 barut ile 2,10 barut arasında barut cinsi farketmeksizin fena derecede mesafe farkı var
Bu gibi yanılmalar sayesinde yüksek gram saçma atmayı derhal bıraktım. Bence kullandığımız fişeklere hız verilsin tapa ile grupman ayarlansın bütün avcılar ördek ve kaz avında 36 gr üzerine çıkmaz bile 50 gr üzeri bütün fişekler tarih olur. Bence kaz ve ördek avcıları el dolusu fişek kullanmalı
Nevşehir /1986

Çevrimdışı Selim UYGUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 18 Nisan 2017, 00:31:14 »
Fazla uğraşmıyorum arasıra değişiklik maksadı ile oyalanıyorum yeri geliyor azaltıyorum gözümün kestiği yere sıkıp gidebileceği mesafeye bakıyorum .Barutu azaltarakta denediğimde çok gitmiyor  1.50 barut ile 2,10 barut arasında barut cinsi farketmeksizin fena derecede mesafe farkı var
Bu gibi yanılmalar sayesinde yüksek gram saçma atmayı derhal bıraktım. Bence kullandığımız fişeklere hız verilsin tapa ile grupman ayarlansın bütün avcılar ördek ve kaz avında 36 gr üzerine çıkmaz bile 50 gr üzeri bütün fişekler tarih olur. Bence kaz ve ördek avcıları el dolusu fişek kullanmalı
yalnız tapa  önemli tapı saçma dolularında standar kısa power tapa ve  binor tapa ile  masimun(en yüksek ) 415 mt /sn hız  tavsiye ama kapalı uzun power tapalarda (uzak mesafe tapası uzun ,külah tapa ,bardak tapa ....vs )işler tapanın cinsine göre deyişir  35-40  mt /sn daha hızlandırılabilir

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
  • Aldigi tesekkür sayisi: 967
« Yanıtla #19 : 19 Nisan 2017, 00:56:01 »
Selim Bey al bir yivli olsun bitsin yav :) Yalnız epey ince hesaplar yapmışsınız, kafa yormuşsunuz o belli ama ele geçen ne, değer mi, tehlikesi ne büyüklükte...

Şu canavarları mümkünse bir test ettirin. Fişek fabrikalarında tesisat vardır. Sezon da ölü...
1968 İZMİR

Çevrimdışı Selim UYGUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 19 Nisan 2017, 01:43:08 »
Selim Bey al bir yivli olsun bitsin yav :) Yalnız epey ince hesaplar yapmışsınız, kafa yormuşsunuz o belli ama ele geçen ne, değer mi, tehlikesi ne büyüklükte...

Şu canavarları mümkünse bir test ettirin. Fişek fabrikalarında tesisat vardır. Sezon da ölü...
:) :) :D :D :D Volkan bey   ilgi ve alakanız için teşekkürederim zaten yani aynı zamanda yivli kullanıcıyım zaten  mavzer hastası  ve kullancısıyım uzun yıllardır . bu işi merak ettiğim için   acaba   yivsiz tüfek kurşunlarıda   yivli gibi hızlandırıla bilirmi acaba maliyettenmi yoksa  fizik-kimya  şartlarıdanmı diye merak ettim   hız genelde 450-502 arasında gerçi wincester sabot, BP  lead free,holland.holland,remington sabot türleri hızlı versiyonları var ama genelde  son  620 mt/sn kadar çıkılmış daha fazla hızlandırmak mümkünmü diye baktım makül şartlarda mümkünmüş yalnız bu tür fişek çok maliyetli  üretilse bile çok pahalıya satılır . seri üretime hiç bir firma girmez sanırım girsede en az 600 nitro exprees fişek fiyatlarından satılır .satışı düşük olur maliyetten büyük ihtimal :D :D :Dl bende test ettirmeyi düşüyorum bir fabrikaya ama basıncın 1100 barı geçmez gibi izleminin var bakalım kaç çıkacak
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2017, 02:09:54 Gönderen: Selim UYGUN »

Bu mesaja tesekkür eden üyeler: Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #21 : 19 Nisan 2017, 23:40:04 »
Yivli varsa iyi. O sizi anca keser :)

Ben domuz avlamıyorum ama sanıyorum yivsiz bir tüfekle çok uzaklara isabetli atış yapmak çok zor olur. Fiyatı bir yana yani. Lakin barutun kapladığı hacim vesaire dehşet. Tartısı da nitekim. Eyvallah.
1968 İZMİR

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
  • Aldigi tesekkür sayisi: 541
  • İletilerimi telden yazıyorum,hatalar varsa affola!
« Yanıtla #22 : 20 Nisan 2017, 09:59:59 »
Abi kurşun yapacam derken uçak savar yapmışsın :D
Bu konularda iki isim tanıyorum bu forumda biri Hüseyin ÜSTÜN abimiz biride sen :D
  • Akdaş 312SE
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
07.08.1988  /  0 (Rh +)                               
Fethiye/MUĞLA

Çevrimdışı Selim UYGUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 20 Nisan 2017, 17:35:04 »
Abi kurşun yapacam derken uçak savar yapmışsın :D
Bu konularda iki isim tanıyorum bu forumda biri Hüseyin ÜSTÜN abimiz biride sen :D
  :D :D :D :D  Gökhan  bey ilginiz alakanız için teşekkürler iyi tespit  tam sayılımaz aslında alakası yok ironi benzetme yapacaksak kulvarlar sıklet kalip re farkı  var  aslında aramızda  Hüseyin bey 600 nitro experess 50 bmg  arası uğraşıyor   yaklaşmaya  uğraşıyor  ben ise 338 lapua 416 barret  yaklaşmaya diyebiliriz şaka bazlı teşbih olarak :D :D :D :D :D Hüseyin beyin  yapmaya çalıştığı aşadaki video   :D :D :D :D :D :D  67.39 gram çekirdek 564 mt/hız 12lik fil tüfeği                                                                                                                                       :D :D :D :D :D :D :D  benim yapmaya çalıştığım aşağıdaki video  :D :D :D :D :D   
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2017, 02:02:09 Gönderen: Selim UYGUN »

Bu mesaja tesekkür eden üyeler: Gökhan AKDOĞAN

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #24 : 21 Nisan 2017, 02:57:47 »
İbrahim Bey, 50 gramlık fişeğin barutunu aynı tutarak kurşun dolusu yaparsanız basınç yönünden endişe etmenize gerek yok. Tabi kurşun ağırlığı dediğiniz gibi 24-25 gram falan olacaksa... Ne var ki kurşun istediğiniz hıza ve uzaklığa erişemeyebilir.

1. Barut tam yanamayacaktır.
2. Kurşun hafif olduğu için uçuş uzaklığı düşecektir.

Kurşuna göre yavaş yanan barut hız artırır ama abartılınca bekleneni vermez. Dengeyi arayıp bulmak gerekir. Ben de bilmiyorum. Denemek gerek. Ölçüm aleti olursa faydası olur.

Ses çıkarması kurşunu uzağa sürdüğünü göstermeyebilir. O da belirsiz.

Selim Bey'in söylediğine katılıyorum. Malzemeleri biraz tanımak, bilmek ama epeyce de deneme yapmak yine gerekiyor. Fakat önce de yazdığım gibi hazır fişeğin saçmasını azaltarak, kurşununu azaltarak basınç tehlikesi oluşmaz. Olsa olsa başarısız bir fişek olur veya çok kötü durumda kurşun namluda tıkanır mıkanır ama çok hata yapmak lazım.

Ben sadece azami menzil için namluyu 45 dereceden daha az tutmanızı önereceğim. 45 derece konusu hava direncinin olmadığı varsayımı için geçerli. Bizim durumda o mevcut.
1968 İZMİR