Gönderen Konu: Kendi Kanaatimce Boz Ördekte Gördüğüm Şüpheli Durum  (Okunma sayısı 3980 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Herkese merhaba öncelikle Elazığ ve Malatya da elim depremde vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum.
Konuya gelicek olursak 25 ocak 2020 cumartesi sabahı yaptığımız parlama ördek avında kuzenimin vurduğu boz ördeği temizleme esnasında tüylerini soyarken anlam veremediğim zararlı olarak düşündüğüm hareket eden haşere gördüm ve açıkçası şüpheye düştüm acaba bu parazit olabilir mi ve devamında kursağında uzun uzun çimene benzer balçıkla karışık kırmızı kırmızı bişiler gördüm ara ara forumda gördüğüm parazit v.b. konuları görünce acaba kuzenimin vurduğu ördekte mi böyle diye siz değerli üyelerimizin yorumlarına ihtiyaç duydum sizlere fikir açısından yardımcı olmak adına resimleri altta paylaşıyorum değerli yorumlarınız için teşekkür ederim Rastgele .

JSN-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

The following users thanked this post: Celal KALABALIK

Çevrimdışı Mehmet GÖK 48

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Kendi Kanaatimce Boz Ördekte Gördüğüm Şüpheli Durum
« Yanıtla #1 : 28 Ocak 2020, 12:08:29 »
O otlarım içindeki çamurda bulduğu solucanlara benziyor. Bildiğim kadarıyla solucan yiyor ördekler ama o haşereye bende anlam veremedim :/
1988-MUĞLA

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 28 Ocak 2020, 12:55:06 »
O otlarım içindeki çamurda bulduğu solucanlara benziyor. Bildiğim kadarıyla solucan yiyor ördekler ama o haşereye bende anlam veremedim :/
Çok teşekkürler Mehmet bey değerli yorumunuz için bulunduğum coğrafya kuzey ege Ayvalık burhaniye bölgesi havalar da hayli yumuşak ılıman sabah parlama avında 11 derece sıcaklıkta yapılmış bir av acaba havaların sıcak gitmesinden dolayı bu tarz parazitler ürüyor mu nedir bende bir anlam veremedim konu ile alakalı bilgisi olan üyelerimizden yorum bekliyorum teşekkürler.

COR-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

Çevrimiçi Muhsin DEMİRÖRS

• Müdavim Üyemiz
  • GEZEN AVCI BULUR.
« Yanıtla #3 : 28 Ocak 2020, 13:03:45 »
dua et pire çıkmamış.
  • DİAMOND GE 12Ga.OTM.
  • CESA-SARSILMAZ 12Ga.S.P.
Muhsin DEMİRÖRS
1976 KASTAMONU/İSTANBUL                 [email protected]

HERKES BİR GÜN AVCI OLACAK.

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 28 Ocak 2020, 13:38:15 »
dua et pire çıkmamış.
Aynen Muhsin bey çok haklısınız.

• Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

Çevrimdışı Hasan TOKGÖZ 02

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 28 Ocak 2020, 14:16:45 »
Merhaba. O böcek hemen hemen bütün ördekler de bulunabiliyor. Özelliklede çamurcun türünde. Çok denk geldim bende. Derisinde ve etinde parazit benzeri birşey yoksa gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Kursağından ot ve benzeri şeylerin çıkması doğal birşeydir. Yeşilbaşta mısır taneleri çok çıkar mesela. Ördek cinsinin beslenme farklılığından kaynaklanır.
1987 - Adıyaman

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 28 Ocak 2020, 15:37:23 »
Merhaba. O böcek hemen hemen bütün ördekler de bulunabiliyor. Özelliklede çamurcun türünde. Çok denk geldim bende. Derisinde ve etinde parazit benzeri birşey yoksa gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Kursağından ot ve benzeri şeylerin çıkması doğal birşeydir. Yeşilbaşta mısır taneleri çok çıkar mesela. Ördek cinsinin beslenme farklılığından kaynaklanır.
Çok teşekkürler Hasan bey öğrendiğim iyi oldu çünkü bu tarz bişi başıma daha önce hiç gelmedi.

• Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 28 Ocak 2020, 16:35:13 »
Böcek bit türevi  bir canlı  çok sık  tüy  yapılı ördeklerde  daha çok karşılaşıyorum  hızlı yürür  ve oldukça  sert yüzeyli  bir yaratık  ördeğin su geçmeyen ince tuy tabakası altında  deri üzerinde  büyük ihtimal  kan emerek  besleniyor  ne olursa olsun  bu bir parazit  ve üzerinize  çıkmasina izin vermeyin  bundan korunmak için ördeği  suya daldırarak  yoluyorum garibim  ördek kepçe gibi ağzıyla  bu o tüy tabakası  içinden  nasıl yakalayıp  imha etsin  :)
İçinden çıkanlar la ilgili  yüzeysel ördekler  yani yeşilbaş gibi  dalmak yerine  kafasını  sokarak  bulduğu ot tohumu  küçük solucan  kurtcuklar  bazen küçük  midye  bir tl boyutunda  yengeç   kurbağa  ara sıra  balık yiyebiliyor  bunlarla birlikte   sabahin erken saatleinde duz ova tarzi olmak kaydiyla hububat  tarlalarında  kalan nohut  mısır  bugday arpa  yulaf  f iğ  gibi veya  su baskınları  sonucu  yeşillenmiş  alanlardaki  çimleri  severek tüketir
Vurduğunuz ördek  yaralar  iltihaplar bir deri bir kemik kalmış  derece zayıflamış  ise bu denli avlari tüketmek risk barındırıyor olabilir  rastgele
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2020, 16:39:15 Gönderen: Hüseyin İŞCEN »
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 28 Ocak 2020, 19:37:55 »
Böcek bit türevi  bir canlı  çok sık  tüy  yapılı ördeklerde  daha çok karşılaşıyorum  hızlı yürür  ve oldukça  sert yüzeyli  bir yaratık  ördeğin su geçmeyen ince tuy tabakası altında  deri üzerinde  büyük ihtimal  kan emerek  besleniyor  ne olursa olsun  bu bir parazit  ve üzerinize  çıkmasina izin vermeyin  bundan korunmak için ördeği  suya daldırarak  yoluyorum garibim  ördek kepçe gibi ağzıyla  bu o tüy tabakası  içinden  nasıl yakalayıp  imha etsin  :)
İçinden çıkanlar la ilgili  yüzeysel ördekler  yani yeşilbaş gibi  dalmak yerine  kafasını  sokarak  bulduğu ot tohumu  küçük solucan  kurtcuklar  bazen küçük  midye  bir tl boyutunda  yengeç   kurbağa  ara sıra  balık yiyebiliyor  bunlarla birlikte   sabahin erken saatleinde duz ova tarzi olmak kaydiyla hububat  tarlalarında  kalan nohut  mısır  bugday arpa  yulaf  f iğ  gibi veya  su baskınları  sonucu  yeşillenmiş  alanlardaki  çimleri  severek tüketir
Vurduğunuz ördek  yaralar  iltihaplar bir deri bir kemik kalmış  derece zayıflamış  ise bu denli avlari tüketmek risk barındırıyor olabilir  rastgele
Hüseyin bey merhaba değerli yorumunuz için teşekkür ederim öncelikle inanın siz iletiyi yazdıktan 20 dk sonra annem fırında pilavlı kapamasını yapmış yedim açıkçası ama gelin birde bana sorun keyifsiz keyifsiz yarım tabak zor yedim yazdıklarınızda bana tecrübe oldu bir daha böyle bişi denk gelirse hemen yan komşuya durumu anlatır o şekilde paslarım iç güdüsel olarak o şekilde görünce yiyemiyorum tekrardan iyi akşamlar rastgele.

• Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Ömer ÇETİNKAYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 31 Ocak 2020, 10:55:55 »
Bu kuş bitlerini sezonun açılışlarında hemen her ördekte rastgeliyorum normal bi durumdur kanaatimce solucanlardan gördüğüm kadarıyla normal toprak solucanı tavukta yer normal olarak ördekte yer kuruntuya gerek yok rastgele
  • Retay Gordion
Duck Hunter

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 01 Şubat 2020, 00:26:01 »
Bu kuş bitlerini sezonun açılışlarında hemen her ördekte rastgeliyorum normal bi durumdur kanaatimce solucanlardan gördüğüm kadarıyla normal toprak solucanı tavukta yer normal olarak ördekte yer kuruntuya gerek yok rastgele
Teşekkürler Ömer bey haklısınız benim çok gördüğüm bişi olmadığı için sizlerden fikir alma gereği duydum iyi akşamlar.

• Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #11 : 01 Şubat 2020, 22:55:54 »
Pişirince hiçbişey kalmaz etinde parazit olmadığı sürece :) eski kuş gribi vakası zamanı yediğimiz ördek Kaz tahtalının haddi hesabı yoktu 😁
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 02 Şubat 2020, 00:18:56 »
Pişirince hiçbişey kalmaz etinde parazit olmadığı sürece :) eski kuş gribi vakası zamanı yediğimiz ördek Kaz tahtalının haddi hesabı yoktu
Samet bey gittiği yerde nasıl olsa cuma namazı kılmayacak diyorsunuz öyle mi ? Valla aynen dediğin gibi yaptık bizde biraz zorladım kendimi yedim ama şunu söyliyim uzun bir süre ördek yemem sanırım.

• Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

The following users thanked this post: Samet BİRİCİK

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #13 : 02 Şubat 2020, 14:01:25 »
Samet bey gittiği yerde nasıl olsa cuma namazı kılmayacak diyorsunuz öyle mi ? Valla aynen dediğin gibi yaptık bizde biraz zorladım kendimi yedim ama şunu söyliyim uzun bir süre ördek yemem sanırım.

Bataklık da takılan kuşların hepsinde görülür bu tip olaylar ben kaç defa üstümden sülük çıkardım hiç anormal karşılamıyorum ördek avının doğası bu batak çamur çok normal şeyler bize yollayın yeriz 😁
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 02 Şubat 2020, 16:18:22 »
Bataklık da takılan kuşların hepsinde görülür bu tip olaylar ben kaç defa üstümden sülük çıkardım hiç anormal karşılamıyorum ördek avının doğası bu batak çamur çok normal şeyler bize yollayın yeriz
.

• Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

Çevrimdışı Ercan VERON

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 03 Şubat 2020, 16:48:55 »
Ben de vurduğum 1-2 ördekte özellikle çamurcunlarda gördüm böyle böcekleri dert etmedim bir sorun da olmadı. Ben de normaldir diye düşündüm. Sorun olmaz...
  • Huğlu SÜPERPOZE
1986 - Ankara

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 03 Şubat 2020, 19:46:36 »
Ben de vurduğum 1-2 ördekte özellikle çamurcunlarda gördüm böyle böcekleri dert etmedim bir sorun da olmadı. Ben de normaldir diye düşündüm. Sorun olmaz...
Değerli yorumunuz için teşekkürler Ercan bey evet bahsettiğiniz durum özellikle çamurcunlarda çok oluyormuş ben ilk defa şahit oldum artık yedik bile sorun olurmu olmaz mı bilmiyorum  iyi akşamlar rastgele.

• Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

Çevrimdışı Mehmet Ali YAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 09 Şubat 2020, 11:35:15 »
Havaların sıcak gitmesi bu tür haseralarin çok olmasına sebep oluyor. Ben de bir kaç kez denk geldim aynı böceğe bir çeşit ördek biti gibi birşey. Sorun olmaz iyi pişirin afiyet olsun.
  • browning 525 süperpoze 12
  • beretta unico otomatik 12
  • marocchi goldensnipe III süperpoze Trap 12
  • remington 870 express Pompalı 12
  • Ispanyol astra Çifte 16
  • Kuruluş yıllarından huglu kooperatif el işlemeli çifte 12
1974-Ankara

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 09 Şubat 2020, 13:57:20 »
Havaların sıcak gitmesi bu tür haseralarin çok olmasına sebep oluyor. Ben de bir kaç kez denk geldim aynı böceğe bir çeşit ördek biti gibi birşey. Sorun olmaz iyi pişirin afiyet olsun.
Çok teşekkürler Mehmet Ali bey değerli yorumunuz için .

• Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

The following users thanked this post: Mehmet Ali YAŞAR