Gönderen Konu: BÖLGESEL AV FEDERASYONLARINA ÜYE OLMAYAN DERNEKLER VE NEDENİ  (Okunma sayısı 12040 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
Arkadaşlar ve Sn Dernek Başkanları ;

- Hangi derneğe bağlısınız ?

- Derneğiniz bir federasyona üyemidir ?

-Üye değilse sebebi nedir ?
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Ersin DÜZYOL

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: BÖLGESEL AV FEDERASYONLARINA ÜYE OLMAYAN DERNEKLER VE NEDENİ
« Yanıtla #1 : 10 Haziran 2012, 11:47:09 »
osman sana teşekkür ederim bu konuyu açtığın için avcı dostlar bu zorlu günlerde birlik için önemli bir konu lütfen  ilgi gösterelim
Ersin DÜZYOL
1958 izmir çimentepe

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 10 Haziran 2012, 14:10:25 »
Eşme Avcılar derneği.....
Ersin Başkanımla müzakereler sürüyor :)

Osman Beyin sorusu çok ciddi bir konunun alt yapısını oluşturuyor.
Elimde olsa bu gün derneğimi bir federasyona üye yaparım.
Yine de çok uzak değiliz.

Üye olmayış sebebi....
Üye olmanın bir avantaj sağlamayışıdır.
Üye olurmusunuz sorusunun kulüp başkanlarının ilk tepkisi bu;
Bize yani kulübe ne yarar sağlayacak?

Bir an önce bu konulara değinilmeli bence...
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #3 : 10 Haziran 2012, 14:35:22 »
Ben   Ankara  SİSAV a   üyeyim ve derneğimiz İÇ ANADOLU FEDERASYONU'NA üye değildir. Sayın başkanım AYDIN KALAY beye neden üye olmadığımızı sorduğumda, bağlanmanın hiçbir faydası olmadığını ifade etmiştir.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Ersin DÜZYOL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 10 Haziran 2012, 15:34:34 »
Bu düşünce yanlış eğer sayımız çok oldumu ozaman ne faydası olduğunu görücez kıbrısta tüm dernekler federasyona bağlı her istediklerini alıyolar  hükümetler seçimle geliyor bu kadar oyu kimse karşısına aılmaz onun için birlikte olursak her türlü sesimiz yükselir dinlenir bakın tekrardan söylüyorum biz izmirde bunu yakaladık neden bölgemizde ve ülkemizdede olmasın size bir misal ege bölgesi temsilci
si olarak bıldırcını hatır için değil bölgemin bana verdiği destekle illerdeki kararların arkasında durduğum ve bilinçli gerekçeleri anlatmakla kabul ettirdim keklik limitini sorarsanız yedi ilimizden dördü 2 ikisi 4 bir ilimizde 3 olarak vermiş oylamada bölgelerden gelen  kararlar kabul edildi demekki  herkez birlik olsa makta savunulcak belgelerimiz olur kendimizi kabul ettiririz birlikte kara veririz fikir yürütürüz gücümüzü gösteririz

Ersin DÜZYOL
1958 izmir çimentepe

Çevrimdışı Önder GİRGİN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #5 : 10 Haziran 2012, 15:52:23 »
Bergama avcılar atıcılar ve balıkçılar derneği yönetim kurulu başkanıyım derneğimiz EYHAF  a üyedir

Ben şahsen her derneğin mutlaka ve mutlaka federasyon üyesi olması gerektiğini düşünüyorum

Aksi halde gücümüzü gösteremeyiz örneğin bir federasyon başkanı 10 dernek 1000  üye ile söz hakkı farklı

100 dernek 10.000 üye ile söz hakkı faklı olacağı kanısındayım bu sebepten yola çıkarak hep birlik olmalıyız

Birlik oldugumuz sürece güzel başarılara imza atılır aksi halde değişen pek bir şey olmaz düşüncesindeyim

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
« Yanıtla #6 : 11 Haziran 2012, 15:24:11 »
Federasyonların amacı, bölgelerinde bulunan 300-500 sayıda bulunan avcı derneklerinin görüşünü ortak bir payda haline getirip,

onlarını çıkarlarını savunmaktır.

Ben 500 derneğin federasyon başkanıyım demek ile, şu ilçenin şu sokağının dernek başkanıyım demek ayrı bir şey.

Dernek başkanları seçim ile gelir gider. Mutlaka dernek üyeleri kongre zamanlarında bunları diğer üyeler ile paylaşmalı ve gündem maddeleri,

arasına almalıdır.

Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 19 Haziran 2012, 00:18:23 »
Aydın Zafer Avcılık vede Atıcılık kulubüne üyeyim.

Federasyona üye değiliz ama uzakta değiliz.
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Seçkin BİLTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 19 Haziran 2012, 11:37:38 »
Osman bey başka bir konu başlığı altında fikirlerimi belirtmiş ve şöyle demiştim."Ülkemizde; Federasyona üye olmayanı dövmüyorlar,üye olanın da eline maddi bir değer geçmiyor.Federasyona derneğinizi üye yapmak istiyorsanız tüzüğünüzde bununla ilgili bir madde olacak.Yoksa tüzük tadilatı yapılacak.Bu nasıl oluyor?Genel kurul kararıyla.Daha sonra yine genel kurulu toplayacaksınız ve federasyon temsilcilerinizi de oluşturarak başvuruda bulunarak üye olacaksınız.
Bu oluşum teşvik edilmediği sürece dernek yönetimlerinin çok büyük bir bölümü  bu zahmete katlanmayacaklardır.Nasıl avcılar dernek üyesi olduklarında avlanma pulu ve harç bedellerini düşük ödüyorlar aynı teşviğin derneklere de sağlanması gerekir.Yani federasyon üyesi derneklerin üyelerine ya daha fazla indirim sağlanır ya da bu indirim sadece federasyona üye dernek üyelerine yapılır.Bu iş  sopa göstererek yapılacaksa; Bakanlık federasyon üyesi olmayan derneklere sizinle avlanma pulu protokolü yapmıyorum der ve bu gelirden onları mahrum eder ve bu sayede bir baskı oluşur.Yeterince düşünülürse başka modellerde geliştirilebilir şüphesiz.
Bölgesinde örneğin 500 derneğin olduğu bir federasyon çok az sayıda katılım olduğunu görünce  daha fazla sayıda avcıyı temsil ediyor olabilmek için dernekleri bu sefer fahri üye yapıyor.Fahri üyenin tanımı ve hakları belli dolayısıyla burada mecburi bir sapma meydana geliyor.
 İki çeşit kulüp başkanı var. Birinci guruptakiler avcılıkla ilgili doğru düzgün bir kısıtlamanın olmadığı,avlanma günleri,avlanma pulu ve harcı gibi birtakım bedellerin ödenmediği dönemlerin temsilcileri.Hala yeni düzene adapte olamadılar ve mevcut alışkanlıklarını değiştirmek istemiyorlar.İkinci guruptakiler ise Türkiye'nin ve Dünyanın geldiği bu noktada avcılığın sürdürülebilir olması için avcıların tabiatta var olanı topladığı  ilkel çağlardaki yaklaşımı bir an önce terk ederek neyi nasıl yaparız uğraşına girmiş avcılar.Bir tarafta Almanya'daki,İtalya'daki köpek üreticilerini takip ederek en iyi kanları yurdumuza getiren ve dünyadaki örnekleriyle paralel bir şekilde  safkan köpeklerini kayıt altına aldıranlar ve diğer tarafta ise o köpekler show köpeği diyerek hala av yapsın yeter kırık falan farketmez diyenler.
Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok.Bir an evvel  dünyada başarılı örnekleri olan modellerden birini seçmeli ve bütün geçmiş alışkanlıklarımızı bir kenara bırakarak sistemi yeni baştan dizayn etmeliyiz.
Yapılacak ilk iş yivsiz tüfeklerin yasal avcılık ve atıcılık faaliyetleri ve dönemleri dışında kullanımına kısıtlama getirmektir.İkinci önemli iş avcı sayınızı ve elinizdeki av stoğunu tesbit etmektir.Daha sonra yapılacak iş ise etkin bir denetim sistemi kurarak kaçak avcı sayısını minimize etmektir.
Osman Bey konuyu açtığınızda dikkat ederseniz hemen Ersin Düzyol Bey devreye girdi.Ersin bey Ege Yaban Hayatı ve Avcılık Federasyonu'nun başkanı.Konunun esas muhatabı federasyonların üst kuruluşu konfederasyon yani AYHAK.Derneklerin Federasyonlara üyeliliklerini özendirici hale getirmekle ilgili tedbirleri alması gereken kurum AYHAK'tır.
Ne diyor Hakan Akman Bey "DEVLET BABA diyorki ben bu ülkenin avcılığı için BİR DON BİÇTİM 2016,ya kadar zamanınız var gelin bu donu birlikte dikelim ,,fikir verin ,,fizibilite çalışmaları yapın,,projeler ortaya koyun Kİ DİKİLECEK OLAN DON ÜSTÜNÜZE GÖRE OLSUN yoksa bu donu ben kafama göre dikerim ister dar ister bol mecburen giyeceksiniz ,, giymessenizde donsuz kalacaksınız tercih sizin diyor.." bence bu sözün muhatabı konfederasyondur.Bütün bu çalışmalar konfederayonun önderliğinde yapılmalı ve ülkenin bu konulardaki yetkin kişilerinin görüşleri alınmalı ve bizim modelimiz de bu diyerek masaya oturulmalıdır.Her geçen gün biraz daha geç kalınmaktadır.Selamlar...
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Ersin DÜZYOL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 19 Haziran 2012, 18:24:58 »
Sevgili seçkin sen biliyorsun biz her zaman avcının yanındayız bizim avcının yanında derecemiz hakkını korudukça yükselir onların kendilerini  medyada gösterdikçe  paralı avlakları desteklemekle bakanlığa şirin gözükmekle derecelerinin artçağını sanıyolar ellerini taşın altına sokmuyolar onlar için kıf ın yarışmalarında hizmet vermek yaban tv de poz vermekle avcılığın kurtarılacağını sanıyolar beklemenin bizlere fayda getireceğini sanmıyorum biz ege olarak öncülüğe devam bölge farketmez bizle beraber yola devam etmek istiyene gönülden açığız aydın zafer derneği yakın olmak yetmez acil sizi aramızda görmek istiyoruz tüm ege derneklerinide aramızda görmek beraber davamıza sahip çıkmak istiyoruz   haydi yaban hayatının kurtuluşunu ve avcılığı yeniden biz yazalım         EYHAF YNT KRL
Ersin DÜZYOL
1958 izmir çimentepe

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 19 Haziran 2012, 19:26:20 »
Sevgili seçkin sen biliyorsun biz her zaman avcının yanındayız bizim avcının yanında derecemiz hakkını korudukça yükselir onların kendilerini  medyada gösterdikçe  paralı avlakları desteklemekle bakanlığa şirin gözükmekle derecelerinin artçağını sanıyolar ellerini taşın altına sokmuyolar onlar için kıf ın yarışmalarında hizmet vermek yaban tv de poz vermekle avcılığın kurtarılacağını sanıyolar beklemenin bizlere fayda getireceğini sanmıyorum biz ege olarak öncülüğe devam bölge farketmez bizle beraber yola devam etmek istiyene gönülden açığız aydın zafer derneği yakın olmak yetmez acil sizi aramızda görmek istiyoruz tüm ege derneklerinide aramızda görmek beraber davamıza sahip çıkmak istiyoruz   haydi yaban hayatının kurtuluşunu ve avcılığı yeniden biz yazalım         EYHAF YNT KRL
sn.DÜZYOL bu düşüncelerinizle ilgili küçükte olsa bir yol haritanız projeniz varmı..?? bakanlığa yeni sisteme geçişte biz şu şekilde bir proje geliştirdik ,, bu önerileri getiriyoruz dikkate alın dedinizmi..?? BAKIN YİNE SÖYLÜYORUM ,,DEVLET BABA KARARINI VERMİŞ ,, ÜLKEMİZDE AVCILIK YENİDEN ŞEKİLLENECEK,,ÖZEL AVLAK,,ÖRNEK AVLAK,, PARALI DEVLET AVLAKLARI,,VS ŞEKİLLERDE BU İŞ 2015-2016 YILINA KADAR TAMAMEN DEĞİŞECEK ,, sizler ,,bizler ne kadar bağırırsak bağıralım ,, iztemezük diyelim ,,bu yolun dönüşü yok ,, hal böyle iken bu konuda ne gibi çalışmalarınız var söylermisiniz...
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
« Yanıtla #11 : 19 Haziran 2012, 19:47:30 »
Hakan 500 e yakın dernek üyesinin bulunduğu bir bölge de  20-30 dernek katılmışsa.

Sen o federasyondan proje-plan bekleme.

Önce bir yekün fazla tutsun 200-300 dernek oluşsun, ortaya bir VOLTRAN gücü çıksın o zaman isteyebilirsin.

Devlet avcılığı 2016 da kesin olarak şeklini vermesinin sebebi tepki olmayışıdır.

2000 tane derneğin bir yol haritası var mı ? Dernekler neler istiyor ben biliyorum.

-Otomatikler 5 li olsun

-Her türlü avlanma usulü serbest olsun

-Limit olmasın

- Heryer açık olsun

-Para pul vermeyelim

-Hatta devlet avcıyı sübvanse etsin.

Dünya da bu kadar avcı derneği sayısı olan başka bir ülke var mıdır, merak ediyorum.

Acaba kaç tane dernek başkanı, sn üyeler Federasyonlara katılmak için görüşü olan var mı ?

