Gönderen Konu: Tüfek namlu boyu,şok ve fişek ile ilgili sorun.  (Okunma sayısı 1756 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökhan ARAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tüfek namlu boyu,şok ve fişek ile ilgili sorun.
« : 18 Eylül 2017, 22:07:58 »
Değerli üyeler,
Bu haftasonu başıma gelen bir konu ile ilgili fikirlerinize ihtiyaç duyuyorum. Elimde farklı marka modelde süperpoze yarı otomatik ve çifte tüfekler var. Bu haftasonu iki süperpozem ile bıldırcın avına gittim.
Bu tüfekler sen biri 71 cm mobil şoklu alt göz 5 üst göz 2 numaralı şok takılı ve fiyatı yaklaşık 700-800 TL bandında.
Diğer tüfek ise 61 cm sabit alt göz 5 üst göz 4 şoklu fiyatı 3100 TL civarında.
Yanıma aldığım fişekler remington İtalya üretimi 28 Gr keçe tapa 10 numara (alt namluya),yine remington 30 Gr bior tapa 9 numara.
İlk olarak kısa namlulu tüfek ile başladım. 0Kalkan 5 kuşa iki atış yaptım ancak karavana. Moralim bozuldu ve araca geldim diğer 71 namlu tüfeği aldım . Aynı fişekler ile bu kez her atışım isabetli oldu.
Şimdi sizlere şunu sormak istiyorum acaba kısa namlulu ve 5-4 sabit şoklu tüfekler de keçe ve bior tapa değilde piston tapa kullanmak mı gerekli.
Bu arada her iki tüfek te ölçüleri ne göre imal edildi.
1983 zonguldak

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Tüfek namlu boyu,şok ve fişek ile ilgili sorun.
« Yanıtla #1 : 18 Eylül 2017, 22:38:28 »
Piston tapa kullanırsanız  bıldırcında  kuşa biraz yol vermeniz  gerekmektedir aksi halde ya Karavana  ya da kuş  Parçalacaktir  aslında   fişek numara tapa  olarak oldukça uygun  5 kuşa iki Karavana  yani   5 kuştan ikisinemi atış yaptınız bi kaç  Karavana atmak   o kadar da  önemli deil  sanki  bu sezon   ava ilk gidisinizde olduysa  ilk günün acemiliği diyelim rasgele
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 18 Eylül 2017, 23:25:06 »
Sorun tüfeklerde veya fişeklerde değilde dipcik ölcülerinde olabilirmi. Size uygun olmayan ölçülerdeki dipciğe sahip bir tüfekle av yapmak zor olabilir.
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

The following users thanked this post: Onur TAVACI

Çevrimiçi Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #3 : 18 Eylül 2017, 23:36:18 »
Bıldırcında fişeğin bence kalitesinin önemi yok.Ayriyetten kendi şahsi düşüncem tüfek fiyatı arttıkça iyi olacak diye bir kaide yok tüfek 300 liralık olsun kundak uyup atıcıda iyi olduktan sonra fiyat konusu çok önemli gelmiyor bana.Bence kundakta bir sorun var rastgelsin
1988-Denizli

Çevrimdışı Gökhan ARAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 18 Eylül 2017, 23:55:33 »
Yanıtarınız için teşekkür ederim.
5 kuşa 10 atış ve karavana oldu, dipçik ölçüleri her iki tüfek tek benim ölçüleri ne uygun yapıldı.
Bu nedenle iki tüfek arasındaki farkı anlayamadım.
1983 zonguldak

Çevrimdışı Gökhan ARAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 19 Eylül 2017, 00:00:21 »
Ayrıca karavana attığım tüfekle Zübeyr marka piston tapa fişekler ile   çok güzel çulluk avları yaptım.
1983 zonguldak

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #6 : 19 Eylül 2017, 10:48:43 »
61 namlu 4-5 sabit şoklu tüfeğe, bior tapa fişek koyduğunuzda kuşu pek fazla salma şansınız olmaz. Saçmayı çabucak açar ve mümkün olan en kısa mesafede atışı yapmanız gerekir. Sizin karavana sebebiniz %90 ihtimalle grupman boşluğudur. İlk atışta vurulmayan kuş zaten 2. atışta mesafe açacağı için o namlu ve şokla vurma ihtimaliniz daha da zorlaşır.

Bıldırcında 28 gr bior tapa 10 numara saçma kullanıyorum. 71 namlu 5 şok ile kuş kalkıyor ve makul şekilde yol verip atışı yapıp temiz şekilde alıyorum. Atış mesafeleri genelde 20 metre veya ona yakın..
Aynı fişekle bu defa 51 cm slug namlu ile atış yapıyorum. 20 metrelerde 3-4 kuş kaçırdım. Kuş kalkar kalkmaz yol vermeden ilk 15 metre içinde attığımda ise tertemiz şekilde aldım kuşları. Aynı atışı 71 namlu ile yaptığımda kuşlar parçalanıyordu..

İşin özü, her namlu kendine has özellik taşısa da çoğunlukla 71 namlu 5 şok ile 61 veya 51 namlu 5 şok arasında gözle görülür grupman farkı olur. Atışları da ona göre yapmak gerekir. Tabi fişek seçimini de..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, M.Kemal ATEŞSAL, Gencay GÜL

Çevrimdışı Gökhan ARAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 19 Eylül 2017, 13:02:22 »
 Emrah bey.
Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz gibi keçe ve bior tapa ile kuşa yol vermeden süratle atış yapmazsan karavana ya devam. 71 namlu tüfek ve aynı fişekler neredeyse kuş kacirmadim. Tespit doğru.
1983 zonguldak