Gönderen Konu: MAMA KONUSUNDA KAZIKLANIYORMUYUZ ???  (Okunma sayısı 48272 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
MAMA KONUSUNDA KAZIKLANIYORMUYUZ ???
« : 15 Şubat 2011, 03:02:01 »
hangi mama daha iyi araştırması yaparken bu sitedeki paylaşımları okuyunca hayrete düştüm...hillsmi avrupada düşük kaliteli mama imiş...proplan ve royalcaninde aynı ayardaymış...tek yıldızlık mamalarmış...fiyatlarıda ülkemize göre komik rakamlarmış...ithalatçılar bire on kazanıyorlar demektir.....
5-6 yıldızlı mamaların markalarına bakın hiç duydunuzmu ? ben daha önce duymamıştım...daha iyiyi görmeden vasatları ı şampiyon ilan ediyoruz.......

http://www.petarkadas.com/forumlar/k%C3%B6pek_beslenmesi/ANF_nas%C4%B1l_bir_mama%3F
« Son Düzenleme: 10 Ekim 2011, 12:36:54 Gönderen: M.Birol DEMİRTAŞ »
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Rıdvan KOCATAŞ

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Ynt: KAZIKLANIYORMUYUZ ???
« Yanıtla #1 : 15 Şubat 2011, 08:13:48 »
Birol abi hills ve proplan fiyatına hatta daha uygun olarak orijen almıştım. Verilen sitedeki 6 yıldızlı mamaları içerisinde geçiyor orijen. Hakikaten çok kaliteli, köpeğin severek yediği, dışkısının kokusu ve rengi ideal bir mama. Ama yanılmıyorsam şuanda Türkiyede satışı yok.

Hills bundan 2-3 sene kadar önce 80 tl civarlarındaydı. Çok iyidir harikadır dedik. Aldık, tavisye ettik aldırdık ama ithalatçıların bi yerlerini kaldırdık.
Sonra proplan iyi dedik ona geçtik bu seferde onlarında bi yerleri kalktı.
Sitelerde reklamlarını yaptık bedavadan. Avcılarımıza aldırdık. Baktılar pazar iyi. Ver coşkuyu. Oldu fiyatlar 150-160.

Daha sonralar senin verdiğin linkteki 6 yıldızlı mamaları inceledim. Denildiği gibi hills vve proplanın 1 yıldız vs. olduğunu gördüm. 6 yıldızlıları inceledim. Yabancı sitelerdeki orijen hakkındaki yorumları okudum. Tek bir eleştiri yok. Baktık Türkiyede de satışı var. Aldık 3-5 çuval. Eğer bu mamanın Türkiyede ileride satılmayacağını bilseydim 10 çuval alırdım. Kullandım. Tüyü, gelişimi, boyu posu ile yakışıklı bir aslan parçam var. Orijen sayesinde ;D ;D ;D Bedava reklamını yaptık orijenin. Türkiye ye gelse bile bunlarında ithalatçıları fiyatları çekerler artık 200-250 civarlarına. ;D ;D

Bu kıllı mahlukat 12 aylık drahthaarım Greif. 5-6 ay süresince orijenle beslendi. Şimdi olsada versek

Rıdvan KOCATAŞ - 0545 464 4805
1980 Antalya - İkamet  ISPARTA

Çevrimdışı Ender GİRGİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 15 Şubat 2011, 09:00:45 »
arkadaşlar orijen avrupada en iyi mama seçildi ama şu an türkiyeye girişi durduruldu....hakıkattende ben de pro plan kullanıyorum ve köpeğimin şu anda çok iyi durumda ve köpeğime çok yarıyor ve ben bunu görüyorum pahalımı evet pahalı kazıklanıyormuyuz belki kazıklanıyoruz ama ne yapayım köpeğe yarıyor daha evvelki mamaları veriyordum afadersiniz bok temizlemekten bıkmıştım köpeklere günde 350 gram mama veriyorsam 350 çıkarıyordu pro plana geçtim neredeyse köpeğim dışkıları azaldı çok zengin bir insan da değilim ama köpeğim benim için çok değerli ve bu mamayı verebildiğim kadar vereceğim öbür mamalarla arasında çok fark var.....kullanan bilir ve görür
Ender GİRGİÇ
1971-İSTANBUL
0543 457 92 99

