Gönderen Konu: NEO 12 SOL VURMA SORUNU  (Okunma sayısı 11102 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
Ynt: NEO 12 SOL VURMA SORUNU
« Yanıtla #25 : 09 Aralık 2017, 18:43:00 »
Fuarlarda fanus içinde mallarını sergileyip 60’tan fazla ülkeye ihracat ve seri üretim yapan bir fabrika olduklarını ifade eden bir üretici bu kadar eleştiriye niye sessiz kalıyor anlayamıyorum.dışarı verdiğiniz tüfeklerde sol atıyormu  yoksa iyice ıcık cıcık bakıpmı yolluyorsunuz denenmeden mi gidiyor yoksa elenmiş ayıklanmış mallar yurdum avcısınamı satılıyor...
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

The following users thanked this post: Hakan HAS

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #26 : 09 Aralık 2017, 19:57:55 »
öncelikle geçmiş olsun hocam. maxuslara cirolara tonla para verenleri artık yadırgamıyorum dedinizya. bende son 2 yıla kadar sürekli yerli tüfek kullandım. kötülemek gibi olmasın ama maxusu aldığımda daha tüfek kullanmadığımı anladım. bütcenizi sarsarmı bilemiyorum ama ithal 4 markadan birini seçmenizi tavsiye ederim. benelli. winchester. browning. beretta. dünya genelinde avlarda en çok kullanılan ve kendilerini ispatlamış müşteri memnuniyetsizliği yaşamayan firmalar. ben o dönem maxus aldım ve şu an ördek ve keklik avı yapıyorum. daha beni yolda bırakmadı brakacağınıda sanmıyorum

Yener bey bende de ata neo vardı 6 sefer fabrikaya gitti ama üst atmasını bir türlü düzeltemediler ama kesinlikle ve kesinlikle şunu söyleyebilirim aynı sorunlar avrupa tufeklerdede var. Sol atan bir maxusa, üst at an  a400 e , sol atan bir vinciye, sol atan fabarma rastladım. O yüzden avrupa tüfeklerdede bu sorunların görüldüğünü söyleyebilirim. Düşünsenize 10.000 maxusa verip böyle bir şey yaşadığınızı. Allah muhafaza insanın psikolojisi bozulur >:D

Hakan bey tekrar geçmiş olsun. Birde devrim usta ile görüşmeyi deneyin.
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2017, 20:01:54 Gönderen: Bahri TUĞRULTEKİN »
1983 Akhisar

The following users thanked this post: Soner ANT

Çevrimdışı Hakan HAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 10 Aralık 2017, 10:27:57 »
öncelikle geçmiş olsun hocam. maxuslara cirolara tonla para verenleri artık yadırgamıyorum dedinizya. bende son 2 yıla kadar sürekli yerli tüfek kullandım. kötülemek gibi olmasın ama maxusu aldığımda daha tüfek kullanmadığımı anladım. bütcenizi sarsarmı bilemiyorum ama ithal 4 markadan birini seçmenizi tavsiye ederim. benelli. winchester. browning. beretta. dünya genelinde avlarda en çok kullanılan ve kendilerini ispatlamış müşteri memnuniyetsizliği yaşamayan firmalar. ben o dönem maxus aldım ve şu an ördek ve keklik avı yapıyorum. daha beni yolda bırakmadı brakacağınıda sanmıyorum
Teşekürler  Yener  bey.
 Söylediğiniz  gibi  avrupa türklerde bu tarz sorun yaşama  olasılığının  daha düşük  olduğunu  düşünüyorum. 2006 yılında bi ustamın remingtonu arıza  yapmıştı. Sözlükle, çeviriyle resilmi bi mail attı firmaya. Tetik tertibatı arızalıymış. 3 ay sonra kargo geldi. Adamlar 10 yıllık tüfeğe komple tetik tertibati göndermiş. Kargo ücretine  kadar ödenmişti. Bu firmalar bi resimle bi maille işini hallediyor. Biz grupman testlerine kadar  kendimiz  yapıp  gönderiyoruz  yine bi film yok. Biz bir günlük mesafedeki servisle aylarca uğraşıyoruz.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2017, 12:17:44 Gönderen: Hakan HAS »
  • Sarsılmaz sax-700
1988-Osmaniye

