Gönderen Konu: bush craft bıçak  (Okunma sayısı 3736 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Coşkun AKBULUT

• AvlakForum Üye
  • *
  • kargalar sürüyle kartallar yalnız uçar
bush craft bıçak
« : 09 Ekim 2012, 11:00:11 »
selamlar arkadaslar gecen gün sitelerde bush craft diye bir bıcak gördüm siyah saplı 20cm boyunda iskandinav ülkeleri bıçagı imiş kılıfı deri ve yanında ates yakma magnezyum aparatı vardı bu bıçak hakkında bilgisi olan varsa bilgilendirirse sevinirim nerden bulabilirim fiatları nedir sevgiler saygılar
Coşkun AKBULUT
1970 izmit/derince     kargalar sürüyle...kartallar tek uçar

Çevrimdışı Y.Emre TOK

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: bush craft bıçak
« Yanıtla #1 : 09 Ekim 2012, 14:36:32 »
Merhaba Coşkun bey bahsettiğiniz bush craft modeli bıçak Ray Mears'ın doğada kullandığı bir nevi dağ bayır bıçağı diyebileceğimiz bir bıçak modelidir.
Basit yapısı düz taşlama acısı olan bir bıçak doğada zor şartlarda odun kesmekten tutunda ateş yakmaya (magnezyum çubuk) avladığınız bir hayvanın derisini  yüzmeye kesmeye vs vs kullanabileceğiniz bir modeldir.
Dikkat çekmek istediğim bir konu ise düz taşlama açısının avantajları bilenmesi daha rahat ve basittir.Doğada her zaman yanınızda masat yada biley taşı (arkansas,girit taşı olmayabilir) basit bir kayrak taşı ile dahi bileyebilmeniz mümkün biraz pratikten sonra tabi.
İç bükey taşlamalarda ise bu bileme işlemi düz taşlamaya göre daha zor ve ustalık gerektirir. Diğer bir husus ile kullanılan çeliğin cinsi ve sertlik derecesi çok sert olursa kırılabilir çok yumşak olursa kolay körelir paslanan veya paslanmayan çelikten olması kullanıcının tercihine kalmış bir seçim ben şahsen paslanan yüksek karbonlu çelikleri tercih ederim umarım yardımcı olabilmişimdir .sevgi ve saygılarımla
not: internetten Ray Mears diye aratırsanız daha geniş bir yelpazeye ulaşabilirsiniz ingilizler bu işi okul boyutuna taşımışlar gençlerine bu eğitimi vermektedirler .

Çevrimdışı Y.Emre TOK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 09 Ekim 2012, 15:16:45 »
Doğada ateş yakmanın pek çok yolu var tabi bizim için en basit ve zahmetsiz olanı önemli konu daha önce mutlaka açılmıştır bu bakımdan gereksiz yer işgal etmek istemedim. Merak eden arkadaşlarımız ufak bir araştırma ile sonuçlara ulaşabilir.
Asıl değinmek istediğim konu magnezyum çubuklar artık internet ortamında online alışveriş yapılan sitelerde mevcut  en yaygın kullanılan dealextreme adlı sitede bu ürünleri bulabilirsiniz ülkemizde outdoor malzemesi satan dükkanlarda mevcut biraz pratik ile çok rahat bir şekilde ateş yakmak mümkün oluyor.
Böyle bir magnezyum çubuk ve sert bir metal ile (çubuğun yanında diğer aparatıda veriyorlar) kullanabilirsiniz

Çevrimdışı Coşkun AKBULUT

• AvlakForum Üye
  • *
  • kargalar sürüyle kartallar yalnız uçar
« Yanıtla #3 : 12 Ekim 2012, 10:04:45 »
 emre bey bilgileriniz için cok tesekürler fiatı ve bu ürünü yurdumuzda satan outdor ürününü satan bayileri aradım bulamadım bulsam birtane edincem bıcak hastalı birazcık agır basıyor bircok av bicagım var ama bu bıçak beni cezbetti hastalık işte ürünü arıyorum gerber s.wesson ve diger bıçaklar piyasada var amam bu ürünü bulamadım ulasamadım insallah bulurum ilginiz için birdaha tesekkürler kalın salıcakla
Coşkun AKBULUT
1970 izmit/derince     kargalar sürüyle...kartallar tek uçar

Çevrimdışı Bilal KAHVECİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 18 Aralık 2012, 12:38:15 »
arakdaşım bıçak sanatı isimli sitedeki ustalara bir rica et belki sana senin istediğin gibi bir bıçak yaparlar.
herkese rastgele.
Bilal KAHVECİ
1984 KARABÜK
Sarsılmaz SP 303
Sarsılmaz Franchi
Franchi Affinity