ŞAMPİYON PARİS

Çevrimdışı Adnan ÜKE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 15 Şubat 2011, 09:18:19 »
Sevgili Birol bu mama işi birz karışık,ben 20 yıldır mama ithalatı yaparım.Mama firmaları iki türlü ürün üretir birincisi matket malı ikincisi veteriner malı,bazı firmalar sadece veteriner malı üretir bazı firmalar sadece market malı ,bazı firmalar ise her ikisini
Bunun sebebi satış politikası,köpeğine verdiği mamanın fiyatının hesabını yapıp ev veya lokanta artığı ekmekle beslemeyi tercih eden çok,bu tip insana ucuz mama üretmeyi tercih ediyorlar.
Yurt dışından geliş maliyetleri,burada Tarım tahlilleri ciddi maliyet bu yüzden fiyatlar artıyor.Yalnız ithal mamada şunu bilinki üzerinde ne değer yazıyor ise doğrudur.Mamalar beyana tabidir.Siz ne beyan ederseniz onun doğruluğu kontrol edilir.Protein,karbonhidrat,yağ,kül vs. bu değerler yanlış çıkarsa yurda girişi izin verilmez.
İsim vermeyeyim aynı markanın 6 konteyner maması geliyor.3 ü veteriner 3 ü market,aralarında ciddi fiyat farkı oluşmaktadır.Aslında mamalarda kullanılan aynı şeyler temel maddeler aynı protein,mısır,hayvansal yağ,mısır küspesi,buğday,tatlandırıcı buradaki en önemli fark protein ve yağ kalitesi birde janjanlı ambalaj :)
Enderin tesbiti güzel bir mamanın kalitesi dışkı miktarı ile orantılıdır.Ne kadar dışkı fazla ise paranızın nereye gittiği ortadadır.

Sevgiler ... rast gele.
Adnan ÜKE - 1963 İstanbul
Balıkesir/Gönen
TEL : 0532 245 03 47
Tanrı Türkü Korusun ve Yüceltsin
  www.pointerturkiye.com  [email protected]                                  

The following users thanked this post: Murat ONAR

Çevrimdışı Ender GİRGİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 15 Şubat 2011, 11:02:35 »
adnan bey aynen size katılıyorum
Ender GİRGİÇ
1971-İSTANBUL
0543 457 92 99

ŞAMPİYON PARİS

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 15 Şubat 2011, 12:18:40 »
Bende biraz araştırma yaptım yurtdışı forumlardan-ilgili analiz sitesinden. Ve 3 tane marka buldum.
Bu üç marka 6* içeriyor ve protein miktarları %40-42 lı seviyelere ulaşabiliyor.
Yurdışı bir forumda 5 mama listelemişler ve bu listelemede her katılımcı aşağıda bulduğum 3 mamayı yazmış:
1-ORIJEN
2-INNOVA EVO
3-WELLNESS CORE
Bu mamalardan Türkiyeye getiren firma varmı bilen varsa lütfen söylesin.
dogfoodanaliz sitesindende kontrol ettim. Site taraflımı bilinmez ancak 1000 tane mama var ve 6 yıldız alan sadece 10 civarı mama var.
Editör yorumlarını okuduğumda ana temel grain food içeriğinden uzak durulması isteği. Ve yukarıda ki 3 mama grain içermemesi ile ön plana çıkmış duruyor. Grain in tam anlamını bulamadım sanırım protein katkısı eldesinde, hani nişastadan şeker üretimi istenmez ya, bunda da corn(mısır)kaynaklı hayvan beslenmesi istenmiyor sanırım. Ve nişasta kaynağının patates olması sanırım tercih ediliyor yukarıda ki 3 mamada. Bu 3 mamayı ülkede satan getiren var ise lütfen bilgi verin.
Bunun dışında 5 yıldızda acana yeni ürünle ülke pazarında ancak grain içerikli, ekstra açılımlarda %33 protein içeriği var, ve glukozamin kondrotın omega3-6 gibi içerikleri de bulunmakta.
Yine denildiği gibi ülkemizde premium mamalar sınıfında pazarlananlar 1-2 yıldız almış sitede. Aslında iyi bir prof. bilim adamı bu içerikleri incelemeli ve yorum yapmalı ki, ülemizde pazarlanan mamalarda doğrular ortaya çıksın. Tabi bu bilim adamı bir firma ile bağlantılı olmasın ki net cevaplar alalım.
ÜSTTEKİ LİNGTEN ALINTIDIR
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

benim anladıgım 6 yıldızlı mamalar saglıklı bir mamanın özelliklerini taşıyor...bizim kaliteli sandıgımız mamalarda maliyeti düşük köpek için pekte faydalı olmayan katkılar içeriyor.....belkide gdo lu besinlerden üretiliyor....
mesala nişastanın patatesten saglanması önerilirken tek yıldızlı mamalar nişastayı daha ucuza getirmek için mısır kullanıyor......yada şekerpancarı şekerinin pahalı,soya şekerinin ucuz olması vs
içine vucutçuların kullandıkları hormonlardan ekleseler köpegimiz müthiş kas yapar bizde süper mama deriz..ama gerçegi ögrendigimizde bir anda fikirlerimiz degişir.....
açıkçası bu tek yıldızlı mamalara güvenim kalmadı.....artık kimseye bu mamaları önermem diyecegimde 6 yıldızlı mamalar ithal edilmedigi sürece kime ne önerecegiz,yada köpegimize ne yedirecegiz.....
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2011, 18:28:58 Gönderen: M.Birol DEMİRTAŞ »

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Ender GİRGİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: MAMA KONUSUNDA KAZIKLANIYORMUYUZ ???
« Yanıtla #6 : 15 Şubat 2011, 12:54:23 »
arkadaşlar mama seçimi yaparken tabiki köpeğimize yarıyormu yaramıyormu biz bunu merada anlarız çokta ahkam kesmak istemiyorum ucuz mama verelimde ben mesela çulluk avcısıyım ben sabah meraya girdinmi köpeğime bepeer taktınmı köpeğim gidecek ve ben köpeğimi yanlızca fermadan fermeya görmem gerekiyor bunun içinde köpeğimin gerekli enerjiyi alıp akşama kadar koşmasını beklerim çünkü köpeğim dolaşmassa gezmezse ne av bulur nede vurdurur köpeğeme iyi bakmam lazım ve buda profosyonel mamayla oluyor malesef şimdi köpeğe x bir mama verelim köpek yediği mama kadar dışkı çıkarsın yada kuru ekmek verelim bu köpek ne kadar gezer merada 2 saat gezer sonra tarkan ve kurdu gibioluruz sen önde köpek arkada gezer köpeğe doğru mamayı verirsek gerekli enerjiyi alacağından bu köpek akşama kadar gezer biz avcılara gezevcek kaşacak enerjili köpekler lazım koşmayan gezmeyen köpekle ne kadar av yapabiliriz boşuna 100liralık köpek 10 liralık tüfek dememiş atalarımız biz pahalı da olsa yemicez gerekirse kısacaz ama iyi mamayıda yedirecez konu başlığı neydi ben nerelere gittim ama bizim av patnerimiz köpekse buna bakacaz arkadaşlar şunu unutmayalım köpeğin iyise çok avcı dostun olur köpeğin kötüyse iş yapmazsa bilinki kimse sizi arayıp sormaz rahmetli cemal amcamın köpekleri o kadar iyiydiki sabah millet kapıda beklerdi bizde al gidelim ava diye kavga ederlerdi o yüzden avcını köpeği iyi mamayı yiyecek koşacak bulacak ki bizde avı av gibi yapalım saygılar
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2011, 12:57:58 Gönderen: Ender GİRGİÇ »
Ender GİRGİÇ
1971-İSTANBUL
0543 457 92 99

ŞAMPİYON PARİS

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 15 Şubat 2011, 13:26:27 »
ender köpegin üst seviyede performansı için illaki kaliteli beslenmesi gerekir....ama burdaki konu kaliteli sandıgımız mamalar gerçekten kalitelimi ??yoksa vasat mamaları kaliteli diyerek bize yüksek fiyatlardan kakalıyorlarmı....acaba aynı mamaların yuddışı fiyatları gerçekten komik seviyelerdemi ??kısaca ithalatçılar en iyisi  bunlar diyerek bizi aptal yerinemi koyuyorlar....
1-ORIJEN
2-INNOVA EVO
3-WELLNESS CORE
bu mamalarda ithal edilmiş olsa..mevcut mamarı kullanan olurmu ??ben isimlerini bile duymadım....

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 15 Şubat 2011, 13:53:24 »
DEĞERLİ ARKADAŞLAR birde işkembeyi deneyin derim ,, biraz zahmetli ancak ,, köpeğinizdeki fiziksel gelişim ve enerjiyi gördüğünüzde sizde bana hak vereceksiniz.....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Ender GİRGİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 15 Şubat 2011, 14:43:43 »
peki arkadaşlar öneriniz ne bende 180 tl verip mama almak istemem çözüm ne çözümü bulalım kazıklanıyormuyuz evet kazıklanıyoruz ama ne yapmamız gerekli birlikten güç doğar ama o gücü bulamıyoruz malesef
Ender GİRGİÇ
1971-İSTANBUL
0543 457 92 99

ŞAMPİYON PARİS

Çevrimdışı Ender GİRGİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 15 Şubat 2011, 14:47:48 »
orijeni bulsakta alsak keşke.... hakancım  işkembeylede hergün uğraşılmazki  :D :D sen hergün işkembe çorbası yermisin bir süre sonra dersinki bu ne yaaa bıkarsın....
Ender GİRGİÇ
1971-İSTANBUL
0543 457 92 99

ŞAMPİYON PARİS

Çevrimdışı Adnan ÜKE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 15 Şubat 2011, 14:51:47 »
Mamaları bugün sınıflayacak olursak, Royal Canin’in Premium serisi ve Hill’s mamaları hariç diğer mamaların çoğu orta sınıf mamalardır.
Bildiğin gibi kedi ve köpek aslında et obur hayvanlardır, bu nedenle mamanın Premium olması için içindeki ham maddelerin çoğunluğunun hayvansal olması gerekir. Fakat bu çok maliyetli olduğundan bu tür mamalara fazla yaklaşmıyoruz.
Bugün orta kalite mamalarda mısır, buğday, tavuk unu, tavuk yağı, kepek kullanılmaktadır. Tabi burada önemli olan tavuk unu kalitesi ve miktarıdır.
Ucuz mamalarda kepek miktarı fazladır.
Birde uzun zamandır İthal mamalar da yaşanan olay GDO (Genetiği değiştirilmiş organizma) dur.Mısır,pirinç,patates ler GDO içermekteydi.
Burada en önemli olan verilen mamanın hayvana ne kadar yararlı olduğudur. Bunun için hayvana kaç gram mama veriyorsun ve hayvanın dışkısı ne kadar aradaki fark ne kadar büyükse hayvana yararlı miktar o kadar fazladır. Birde dışkının kalitesi önemli macun gibi bir dışkı, birde içinde saman gibi gözüken katı bir dışkı. Aslında her hayvan sahibi hayvanın dışkısını kontrol ederek mamanın iyimi kötümü olduğunu anlar.
Ülkemizde üretilen Goody maması orta sınıfın üzerinde bir mamadır, içinde kullanılan tavuk unu ve tavuk yağı Banvit’ten gelmektedir. Piyasadaki bir çoğu mamadan daha kalitelidir.
Bulgaristan, Lübnan, İran, Litvanya’ya devamlı ihracat yapmaktadır.Tavsiye ederim.Fiyatı Navlun ve Gümrükleme masrafları olmadığı için uygundur.

Av zamanları yüksek proteinli “High Protein” yada yavru “pupy” maması kullanın bunlar protein bakımından zengindir.yazları daha düşük proteinli mamaları tercih edin.

Sevgiler,
Balıkesir/Gönen

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 15 Şubat 2011, 16:48:47 »
Goody  bu mamayı kediköpek sitelerinde sokak hayvanlarına dahi vermeyin yazık hayvancıklara diye ikazda bulunuyorlar...oralardan okudugum agzı pis kokar dışkısı berbat kokar tüyleri dökülür..şeklinde çok şikayet var...

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Adnan ÜKE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 15 Şubat 2011, 17:16:02 »
Sevgili Birol nerde okudun bilmiyorum ama,ben bu mamayı köpek 12 ay olduktan sonra kullanıyorum.Gelişim devresinde premium mama tercih ediyorum.
Premium mama değil belki ama piyasada satan bir sürü markadan iyi,üretim esnasında her 20 dakikada bir üretim hattından numune alınıp inceleniyor.Standartı sağlamak için,deneyip kararını ondan sonra vereceksin ...
Premium mamaları da sadece veterinelerde o da belli başlı veterinerlerde bulabilirsin yüksek maliyete

Ne kadar ekmek o kadar köfte

Premium mamanın maliyetine katlanabiliyorsan ,tabi ki tavsiyem premium mama.

Sevgiler ... rast gele.
Balıkesir/Gönen

Çevrimdışı Tolga KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 15 Şubat 2011, 17:28:08 »
Henüz av köpeğim yok ama Alman çoban köpeğimde bir senedir Bonacibo isimli mamayı kullanıyorum ve canavar gibi maaşallah.
Tolga KESKİN
1977 UŞAK

Uploaded with ImageShack.us

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #15 : 15 Şubat 2011, 17:35:52 »
DEĞERLİ ARKADAŞLAR birde işkembeyi deneyin derim ,, biraz zahmetli ancak ,, köpeğinizdeki fiziksel gelişim ve enerjiyi gördüğünüzde sizde bana hak vereceksiniz.....

Olsada bizde yesek Hakan abi. ;D ;D
Valla ben her gün işkembe bulsam hergün ellerimle temizler veriririm. Ama 1 işkembe buluyoruz 2 bilemedin 3 gün gidiyor. Mezbahanelerin önünde avcılar ve çobanlar sıraya girmiş işkembeler için. Oradanda düşmüyorki?

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 15 Şubat 2011, 18:09:31 »
Olsada bizde yesek Hakan abi. ;D ;D
Valla ben her gün işkembe bulsam hergün ellerimle temizler veriririm. Ama 1 işkembe buluyoruz 2 bilemedin 3 gün gidiyor. Mezbahanelerin önünde avcılar ve çobanlar sıraya girmiş işkembeler için. Oradanda düşmüyorki?
SEVGİLİ RIDVAN uzun yıllar önce dayımın bana tavsiye ettiği bir beslenme şekli idi onada yaşadığı ALMANYADA profosyonel üretici çiftlik sahipleri tavsiye etmiş ve kullanması yönünde telkinde bulunmuşlar bende bu tavsiyelere uyarak nerede ise henüz 6 aylık olan köpeğe takribi bir yıl boyunca 1haftada bir sığır işkembesini yedirmiş müthiş derecede faydasını görmüştüm ,, hem köpeğimiz inanılmaz derecede gelişmiş hemde müthiş enerji dolu av yapmıştı ,, mamalara görede çok daha ekonomik olur ancak haftada bir gün işkembe temizleme ve pişirme zahmetine katlanılırsa.....
Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 15 Şubat 2011, 18:22:19 »
Sevgili Birol nerde okudun bilmiyorum ama,ben bu mamayı köpek 12 ay olduktan sonra kullanıyorum.Gelişim devresinde premium mama tercih ediyorum.
Premium mama değil belki ama piyasada satan bir sürü markadan iyi,üretim esnasında her 20 dakikada bir üretim hattından numune alınıp inceleniyor.Standartı sağlamak için,deneyip kararını ondan sonra vereceksin ...
Premium mamaları da sadece veterinelerde o da belli başlı veterinerlerde bulabilirsin yüksek maliyete

Ne kadar ekmek o kadar köfte

Premium mamanın maliyetine katlanabiliyorsan ,tabi ki tavsiyem premium mama.

Sevgiler ... rast gele.

abi köpegime ne yedirecegimin derdinde degilim..yalnız ülkemizde bu konularla ilgili pekçok yanlış bilgilendirmeler var biraz olsun bu çarpık bilgiler konusunda bizimde arkadaşlarımızında bilinçlenmesi açısından faydalı olur düşüncesiyle bu konuyu açtım....
bende 15kg 80 tl  ye ANF markalı mamayı dün aldım...en azından iki yıldızlı mamaymış :))
işkembeye gelince istanbulda neredeyse kemiksiz etle aynı fiyat...temizlenmişi..
ayrıca googleye gody mama nasıl yazınca pekçok forumda pekçok bilgiye ulaşılıyor...satışını sarıyerde avcı arkadaşımız yapıyor çokda uygun fiyatı netten araştırınca almaktan vazgeçtim,gittim vet.hekimden anf aldım.....saygılar...

VEFAT ETMİŞTİR

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #18 : 16 Şubat 2011, 09:02:43 »
SEVGİLİ RIDVAN uzun yıllar önce dayımın bana tavsiye ettiği bir beslenme şekli idi onada yaşadığı ALMANYADA profosyonel üretici çiftlik sahipleri tavsiye etmiş ve kullanması yönünde telkinde bulunmuşlar bende bu tavsiyelere uyarak nerede ise henüz 6 aylık olan köpeğe takribi bir yıl boyunca 1haftada bir sığır işkembesini yedirmiş müthiş derecede faydasını görmüştüm ,, hem köpeğimiz inanılmaz derecede gelişmiş hemde müthiş enerji dolu av yapmıştı ,, mamalara görede çok daha ekonomik olur ancak haftada bir gün işkembe temizleme ve pişirme zahmetine katlanılırsa.....

Hakan abi Almanlarla zaman zaman msn'de görüşüyoruz. Keçi koyun işkembesini yıkamadan, sığır işkembesinide 1 defa yıkadıktan sonra verin diyorlar.
1. Köpeğin metabolizması çiğ işkembe için alışıktır.
2. Çiğ işkembenin içindeki artıklar yani ot, çöp,  arpa, buğday vs. köpeğin normalde gereksinimi olan bitki vitamin vs. herşey içerisinde mevcuttur.
3. Çiğ işkembeyi köpek lokmaya ayırmak için biraz uğraşacağı için doğal bir diş fırçası görevi yapar
diyor Alman üreticiler.
Ben onların yalancısıyım. ;D  Ben buldummu çiğ veriyorum. Zahmetsiz oluyor hem ;D

Çevrimdışı Ender GİRGİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 16 Şubat 2011, 09:55:12 »
sevgili arkadaşlar eskiler işkembe verirlerdi köpeklerine niye çünkü ucuzdu da ondan....şimdi herkez profosyonelleşti neyin ne olduğunun farkında yapmayın allah aşkına haftada bir verilebilir ben köpeğime devamlı haftada bir balık haşlıyorum birgün kelle yediriyorum yani haftada bir iki kez ödüllendiriyorum hergünde köpeğe işkembe verilmezki
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2011, 09:58:34 Gönderen: Ender GİRGİÇ »
Ender GİRGİÇ
1971-İSTANBUL
0543 457 92 99

ŞAMPİYON PARİS

Çevrimdışı Adnan ÜKE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 16 Şubat 2011, 11:09:07 »
abi köpegime ne yedirecegimin derdinde degilim..yalnız ülkemizde bu konularla ilgili pekçok yanlış bilgilendirmeler var biraz olsun bu çarpık bilgiler konusunda bizimde arkadaşlarımızında bilinçlenmesi açısından faydalı olur düşüncesiyle bu konuyu açtım....
bende 15kg 80 tl  ye ANF markalı mamayı dün aldım...en azından iki yıldızlı mamaymış :))
işkembeye gelince istanbulda neredeyse kemiksiz etle aynı fiyat...temizlenmişi..
ayrıca googleye gody mama nasıl yazınca pekçok forumda pekçok bilgiye ulaşılıyor...satışını sarıyerde avcı arkadaşımız yapıyor çokda uygun fiyatı netten araştırınca almaktan vazgeçtim,gittim vet.hekimden anf aldım.....saygılar...

Sevgili Birol biliyorum.Çok da faydalı güzel bir konuya parmak basmışsın tebrik ederim.İlk önce köpeğimizi nasıl beslememiz gerektiği nelere dikkat etmemiz gerektiğini hepimiz bileceğiz.

İnternet ortamında forumlarda ne yazdıkları beni çok ilgilendirmiyor.Sevgili Birol seni de çok ilgilendirmesin.Sebebine gelince inan o ortamları o sektörün adamları pompalıyor.Kendi markalarını öne çıkarmak için ... Her şeyde olduğu gibi bu sektörde de rekabet var.Üstelik yerli üretim başlayınca yurt dışından getirenlerin premium mama dışında şansları azalacak çünkü ithalat maliyetleri çok yüksek sadece 10-15 milyar tahlil parası ödüyorlar.Rekabet bazen çirkinleşebiliyor.

Ben sahiplerini 30 senedir tanırım.İthalat ile başladılar.Hala ithal ettikleri markalarda var.Tedarikçilerini çok iyi biliyorum.lesa.com.tr firmayı internette inceleyebilirsin.Yurt dışından gelenler gibi ne olduğu bilinmeyen ürünlerden değil % 100 yerli mahsül kullanılmakta,sadece tatlandırıcı (aroma yurt dışından gelmektedir)

İnsanlar için ne zararlı ise hayvanlar içinde o zararlı sakatat ında fazlası hayvana zararlı.Üstelik çiğ verilmesi parazitlere davetiyedir.Veteriner değilim ama veteriner faküldelerinde verilen bilgiler bunlar,bende meslek erbabının bilgisine saygı duyarım.

Sevgili Ender bende aynısını yapıyorum.Beslenme konusundaki fikrine katılıyorum.İlk önce Mama,sonra Her gün pirzola olsa yenmez.Arada bir ek olarak işkembe ,büyük kemik,karaciğer,makarna,pilav,çorbalı ekmek,haşlanmış yumurta  veririm.Yalnız günlük mama ölçüsünü hiç kısmam,çünkü bunları beslemek için değil arada bir değişiklik olsun diye küçük ölçülerde veririm.

Sevgiler ,rast gele.
Balıkesir/Gönen

Çevrimdışı Ender GİRGİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 16 Şubat 2011, 11:22:13 »
evet adnan ağbicim çok doğru bir konuya değinmişsin köpeği besliyelim derken çiğ verilen işkembe diş sağlığına iyi geliyor diye bu seferde  köpeği parazitten öldürecek arkadaşlarımız diş sağlığı için krakerler var onu alamıyacak durumumuz yoksa kasaptan alacağımız kemiği kaynatıp köpeğimize verirsek oda kemirme işlemiyle diş sağlığına da iyi gelir
Ender GİRGİÇ
1971-İSTANBUL
0543 457 92 99

ŞAMPİYON PARİS

Çevrimdışı Zafer ATASOY

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
    • C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\329CANON\IMG_2885.JPG
« Yanıtla #22 : 16 Şubat 2011, 11:36:46 »
sonuç olarak  verilen karar nedir şimdi
Zafer ATASOY
TRABZON 1983

Çevrimdışı Adnan ÜKE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 16 Şubat 2011, 12:13:12 »
:))) sende doğru söyledin Zafer

Arkadaşlar Mama piyasasındaki rekabet o kadar yüksek ki kimse kazıklayacağı fiyatlara mal satmaz.İthal olduğu için maliyetler yüksek

Vergi ister Avrupa birliğinden ister üçüncü ülkeden gelsin (Avrupa birliği ile sadece sanayi ürünlerde anlaşma var) 8,5 vergi var.

Numune başına 1800 TL tarıma tahlil parası ödeniyor.(10-20.000 TL) Tarıma numune alınan ürünler satılamıyor
Yurt dışından geliş Navlunu-Liman Paraları-Gümrükleme-Tahlil esnasında bir ay gümrükte bekliyor-Demuraj ve Ardiye ücretleri,iç dağıtım vs.

Premium dediğimiz profesyonel (üzerinde premium yazan her mama premium değildir.Bazıları pazarlama taktiği olarak bazı yerlerine yazıyor) mamalar hariç diğer mamaların "Yerli ürünler" den çok farkı yok.Sadece yabancı hayranlığı :)

Sevgiler ....
Balıkesir/Gönen

The following users thanked this post: Murat ONAR

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 16 Şubat 2011, 16:12:12 »
Hakan abi Almanlarla zaman zaman msn'de görüşüyoruz. Keçi koyun işkembesini yıkamadan, sığır işkembesinide 1 defa yıkadıktan sonra verin diyorlar.
1. Köpeğin metabolizması çiğ işkembe için alışıktır.
2. Çiğ işkembenin içindeki artıklar yani ot, çöp,  arpa, buğday vs. köpeğin normalde gereksinimi olan bitki vitamin vs. herşey içerisinde mevcuttur.
3. Çiğ işkembeyi köpek lokmaya ayırmak için biraz uğraşacağı için doğal bir diş fırçası görevi yapar
diyor Alman üreticiler.
Ben onların yalancısıyım. ;D  Ben buldummu çiğ veriyorum. Zahmetsiz oluyor hem ;D

bu şekildede verdim RIDVANCIM ancak hafiften haşlayarakta verdim hiç bir sorun olmuyor....
Hakan AKMAN