Gönderen Konu: Av Bıçağında da mı ALMAN MALI 1 Numara :) ????  (Okunma sayısı 26179 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ

Saygı değer avcı arkadaşlar,

Geçtiğimiz hafta Almanya' da iş seyahatin deydim. Mümkün oldukça gittiğim ülkelerde ve değişik şehirlerde av marketlerini gezmekten keyif alıyorum. Gerçekten çok harika, çok kaliteli malzemeler var dükkanlarında ve dikkat ettiğim bir şey var Avrupa'lılar av da kullanacağı hiç bir malzemede ucuza kaçmıyorlar en azındnan benim gezdiklerim öyleydi.

Almanya' da Frankonia  av mağazalarının birinde;

Daha önce bir arkadaşımın, biz kuzenim ile tavşan yüzmeye çalışırken yeni olmasına karşın Türkiye'mizin en iyi markalarından biri ile bir hayli uğraştık bağırsakları delmeden tavşanın karnını açmak için kuzenin bıçağı ile ancak durun dedi Kenan bakın bıçak dediğin nasıl olur, av nasıl mundar edilmez görün dedi; abi sanki elindeki kocaman bıçak değil cerrah amcaların neşteri gibi tavşanın karnında yukarıdan aşağı estetik bir çizikle bağırsaklar komple dışarıda daha sonra mı tavşanın ayak kemikleri sanki sucuk doğruyor gibi kemikler ikiye bölünüyor... Görmesem inanmayacağım ne arkadaşım bu bıçağın markası PUMA Made in Germany .

İşte FRANKONIA' yı gezerken aynı bıçağı gördüm fiyatı 259€ , Türkiye' de iki tane tüfek , 30 tane bıçak alırsın dedim içimden ancak kendime fiyatı uygun olanlarından 1 tane aldım.

Şimdi bıçak işinden anlayan arkadaşlarıma ve özellikle Sn. İbrahim AYSU Bey' e , Sn. Kamil Ünlütürk Bey'e ve Sn. Tuncay KAHRAMAN Beylere ALMAN, ITALYAN, JAPON ürünlerinde yaşanılan tatlı rekabetin bıçak boyutunda nasıl olduğu konusunda yorumlarını rica ediyorum.

Saygılarımla.
Herkese rastgele...

Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Abdullah ŞAHİN 07, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Av Bıçağında da mı ALMAN MALI 1 Numara :) ????
« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2016, 18:12:29 »
Puma nin gerçekten çok güzel bicaklari ama baya pahali. Bende alicaktim sonra bora aldım bide opinel isimi görüyor
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #2 : 27 Ocak 2016, 09:01:23 »

Puma nin gerçekten çok güzel bicaklari ama baya pahali. Bende alicaktim sonra bora aldım bide opinel isimi görüyor

Yasin Bey ben marka vermek istemedim ama kuzenin bıçağı BORA idi bir türlü hassas kesim yapamadık. Tamam sağlam mı sağlam estetik mi estetik ancak kol kuvetti ile basarak ancak kemikleri kırabiliyorsun ... :)   
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 27 Ocak 2016, 09:09:03 »
Puma yı diğer markalarla bende kiyaslamam özellikle catamount çok güzel
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #4 : 27 Ocak 2016, 09:15:56 »
Taşkın hocam konunun dışında bir sorum olacak ? Yakın gelecekte bende yurt dışına çıkacağım ve haliyle oradaki bütün av bayiilerini dükkanları gezmeyi düşünüyorum.Acaba hangi ürünleri sıkıntı olmadan Türkiye'ye sokabilirim ?
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #5 : 27 Ocak 2016, 10:05:24 »
Sn.Gesili
Tüfek işinin içinden çıkamadan başımıza birde bıçak rekabeti mi buldunuz 😀😀?
Almanlar yaptıkları pekçok işi hakkıyla yapıyorlar ben kişisel olarak kalite  ve felsefelerine dair hiçbir eleştiride bulunmadım bugüne dek..Yalnızca bu bıçakta olduğu gibi estetik ve güzellik kavramlarında
Uyuşamıyoruz..
Bana kibar bir Buck çakı yetiyor. .
Selamlarımla
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Özgür UYAR, Erol ÖZTÜRK, Abdullah ŞAHİN 07

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #6 : 27 Ocak 2016, 10:21:00 »
Taşkın hocam konunun dışında bir sorum olacak ? Yakın gelecekte bende yurt dışına çıkacağım ve haliyle oradaki bütün av bayiilerini dükkanları gezmeyi düşünüyorum.Acaba hangi ürünleri sıkıntı olmadan Türkiye'ye sokabilirim ?

Burak Bey Merhaba,

Açıkçası bir çok ülkeye gittim bunların çoğu da uzak doğu ülkeleriydi ve uzakdoğudan ateşli silah, bıçak gibi ürünlerin satışı zaten yasak. Özellikle Çin' e gidecek isen XIAOMI YI action kamera GO PRO muadili tavsiye ederim ve diğer elektronik beeperlar, bird caller, hunting decoyları çok rahatlıkla ülkemize fazla adette olmamak koşulu ile girdirebilirsiniz. Ayrıca uzak doğuda şayet Vietnam yada Tayland' a giderseniz outdoor giyimin baba markalarını 20' de 1 fiyatla alabilirsiniz buna botlar da dahil.

Ancak Avrupa ve USA ' ya gelince Türkiye' de örnegin 150 TL olan ürünler orda 150€ yada 150$ ' a satılmakta bu sebep ile alacağınız malzemelerin Türkiye' de var ise fiyatını iyi bilmeniz, Türkiye' de satışı yok ise internet üzerinden satılan dükkandaki fiyat ile internet fiyatını kıyaslamak yerinde olacaktır. Ben açıkcası Avrupa' da çok beğendiğim ürünler oldu ancak bu ürünler ya Türkiye'de daha ucuzdu  ya param yetmedi yada senin gibi Türkiye' ye girdirmede sorun yaşayabilirim diye almak istemedim.

Senin soruna tam cevap olmadı ancak sana bir kaç ufak tüyo vermek istedim. Açıkcası bende tüfek, fişek tabanca gibi ürünlerin türkiyeye girdirilme prosedürünü tam da bilmiyorum. Buradan bilen arkadaşlarımız var ise paylaşmalarını ve öğrenmeyi bende isterim.

Selamlar...
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #7 : 27 Ocak 2016, 10:31:11 »
Sn.Gesili
Almanlar yaptıkları pekçok işi hakkıyla yapıyorlar ben kişisel olarak kalite  ve felsefelerine dair hiçbir eleştiride bulunmadım bugüne dek..Yalnızca bu bıçakta olduğu gibi estetik ve güzellik kavramlarında
Uyuşamıyoruz..
Selamlarımla

Tuncay Bey, haklısınız ancak tüfekte, arabada ve tabancada olduğu gibi bıçaklarında koleksiyonerleri ve tutkunları var... Ben bu Alman ,İtalyan USA rekabetinde bıçağın yerini merak etmiştim açıkçası... Dediğiniz gibi BUCK' ı bende kullanıyorum ancak PUMA' nın yanına işçilik ve malzeme olarak yaklaşamaz estetiğe ve modele sözüm yok...
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Hakan UYAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 27 Ocak 2016, 11:56:24 »
  İspanyol ve İtalyan av bıçaklarım var.Kaliteli ve estetikler.Ancak Bora'nın da bıçağını kullanıyorum ve daha çok beğeniyorum..Alman mı İtalyan mı derseniz bıçakta Türk diyorum. :)
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Franchi Affinity Wood
1974 ÇANAKKALE

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Abdullah ŞAHİN 07, Reha GÜREL, Davut ATACA

Çevrimdışı Davut ATACA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 27 Ocak 2016, 12:39:21 »
Bıçakta bari türk malı deyin, okadar meşhur bıçaklarımız var sürmene, yatağan, sivas gibi gayet güzeller bilenebilen estetik sağlam kaliteli bıçaklar hemde uygun fiyata.
1993 Ankara

The following users thanked this post: Abdullah ŞAHİN 07, Yasin AKTAŞ, Reha GÜREL

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #10 : 28 Ocak 2016, 09:24:34 »
Burak Bey Merhaba,

Açıkçası bir çok ülkeye gittim bunların çoğu da uzak doğu ülkeleriydi ve uzakdoğudan ateşli silah, bıçak gibi ürünlerin satışı zaten yasak. Özellikle Çin' e gidecek isen XIAOMI YI action kamera GO PRO muadili tavsiye ederim ve diğer elektronik beeperlar, bird caller, hunting decoyları çok rahatlıkla ülkemize fazla adette olmamak koşulu ile girdirebilirsiniz. Ayrıca uzak doğuda şayet Vietnam yada Tayland' a giderseniz outdoor giyimin baba markalarını 20' de 1 fiyatla alabilirsiniz buna botlar da dahil.

Ancak Avrupa ve USA ' ya gelince Türkiye' de örnegin 150 TL olan ürünler orda 150€ yada 150$ ' a satılmakta bu sebep ile alacağınız malzemelerin Türkiye' de var ise fiyatını iyi bilmeniz, Türkiye' de satışı yok ise internet üzerinden satılan dükkandaki fiyat ile internet fiyatını kıyaslamak yerinde olacaktır. Ben açıkcası Avrupa' da çok beğendiğim ürünler oldu ancak bu ürünler ya Türkiye'de daha ucuzdu  ya param yetmedi yada senin gibi Türkiye' ye girdirmede sorun yaşayabilirim diye almak istemedim.

Senin soruna tam cevap olmadı ancak sana bir kaç ufak tüyo vermek istedim. Açıkcası bende tüfek, fişek tabanca gibi ürünlerin türkiyeye girdirilme prosedürünü tam da bilmiyorum. Buradan bilen arkadaşlarımız var ise paylaşmalarını ve öğrenmeyi bende isterim.

Selamlar...

Anlaşıldı Taşkın hocam..Bilgilendirme için teşekkür ederim..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Taner MEMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 28 Ocak 2016, 11:32:30 »
Bursa Ahmet Erişen çakılarını kullanmadan yabancıya para vermeyin derim tek kelime ile muazzam.
Taner MEMET
Bursa-1988

Çevrimdışı Hamza SEDA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 28 Ocak 2016, 13:41:50 »
  İspanyol ve İtalyan av bıçaklarım var.Kaliteli ve estetikler.Ancak Bora'nın da bıçağını kullanıyorum ve daha çok beğeniyorum..Alman mı İtalyan mı derseniz bıçakta Türk diyorum. :)
Bıçak da Bora bende kullanıyorum ve çok memnunum. Ayrıca ülkemizde neredeyse bir duayen olan Yatağan bıçak ve pala ustası şahin örs bıçakları,maraş'ın ökkeş ve ali ustanın çakıları,bursan'ın zekeriya bıçakları,sürmenenin Muhammed ustası Serikin yörük çakısı bunları avrupa bıçaklarına asla değişmem ayrıca Denizlide Yılmaz bıçak. Unutmamalıyız ki dünyanın gelmiş geçmiş en keskin kılıcını 16. yy. da yaşamış olan Yağanlı Ahmed Tekel-ü nü yapmıştır ve İngilter'nin Londra daki kraliyet müzesinde sergilenmektedir.
  • Özkanlar Fx12 (Standart) 66 cm namlu Yarı Kamuflaj
1984 AFYON

The following users thanked this post: Abdullah ŞAHİN 07

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 28 Ocak 2016, 13:49:27 »
Sn.Gesili
Uyuşamıyoruz..
Selamlarımla
+1 
Bu arada bari bunu kaçırsın İbrahim abi :) :) :) birde bıçaktan dalarsa keser hepinizi abi :) :) :)
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK 27

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 28 Ocak 2016, 19:14:47 »
bırı boramı dedı....ben damascus modelını dunyanın en saglam bıcagı dıye aldım...ılk kutusundan cıkardıgımda bıcagın keskın yuzeyınde puruzler oldugunu gordum ...bora bıcagı arayıp durumu ılettıgımde gonderın bakımını yapıp bıleyıp yollayalım dedıler..dedıklerı gıbı yaptım ve gerı geldı sonra ava cıktıgımızda sadece bır tahtalı kestım ve sandı kayaya vurmuscasına ıce dogru cukur olustu tekrara aradım damascus bızım celıgımız degıl sıze bızım celıklerden yolllayalım dedıler ve ıkı tane kecı boynuzlu bıcak sıparıs ettım...ınanmayacaksınız daha bırı kutusundan keskın yerı ıcıne gırmıs sekılde cıktı arayıp durumu bıldırdım ve gerı ıade alıp paramı yolladılar..
sonucmu musterı memmunıyetınden memmun kaldım ama bıcaklardan degıl ...resımlerı hala mevcut bende ınanmayanlar ıcın
1976 gaziantep

Çevrimdışı Abdullah ŞAHİN 07

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 28 Ocak 2016, 20:24:07 »

• Pietro Beretta S 687 SP O/U
  • Benelli Raffaello Special Lusso
Abdullah ŞAHİN
1972  ANTALYA

The following users thanked this post: Salih KATLANIR

Çevrimdışı Selim KAFKAS

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 28 Ocak 2016, 20:41:21 »
Dunyada bir cok bicak markasi var ama hakkini veren bir kac markada ben yazayim.

Ağır koşullar için;
Eickhorn (Alman Malı)
Extrema Ratio (italyan Malı)

Günlük kullanımda ise;
Speyderco (Japon Malı)

Açıkcası Türk bıcaklari hakkinda cok bilgim yok. Ama Bora biraz kaliteyi düşürdü diyenler duydum. Mogan adında bir marka daha varmış ama ben kullanmadim. Tabi ki ulkemizde de bu isi hakkiyla yapan ustalarda vardir.

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 28 Ocak 2016, 20:44:37 »
Merhaba arkadaşlar türk bıçakları gerçekten kaliteli ve uygun fiyatlıdır bursa, yatağan, sürmene bıçakları ile ankarada üretilen mogan ve bora bıçakları hakikaten kaliteli ürünler ortaya koyuyor bu markalar varken hiç ithal bıçak ihtiyacı hissetmedim genel olarak avda 2 tür bıçak kullanırım üveyik, ördek ve tahtalı avı gibi güme yapmak gereken avlarda Bora BİG BOWİE diğer türlü avlarda yukarıda resmini paylaştığım serik çakısı (ince ağızlı çok keskin bir bıçaktır) demircilik bizim ata mesleğimizdir bir tüfek parası verip ithal bıçak arayışına girmeye bence hiç gerek yok.
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2016, 01:10:27 Gönderen: Abdullah ŞAHİN 07 »
Abdullah ŞAHİN
1972  ANTALYA

The following users thanked this post: Yasin AKTAŞ

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 28 Ocak 2016, 20:46:37 »
abdullah bey bu bıcakları nerden aldınız.....
1976 gaziantep

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 28 Ocak 2016, 20:49:49 »

Abdullah ŞAHİN
1972  ANTALYA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 28 Ocak 2016, 20:53:23 »
abdullah bey bu bıcakları nerden aldınız.....

İbrahim bey merhaba bu bıçaklar Antalyanın Serik İlçesi Deniztepesi Köyünde yaşayan Bıçakçı DURMUŞ USTA tarafından yapılmıştır ve oradan alınmıştır.
Abdullah ŞAHİN
1972  ANTALYA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 28 Ocak 2016, 20:57:51 »
İbrahim bey merhaba bu bıçaklar Antalyanın Serik İlçesi Deniztepesi Köyünde yaşayan Bıçakçı DURMUŞ USTA tarafından yapılmıştır ve oradan alınmıştır.
yakın mı abı sana banada alsanız ınanın ben boradan 180 dolara damascus aldım benım 15 tl bıcak ondan bın kat ıyı cıktı ama sızın bıcaklardan coktandır arıyorum bır turlu denk gelmedı
1976 gaziantep

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 28 Ocak 2016, 21:00:32 »
yakın mı abı sana banada alsanız ınanın ben boradan 180 dolara damascus aldım benım 15 tl bıcak ondan bın kat ıyı cıktı ama sızın bıcaklardan coktandır arıyorum bır turlu denk gelmedı

ibrahim bey ben şimdi il dışındayım dönünce size ulaşırım görüşürüz.
Abdullah ŞAHİN
1972  ANTALYA

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #23 : 28 Ocak 2016, 21:33:07 »

Ben açıkçası kendinden daha yumuşak demiri kesen bıçak gördüm...

Örnek ;

:) Ama Alman mı Japon Mu bilmem ?

Hayırlı akşamlar....
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

The following users thanked this post: Abdullah ŞAHİN 07, Enes Sadık BALI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 28 Ocak 2016, 21:38:53 »
ibrahim bey ben şimdi il dışındayım dönünce size ulaşırım görüşürüz.
sıze zahmet olacaksa uzak falansa hıc zahmet etmeyın
1976 gaziantep

The following users thanked this post: Abdullah ŞAHİN 07