Birliktelik veya ayrılık bize ne fayda,yarar,zarar getirir diye genel kurullarında tartışmışmıdır.

Bir dernek başkanı bize federasyona katılmak bize fayda sağlamaz niye katılayım demiş.

Katılmadan fayda görmek istemiş, böyle uzağı gören başkanlarda var.

Ersin bey siz umutlanmayın Türkiye de bu oluşumları görmek için benim ve sizin ömrünüz yetmez.

Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #12 : 19 Haziran 2012, 22:33:25 »
Derneklerin katılmasını beklemek yerine aksi yapılsa... Yani her dernek daha baştan bölge federasyonuna üyedir dense? Her dernek federasyona üyedir diye kabul edilir ve her kulübün en kısa sürede federasyon temsilcisini ve tüzüğünü ayarlaması istenemez mi? Yine de üye olmak istemeyen olursa federasyondan çıkmak için uğraş vermek zorunda bırakılsa diyorum. Çıkmak isteneceğini sanmam ama seçenek olarak konabilir.

Bu yapılabilirse her şey değişir ama yolu var mıdır bilmem. Yolu varsa da aceleyle halletmek iyi olur.

Avcıların ne istediğine gelince, sonraki konu olur ama bu kulüplerin federasyona bağlanıp bütünleşmesinden sonra avcıların otokontrol yöntemi gibi bir şekilde denetlenip, limit ve yöntem gibi konular da federasyonlar içinde bölge bölge ve sonra konfederasyon toplantısıyla daha detaylı ve kolay çözülür gibi düşünüyorum.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #13 : 20 Haziran 2012, 10:36:02 »

Üye olmayış sebebi....
Üye olmanın bir avantaj sağlamayışıdır.
Üye olurmusunuz sorusunun kulüp başkanlarının ilk tepkisi bu;
Bize yani kulübe ne yarar sağlayacak?
Osman Beyin sorusu çok ciddi bir konunun alt yapısını oluşturuyor.
Yine de çok uzak değiliz.
Bir an önce bu konulara değinilmeli bence...
METİN GÖRGÜLÜ-1969- YELKİ KÖYÜ-İZMİR
TECRÜBE ÖĞRETMEN'LERİN EN İYİSİDİR.
YALNIZ OKUL MASRAFI AĞIRDIR.

resim yükle

Çevrimdışı Ersin DÜZYOL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 20 Haziran 2012, 13:33:57 »
osman ben snini gibi düşünmüyorum sizlerinde bu şekilde düşünmeniz yanlış beraberlik sağlanınca neden olmasın bakın ilk düşündüğüm proje merkez av komisyonu öncesi ilçelerden başlamak üzere alt komisyon kurmak bölgelerin yaban hayatının doğasını envanterini inceleyip azlığına göre yöre kapatmak iklim sartlarına göre açılışını kapanışını ayarlamak göçmen kuşların bölgelere göre göçünü takipetmek ona göre avlanma zamanlarını ayarlamak bölgelere göre yerli kuşlarda limitleri ayarlamak sulak alanların tekrar açılmasını sağlamak ramsar sözleşmesinde asla avcılık yapılamaz denmiyor bu girişimi başlattım konu üstündede bastırıyorum bazı yrleri açtırdım 2+1 konusunda içişleri bakanlığı ile yazışma sonrası yazılı olarak kayda geçecek milliparklarla 2+1 olarak sözde anlaşıldı yazılı beyana zorluyoruz av cezaları yeni yasalar için bakanlığa ve meclise tekliflerde bulundum şu an hazırlanıp meclise sunuldu bunun içinde harçlarda var ayrıca harçlar üst mahkemede karara bağlanması bekleniyor korumanın daha çoğaltılması için taşradaki derneklerin daha rahat çalışması için şeflikler kurlmaya başlandı fidanlıkların bellibir zamandan sonra ava açılması içın teklif verdim kafes tellerin yerine normal tel teklif ettimki kanatsız hayvanlarının yaşam alanlarını genişletmek için en önemli konumuz paralı avlaklar için tepkimizin kesin olduğunu izmirde üstüste yaptığımız toplantılarda kendilerine anlattık bizden bakan aracılığı ile bölge müdürü toplantı istedi beraberliğimiz karşısında planladıkları bütün örnek ve devlet avlaklarını durdurdular seçkin kardeşim olayın canlı şahididir biz çok şeyi izmirde başardık tüm egede bunu başarmamak için hiçbir sebeb yok ben birebir tüm şube müdürleri ile irtibatım var onları bazı konularda ikaz edip doğru kararlar vermesini sağlıyorum eğe hepimiz birlik olursak sesimzi daha çabuk duyururuz bir çok derneğe sora bilirsiniz federasyona derdinizi anlattığınızda sonuç olarak ne gördünüz şu an üniversiteler bile bizle EYHAFla beraber yaban hayatı ve avcılığın gelişmesi için çalışma teklif ederken sizler hala güvensizlik duyuyorsunuz her şeyin boş olduğunu düşünüyorsunuz  bizle birlikte çalışın  destek verin fikir üretin projeler hazırlayın birlikte başaralım saygılar
Ersin DÜZYOL
1958 izmir çimentepe

Çevrimdışı Emrah TATAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 20 Haziran 2012, 13:54:50 »
evet arkadaşlar birlik olabilmek her meslekte olduğu gibi avcılıktada çok önemli zaman zaman hepimiz burda alınan kararlara tepki gösterip sesimizi duyuramadığımızdan yakınıyoruz:bunun tek çaresi örgütlü olabilmek örgütlü olur federasyon çatısı altında toplanırsak,o bizim yerimize karar alan avdan anlamaz kişilerin yerine gerçek avcıları oturtamasak bile bir çok fikirlerine kararlarına tesir edebiliriz,eminim herkes buna katılacaktır.Gelin bugün itibarıyla Avlak üyeleri bağlı bulundukları dernekleri federasyon üyesi olmaya ikna etsin,Ersin bey sizde lütfen bir derneğin federasyona üye olabilmesi için hangi koşulları taşıması gerektiği,hangi belgelerle nasıl üye olunabileceği konusunda bizleri aydınlatın,bir yerden başlamak lazım,tabiki burda Avlak yönetimine ve Tuncay hocama da büyük görevler düşüyor bu konuyu sıcak ve gündemde tutarak federasyona üye derneklerin sayısını arttırmak sizlerin elinde,bu sene geçti ama seneye kararların alındığı masaya daha fazla ve daha güçlü katılabiliriz.Haydi arkadaşlar laf değil iş üretme zamanı herkese saygılar
Emrah TATAR
1973 - MANİSA

Çevrimdışı Ersin DÜZYOL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 20 Haziran 2012, 14:33:07 »
Tüzükte federasyonlara kaydolabilir kararı varsa olağnüstü genel kurulla yönetim kurulu kararı üç asil üç yedek delege üyesi seçilecek asillarin üç fotoğrafıile nüfusunun fotokopisi birde müracaat dilekçesi yazılacak eğer tüzükte yoksa olağnüstü kararla tüzük tadilatına geçecek ayrıca tüzükleri eski olan dernekler yenilerle değiştirsinler avlak işletmeciliğini ve yaptıkları etkinlikleri eklesinler önümüzdeki haftada bakanlıkta mak üyeliği  için avcı sivil toplum kuruluşlarının katılması için teklif götürcem ayrıca avlak konusunda tek taraflılığının masa başında yaptık oldu planının türk avcısını çok rahatsız ettiğini bir eylem planının içerisinde olduğumuzu bu kararların bizlerle beraber masaya oturup tekrardan gözden geçirilmesini görüşücem hayırlısıyla güzel teklifleri olan varsa yazsın gerekçesi mantıklı olan tekliflere milli parklar genelmüdürlüğü açıktır eğer onlarla birlikte çalıştığınız zaman orda görevde olanların değil mevzuatın yönetmenliğin yanlış olduğunu görürsünüz bize bazı yasaların değişmesi için öneri ve destek veriyorlar birlik gücümüzü çoğaltırsak yönetmenliğide değişmesini sağlarız bu memlekette bir gecede kanun değişiyorsa neden olmasın
Ersin DÜZYOL
1958 izmir çimentepe

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #17 : 20 Haziran 2012, 14:50:10 »
Ersin Bey sizin umudunuz bize de umut veriyor. Umuyorum kısa zamanda katılım artacak. Kulüpler bize ne faydası olacak diye istemiyorlarsa, ben yine tersini yapma tarafındayım. Federasyona katılmayan kulübün üyelerinin pul ücretleri 5-10 lira fazla alınması kararlaştırırılsın, olabilirse tabi. Nasıl kulübe üye olmayan avcının pul ücreti fazla ise, federasyona katılmayan kulübün pul ücretleri de daha fazla olur.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
« Yanıtla #18 : 20 Haziran 2012, 14:50:25 »
Ersin bey olayın izahını ilk başlarda yapmışsınız BERABERLİK SAĞLANINCA diye.

Bu beraberlik Türkiye gibi bir ülkede çok ama çok zor bir olay.

İzah mı edemiyoruz,kendimizi mi anlatamıyoruz,durumumuzu göremiyoruz, yoksa karşıda ki mi anlamıyor bell değil

Günümüzde avcılığın sorunları 3 aşağı 5 yukarı belli, fazla anlatmaya gerek yok, hatta hiç bunu karşıdakine de anlatmaya gerek yok.

Bunun üzerine dernek ne yarar sağlayacak, fayda,imkan o bu şu vb

Ben zamanında federasyon için uğraşırken genel kurul öncesi ve sonrası olay olmuştu ,

Genel kurulda ; FEDERASYON İÇİN ; 1)Bunlar paralı avcılığı getirecekler

2) Kulübün parasını sömürecekler

3)Zamanla kulübe el koyacaklar

Daha bir sürü olay var;

Federasyona genel kurul kararı ile katılınabilir ve genel kurul kararı ile de çıkabilirsiniz ama ortaya tüzük konduğu halde okuyan yok.

Türkiye de kulüplere bakıyorsunuz ne aktiflikleri var,

Web sayfalarında atış yarışmaları,köpek yarışmaları,avcı bayramları düzenliyorlar, yani kendi aralarında eğleniyorlar.

Bunlarda olacak ama birlik sağlandıktan sonra.

Derneklerde üye aidatı al,avlanma pulu ver başka bir olay yok,emek yok.

Hadi ben orta yaş sınıfındayım 1986 da legal ruhsata başladım o zaman kulüp başkanımız söylüyordu oluşumlar oluyor diye,

aradan 26 sene geçmiş hala oluşamamışız,yani bir yenilik yok.

Olan oluşumlara da eski zihniyet mi diyelim yoksa,gelişmelere ayak uyduramıyan yapı mı diyelim,

çeşitli bahaneler ile yanaşmıyor.

Seçkin bey in dediği gibi bunun tüzük tadili ile ilgili bir durumu da yok.

Genel kurul ilanı verilen gazeteler sana herşeyi ile yazılı izahını veriyor, iş dernekler masası ile çabucak bitiyor.

Ersin başkan sizi tebrik ediyorum siz yılmıyorsunuz, ben 2002 de tövbe ettim.

Tövbemi bozarım ama ileri düşünen,yenilikçi arkadaşlar ile.

Bir de şu var buradan Dernek başkanlarına da sesleniyorum,

Kendi görüşüm bu ;

Federasyonlarda görev alan, başkan ve yönetim kurulu üyelerininde faal avcı ve avcılık belgelerinin olmasının daha iyi olacağı kanısındayım.

Avcılık belgesi olmayan ve ava gitmeyen kişilerin bu kurullarda olmaması gerektiği inancındayım.

Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Ersin DÜZYOL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 20 Haziran 2012, 15:37:41 »
Osman kardeş sen çok yanlış ve karamsar düşünüyorsun ben senden on yaş büyüğüm kendimi bildim bilelide avcılık yapıyorum otuz dört senedirde avcı dernek yöneticiliği yapiyorum derneğimde EYHAFın kurucusu ve kurulduğundan beride yönetim kurulunda on yıldır görev alıyorum biz inanarak kurduk nasıl yaşamak için mücadele veriyorsam  avcılıkta benim yaşam tarzım olduğundan mücadeleme devam edicem seçkin beyde EYHAF ta görevli bir değerli başkanımız federasyonumuzda ki bütün görev alan arkadaşlarımız benim kadar duyarlıdır ama unutma inanmadığın bir şeye yorum getirmemen gerek kaderine razı olup boyun eğmen lazım ölüm ve hastalıktan başka hiçbir engele boyun eğmeyeceğim şunuda belirtmek isterim ben MIZRAKLI AVCILAR DERNEĞİNE kayıtlıyım derneğimizin maddi değeri şu an 600 ile 700 bin tl değerinde ve bize bağlı derneklerin bazıları milyonun üstünde kimsenin mal varlığını almaya gücü yetmez o saçma kelimeyi kimçıkarttıysa derneklerimize sorsunlar gelelim belgelere hiç bir kurum başkan ve yönetim kurulunun üyesi belgesiz olmaz varsa lütfen bize bildir öğrenelim ikaz edelim lütfen yazımı yanlış anlama şu karamsarlığı bırak bıraktığın yerden devam et uyuyanları uyandıralım
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2012, 16:21:50 Gönderen: Ersin DÜZYOL »
Ersin DÜZYOL
1958 izmir çimentepe

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 20 Haziran 2012, 17:28:56 »
DEĞERLİ abilerim ,,arkadaşlarım,,kardeşlerim bu konuda yazacak çizecek o kadar çok şey varki neresinden başlasam diye epey düşündüm ve kendimce ilk önce olması gerekenleri sıralayarak bir yerlerden başlayayım dedim ....

Herşeyden önce avcılık belgesi almak için insanımız doğru dürüst bir eğitimden ve sınavdan geçirilecek(böyle bir eğitimden geçmiş belgelenmiş bir avcı asgari şartları taşıyacaktır yoksa şuanki eğitim ile allı pullu bohçacı olmaktan öteye geçmeyen belgeli eli tüfekliler yaratıyoruz.)

Yivsiz av silahları ile ilgili kanun değiştirilerek ,,gerçek manada bir envanter,,ruhsat,,kayıt araştırması yapılacak,,bu silahların kullanımı ve taşınması için avcılık belgesi şart koşulacak ,, avcılık belgesi olmayan ruhsat sahipleri elini kolunu sallayarak bu silahları taşıyamıyacak sadece adres bildirdiği meskeninde bulundurabilecek ve yıllık belli bir miktar üzerinde fişek alamayacak,, bu fişekleride kullanmak istediğinde kanunlarla belirtilen ölçüler içerisinde kullanacak

Her ile bir yivsiz tüfek atış poligonu devlet desteği ile kurulacak....ve TRAP,,SKEET,,TEK KURŞUN,,VS etkinliklerin düzenlenebileceği,, bu sporla ilgili insanımızın yararlanacağı aynı zamanda sezonun kapalı olduğu dönemlerde av ve silaha meraklı insanımızın bu hobisini,,tutkusunu,,ilgisini tatmin edebileceği imkanlara kavuşması sağlanacak..

Ülkemizin her bölgesinin habitatı ve yaban hayatının özelliklede av hayvanlarının gerçek bir envanteri çıkarılacak ,, bu envantere göre mevcut popülasyonun çoğaltılması için yasaklar dışında bir korumacılık ve üretimcilik ile popülasyon artışı sağlanacak..

Kırsalda yaşayan köylümüz bakanlığın ilgili birimlerinin ve gönüllü sivil toplum kuruluşlarının(av dernekleri,,federasyonlar,,ve konfederasyonlar) düzenleyeceği eğitim faaliyetleri ile avcılık,, yaban hayatı ve yeni av düzeni ile ilgili eğitilecek gerekirse seneler evvel halk eğitim merkezlerinin köylerde açtığı kurslar gibi bellirli zamanlarda toplantılar düzenleyerek bu işin nasıl olması gerektiği ısrarla anlatılarak öğretilecek ,,caydırıcı cezaların durumu anlatılarak yanlış yollara girebilecek insanımız uyarılacak...

Sonrasında ise MAK toplantısında ele alınan kararları inceleyip belirleyeceğiz kurallaştıracağız ve herkesçe kabul görecek adilane bir yapı oluşturacağız.. bölgelerin kendine has özel durumları göz önüne alınarak avın açılış kapanış,, popülasyon durumuna göre limit durumlarını belirleyeceğiz bu her bölge için farklı farklı olabilir ancak süre olarak bir bölge diğerinden az veya çok avlanmayacak,, genel avlak,,örnek avlak,,paralı devlet avlağı,,özel avlak gibi yapılandırılması daha uzun bir zaman dilimine yayılarak insanımızın hemen hemen hepsinin kendi bütçeleri ve imkanları dahilinde yararlanabileceği bir yapıda faaliyete geçmesi sağlanacağız.....

YAZACAK ÇOK ŞEY DAHA VAR ANCAK ŞUAN VAKTİM KISITLI,,, AYRICA ÇOK UZUN UZADIYADA YAZMAK BENİ SIKIYOR... DAHA SONRA DEVAM ETMEK ÜZERE DİYEREK SELAMLARIMI SUNUYORUM....

« Son Düzenleme: 20 Haziran 2012, 17:31:38 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #21 : 20 Haziran 2012, 17:45:41 »
Ersin Başkanımın çalışmalarını yakinen biliyorum. Ve gayretlerini takdir ediyorum.

Federasyonlar güçlenmedikçe bu işler hiç kolay olmayacak. Federasyonlar biraz daha çalışmalı, kulüplere somut örneklerle, bazı cazip tekliflerle gitmelidir.

Kulüp başkanı üye olursam ne çıkarı olacak kulübümün dediği zaman somut faydalar sunabilmeli.......

İlk aklıma gelen memur sendikaların üyelerine sunduğu hizmetler gibi......
1- Ücretsiz avukatlık hizmeti ( Üye kulüplerin üyelerine avla ilgili konularda -sınırları yapılacak çalışmalarla belirlenir- ücretsiz avukatlık hizmeti sunulabilir.
2- Özel hastane, sigorta şirketi,av marketler tüfek firmaları vs vs şirketlerle özel indirim anlaşması sağlanabilir.
3- Toplu fişek temini yapılabilir.
4- Atış poligonu kurulmasında kolaylık ve yardım sağlana bilir......

Çok mu realist ve materyalist bir yaklaşım oldu bilmiyorum..... Ama,

Büyük Türk düşünürlerinde MEMATİ nin ( KURTLAR VADİSİ) :)  dediği gibi......

Al Gülüm,
Ver Gülüm.......... :)

Detaylı bilgiler için bakınız.........
 http://www.izlesen.org/kurtlar-vadisi-pusu-memati-bulut-al-gulum-ver-gulum.html
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2012, 17:49:21 Gönderen: Ramazan KİLLİ »
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
« Yanıtla #22 : 20 Haziran 2012, 18:05:00 »
Burda Hakan'ın ve Ramazan hoca nın fikirleri gayet mantıklı.

Ama iş burada gelip dayanıyor yine sayıya,

düşünsenize 2000 Tane kulübe hükmeden bölgesel federasyonlar ve konfederasyon var.

Böyle bir yapı Avcılık eğitimini, Avcılıkta kullanılan silah ve fişek kullanımı kanunlarını değiştirebilir.

Üyelerine sağlık,eğitim,sosyal haklar,tüfek,fişek ve vb ne varsa her türlü indirimi sağlayabilir.

Onun için katılım sağlanmalıdır.

Bu imkanlar yoksa, kardeşim benden bu imkanları istiyorsun kaç tane derneği bünyende barındırıyorsun derse,

30 sayısı başka 500 sayısı başkadır.

Mutlaka ama mutlaka kısa zaman da bütünleşme sağlanmalıdır.

Öyle 5-10-15 yıllık periyodları beklersek treni kaçırırız.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 20 Haziran 2012, 18:35:05 »
Mutlaka federasyonların üye sayısı çoğalmalı ama federasyonlarda üye olacak dernekleri aidat geliri ve sayı çokluğu olarak görmemeli diye düşünüyorum

Aslında bizim sorunumuz her alanda olduğu gibi bu tür sivil toplum kuruluşlarındada LİYAKAT SAHİBİ insanları görev başına getirememek
ve dolayısı ile sorunların üstüne gidecek ,,çözüm üretecek ,, koparıp,,kotaracak cevval insanları belki buluyoruz ama bir şekilde küstürüp kullanamıyoruz....

HERŞEYDEN ÖNCE LİYAKAT SAHİBİ İNSANLARIN SEÇİMİ İLE İŞE BAŞLANMALI....

SENDİKAL VARİ HAKLAR VS.VS ÜYELERE SUNULACAK HİZMET VE FAYDALAR FEDERASYONLARINDA TÜZÜKLERİNDE ÜYE DERNEKLERİNE TAAHHÜTLERİ OLARAK SUNULMALI TABİKİ....
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2012, 18:39:04 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Ersin DÜZYOL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 20 Haziran 2012, 18:54:52 »
Hocam bu dediklerin olmıyacak işler değil hiçte abartmamışsın ama bu gücü hissettiremezsek başarılı olamayız hocam yanında yüzbin kişi kayıtlı üyesi olarak bir firmaya gitsen nasıl karşılar her bakan siyasetçi sen gittiğinde randevularını bile iptal eder ben bunu kıbrısta yaşadım kıbrıs başbakanı özel ağırladı beni düşünün ordaki beraberliği fuar açılışına üç bakan belediye başkanları müsteşarlar geldi benide kurdele kesmek için aralarına aldılar bizde vali bile gelmiyor yardımcısını gönderiyor belediye başkanıda ayni neden bu nedeni kendimize soralım hakan kardeşimin dediğine katılıyorum önce eğitim için bir proje hazırlamamız lazım on günde avcı nasıl olunuyorsa bilmiyorum bizler yıllarca çan tacılık yaptık öyle kolay olmadık bizim avcılık için kafamızda iki şey var limitler ve avlanmagünleri kimse çıkıpta yaban hayatını geliştirelim koruyalım diye proje sunmuyor dğanın biolojik dengesi bozuluyor onu konuşmuyor artık avcılığın  yaban hayatının doğamız için birşeyler yapalım tekrar sesleniyorum hukukçu avcılar holding sahibi avcılar destek olun avcılık kanunlarını yani 4915 yeniden yapılandıralım
Ersin DÜZYOL
1958 izmir çimentepe