Çevrimdışı Hakan HAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 10 Aralık 2017, 10:49:47 »
Şimdi  bu işe vakıf  olan ustalardan bi fikir alalım.  Benim şahsi  görüşüm; bu atışta  çok  az miktarda sola çekme var. Fakat saçma  hüzmesinin çoğu  hedefin soluna toplanmış. Ayriyeten  saçma  numarası inceldikçe saçmalar sola daha çok  toplanıyor ve en az  beş farklı  marka fişekle yaptığım atışta tapaların hıçbiri dört  kanat açılmadı ve 20  metredeki hedefe ulaşamadı. Ben bu namlunun şok  yada fişek  yatağında eksenel bi açı farkı olduğununu düşünüyorum. Birde bu sıfırlama olayına daha önce rastlayan arkaşlar  var mı ?  Bizim bilmediğimiz  bi olay mı var ? Yoksa ATA arms bu işleri  çok  gizli mi yürütüyor???

« Son Düzenleme: 10 Aralık 2017, 10:50:51 Gönderen: Hakan HAS »
  • Sarsılmaz sax-700
1988-Osmaniye

Çevrimdışı Aydın NALIN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 11 Aralık 2017, 02:46:20 »
Geçmiş olsun, şahsi fikrim servise gidip gelip hala düzelmeyen bu tüfeği elinizden çıkarıp, deneyerek bir başka tüfek almanızdır, kendinize bu kadar eziyet etmeyin.
1980-Antalya

Çevrimdışı Hakan HAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #30 : 11 Aralık 2017, 17:09:08 »
Geçmiş olsun, şahsi fikrim servise gidip gelip hala düzelmeyen bu tüfeği elinizden çıkarıp, deneyerek bir başka tüfek almanızdır, kendinize bu kadar eziyet etmeyin.
Sağolun Aydın bey. Tufegi  bu şekilde  elden çıkarmayı  doğru  bulmuyorum. Alan arkadaş firmadan çok  beni kalaylar. Kimsenin  böyle  şeylerle  uğraşmasını  istemem. Yedek tüfeklerim var. Düzelmediği taktirde bu tüfekle  dekoratif çalışmalar  yapmayı  düşünüyorum. Selametle
  • Sarsılmaz sax-700
1988-Osmaniye

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Orhan AKSOY, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı İbrahim ONAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 11 Aralık 2017, 20:00:01 »
Sağolun Aydın bey. Tufegi  bu şekilde  elden çıkarmayı  doğru  bulmuyorum. Alan arkadaş firmadan çok  beni kalaylar. Kimsenin  böyle  şeylerle  uğraşmasını  istemem. Yedek tüfeklerim var. Düzelmediği taktirde bu tüfekle  dekoratif çalışmalar  yapmayı  düşünüyorum. Selametle
Sn. Hakan HAS bey, sizi bu örnek davranışınızdan dolayı çok takdir ettim. Teşekkürler.

