Gönderen Konu: Dipçik Ölçüsü ve Tüfeği Omuzlama Alışkanlığı ?  (Okunma sayısı 9664 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Merhaba değerli avcılar,
Bir konuda danışmak istedim. Süperpoze siparişi vermek için fabrikaya gittim. İlgili usta ölçülerimi aldı; ancak forumdan veya şuradan buradan okuduklarımla birebir örtüşmeyen durumlar oldu. Konu nedir, ne değildir sizin de fikirlerinizi almak istedim.

1- Tetik Çekme Mesafesi Problemi: Normalde ''Kolunu dirsekten 90 derece açı ile kırıp dipçik tabanını yerleştirdiğinde işaret parmağının ilk boğumu tetiğe denk geliyorsa dipçik uzunluğu sana uygundur.'' derler. Benim tetik çekme mesafesi 36,5 olarak belirlendi. Ancak 90 derecelik açıda tetik işaret parmağımın ilk boğumuna değil de boğum ile parmak ucunun ortalarına denk geliyor. Bunu dipçik ustasına da söyledim ama ona takılma, o önemli değil dedi.

2- Bantı Görme/Görmeme: Normalde ''Sabit bir nokta belirleyip nişan aldığında bantı silme görüp arpacığı görüyorsan dipçik düşüklüğü/yüksekliği sana uygundur.'' derler. Ustanın ölçülerinden sonra duvardaki bir noktayı gözüme kestirip tüfeği omuzladığımda her seferinde bantın büyük bir kısmını da gördüm. Ustaya sorduğumda ''sıkıntı senin tüfeği omuzlamanda, daha fazla düşüklük verirsek yanağını sakatlarsın.'' dedi.

Yıllardır tüfek kullanırım, yani omuzlama şeklim artık alışkanlığa dönüşmüştür sanırım. Bu durumda kendime uygun dipçik yaptırmış olmuyorum da kendimi mi dipçiğe uydurmuş olacağım. Tüfek omuzlama şeklimi mi değiştirmeliyim acaba? Buna benzer deneyimleriniz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.
1983

''Emek, yemek getirir.''

The following users thanked this post: Fatih S.M.YAPAR, Ziyaettin AYHAN

Çevrimdışı Hikmet KIRMIZIOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Dipçik Ölçüsü ve Tüfeği Omuzlama Alışkanlığı ?
« Yanıtla #1 : 16 Şubat 2021, 20:23:53 »
Rıdvan Bey bende Rizzini süperpozemin dipçiği bana uzun geldiği için kendime uygun dipçik yaptırmak maksadıyla Huğlu Kasabasından Abdullah Kara ustamıza gittim. Çekme uzunluğunu doğru şekilde ölçtü. Sonra dipçik düşüklüğünü benim dediğim ölçülerde deneme tüfeğine ayarladı ve bana tüfeği yüzletip gözbebeği-arpacık uyumuna baktı.Bence tam olması gerektiği gibiydi ancak bana bu şekilde saçmaların yarısının nişan aldığım yerin altına diğer yarısının ise üstüne gideceğini ve bu şekilde doğru olmayacağını, kalkan av kuşunun yukarı doğru yükselerek gittiği için bir miktar bant görmem gerektiğini ve tüfeğin bir miktar üst atması gerektiğini söyledi. Ustamızın dediği şekilde dipçik yapıldı. Tabi tüfek yaz aylarında geldi ve keklik sezonu açılıncaya kadar atışta yapmadım. Keklik sezonunun açıldığı gün sinirden Rizzini pozemi kayalara vurup parçalayacaktım. Çünkü kalkan kuşların neredeyse hepsi ustamızın dediği gibi yukarı gideceğine, kendilerini kayalık uçurumdan aşağı attılar ben de bir kutu fişek harcamama rağmen bir tane bile kelik vuramadım. Av dönüşü grupman denemesi yapmak için gazete sayfasına atış yaptık ve gördük ki tüfek 35metre mesafede 70 cm kadar üst vuruyor. Abdullah KARA ustamızı aradım durumu anlattım, gönder tüfeği ayarlayalım dedi. Gönderdik. 2 haftasonra alışık olduğum ölçüde geldi tüfeğim ve randımanlı şekilde av yapmaya başladık. Atış alışkanlığınız nasılsa bozmayın. Ben o hatayı yaptım.Siz yapmayın...   
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2021, 20:26:05 Gönderen: Hikmet KIRMIZIOĞLU »
  • Ata Neo & Beretta 1301 Otomatik
  • Rizzini Aurum Süperpoze & Yıldız Çifte
1986 Balıkesir

The following users thanked this post: Osman ALP, Yaşar KÖKÇEN, Rıdvan ÖZKAN, Halis UZEL

Çevrimdışı Osman ALP

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 17 Şubat 2021, 09:11:52 »
Merhaba değerli avcılar,
Bir konuda danışmak istedim. Süperpoze siparişi vermek için fabrikaya gittim. İlgili usta ölçülerimi aldı; ancak forumdan veya şuradan buradan okuduklarımla birebir örtüşmeyen durumlar oldu. Konu nedir, ne değildir sizin de fikirlerinizi almak istedim.

1- Tetik Çekme Mesafesi Problemi: Normalde ''Kolunu dirsekten 90 derece açı ile kırıp dipçik tabanını yerleştirdiğinde işaret parmağının ilk boğumu tetiğe denk geliyorsa dipçik uzunluğu sana uygundur.'' derler. Benim tetik çekme mesafesi 36,5 olarak belirlendi. Ancak 90 derecelik açıda tetik işaret parmağımın ilk boğumuna değil de boğum ile parmak ucunun ortalarına denk geliyor. Bunu dipçik ustasına da söyledim ama ona takılma, o önemli değil dedi.

2- Bantı Görme/Görmeme: Normalde ''Sabit bir nokta belirleyip nişan aldığında bantı silme görüp arpacığı görüyorsan dipçik düşüklüğü/yüksekliği sana uygundur.'' derler. Ustanın ölçülerinden sonra duvardaki bir noktayı gözüme kestirip tüfeği omuzladığımda her seferinde bantın büyük bir kısmını da gördüm. Ustaya sorduğumda ''sıkıntı senin tüfeği omuzlamanda, daha fazla düşüklük verirsek yanağını sakatlarsın.'' dedi.

Yıllardır tüfek kullanırım, yani omuzlama şeklim artık alışkanlığa dönüşmüştür sanırım. Bu durumda kendime uygun dipçik yaptırmış olmuyorum da kendimi mi dipçiğe uydurmuş olacağım. Tüfek omuzlama şeklimi mi değiştirmeliyim acaba? Buna benzer deneyimleriniz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

Rıdvan Bey omuzlama alışkanlığını değiştirmeyin, ustayı sizin alışkanlığınıza göre dipçik yapmaya ikna eden. Eğer size uygun başka tüfeğiniz varsa aynı ölçüyü yaptırın. " Ona takılma o önemli değil" cümlesi, ülkemizdeki her alandaki kendini usta sanan kişilerin kullandığı en sinir olduğum cümledir. Yeni alacağınız tüfeğiniz şimdiden hayırlı olsun.
Osman ALP
16.11.1970 - İZMİR
Browning Auto5, Sauer Beretta s56, Remington 1187 Special Purpose, Remington Model 11, Remington 870 Express Combo, JP Sauer&Sohn Royal Çifte, Üzümlü Koop. Poze, Retay Masai Mara, Derya MK-12, Rubans Anglais Dolma Çifte

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN, Rıdvan ÖZKAN

Çevrimdışı Halis UZEL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #3 : 17 Şubat 2021, 14:00:22 »
Rıdvan Bey bende Rizzini süperpozemin dipçiği bana uzun geldiği için kendime uygun dipçik yaptırmak maksadıyla Huğlu Kasabasından Abdullah Kara ustamıza gittim. Çekme uzunluğunu doğru şekilde ölçtü. Sonra dipçik düşüklüğünü benim dediğim ölçülerde deneme tüfeğine ayarladı ve bana tüfeği yüzletip gözbebeği-arpacık uyumuna baktı.Bence tam olması gerektiği gibiydi ancak bana bu şekilde saçmaların yarısının nişan aldığım yerin altına diğer yarısının ise üstüne gideceğini ve bu şekilde doğru olmayacağını, kalkan av kuşunun yukarı doğru yükselerek gittiği için bir miktar bant görmem gerektiğini ve tüfeğin bir miktar üst atması gerektiğini söyledi. Ustamızın dediği şekilde dipçik yapıldı. Tabi tüfek yaz aylarında geldi ve keklik sezonu açılıncaya kadar atışta yapmadım. Keklik sezonunun açıldığı gün sinirden Rizzini pozemi kayalara vurup parçalayacaktım. Çünkü kalkan kuşların neredeyse hepsi ustamızın dediği gibi yukarı gideceğine, kendilerini kayalık uçurumdan aşağı attılar ben de bir kutu fişek harcamama rağmen bir tane bile kelik vuramadım. Av dönüşü grupman denemesi yapmak için gazete sayfasına atış yaptık ve gördük ki tüfek 35metre mesafede 70 cm kadar üst vuruyor. Abdullah KARA ustamızı aradım durumu anlattım, gönder tüfeği ayarlayalım dedi. Gönderdik. 2 haftasonra alışık olduğum ölçüde geldi tüfeğim ve randımanlı şekilde av yapmaya başladık. Atış alışkanlığınız nasılsa bozmayın. Ben o hatayı yaptım.Siz yapmayın...   
hikmet bey... özel dipçik yapan usta videodaki teste benzer bir ölçü aldı mı ?
  • huğlu koop. SR112KE
1989 - Nevşehir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 17 Şubat 2021, 17:39:21 »
Merhaba değerli avcılar,

tüfek daha önce kullandığınız tüfekse, siz nasıl yüzlüyorsanız ona uyacak şekilde dipçik yaptırın. tüfek yeni aldığınız bir tüfekse kesinlikle önce atış yapıp tüfeğin atışınızın sağa sola alta üste gitmesine göre dipçiğinizi ayarlattırın, ben bant ucundan bakıp göz bebeğini göre ayar yapılacağını  düşünmüyorum elimde 6 adet tüfek var babikal otomatik yüksek bant ve bantın yükseltisinin üstünde hiç bant görmeden arpacığı görerek nişan aldığımda vuruş yapıyor, huğlu çifte bant yarıdan fazla görerek vuruş yapıyor, mossberg pompalı ve diğer otomatikler kasa arkasında neredeyse hiç bant görmeden atış yapıldığında vurur, yıldız otomatik silme bant görerek vuruş yapıyor, kullandığım farklı tüfeklerde farklı bant görme oranlarıyla isabet kaydettiğini farkettim, bu yüzden bir tüfekle nasıl isabetli atış yapıyorsanız dipçiğinizde isabetli atış yaptığınız ölçüde olması lazım tüfeğiniz silme bant görerek yada  bant görmeden  v.s. vuruş yapıyorsa  dipçiğiniz tüfeği oşekilde yüzünüze getirecek ölçüde olmalıdır.

« Son Düzenleme: 18 Şubat 2021, 01:10:22 Gönderen: Abdullah GÜLTEPE »
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

The following users thanked this post: Rıdvan ÖZKAN

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 18 Şubat 2021, 01:03:19 »

Sayın Hikmet KIRMIZIOĞLU,
Bana uygun bir dipçik olsun diye Malatya'dan kalkıp Konya'ya gittim. İçime sinmeye sinmeye de ustanın dediğini kabul ettim. Ne yazık ki artık ölçü aldıracağım bir usta yok etrafımda. Bu nedenle o tüfekle bantın ne kadarını gördüğümü cm cinsinden tekrar ustaya açıklayabilmem sanırım pek mümkün değil.

Ancak usta kendi ayarını yaptıktan sonra, hala bantı gördüğümü söyledim. Usta, bir kağıt katlayıp tüfeğin kırma yerine yerleştirdi, böylece, bir nokta belirleyip tüfeği hızlıca omuzladığımda noktaya tam olarak nişan oluşuyordu. Ama, usta bunun sağlıklı olmadığını, yanağıma zarar vereceğini ısrarla söyleyince ''ustadır, biliyordur herhalde'' dedim ve onun dediği ölçüleri kabul ettim.

Olmazsa tekrar arayıp tüfeği kırma bölgesine kağıt yerleştirilince kaç mm değiştiğini sorup ölçümü tekrar oluşturacağım. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim.
1983

''Emek, yemek getirir.''

The following users thanked this post: Hikmet KIRMIZIOĞLU

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 18 Şubat 2021, 01:06:07 »
Rıdvan Bey omuzlama alışkanlığını değiştirmeyin, ustayı sizin alışkanlığınıza göre dipçik yapmaya ikna eden. Eğer size uygun başka tüfeğiniz varsa aynı ölçüyü yaptırın. " Ona takılma o önemli değil" cümlesi, ülkemizdeki her alandaki kendini usta sanan kişilerin kullandığı en sinir olduğum cümledir. Yeni alacağınız tüfeğiniz şimdiden hayırlı olsun.
Osman Bey,
Ne yazık ki başka tüfeğim yok. Daha önce kullandığım tüfeklerde ise ''dipçik ölçüsü'' nedir bilmediğim için o konulara hiç dikkat etmezdim. Avı görünce de ille de ille de silme bantı, arpacığı ve avı aynı hizaya getirmeye çalışıp atış yapıyordum. Böyle olunca da randımansız av yapıyordum haliyle. Sanırım vurduğum avları da bilmeden vuruyordum :-)
1983

''Emek, yemek getirir.''

The following users thanked this post: Hikmet KIRMIZIOĞLU

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 18 Şubat 2021, 01:09:16 »
tüfek daha önce kullandığınız tüfekse, siz nasıl yüzlüyorsanız ona uyacak şekilde dipçik yaptırın. tüfek yeni aldığınız bir tüfekse kesinlikle önce atış yapıp tüfeğin atışınızın sağa sola alta üste gitmesine göre dipçiğinizi ayarlattırın, ben bant ucundan bakıp göz bebeğini göre ayar yapılacağını  düşünmüyorum elimde 6 adet tüfek var babikal otomatik yüksek bant ve bantın yükseltisinin üstünde hiç bant görmeden nişan aldığımda vuruş yapıyor, huğlu çifte bant yarıdan fazla görerek vuruş yapıyor, mossberg pompalı ve diğer otomatikler kasa arkasında neredeyse hiç bant görmeden atış yapıldığında vurur, yıldız otomatik silme bant görerek vuruş yapıyor, kullandığım farklı tüfeklerde farklı bant görme oranlarıyla isabet kaydettiğini farkettim, bu yüzden bir tüfekle nasıl isabetli atış yapıyorsanız dipçiğinizde isabetli atış yaptığınız ölçüde olması lazım tüfeğiniz silme bant görerek yada  bant görmeden  v.s. vuruş yapıyorsa  dipçiğiniz tüfeği oşekilde yüzünüze getirecek ölçüde olmalıdır.

Paylaşımınız için teşekkür ederim Abdullah Bey, dediğiniz gibi en iyisi dipçiği alışkanlıklarıma uydurmak. Yarın fabrikayı arayacağım tekrar. Umarım bana uygun ölçüleri tutturabilirim. Olmazsa, da tüfek geldikten sonra atış denemeleri yapıp duruma göre tekrar gönderirim.
1983

''Emek, yemek getirir.''

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE

Çevrimdışı Hasan ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 18 Şubat 2021, 10:55:39 »
Selamlar,ilk olarak REGAİP KANDİLİNİZ mübarek olsun.Dipçik konusu çok sıkıntılı yıllardır otomatikle avlandım,2 yıl önce huğlu ventus poze aldım ilk başlangıçta herşey çok güzeldi üveyk ile başladık,avı görerek nişan al falan vuruşlar iyi,sonra çulluğa döndük ilk av 4-5 ava atış boş şaka gibi ikinci hafta 21 fişek attım tamı tamına bir avı torbaya sokabildim köpeğim bile neredeyse hay senin atacağın tüfeği diyecek pozisyonda,ısrarla sezonu bu şekilde geçirdim,sonrasını sorarsanız ventus şimdi kutusunda kadifeye sarılı dolabın içerisinde dinleniyor.hazırlanarak yapılan atışlarda problem yok ancak parlamaya iş gelince durum değişiyor.AVI VURDURAN BENCE ÖNCE KÖPEK SONRA DİPÇİK.
  Hasan ÖZTÜRK-EDREMİT/1974

Çevrimdışı Orkun ÜNLER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 18 Şubat 2021, 11:08:40 »
Kundak ölçüsü aldırmak pek sevmediğim bir şey. Ustaların omuzlama tekniği ile benim tüfeği omuzlamam farklı. Kaldı ki; av veya atış tüfekleri kundak ölçüleri de farklı. Abdullah Kara ustaya bir tarihte Simson çifteme yedek kundak yaptırmıştım. Ölçü alırken bayağı uğraştık ancak sonuç güzel oldu, tabii ben kendi tüfek omuzlamama göre ölçü alınmasında ısrar ettim. Ölçü alındıktan sonra kundağı aynen ustalıkla yapıyorlar. En doğrusu hiç uğraşmadan ölçüsü size uyan bir tüfeği götürüp o tüfeğin ölçüsüne göre kundak yaptırmak. Ben daha çok yerden havalanan, uçar, kuş avı yaparım. Tüfeği anlık ve gayri ihtiyari omuzlarım, atış esnasında arpacığı görmem, tüfeği omuzlar ve avı görür tetiği keserim. Tecrübem şu ki; bir uçar tüfeğinde, tüfeği omuzlayıp baktığında arpacığı görmen gerekiyor. Daha dik veya yatık kundaklar randımanlı olmuyor. Sana uygun bir kundakta, bildiğin gibi naturel bir şekilde tüfeği omuzladığında başkaca fazladan bir hareket (yanağını kundağa fazlaca bastırmak, kafanı öne veya geriye çekmek vb.)yapman gerekmemeli.
  • Simson Suhl SXS ejektör 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g 222 SXS 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g. 222 SXS 16 Cal.
  • Akus OB O/U 12 Cal.
  • Huğlu 103 d O/U 12 Cal.
  • Yıldız SPZ-ME O/U 20 Cal.
Orkun ÜNLER
1972 KONYA

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Rıdvan ÖZKAN

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 18 Şubat 2021, 12:53:02 »

Arkadaşlar, ustanın belirlediği ölçüler mavi ile yazılı. Yukarıda da belirttiğim gibi tüfeği omuzladığımda bantın bir bölümünü görüyordum. Ben de bantı görmemek veya daha az görmek için dipçiği düşürmeyi planladım. Fabrikayı arayıp görseldeki kırmızı ile yazılmış ölçüleri verdim. Biraz sallama oldu; umarın kötü bir sürprizle karşılaşmam.
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Ziyaettin AYHAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #11 : 18 Şubat 2021, 15:03:16 »
çok kıymetli RIDVAN BEY esasen firmalarda portatif ayarlanabilir dipçikle ölçü alınıp akabinde atışlar yapılıp hata var ise aynı anda düzeltmeye gidilip,doğru omuzlamayla dipçik net ölçüleri bulunup kesin sonuçlar alınır.firmalar bütün işlemleri kendi bünyesinde anlattığım gibi imkan sunarlar ise en büyük sıkıntımız giderilmiş olur.
1970
Kartepe/KOCAELİ
0531 257 3434
Dost, zor zamanında bulur seni.

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 18 Şubat 2021, 17:24:53 »
çok kıymetli RIDVAN BEY esasen firmalarda portatif ayarlanabilir dipçikle ölçü alınıp akabinde atışlar yapılıp hata var ise aynı anda düzeltmeye gidilip,doğru omuzlamayla dipçik net ölçüleri bulunup kesin sonuçlar alınır.firmalar bütün işlemleri kendi bünyesinde anlattığım gibi imkan sunarlar ise en büyük sıkıntımız giderilmiş olur.

Ziyaettin Bey, kesinlikle haklısınız. Olması gereken, ölçü alındıktan sonra atış yaparak hataları düzeltmek. Ancak ne yazık ki böyle bir imkan sunulmadı. Sadece ölçü alındı o kadar. Dediğiniz gibi atış yapılsa, yanılma payı da ortadan kalkar.
1983

''Emek, yemek getirir.''

The following users thanked this post: Ziyaettin AYHAN

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 18 Şubat 2021, 17:34:36 »

Arkadaşlar, ustanın belirlediği ölçüler mavi ile yazılı. Yukarıda da belirttiğim gibi tüfeği omuzladığımda bantın bir bölümünü görüyordum. Ben de bantı görmemek veya daha az görmek için dipçiği düşürmeyi planladım. Fabrikayı arayıp görseldeki kırmızı ile yazılmış ölçüleri verdim. Biraz sallama oldu; umarın kötü bir sürprizle karşılaşmam.

rıdvan bey eğer dipçik size uzun gelmiyorsa tetik çekme mesafasiyle oynamasanız ıyi olurdu, dipçik kısa gelirse geri dönüşü olmaz, dipçiği kısalttığınız zaman yüzünüz dipçikte daha ileri ve yüksek bir noktaya yaslanacaktır ve sizin dipçik açısını aşağıya düşürmek için verdiğiniz ölçü tölere edilmiş olur, dipçik uzunluğundada yarım santim çok farketmese de 1 cm yanağınınızı yasladığınız yeri değiştireceğinden sıkıntı olabilir, ayrıca gerekenden uzun veya kısa dipçik tüfeğe adapte olmanızı zorlaştırabilir. fiziki yapınızı bilmiyorum ama ölçüleriniz ortalama ölçülere çok yakın boyunuz veya kol yapınız kısa değilse tetik çekme mesafesini değiştirmeyin derim...Bantı Görme/Görmeme: Normalde

''Sabit bir nokta belirleyip nişan aldığında bantı silme görüp arpacığı görüyorsan dipçik düşüklüğü/yüksekliği sana uygundur.''  bu söyleminiz için diyeceğeğim tek şey çoğu tüfekte böyle bir vurma şekli yok tüfeklerimi ilk aldığımda özellikle tek kurşunla denerim arkadaşlarımın tüfekleriylede attım bazılarında bantı epey görerek atmak gerekiyor bazılarındada bant görmeden kasa üzerinden arpacık görmek gerekiyor ve bunu atış yapmadan bilemiyorsunuz malesef...
Resmini attığım huğlu çifteyle bantı resimdeki gibi görmek gerekiyor sonradan yaptırdığımız dipçik düşük geldiği için dipçik fişekliği takarak kullanıyordum, başka bir tüfeğimdede hiç bant görmeden kasa üzerinden arpacık görerek atmak gerekiyor, silme bant görerek isabet kaydettiğim sayılı tüfekler arasında  yıldız otomatik var

« Son Düzenleme: 18 Şubat 2021, 18:06:29 Gönderen: Abdullah GÜLTEPE »
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 18 Şubat 2021, 18:58:08 »
tetik çekme mesafesini olması gerekenden kısa hale getirirseniz,herşey karışır...en büyük etki her omuzladığınızda omuzunuzda aynı yere oturtamazsınız,bu istikrarlı vuruş yapmanıza mani olur.ayarlı dipçikle ölçünüz alınmış bence tetik çekme mesafesinde hata düşük olasılık... üst attığınızı söylüyorsunuz,kundağı düşürmeniz sorununuzu düzelteçek gibi görünüyor.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Hikmet KIRMIZIOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 18 Şubat 2021, 20:16:38 »
Bizim dipçik ustalarımızdaki asıl sıkıntı deneme tüfeği ile ayarlama yaptıktan sonra bizi atışa götürüp vuruşu kontrol etmemeleri.Bi bak bakalım ayarladığın dipçik ölçüsü ile atıcı vurabiliyor mu ?
  • Ata Neo & Beretta 1301 Otomatik
  • Rizzini Aurum Süperpoze & Yıldız Çifte
1986 Balıkesir

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 18 Şubat 2021, 22:04:32 »

rıdvan bey eğer dipçik size uzun gelmiyorsa tetik çekme mesafasiyle oynamasanız ıyi olurdu, dipçik kısa gelirse geri dönüşü olmaz, dipçiği kısalttığınız zaman yüzünüz dipçikte daha ileri ve yüksek bir noktaya yaslanacaktır ve sizin dipçik açısını aşağıya düşürmek için verdiğiniz ölçü tölere edilmiş olur, dipçik uzunluğundada yarım santim çok farketmese de 1 cm yanağınınızı yasladığınız yeri değiştireceğinden sıkıntı olabilir, ayrıca gerekenden uzun veya kısa dipçik tüfeğe adapte olmanızı zorlaştırabilir. fiziki yapınızı bilmiyorum ama ölçüleriniz ortalama ölçülere çok yakın boyunuz veya kol yapınız kısa değilse tetik çekme mesafesini değiştirmeyin derim...Bantı Görme/Görmeme: Normalde

''Sabit bir nokta belirleyip nişan aldığında bantı silme görüp arpacığı görüyorsan dipçik düşüklüğü/yüksekliği sana uygundur.''  bu söyleminiz için diyeceğeğim tek şey çoğu tüfekte böyle bir vurma şekli yok tüfeklerimi ilk aldığımda özellikle tek kurşunla denerim arkadaşlarımın tüfekleriylede attım bazılarında bantı epey görerek atmak gerekiyor bazılarındada bant görmeden kasa üzerinden arpacık görmek gerekiyor ve bunu atış yapmadan bilemiyorsunuz malesef...
Resmini attığım huğlu çifteyle bantı resimdeki gibi görmek gerekiyor sonradan yaptırdığımız dipçik düşük geldiği için dipçik fişekliği takarak kullanıyordum, başka bir tüfeğimdede hiç bant görmeden kasa üzerinden arpacık görerek atmak gerekiyor, silme bant görerek isabet kaydettiğim sayılı tüfekler arasında  yıldız otomatik var

Abdullah Bey,
Evet, haklısınız; dipçiği kısalttığımda değiştirdiğim diğer ölçülerin de çok anlamlı kalamayacağını biliyordum. Ancak deneme tüfeği ile ölçü alırken üzerimde sadece ince bir kazak vardı. Sonradan düşündüm de benim yaptığım avların belki %90'lık bölümü soğuk günlerde, yani üzerimde kalın mont varken gerçekleşiyor. İnce kazakla dahi tetik parmak ucuma doğru denk gelirken, mont giydiğimde dipçiğin çok uzun geleceğini düşündüm.

Düşüncem, yaz aylarında dipçik tabanına ek bir ped yapıştırıp dipçiği uzatmak. Kalın giyindiğimde ise o pedi çıkarmak. Anlayacağınız, dipçikten kısalttığım 1 cm'yi mont ile tolere edebileceğimi umuyorum. Umarım yanılmam.

Bu arada, bundan önceği tüfeğim de Yıldız SPZ M idi. Dediğiniz gibi ben de o tüfekle silme bantla doğru atışlar yapıyordum. Belki de bu yüzdendir ki bu tüfekte de bantı görmemem gerektiğini düşündüm. Ustanın verdiği ölçülere göre de sizin attığınız fotodaki kadar bant görüyordum. Umarım Akus tüfeklerde silme bant ile düzgün atılıyordur. Artık bekleyip atış yapmaktan başka çare yok sanırım. Olmazsa başka çare düşüneceğim o zaman.
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2021, 22:09:59 Gönderen: Rıdvan ÖZKAN »
1983

''Emek, yemek getirir.''

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 18 Şubat 2021, 22:06:28 »
tetik çekme mesafesini olması gerekenden kısa hale getirirseniz,herşey karışır...en büyük etki her omuzladığınızda omuzunuzda aynı yere oturtamazsınız,bu istikrarlı vuruş yapmanıza mani olur.ayarlı dipçikle ölçünüz alınmış bence tetik çekme mesafesinde hata düşük olasılık... üst attığınızı söylüyorsunuz,kundağı düşürmeniz sorununuzu düzelteçek gibi görünüyor.
Fatih Bey,
Değerli yorumunuziçin teşekkür ederim. Yukarıda da belirttiğim gibi ölçüyü ince bir kazakla aldırmıştım; oysa genellikle kalın montla, yani soğuk iklimde avlanıyorum. Bu nedenle büyük bir sıkıntı çıkmamasını umuyorum.
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 18 Şubat 2021, 22:07:34 »
Bizim dipçik ustalarımızdaki asıl sıkıntı deneme tüfeği ile ayarlama yaptıktan sonra bizi atışa götürüp vuruşu kontrol etmemeleri.Bi bak bakalım ayarladığın dipçik ölçüsü ile atıcı vurabiliyor mu ?
Kesinlikle haklısınız, ben fabrikaya giderken öyle olacağını umuyordum; fakat dediğim gibi olmadı. Olmayınca da böyle ne yapacağımızı şaşırıyoruz işte.
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Alper DUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 19 Şubat 2021, 09:55:30 »
Asansörlü dipçik yaptırsanız daha iyi olur bence. Giyime göre değişen şartlarda tüfeği kendinize uydurabilirsiniz en azından.
  • Beretta S56
  • Fabarm mod ellegi
  • Huğlu çifte
  • pointer
Alper DUMAN
1968 ELAZIĞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 19 Şubat 2021, 16:44:34 »
Aslında ben firma sahibi olsam belli ölçüleri belli miktarda atıcının değiştirebileceği şekilde dipçiği tasarlarım. Ama ne hikmetse böyle bir yola büyük markalarda dahil arge yapmıyor.siz tüfeği aldınız atış yapmaya başladınız kundak ön yükseklik ve avansta dahil belli miktarda elle ayar yapabilmelisiniz. Bu şekilde bir seri üretimi ilk hangi markada görebiliriz bilmiyorum ama birgün mutlaka bu dediğim olacak.
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Murat PAKEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 04 Mart 2021, 00:08:48 »
Usta belki doğru söylemiştir ama sorun şurada. Siz bu saatten sonra tüfek omuzlama alışkanlığınızı değiştirebilecek misiniz? Yoksa aynı şekilde omuzlamaya devam mı edeceksiniz? Bence aynı şekilde devam edeceksiniz. O yüzden usta size göre bir ayar yapsa dahamakul olurdu. Yine de hayırlısı olsun belki memnun kalırsınız.
  • Saint etienne darne çifte
  • Simson Suhl
  • Huğlu 104a/ Seçkin S3 superpoze
  • Özkanlar FX015
  • Akdaş AG 212
  • English Pointer
Murat PAKEL
1975 İZMİR

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 04 Mart 2021, 23:20:27 »
Murat Bey,
Sonra arayıp ölçüleri biraz değiştirttim. Dipçik benim verdiğim ölçülerde yapılacak. Tahminimce bana ya tam uyacak ya da çok çok az göreceğim bantı.
1983

''Emek, yemek getirir.''

The following users thanked this post: Murat PAKEL

Çevrimdışı Ersin ŞİMŞEK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 27 Mayıs 2022, 21:42:51 »
Merhaba bende tam bu konuyla alakali bir başlık acacaktim ki tam burdaki yazilanlari gorunce benim aklimdaki sorulara cevap verilebilecegini gordum yaklasik 15 gun once akdas superpozemi alip konya da fabrikanin yolunu tuttum sagolsunlar cok ilgilendiler bende yuzledigim zaman tufegi namlunun sol tarafi ile birlikte seridinde nerdeyse tamamini goruyordum tabi aliskanlik olarak yaklasik 20 yildir tufegi hep ayni omuzluyorum sadik usta geldi tufegi yanlis omuzladigimi dipcik tabanini omuzumu hafif geçecek sekilde omuzladigimi soyledi usta eline tufegi aldi omuzuma yerlestirdi ve tufege biraz daha yatmami ve elmacik kemigimi biraz daha dayamami soyledi bu sekilde tufek bana cok guzel oturdu ama tekrar ani yuzleme yapinca yine bandi n sol tarafini ve ustunu gordum  yani tufek hem bana gore dik geliyor hemde saga avansi az geliyor sadik usta bana kendini gösterdiğim sekilde yuzlemeye alistir diyor ama keklik avinda tufegi yavasca omuzla yanagini iyice bitistir birazda tufege yattım diyene kadar ortada tufek atacak keklik kalacagini sanmiyorum yani kisacasi usta tufegi bana uydurmak yerine beni tufege uydurmaya calisti .. ayrica bir kundak yapmanin su sira cok pahali oldugunu soyledi . Bende kararsiz kalip fabrikadan ayrildim 
  • dede yadigarı huğlu kop 16 cal tek kırma
  • akdaş 312 se 71 namlu
  • Girsan mc28 sa 9*19
  • Fabarm l4s grey hunter 71 namlu
1989 mersin (mut)
İstanbul

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 28 Mayıs 2022, 00:59:55 »
cevap sende kardeşim benim naçizane tavsiyem eğer heyecanlı biriysen mutlaka alıştığın atış şekline göre kundak yaptır.yok sakin atıyorsan ustanın tarif ettiği şekilde alıştır derim. yanlışı düzeltmek kolay değil yalnız.
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin