Gönderen Konu: Akus Prestige  (Okunma sayısı 126123 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
Ynt: Akus Prestige
« Yanıtla #50 : 04 Ocak 2017, 21:33:42 »
Kamil Bey, son mesajımla aynı anda yazmışız. Teşekkür ediyorum.

Rica ederim..Bir de ileri ki bir tarihte ille ihtiyaç hasıl olursa 66 olarak ta ikinci bir namlu siparişi verilebilir ama bence bu ihtimal ikinci bir 71 namlu siparişi vermekten çok daha düşük,gerek kalmaz diye düşünüyorum...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Fatih YAZICI

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #51 : 04 Ocak 2017, 21:39:50 »
Evet Fatih Bey. Bence günümüz şartları, yapılabilecek tüm avlar ve çok fazla fişek seçeneği varken, "orta bantta" bir choke kombinasyonu, hem yukarı hem de aşağı yönde farklı atış kombinasyonlarına olanak sağlar.

Siz 4-2 tercih ettim ve siparişi verdim dediğiniz için, sakıncası yok yine her avı yapabilirsiniz demiştim. Ancak benim tercihim ve sebepleri yazdığım gibi.

Evet İbrahim Bey. Bu konuyu daha önce konuştuk ama ben 4-2 üzerinden konuştuk diye hatırlıyorum.
Şimdi namluyu 71 ve daralmalarıda 4-3 olarak revize etmek için doğru yerde miyiz?

« Son Düzenleme: 04 Ocak 2017, 21:41:13 Gönderen: İbrahim AYSU »
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • Çocukluğunda şahit olduğu avlarla avunan bir adam
« Yanıtla #52 : 04 Ocak 2017, 21:48:09 »
Kararsız birisi değilim ama yetersiz olduğum konularda da  kararım karar diyecek kadar da acemi değilim sanırım. :)
Yarın sabah 71 cm ve 4-3 olarak değişikliği bildiriyorum. Ayrıca konuya müdahil olan arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. :)

Rica ederim..Bir de ileri ki bir tarihte ille ihtiyaç hasıl olursa 66 olarak ta ikinci bir namlu siparişi verilebilir ama bence bu ihtimal ikinci bir 71 namlu siparişi vermekten çok daha düşük,gerek kalmaz diye düşünüyorum...

Evet Fatih Bey. Bence günümüz şartları, yapılabilecek tüm avlar ve çok fazla fişek seçeneği varken, "orta bantta" bir choke kombinasyonu, hem yukarı hem de aşağı yönde farklı atış kombinasyonlarına olanak sağlar.

Siz 4-2 tercih ettim ve siparişi verdim dediğiniz için, sakıncası yok yine her avı yapabilirsiniz demiştim. Ancak benim tercihim ve sebepleri yazdığım gibi.

• Prestige Custom Sidelock E. S&S
  • Sauer Beretta S56 E. O/U
  • Beretta Xplor Action Semi Auto
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #53 : 04 Ocak 2017, 21:56:35 »
Maalesef 20 numaraya cesaretim yok.Kendimi ihtiyar hissediyorum. :)

Belki kızacaklar çıkar ama lezzeti müstesna olmakla beraber bıldırcını av şekli itibari ile avdan bile zor saymak lazım bana göre,hepimiz severiz avını o ayrı,kısa namlu olabilir tabi burada ama 12 de kullanmak abes aslında zaten,mecburen kullanılıyor...Onu geçersek diğer tüm avlarda çulluk dahil 71 ve üstü diyorum keklik demişsiniz atış için hatta 76,fakat gezdirmesi yönünden ağır kaçabilir,o vakit en mantıklısı 71..Ani çıkan,uzak kalkan,tepeden geçiveren bir ördek kaz tahtalı tavşan vs için zaten min.71 daha uygun olur..66 ve 61 gibi ölçüler bu defa kendi safımı yereceğim İtalyanların marketing i ile alakalı bir icat çıkarma bana kalırsa evet az da olsa taşıma kolaylığı veya sıklıkta sağa sola çevirme avantajından bahsedilebilir fakat bana kalırsa cüz-i keyfekeder ve sekonder avantajlar ve sadece çulluk avında geçerliliği olmak üzere...

Fatih YAZICI 1964 
Bursa

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #54 : 04 Ocak 2017, 22:01:56 »
Kararsız birisi değilim ama yetersiz olduğum konularda da  kararım karar diyecek kadar da acemi değilim sanırım. :)
Yarın sabah 71 cm ve 4-3 olarak değişikliği bildiriyorum. Ayrıca konuya müdahil olan arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. :)

Estağfurullah Fatih bey yetersizlik ne demek yaptığınız av türleri dikkate alınınca ilk akla 66 namlu uygun gibi geliyor büyük ekseriyete ki ve ben de tercihimi öyle kullanmıştım zamanında ama hala daha extra bir 71 namlu arayışlarım sürüyor ve de adamlar haklılar açık arazide oyuncak gibi kalıyor 66 namlu...Bence çok daha memnun kalacaksınız bu nihai tercihinizden,tekrardan hayırlı olsun..
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

• Expert Üye
« Yanıtla #55 : 04 Ocak 2017, 22:04:23 »
Maalesef 20 numaraya cesaretim yok.Kendimi ihtiyar hissediyorum. :)

Sadece bıldırcın avını(belki biraz da çulluk) kastetmiştim,onun dışında 12 dışındakiler bence zaten risk ve fantezi...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Hüseyin AKGÜN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #56 : 04 Ocak 2017, 22:07:04 »
Fatih bey. En uygun karar sizin içinize sinen ölçüler olacaktır. 4-2, 4-3, 3-2 hatta çifte için saçma gelebilir ama 3-3 şok ölçüsü dahi içinize sindikten sonra oldukça uygun olur diye düşünüyorum şahsi fikrim. Saygılar.
Hüseyin AKGÜN
1982 UŞAK
İkamet: Antalya

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #57 : 04 Ocak 2017, 22:15:57 »

Bende 66cm namlulu tüfeğimi magazin uzatmayla 90 cm e çıkartarak  vuruş mesafesini 24 cm daha uzattım.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK, Fatih YAZICI

Çevrimdışı Emrah TUNCA 57

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #58 : 04 Ocak 2017, 22:25:55 »
Fatih bey öncelikle hayırlı ve uğurlu olsun.
Bu tüfeğe bu kadar meblağlar vererek bir zar attınız. Umarım düşeş gelir.
Namlu boyu ve şok konusunda ise 71 namlu ve 4-2 şok sizin için ideal bence.  :)
  • Armsan A612W Yarı Otomatik
  • Setter-Paşa
1994/SİNOP

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #59 : 04 Ocak 2017, 22:26:46 »
:D

Bende 66cm namlulu tüfeğimi magazin uzatmayla 90 cm e çıkartarak  vuruş mesafesini 24 cm daha uzattım.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #60 : 04 Ocak 2017, 22:29:34 »
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #61 : 04 Ocak 2017, 23:12:25 »
Fatih bey,
Eğer çok hızlı swing yapıp çok yakın atan biri değilseniz bence Türkiye avcılığında kullanılabilecek en mantıklı şok seçeneği Light Modified 'tır. 15 thou  (0.015 inch daralma).
Bu şok eniyi performansını 20-35 m aralığında veriyor ki yaptığımız avlara cukk diye oturuyor.
Yok bunu keklik merasına pek sokmam derseniz o zaman ilk şok 4 no'lu şok olabilir.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Semih MAVİLİ, Kamil ÜNLÜTÜRK, Fatih YAZICI

• Expert Üye
« Yanıtla #62 : 04 Ocak 2017, 23:14:48 »
Namlu boyu olarak kesinlikle 66 tercih etmezdim, hem estetik hem teknik açıdan...
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Semih MAVİLİ, Kamil ÜNLÜTÜRK, Fatih YAZICI

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #63 : 04 Ocak 2017, 23:30:18 »

Teşekkür ediyorum Tuncay Bey. Ağırlık olarak keklik avcısıyım. Bıldırcın varsa gitmeden olmaz. Namluyu 71 olarak kararlaştırdık zaten. Şok olarak da ilk tercih olan 4-2 biraz içime sinmemişti. Bu gün yukarıdaki bilgiler doğrultusunda onu da 4-3 olarak bağladık sanıyorum. :)
Fatih bey,
Eğer çok hızlı swing yapıp çok yakın atan biri değilseniz bence Türkiye avcılığında kullanılabilecek en mantıklı şok seçeneği Light Modified 'tır. 15 thou  (0.015 inch daralma).
Bu şok eniyi performansını 20-35 m aralığında veriyor ki yaptığımız avlara cukk diye oturuyor.
Yok bunu keklik merasına pek sokmam derseniz o zaman ilk şok 4 no'lu şok olabilir.
Namlu boyu olarak kesinlikle 66 tercih etmezdim, hem estetik hem teknik açıdan...
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

• Expert Üye
« Yanıtla #64 : 04 Ocak 2017, 23:45:37 »
Fatih bey
Herkesin atış şekli ve mesafesi bireysel olduğundan tercihinize saygı duyuyorum.
Yalnız 71 namlu (minimum) isabet olmuş, Kamil Bey'in söylediği gibi
bu kısa namlu işi bizimkilerden çıkıyor; kökeninde  (battue, driven game) gibi geçit avları yerine bol bol çulluk ve bıldırcın avı yapan sempatik Akdeniz insanlarından..😊
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK, Fatih YAZICI

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #65 : 05 Ocak 2017, 00:10:27 »
Bıldırcın mı? :D

Holland&Holland'da, Gun Fitting servisini veren kişiyle ölçülerim falan alınırken, ilgili Holland uzmanının söylediği "benim ölçülerim için" bıldırcın tüfeğinin olması gereken namlu boyunu burada söylesem, herhalde beni recmederler. :D Ya da Holland&Holland'ın "bu işi" bilmediğini iddia edenler de çıkar. Ki geçmişte çıktı  ^-^

Fatih bey
Herkesin atış şekli ve mesafesi bireysel olduğundan tercihinize saygı duyuyorum.
Yalnız 71 namlu (minimum) isabet olmuş, Kamil Bey'in söylediği gibi
bu kısa namlu işi bizimkilerden çıkıyor; kökeninde  (battue, driven game) gibi geçit avları yerine bol bol çulluk ve bıldırcın avı yapan sempatik Akdeniz insanlarından..😊
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2017, 00:12:04 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Kamil ÜNLÜTÜRK, Fatih YAZICI

Çevrimdışı İsmail CEYLAN 16

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #66 : 05 Ocak 2017, 00:24:05 »
Fatih abi hayirli olsun guzel tercih bende 66 namlu dusunuyordum lakin kafam karisti 71 alabilirim :)
  • Akdas 712 elit superpoze 66cm
  • Huglu 103 c 71cm
  • Genc huglu cne203 66cm
  • Sarsilmaz concorde x 68 cm
İsmail CEYLAN
1988/BURSA

Çevrimdışı Mustafa GÖNEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #67 : 05 Ocak 2017, 00:25:28 »
Fatih Bey, hayırlı uğurlu olsun yeni tüfeğiniz. Keyifli kullanımlar diliyorum.

Akus, Türkiye şartlarında bu işin hakkını en iyi veren firma sanırım.

Yazın ben de tüfek alma arefesindeyken Akus ve Akdaş'ın fabrikalarını ziyaret etmiştim. Tercihim nedense yarı otomatik olduğu için Akdaş oldu ancak gönlüm hala Akus'ta.
Fabrikada, herkesin el işçiliğiyle önündeki tüfeğin parçalarıyla uğraşması çok farklı bir duygu vermişti bana.

Ayrıca o dönemde ben de forumumuzun bazı ustalarını rahatsız etmiştim ve hiç sıkılmadan bana da yardımcı oldular Allah razı olsun. Burası çok güzel ve özel bir platform gerçekten.

Tekrardan yeni tüfeğiniz hayırlar ve uğurlar getirsin.

1988
Fethiye/Muğla
Bayramiç/Çanakkale
  • Akdaş AH212 Kamuflaj 71 cm Yarı Otomatik
  • Yıldız SPZ ME Steel 71 cm Üst/Alt Çifte
1988 - Fethiye/Muğla - Bayramiç/Çanakkale

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Fatih YAZICI

Çevrimdışı Mustafa GÖNEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #68 : 05 Ocak 2017, 00:27:45 »
Bıldırcın mı? :D

Holland&Holland'da, Gun Fitting servisini veren kişiyle ölçülerim falan alınırken, ilgili Holland uzmanının söylediği "benim ölçülerim için" bıldırcın tüfeğinin olması gereken namlu boyunu burada söylesem, herhalde beni recmederler. :D Ya da Holland&Holland'ın "bu işi" bilmediğini iddia edenler de çıkar. Ki geçmişte çıktı  ^-^
Ben hatırlıyorum, 90 cm idi sanırım.

1988
Fethiye/Muğla
Bayramiç/Çanakkale

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #69 : 05 Ocak 2017, 00:33:46 »
81cm :)

Ben hatırlıyorum, 90 cm idi sanırım.

1988
Fethiye/Muğla
Bayramiç/Çanakkale
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Mustafa GÖNEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #70 : 05 Ocak 2017, 00:39:18 »
81cm :)
hmm yanlış hatırlıyormuşum.

1988
Fethiye/Muğla
Bayramiç/Çanakkale

Çevrimdışı Orhan AKSOY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #71 : 05 Ocak 2017, 10:00:54 »
Henüz sipariş aşamasında da olsa öncelikle tüfeğiniz hayırlı olsun.
Şok kombinasyonu konusunda çok iddialı yorum yapamam ama namlu boyu için kesinlikle 71 olmalı diyorum. Uzun yıllar 71cm Benelli, 61 cm Franchi, 71 cm çifte ve poze kullandım ayrıca 75-76 cm Trap tüfeklerini saymıyorum.
Franchi'den kısa mesafe çulluk atışlarında randıman alıyordum ancak 25-30 m den sonraki atışlarda daha çok hata yapıyor aynı tür avda 71 Benelliyle çok daha fazla verim alıyordum. Bakın burada anlatmak istediğim namlunun uzun ya da kısa olmasındaki gurupman veya penetrasyon farkı değil sırf nişan hattının uzun-kısa olması
Kısa namlu olması nedeniyle sanki yüze ve ava çok çabuk geliyormuş hissi vermesine rağmen sağlıklı swing yerine birazda sert hareket yapılıyor, işte orada yapılan minik hatalar nişan hattı boyunca totalde kaba hata durumuna gelmektedir.
Ben kendi adıma sırf bu nedenden dolayı bile tüm avlar dahil olmak üzere 71 cm kullanıyorum.

« Son Düzenleme: 05 Ocak 2017, 10:02:05 Gönderen: Orhan AKSOY »
  • Benelli Raffaello Special Lusso
  • Fabarm Elos C
  • Perazzi mx8
  • Pointer ve Setter
Orhan AKSOY
1969 Serik/ANTALYA  BRh +

Çevrimdışı Ersin BAHAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #72 : 05 Ocak 2017, 10:53:30 »
71 namlu 1 - 3 şoklu çifte ile yapamadığım av yok, bıldırcın dahil. 71 namlunun altı hem görsel olarak hem de penetrasyon olarak canınızı sıkabilir. Şok değerleri İbrahim üstadın dediği gibi. Ben tecrübelerime ve avlanma şeklime göre 3-2 tercih ederdim.
Ersin BAHAR
1983 mersin

Çevrimdışı Abdullah ŞAHİN 07

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #73 : 05 Ocak 2017, 11:53:57 »
Fatih bey sipariş aşamasında da olsa tüfeğiniz hayırlı olsun.
Şok kombinasyonu konusunda her zaman çok farklı ve iddialı yorumlar olmuştur ve olacaktır da kullanıcının fiziksel özellikleri ava atış teknikleri geçmişten gelen alışkanlıkları gibi konular namlu boyu, kundak ölçüleri ve şok değerlerini belirlemede dikkate alınmalıdır. Namlu boyu için açık arazi avlarında 71 cm dünyada daha çok tercih ediliyor ve 12 cal tüfekler için ideal ölçü olarak kabul ediliyor. Çift namlulu tüfeklerde şok değerlerinin farklı olmasının nedeni ava her iki namlu ile aynı oranda isabet sağlamak yada uzak mesafedeki veya konan ava direk dar şoklu namluyu ateşleyerek vurma şansını artırmaktır.
 Hareket halindeki ava önce geniş şokla atıp vuramazsak tekrar nişan alıp dar şokla atacağımızdan aradaki geçen süre ve avın uzaklaşmasıda göz önüne alındığında yada ender olarak yaklaşması mümkün olmayan uzak mesafedeki bir ava atış yapılacağıda düşünülürse sanırım 71 cm alt üst çiftede veya yanyana çiftede 2/4 şok kombinasyonu tercih edilebilir diye düşünüyorum.
Ancak yukarıda da belirttiğim gibi bu konu tamamen bireyseldir kişiye göre değişen bir durumdur.

• Pietro Beretta S 687 SP O/U
  • Benelli Raffaello Special Lusso
Abdullah ŞAHİN
1972  ANTALYA

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #74 : 05 Ocak 2017, 12:50:04 »
Bu gün Akus la görüşülerek Namlu boyu 71 cm ve şoklar 4-3 olarak güncellenmiştir.
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK