Gönderen Konu: Tarsus - Çatalburun ?  (Okunma sayısı 7308 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Süleyman MUSUL

• AvlakForum Üye
  • *
  • İncesuluyum , olmazoluyum . . .
Tarsus - Çatalburun ?
« : 25 Şubat 2014, 14:37:24 »
Merhaba güzel insanlar , ben hiç kuş avcısı olmadım , doğup büyüdüğümüz coğrafya bize hep dağ avı büyük avı sevdirdi Teke , Dağ keçisi , Ayı , Domuz ,Çakal gibi. Bu yüzden biz av köpeğinden çok koruma ve bekçi köpeklerini biliriz , kangal vb gibi.Ama av köpeklerine de ilgi duymaya başladım.

Her konuda yerli malı yurdun malı milli ürünü savunduğum gibi , hiç bir bilgim olmadığını belirterek soruyorum Yozgat Çatalburun köpekleri nin camiada ki misal pointer vb gibi köpeklerden eksiği nedir ? fazlası nedir ? yada ne derece tercih ediliyor veya neden tercih edilmiyor ? Öğrenmeye açım yazı verin bir zahmet.  :)
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2014, 14:55:03 Gönderen: Süleyman MUSUL »
"Sormaz ki bilsin, sorsa bilirdi...
bilmez ki sorsun, bilse sorardı."
Zor günler içinde öyle bir zorbey ol ki karanlıklara ışık tut . . .Türk oğlu !
İHRAÇ FAZLASI ÖZELHAREKAT POLİSİ !!!

Çevrimdışı Murat TEPE

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Yozgat - Çatalburun ?
« Yanıtla #1 : 25 Şubat 2014, 14:46:18 »
Merhaba güzel insanlar , ben hiç kuş avcısı olmadım , doğup büyüdüğümüz coğrafya bize hep dağ avı büyük avı sevdirdi Teke , Dağ keçisi , Ayı , Domuz ,Çakal gibi. Bu yüzden biz av köpeğinden çok koruma ve bekçi köpeklerini biliriz , kangal vb gibi.Ama av köpeklerine de ilgi duymaya başladım.

Her konuda yerli malı yurdun malı milli ürünü savunduğum gibi , hiç bir bilgim olmadığını belirterek soruyorum Yozgat Çatalburun köpekleri nin camiada ki misal pointer vb gibi köpeklerden eksiği nedir ? fazlası nedir ? yada ne derece tercih ediliyor veya neden tercih edilmiyor ? Öğrenmeye açım yazı verin bir zahmet.  :)

Sayın Musul;

Çatalburun ırkı Yozgat ilimize değil Tarsus (Mersin) ilimize özgü bir ırktır, düzeltme ihtiyacı duydum.

Temel Özellikleri : Munis, sevecen ve itaatkar köpekler. Sahiplerinin sözünden çıkmıyor, efendilikleri ile biliniyorlar. Ama ortak bir dertleri var: Sanki tam ortadan ikiye bölünmüş gibi duran, çirkin mi çirkin burunları. Bu yüzden de onlara “çatalburun” deniyor.
Bu kusurları aynı zamanda en büyük avantajları. Bu sayede sanki iki burunları varmış gibi daha iyi koku alıyorlar, çirkinlikleri onları diğer bütün köpeklerden üstün kılıyor.

Çene Yapısı: Dişilerin tamamında çene durumu makas tipi olarak belirlenmiştir. Yani üst çene, alt çeneye kenetlenmiş yapıdadır. Erkeklerin ise %94,59′u makas konumlu, %5,41 oranında ise alt çenenin kısa konumlu, yani alttan meyilli çene yapısında olduğu belirlenmiştir.

Dudak yapısı: Üst dudak yapılarının, erkeklerde %16,22 oranında ayrık, %83,78 oranında normal; fakat burun deliklerinin aralıklı olduğu bulunmuştur. Dişilerde ise %4 oranında ayrık, %6 oranında normal; fakat burun deliklerinin aralıklı olduğu belirlenmiştir.

Deri esnekliği: Deri esnekliği Tarsus çatalburun av köpekleri için karakteristik bir özellik sayılabilir. Deri, vücut üzerine tam oturmuyormuş gibi görünmesine rağmen elle tutulduğunda çok esnek yapıda olduğu görülür. İncelemeler sonucunda, erkeklerde %91,89 oranında elle çekildiğinde esneme yapan deri özelliği görülmüştür. Erkeklerin %5,40′ının normal, %2,70′nin derisinin ise gözle görülür şekilde döküm yaptığı belirlenmiştir. Dişi bireylerin %88′i esnek deri yapısında, %12′sinin ise normal deri yapısında olduğu belirlenmiştir.

Ferma özelliği: Ferma av köpeklerinin geçerliliğinde en önemli faktörlerden biridir. Avın yerini bulup belirleyerek avı ürkütmeden ama avcıyı da haberdar edecek şekilde köpeğin yaptığı harekete denir. Ferma Tarsus çatalburun köpeklerince iki şekilde yapılmaktadır. Erkaklarin %89,18′i donarak ferma yapmakta, %86,48′i ayak kaldırarak ferma yapmaktadır. Hem ayak kaldırarak hemde donarak ferma yapan erkek sayısı %75,67′dir. Dişilerde ferma hareketi ise %88!inde donarak, %80′inde ayak kaldırarak yapılmaktadır. Dişilerin her iki ferma şeklini gösterme oranı ise %68′dir. Hem dişi hem erkek bireylerin tamamı her iki ferma şeklinden birini mutlaka yapmaktadır.

Göz ve burun rengi: Dişiler ve erkeklerin geneli alındığında göz renginin bal sarısı, burun renginin ise kahverengi olduğu tespit edilmiştir. İstisnai olarak az oranda ise göz rengi; kahverengi ve siyah, burun rengi ise ten rengi olarak görülmüştür. Tüy rengi siyah olan bireylerde burun ve göz renginin de siyah olduğu belirlenmiştir.

Koku takibi: Koku takibi Tarsus Çatalburun av köpeği ırkı tarafından hem yerden hemde havadan yapılabilmektedir. Dişi ve erkek bireylerin havadan koku takibi yapma oranı %79,24′dür. Yerden koku takibi ise toplam % 95,29′dur. Bireylerin tamamında hem yerden hem havadan koku takibi %70 oranındadır.

Saldırganlık: İncelenen bireylerin genelinde, saldırgan eğilimler olmadığı gözlemlenmiştir. 62 bireyin tamamı değerlendirildiğinde % 93,94 oranında saldırganlık olmadığı, %6,06 ise saldırgan eğilimler görülmüştür. Saldırganlık kalıtsal bir özellik olmakla birlikte yetiştirme tarzı da önemlidir.

Tüy özellikleri: Renk yoğunluğu olarak erkeklerde kahve-beyaz, dişilerde kahve-beyaz ve düz kahverengi belirgin özellik olarak görülmüştür. Tüy özellikleri açısından erkek ve dişi biraylerin büyük çoğunluğunun ince tüylü belirlenmiştir.

Ev bekçiliği: Çatalburun ırkında genel olarak ev bekçiliğinin olmadığı belirlenmiştir. Erkeklerin %37.83′ü, dişilerin ise % 36′sında ev bekçiliği görülmüştür. Özellikle geceleri, yabancılara karşı daha duyarlı davrandıkları ve havladıkları görülmüştür.

Çocuklarla ilişkileri: İncelenen bireylerin genelinde ev halkının dışındaki insanlarla da ve özellikle çocuklarla hemen samimi tavırlar geliştirdikleri gözlemlenmiştir. Çocuklarla oynamayı sevmeleri bu ırkın hasta çocuklarla ilgili rehabilitasyon kapsamında kullanılabileceğini göstermektedir. Dişi ve erkeklerin geneline bakıldığında %90′ının üzerinde çocuklarla iyi ilişkiler kurdukları belirlenmiştir.

http://www.tarsuscatalburun.org/ 'dan ALINTIDIR

Sağlıcakla.
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2014, 14:52:08 Gönderen: Murat TEPE »
KAYSERİ / 1976
Beretta 686 Spz.-12, Franchi Affinity-12
Waffen-16
Akus Spz-20-28-36

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 25 Şubat 2014, 14:50:29 »
En ufak bir bilgimin olmadığını söylemiştim.Bende şu anadoluyu gezen programların birinde izledim yozgat çatal burun diye verdiler , oralarda röpörtaj vs yaptılar . Dediğim gibi öğrenmek için soruyorum ağabey.İlk öğrendiğim bu olsun tarsus çatalburun , eyvallah.

Çevrimdışı Murat TEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 25 Şubat 2014, 14:55:34 »
Sayın Musul;

Öncelikle konu başlığımızı Yozgat değilde Tarsus Çatalburun olarak değiştirmemiz daha doğru olacaktır zannedersem.
İkinci öğrenmek istediğim konu ise avatar imzanızdaki ''İncesuluyum, olmazoluyum''... bizim Kayseri'deki İncesu olsa gerek.  ;D Yanılıyormuyum?

Bu ara avatar resminiz çok manidar ve hoş ;)
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2014, 15:00:39 Gönderen: Murat TEPE »
KAYSERİ / 1976
Beretta 686 Spz.-12, Franchi Affinity-12
Waffen-16
Akus Spz-20-28-36

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Tarsus - Çatalburun ?
« Yanıtla #4 : 25 Şubat 2014, 15:01:00 »
  Abi  :D güldüm harbiden yok orası değil , bu şu hemen atlarım , çabuk eserim , muhabbeti keserim lafımı çakar giderim bu huyumuda pek sevmem anlamında :)
Başlığı da değiştirdim ağabey. Resim için evet öyle  O0  Devlet gözlerini bunlara kapattığı gibi , kendi evlatlarınıda doğruyor.Her neyse.Keyfimizi bozmayalım :)
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2014, 15:02:59 Gönderen: Süleyman MUSUL »

Çevrimdışı Berşan UÇAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 17 Aralık 2014, 10:38:36 »
        Arkadaşlar Ben 7-8 yıldan beridir birçok çatalburun beslemiş çatallarla hemhal olmuş biri olarak söyleyebilirim ki çatalburun vücud olarak hani yerli puanter diye bir köpek var ya onun çatalburunlusu diyebilirim.Birçok enik aldım emin olun ana çatal baba çatal yavruların bir kısmı düz bir kısmı çatal veriyor.İlginçtir düz burun eniklerin kokusu daha iyi diyebilirim.Hatta öyle bir çiftleşmede ana-baba çatal olduğu halde baya baya orijinal sadece bir tane tricolor setter erkek yavru verdi.Üşenmedim araştırdım ayrık çatalburun ananın dedesi settermiş.Bakın  ırklarının asıl olması kaydıyla asıl farklı iki  ırk eşlenirse yavru kırma da olabilir ama ana veya babasının ırkına birebir de uyabilir.Güvercin inek keçi ve köpekte ben bunu gördüm.
       Genel olarak çatalburunun avcılığıyla alakalı olarak yazmam gerekirse sahibinden başkasıyla av yapmayanı gördüm.Yavaş ve hızlı avlayanını gördüm.1,5 yaşına kadar salak gibi gezip sonrasında aynı anda vurulan iki avı birlikte getirip avda destan yazanınıda besledim Söz dinlemeyeninide. Son dişi köpeğimi teyzemoğluna hediye edip urfaya gönderdim(avını görünce böyle köpek verilir mi sen salakmısın dedi)iki yavrısunu arkadaşlarıma verdim.Şu anda Kurzharım var ve safkan onlarla ava gidince benim köpeğim gezmiyomuşcasına yanlarında yavaş kalıyor.Oysa ilk kurzhaaarım çalıya suya dalarcasına dalıyordu.Şimdiki ona göre fıss...
        Arkadaşlar köpek işi biraz kısmet biraz eğitim biraz da şans işi geçenlerde kuzhaarım 14 aylık olmasına rağmen av yapmazken bir keklik avında  birden profösyönel avcı olup çıktı.Ama kırma köpeğim vakti zamanında 6 aylıkkken bıldırcın 7 aylıkken kekliğe ferma veriyordu.Irkın önemi yok Irkı ne olursa olsun köpeğinizi iyi seçip eğitimini iyi verirseniz ama geç ama erken av yaparsınız.tabiiki av bulabilirseniz...
Mehmet Berşan UÇAR
1977-Osmaniye
İlahi Azrail, Sen adamı öldürürsün!!![img=http://s5.postimg.org/ot7rd4lab/Foto_raf_0045.jpg]

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #6 : 08 Ocak 2015, 16:01:56 »

çatal burun yani tavşan dudaklılık veya damak yarıklığı bunların hepsi ayni şeydir ve genetik olarak yavruya sirayet eden bir HASTALIK veya GENETİK BOZUKLUKTUR.insanlardada görülür.bakın ayrık burun hastalığı veya bozukluğu her ırk köpekte görülebilir.dünyada bu bozuklukla doğan köpeler hemen yok edildiği için görme şansınız olmaz.bu gün ingiliz setter dende sizin tabirinizle ÇATAL BURUN elde edebilirsiniz.çooook kolay.çekin safkan ingiliz setteri  (erkek dişi fark etmez) bir çatal buruna birinci en fazla ikinci kuşak yavrularda bu genetik bozukluğu  görürsünüz.

bırakın bilmem nerde çıkan yerel araştırma veya haberleri.yazın internete köpeklerde ve kedilerde ''tavşan dudak veya ayrık damak sendromu''diye , gerçek akademik bir araştırma ile bilgi sahibi olun.

artık yeni nesilide ''anadolu ırkı av köpeği'' diye bir takım uydurma bozuk gen formatları ile kandırmayın.değil anadoluda, orta doğuda ve hatta asyada yöreye özgü herhangi bir FERMALI AV KÖPEĞİ ırkı yoktur.
  • 12 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre 2 patlar klasik çifte
  • 20 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR
1966-İstanbul  ( ASLEN İZMİR KARŞIYAKA)

Çevrimdışı M.Ziya DONMA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 08 Ocak 2015, 17:36:49 »
çatal burun yani tavşan dudaklılık veya damak yarıklığı bunların hepsi ayni şeydir ve genetik olarak yavruya sirayet eden bir HASTALIK veya GENETİK BOZUKLUKTUR.insanlardada görülür.bakın ayrık burun hastalığı veya bozukluğu her ırk köpekte görülebilir.dünyada bu bozuklukla doğan köpeler hemen yok edildiği için görme şansınız olmaz.bu gün ingiliz setter dende sizin tabirinizle ÇATAL BURUN elde edebilirsiniz.çooook kolay.çekin safkan ingiliz setteri  (erkek dişi fark etmez) bir çatal buruna birinci en fazla ikinci kuşak yavrularda bu genetik bozukluğu  görürsünüz.

bırakın bilmem nerde çıkan yerel araştırma veya haberleri.yazın internete köpeklerde ve kedilerde ''tavşan dudak veya ayrık damak sendromu''diye , gerçek akademik bir araştırma ile bilgi sahibi olun.

artık yeni nesilide ''anadolu ırkı av köpeği'' diye bir takım uydurma bozuk gen formatları ile kandırmayın.değil anadoluda, orta doğuda ve hatta asyada yöreye özgü herhangi bir FERMALI AV KÖPEĞİ ırkı yoktur.
Hadi çatal buruna böyle dediniz. Ya buldansarısı ne?
1985-Ceyhan

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 08 Ocak 2015, 18:15:37 »

mehmet bey ayrık burunu bir ırk var ispanyol pointer adı sanırım kurtluş savaşı yıllarında bu köpeğin işgalciler tarafından av amaçlı kullanmak için getirildiği  hatta tarsus çatalburunlarında bunlaradan türediğine dair rivayetler var.
ha birde öyle olmasın başlangıcı genetik bozukluktan olsun ne farkeder benim aklım erdi ereli benden öncede bu köpekler tarsusta var ve bizim buranın av kültürüne damgasını vurmuştur.bizden olan bize özgü köpeklerdir.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #9 : 09 Ocak 2015, 17:34:46 »
-Fatih bey dediğiniz gibi bunlar RİVAYET tir.
-Ziya bey sizin BULDAN SARISI dediğiniz köpeklere de Manisa ve çevresinde KULA derler .Aslında her iki isimde köpeklerin renginden kaynaklanıyor.
Gerek ÇATALBURUN ve gerekse BULDAN SARISI veya KULA diye adlandırlan köpeklerin belirli ve süreklilik gösteren morfolojik bir standartı yoktur.Bu köpeklerden her türlü vücut oranı ve yapısında olanlarına denk gelebilirsiniz.Bu köpekler çok iyi av yapıyor olabilir de.Zaten benim burada vurgulamak istediğim şey bu köpeklerin av yetenekleri değildir.

Bunlar gibi köpeklerin var oluş süreçleri ise şöyle oluyor;

-Uzun yıllar boyunca ırk ayrımı yapmadan sadece av yeteneklerine bakarak farklı av köpekleri çiftleştiriliyor (Yüzyıllık bir süreçten bahsediyorum)
-Tabi bu süreç içersinde yöreye gelen hali vakti yerinde avcılardan (yerli veya yabancı) farklı ırklardan yavru veya yetişkin köpekler ediniliyor ve bunlarda mevcut karışık kanlara karıştırılıyor.
-Bu arada ulaşım ve ekonomik koşullar gereği birbirlerine morfolojik özellikleri gereği benzer veya yakın olanlar çiftleştirildiği için benzer yavrular türemeye başlıyor. ( ÇATALBURUN , BULDAN SARISI , KULA , BARAK , KÖSE BARAK , ZAĞAR vs. )
-Mesela  ZAĞAR anadoluda av köpeğine verilen bir isim dir ve ismin kaynağı KURZHAAR dır.Yanlış anlaşılmasın sadece ismin kaynağı.
-BARAK ismi ise BRACO İTALİANO dan gelmedir . Zaman içersinde kültürel etmenlerden ve ismin kısaltılmasından dolayı bizim tarafımızda türetilmiş bir isimdir.Tekrar edeceğim gibi tek benzerlik isimlerdeki ses uyumudur.

Basit bir örnekle anlatayım ;
Buldan sarısı ile Tarsus Çatalburunu çiftleştirebilirsiniz.Çıkan yavruların hepside av yapabilir.Zaten nerdeyse yüzyıldır yapılan da budur.Olacak yavrulardan sarı renkli ve tavşan dudak hastalığına sahip olan yavrulara da gelecek nesiller BULDAN ÇATALBURUN veya TARSUS SARISI adını koyup bunun çoooook eski bir Anadolu ırkı av köpeği hurefesine inanıp savunabilirler.

Mevcut durum bundan ibarettir.
Saygılarımla.
  • 12 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre 2 patlar klasik çifte
  • 20 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR
1966-İstanbul  ( ASLEN İZMİR KARŞIYAKA)

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 09 Ocak 2015, 18:53:53 »
-Fatih bey dediğiniz gibi bunlar RİVAYET tir.
-Ziya bey sizin BULDAN SARISI dediğiniz köpeklere de Manisa ve çevresinde KULA derler .Aslında her iki isimde köpeklerin renginden kaynaklanıyor.
Gerek ÇATALBURUN ve gerekse BULDAN SARISI veya KULA diye adlandırlan köpeklerin belirli ve süreklilik gösteren morfolojik bir standartı yoktur.Bu köpeklerden her türlü vücut oranı ve yapısında olanlarına denk gelebilirsiniz.Bu köpekler çok iyi av yapıyor olabilir de.Zaten benim burada vurgulamak istediğim şey bu köpeklerin av yetenekleri değildir.

Bunlar gibi köpeklerin var oluş süreçleri ise şöyle oluyor;

-Uzun yıllar boyunca ırk ayrımı yapmadan sadece av yeteneklerine bakarak farklı av köpekleri çiftleştiriliyor (Yüzyıllık bir süreçten bahsediyorum)
-Tabi bu süreç içersinde yöreye gelen hali vakti yerinde avcılardan (yerli veya yabancı) farklı ırklardan yavru veya yetişkin köpekler ediniliyor ve bunlarda mevcut karışık kanlara karıştırılıyor.
-Bu arada ulaşım ve ekonomik koşullar gereği birbirlerine morfolojik özellikleri gereği benzer veya yakın olanlar çiftleştirildiği için benzer yavrular türemeye başlıyor. ( ÇATALBURUN , BULDAN SARISI , KULA , BARAK , KÖSE BARAK , ZAĞAR vs. )
-Mesela  ZAĞAR anadoluda av köpeğine verilen bir isim dir ve ismin kaynağı KURZHAAR dır.Yanlış anlaşılmasın sadece ismin kaynağı.
-BARAK ismi ise BRACO İTALİANO dan gelmedir . Zaman içersinde kültürel etmenlerden ve ismin kısaltılmasından dolayı bizim tarafımızda türetilmiş bir isimdir.Tekrar edeceğim gibi tek benzerlik isimlerdeki ses uyumudur.

Basit bir örnekle anlatayım ;
Buldan sarısı ile Tarsus Çatalburunu çiftleştirebilirsiniz.Çıkan yavruların hepside av yapabilir.Zaten nerdeyse yüzyıldır yapılan da budur.Olacak yavrulardan sarı renkli ve tavşan dudak hastalığına sahip olan yavrulara da gelecek nesiller BULDAN ÇATALBURUN veya TARSUS SARISI adını koyup bunun çoooook eski bir Anadolu ırkı av köpeği hurefesine inanıp savunabilirler.

Mevcut durum bundan ibarettir.
Saygılarımla.
mehmet bey ben genetik bozukluktanda kaynaklanmış olabilir diyorum zaten ama yıllar yılı bu köpekler yerel bir ırk olarak bizim burda var,bilinçsiz eşleştirme tüm türkiyede vardı eskiden,şurda internet yaygınlştı milletin görgüsü arttı algısı açıldı yoksa eskiden iki köpeğin eşleşmesi için iyi avcı olmaları yeterli bir sebepti.

çatalburun köpekleri eskiden daha itinalı çiftleştirilirdi iyi çatalburunları çiftleştirlerdi eski abilerimiz ve çıkan eniklerde muazzam av yapardı.ama birden ünlendi çatalburunlar bilinçsizce üretildiler iyi paralara satılmaya başladı ırkın av kabiliyeti düştü biraz malesef..

eski avcılar ne isterdi köpekten uzak aramasın sahibiyle kontağı kesmesin hırçın olmasın kokusu yüksek olsun.yıllar yılı bu ırk bu beklentileri karşıladı,son dönemde biraz bozulma var yukarıda bahsettiğim sebepten.

ben şunu demiyorum şu ırktan bu ırktan üstündür,benim köpek anlayışım her ırkın iyisi vardır kötüsü vardır iyisini bulamassan çataburunda boş kurzhaarda seterde...

benim için ırk olarak kabul edilsede edilmesede sorun değil değersizleştirilmesin yeter,ama değersizleştirmeye çalışan belli kesimler var (sizi tenzih ediyorum),onlarında sebebi malum modern dünyanın kuralı ; bir dünya para ver yurtdışından köpek getir üret sat,çatalburunda neymiş ;)
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Deniz DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 08 Nisan 2015, 11:38:04 »
slm çatal burun diye ırk hastalık mıdır genetık bozuklukmudur bılmem lakın benım elımde var  cok ıyı ıng poınterlerde var  su bı gerçek kı gorunus harıcı poınterden hıc bır farkı yok fermada estetıkse estetık  kokuysa koku her koşulda 60 metreden keklıge ferması bıle avcıyı mest etmeye yetıyosa varsın genetık bozukluğu olsun av kopegı ıstıyosan köpek. meraya çıkana kadar bıraz avcılar tarafından degısık gözlerle bakılırsın ama merada bır cok avcının kopegının yapamadıklarını yapmaya başlayınca su lafı duyarsın mütişşşşşş onun için sadece sunu anlatmak ıstedım avcı kısının ne aradığına bağlı av köpegımı arıyosun [ güzellik.. asil kan ...hem merada... hem yarışmaya cıkaracagım köpek diyosan.... güzel secereli iyi bir kan av köpeği aranmalı .... alman olsun... ing olsun bunlarda bölge yer mattiyat olarak avcının ıstegıne gore degısır .. lakın genetık bozukluk dedıklerı olay doğrumu doğru ama dedıgım gıbı avcılığına kımsenın dıcek lafı yoktur her halde burdan kimseye tas atma yada laf sokma amacında degılım kımse ustune bısey alınmasın sadece bu köpeklerın bırer ıyı avcı olduğu anlatmak ıstedım meralarda yüksek kokulu ıyı ırk köpeklerı görmek tek temenlımız ama türkiyede böyle bir köpek cinsi var  bunu besleyen veya oraya mensup olduğunu bildiğimiz memleketli avcı kişileri rencide yada emeklerine saygısızlık yapmadan eleştirilme taraftarı olunmasından yanayım tesekurler ..
Deniz DEMİR
1984-İstanbul