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1979 Balıkesir

Çevrimiçi Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #32 : 11 Aralık 2017, 21:52:49 »
Bence bu testlerde, namlu iç çapına uygun keçe veya bior tapalı fişekler kullanılırsa daha sağlıklı sonuçlara ulaşılır. Malum, tapa kalitesi ve çapları önemli! Veya, fabrika ile görüşüp önerdikleri fişeklerle test yapıp, sonuçları kendilerine göndermek (ayrıca formumuzda paylaşmak) yararlı olacaktır.
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #33 : 11 Aralık 2017, 22:24:42 »
Bantın hatalı monte edilmesi, şok yuvasındaki delme hatası ve namlu kepinin kasayla uyumsuzluğu..
En çok bu üç sebepten dolayı oluşan bir durum. Bu tip milimetrik hatalar, pek de öyle gözle anlaşılacak bir durum değil.
Şok yuvasında sorun varmı yok mu onu anlamak basit. Tüfeği sabitleyip 15 - 20 metre gibi bir hedefe şoksuz şekilde atış yapıp bakın, durumun ne olduğu net bir şekilde ortaya çıkar.
Kep ve/veya bant hatası varsa onu pek anlama şansımız yok. Siz tüfeği tezgaha da sabitleseniz dümdüz nışan alıp kusursuz bir atış yaptığınızı da düşünseniz eğer hata varsa o tüfek yine başka yeri vurur. Şok yuvasında hata varsa mecbur namlu değişecek. Diğer ikisinde ''sıfırlama'' diye tabir ettikleri işlemi uygulayabilirler. Bu da, bantı yeniden kaynatmak veya kepi değiştirmek olabilir.

Bir de, nışan alırken yanak dipçiğe tam yaslanmazsa veya tetik keserken farkında olmadan kerkinerek tetik kesilirse bu da kısmen sol atmaya sebep olabiliyor. Ama yukarıda saydığım sebepler en önemlileri.

Tüfeğiniz inşallah düzelir. Ata arms, güçlü bir firma. Sol atma sorunu çıkmaz diye bir şey yok, her tüfekte çıkma ihtimali var.
(Keşke hiçbir firmamızda çıkmasa tabi, çok daha iyi olur)
Fakat sorunu düzeltemezler veya servisten ötürü herhangi bir memnuniyetsizlik yaşatırlarsa ozaman ayıp etmiş olurlar...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Hakan ATASOY, Hakan HAS

Çevrimdışı Hakan HAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 11 Aralık 2017, 22:43:56 »
Bence bu testlerde, namlu iç çapına uygun keçe veya bior tapalı fişekler kullanılırsa daha sağlıklı sonuçlara ulaşılır. Malum, tapa kalitesi ve çapları önemli! Veya, fabrika ile görüşüp önerdikleri fişeklerle test yapıp, sonuçları kendilerine göndermek (ayrıca formumuzda paylaşmak) yararlı olacaktır.
Zülküf bey. Tapa  çap ve kalitesindeki önemi uzun zamandır  araştırıyorum. Firmanın bana tavsiye ettiğiği fişekler test atışlarında kullandıkları bp rc ve yaf oldu. Yaptığım testlerde tavsiye edilen fişek  tapalarının 18.40 çapa  yakın  yumuşak  yapıda olduğunu  gördüm. Tüfek  genel olarak  cheddite ve nobel sport tapalarla üst, bpsnin kullandığı gualandi tapalarla sol üst , maxam tapalarla sol dağılım verdi. Kursun atışında kullandığım yaf  kurşunla 3 atışta 5-15 cm arasında istikrarsız bi şekilde  sol üst vurdu.Meca kurşunda  ise 3 atışta, konu başlığındaki testte olduğu gibi  20 cm sol üst  vurdu. Atışların  tamamını 20 metreden yaptım. 36 metre gibi mesafede çoğu  fisekte sol üst  ve sol kenarda birkaç  saçma  sayabildim. Tufegi servise gönderirken grupman testlerinide gönderdim. Tekrar bana  iade edilmedi. Tufegi  bu gün  son paylaştığım grupman testi ile tekrar  gönderdim. Tüfek  geldiginde  detaylı bi test yapıp  burda  paylaşmaýı düşünüyorum. Kimsenin aklında soru işareti kalmasını  istemem.  Bu tür  eleştirileri hatsan ve sarsılmaz  firmasınada haklı olarak yaptım. O konularıda forum üyelerinin incelemesini  rica ediyorum. Alakanız için  teşekkür ederim. Saygılarımla.
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2017, 22:45:40 Gönderen: Hakan HAS »
  • Sarsılmaz sax-700
1988-Osmaniye

The following users thanked this post: Zülküf ÖZDUMAN

Çevrimdışı Hakan HAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #35 : 11 Aralık 2017, 23:14:54 »
Bantın hatalı monte edilmesi, şok yuvasındaki delme hatası ve namlu kepinin kasayla uyumsuzluğu..
En çok bu üç sebepten dolayı oluşan bir durum. Bu tip milimetrik hatalar, pek de öyle gözle anlaşılacak bir durum değil.
Şok yuvasında sorun varmı yok mu onu anlamak basit. Tüfeği sabitleyip 15 - 20 metre gibi bir hedefe şoksuz şekilde atış yapıp bakın, durumun ne olduğu net bir şekilde ortaya çıkar.
Kep ve/veya bant hatası varsa onu pek anlama şansımız yok. Siz tüfeği tezgaha da sabitleseniz dümdüz nışan alıp kusursuz bir atış yaptığınızı da düşünseniz eğer hata varsa o tüfek yine başka yeri vurur. Şok yuvasında hata varsa mecbur namlu değişecek. Diğer ikisinde ''sıfırlama'' diye tabir ettikleri işlemi uygulayabilirler. Bu da, bantı yeniden kaynatmak veya kepi değiştirmek olabilir.

Bir de, nışan alırken yanak dipçiğe tam yaslanmazsa veya tetik keserken farkında olmadan kerkinerek tetik kesilirse bu da kısmen sol atmaya sebep olabiliyor. Ama yukarıda saydığım sebepler en önemlileri.

Tüfeğiniz inşallah düzelir. Ata arms, güçlü bir firma. Sol atma sorunu çıkmaz diye bir şey yok, her tüfekte çıkma ihtimali var.
(Keşke hiçbir firmamızda çıkmasa tabi, çok daha iyi olur)
Fakat sorunu düzeltemezler veya servisten ötürü herhangi bir memnuniyetsizlik yaşatırlarsa ozaman ayıp etmiş olurlar...
Emrah bey. 
  Söylediklerinize katılıyorum. Bunları  inanın  bende sizin kadar hassas  düşünmeye  çalışıyorum. Siz bu testleri bolca yapan birisiniz En son paylaştığım  testte isabet eden saçmaların  tamamı  işaretlendi. Dikkat  ederseniz ortalama 40 cm lik daire içinde bi dağılım  var ve saçmaları ortalama %80 i sol yarımda. Birde kullandığım  tüfeklerin tetik sertliğine  kadar aynı  olmasına  özen  gösteririm. Yanılmamak  için atışları TSK da yaptığımız  gibi kum torbası  üzerinde tetik  ezerek ve nefes  kontrollü  yaptım. Bu testleri daha öncede diger  tüfeklerimlede aynı  şekilde  yapıp  sarsılmaz  firmasına hatalarını düzelttirip burda paylaşmıştım. Inanın hatanın bende olmasını çok  isterdim. En azından tüfek  bana uymuyor der elden çıkarırdım. Tüfek  servisten  geldiginde , telefonda bahsettikleri şarjör borusu tapasından başka bir yerde işlem  yapılmamıştı. Şerit , şok  yuvası  ve fişek  yatağınında herhangi bi revüzyon izine rastlamadım. Bende çelik  sektöründe makine işiyle ugraştığımdan CNC torna ,freze gibi bi çok  ekipmanla işim  gereği   haşir  neşirim. Çok  incelerim ve ne gelirse başıma  ondan gelir. Attın düşmediyse vuramadım de dön evine ne uğraşıyon milletin tüfeğiyle :) Demek isterdim ama olmuyor Emrah hocam olmuyor.
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2017, 23:25:11 Gönderen: Hakan HAS »
  • Sarsılmaz sax-700
1988-Osmaniye

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #36 : 12 Aralık 2017, 03:38:29 »
Merhaba
2015 yılında Ata Neo aldım. almadan önce de sol atma problemini duymuştum.
Sol atma problemi yaşayabileceğimi bilerek aldım. ama çok şükür problemim yok.
tüfeği alır almaz saçma/tek kurşun denemeleri yaptım. deneme sonrası Temin Av'daki Talip abi, açı pulları ile namlu eğimini bana uygun yaptı. şuanda avda göz/gez/arpacık hizalaması hiç yapmıyorum. arpacığın önüne hedefi koyduğumda tetiği çekiyorum.
hatta pazar günü 85 adımdan yağ tenekesine attık. bir adet fişek attım. yetti. karşısı gözüküyordu.

• Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimdışı Cemil DEMİRCİOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 12 Aralık 2017, 10:48:32 »
Hakan bey nacizane daha önce yaptığım öneriyi gene yapacağım ; diğçiğinizi sağa ve aşağıya alacak açı ayar pulunu kullanın ben Franchi ile benzer sorunu çözdüm.Dediğim şey size hiçbirşey kaybettirmez .
1985 BAYBURT

Çevrimdışı Hakan HAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #38 : 12 Aralık 2017, 15:21:46 »
Hakan bey nacizane daha önce yaptığım öneriyi gene yapacağım ; diğçiğinizi sağa ve aşağıya alacak açı ayar pulunu kullanın ben Franchi ile benzer sorunu çözdüm.Dediğim şey size hiçbirşey kaybettirmez .
Cemil bey. Farkı  marka tüfeklerin bile  pullarını  denedim. Son paylaştığım  grupmanda  dipçik ayarı ile bile alakası  olmadığı  bariz şekilde  görünüyor. Tavsiyeniz için  teşekkür ederim.
  • Sarsılmaz sax-700
1988-Osmaniye

Çevrimdışı Hakan HAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #39 : 12 Aralık 2017, 16:30:58 »
.
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2017, 22:30:36 Gönderen: Hakan HAS »
  • Sarsılmaz sax-700
1988-Osmaniye

Çevrimdışı Hakan HAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #40 : 09 Ocak 2018, 21:13:52 »
Merhaba arkadaşlar. Tüfeğim geçtiğimiz hafta servisten geldi. Tüfeği servise gönderirken, tüfekle Devrim ustanın ilgilenmesi için not düşmüştüm. Devrim usta şehir dışında olduğu için tüfek  fazladan bir hafta daha serviste bekledi. Bu gün tüfeği deneme fırsatı  bulabildim. Tüfeğin namlu başlığı konumunda hata olduğu ve düzeltildiği söylendi. Raporada bu şekilde yazılmış. Bu süreçte tüfek  servisteyken konuyu burdan takip eden bi hemşehrim tüfeğe talip oldu. Bu gün  birlikte tüfeği denemeye gittik. Eldeki fişeklerle bi kaç atış yaptık. Tüfeğe talip olan arkadaş kurşun atılmasını istemediğinden bu testi yapamadım. Tüfeğin saçma isabeti bu sefer düzelmiş.Arkadaşta gelirken Hatsan marka pompalı tüfeğini getirmiş. O tüfeklede aynı gramajda power ve bior tapa fisegi denedik.Ata ile 25 metreden, Hatsan ile 36.5 metreden atış yapıldı. Yerli tüfeğin sayısal lotodan bi farkı olmadığını bir kez daha teyid ettim.Beni sezon ortasında böyle işlerle uğraştıran Ata firmasını kınıyor , Devrim ustayada ayrıyeten kırmayıp tüfekle ilgilendiği için  teşekkür ediyorum. Kinetik tüfek defterinide yavaş yavaş kapatmaya karar verdim. Temizliği, parça sayısı vs. gibi avantajları olsada, özellikle sıcak iklimde geri tepmenin fazla olması ve üretimini her firmanın düzgün yapamayıp kronik sorunlar yaşatması gibi eksileride var. Bundan sonra yola kırma ve gaz operasyonlu tüfeklerle devam etmeyi düşünüyorum. Konuyu takip edip yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim.

• Sarsılmaz sax-700
1988-Osmaniye

Çevrimiçi Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #41 : 03 Mart 2024, 23:03:53 »
hatsan ne yapmış öyle
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur