Gönderen Konu: Savunma amaçlı ev için tüfek seçimi  (Okunma sayısı 18250 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Noyan YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Savunma amaçlı ev için tüfek seçimi
« : 17 Şubat 2015, 09:59:12 »
Degerli ustalarım evde bulundurmak için yerli ya da yabancı marka ve modeller arasında seçim yapmak istiyorum önerileriniz nelerdir 1000-2000 tl bütce ayırdım  winchester sxp ve stoeger'in modellerini inceledim biraz bilgi sahipi oldum forumdaki konulardan gönül isterdiki benelli m4 ya da mossberg 500almak :)
1983-İstanbul

Çevrimdışı Selim BÜYÜKKARACA

• AvlakForum Üye
  • *
  • _Mein ehre heißt treue_
Ynt: Savunma amaçlı ev için tüfek seçimi
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2015, 10:39:33 »
Mossberg 500 , maverick 88 , winchester 1300 defender bunlardan birini alabilirsiniz bahsettiğiniz bütçe ile.
1987 Almanya

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 17 Şubat 2015, 10:46:15 »
12 kalibre düşüyorsanız kesinlikle slug namlu ve pompalı tavsiye ederim
28 kalibre çatüste olabilir bir inceleyin yabancı marka olarak winchester gayet iyi sxp pompalı modeli
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #3 : 17 Şubat 2015, 11:28:11 »
Savunma amaçlı tüfeklerin çok fazla konusu geçmediği için, mevzunun tartışma/kavga çıkaracak bir konu olmadığını düşündüğümden direkt "en iyisi" olduğunu düşündüğüm tüfeği söyleyeceğim :)

Son fiyatlarını bilmiyorum ama , Benelli SuperNova Tactical... Bence bu iş için "açık ara" en iyisi.

Allah hiç birimizi silahlarımızı bir insana karşı savunma amaçlı kullanmak zorunda bırakmasın.
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 17 Şubat 2015, 12:13:09 »
Savunma amaçlı tüfeklerin çok fazla konusu geçmediği için, mevzunun tartışma/kavga çıkaracak bir konu olmadığını düşündüğümden direkt "en iyisi" olduğunu düşündüğüm tüfeği söyleyeceğim :)

Son fiyatlarını bilmiyorum ama , Benelli SuperNova Tactical... Bence bu iş için "açık ara" en iyisi.

Allah hiç birimizi silahlarımızı bir insana karşı savunma amaçlı kullanmak zorunda bırakmasın.

1984 Ankara

Çevrimdışı Noyan YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 17 Şubat 2015, 12:41:54 »
Sıfır ürün düşündügümden bütcemi aşar süper nova teşekkürler :)
1983-İstanbul

Çevrimdışı Noyan YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 17 Şubat 2015, 12:43:52 »
Yorumlarınız için teşekkürler ustalar stoeger ile ilgili düşünceleriniz nelerdir yerli üretim hemde beretta bünyesinde couagar 8045 ztabancadı bir tanıdıgımda bar baya memnun.
1983-İstanbul

Çevrimdışı Enes Sadık BALI

• AvlakForum Üye
  • *
  • yaradılanı hoşgör Yaradandan ötürü
« Yanıtla #7 : 17 Şubat 2015, 12:48:02 »
Sıfır ithal diyorsanız , pompalıların içinde sadece 2 seçeneğiniz var TRde : benelli nova / supernova , winchester sxp   Bi de fabarm var unutmuşum onu
En büyük kavga , insanların haketmediği saygıyı istemesinden çıkar.

1993 Orhaneli / BURSA

Çevrimdışı Gürkan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 17 Şubat 2015, 13:45:19 »
Utaş ilk parti mallarda bazı sorunlar yaşadı. Şu anda revizyon sonrası daha iyi tüfekler çıkarıyor. Ama savunma söz konusu olunca garantiye gitmek en iyisi. Allah göstermesin, ömür boyu bir kere lazım olur, onda da çalışmamazlık etmemeli.
Savunmada pompalı iyidir. Ben de kullandığımdan, eş dostum da memnun olduğundan Armsan rsx2 tavsiye ederim. Ya da bilinen, güvenilen başka bir markanın pompalısını.
Aslında, çifte de ev savunması için birebir. Ancak ülkede kısa namlu çifte çok kısıtlı. Mesela, ülkeye gelse bir adet Stoeger Double Defense i gözüm kapalı alırım.
1975 - istanbul - www.hobimaket.com

Çevrimdışı Noyan YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 18 Şubat 2015, 17:35:17 »
Utaslar goruntu olarak begendigim bir urun degil stoeger ile ilgili dusunceleriniz nedir web sayfasinda savunma bolumunde m2000-m3000 modelleri falan var.
1983-İstanbul

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 18 Şubat 2015, 17:48:12 »
Utaslar goruntu olarak begendigim bir urun degil stoeger ile ilgili dusunceleriniz nedir web sayfasinda savunma bolumunde m2000-m3000 modelleri falan var.
ev savunması için pompalı iyidir m2000 yada m3000 otomatik tir stoeger alacaksanız p350 yada sp312 slug namlu tavsiye ederim
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

Çevrimdışı Noyan YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 18 Şubat 2015, 22:59:43 »
Tesekkurler bilgiler icin
1983-İstanbul

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #12 : 18 Şubat 2015, 23:35:42 »
bu konuyu daha önce çok tartıştık yer yer ama bi daha ben kendimce yazayım.

savunma amaçlı alınan tüfekte benim açımdan ,

1. evinizi ne zaman saat kaçta ve aydınlıktamı karanlıktamı savunacağınız belli olmaz.
bu yüzden tüfeğiniz gözü kapalı bile yüzeyip hızlıca tetik çekebileceğiniz şekilde olmalıdır.
bunun içinde
    a) karanlıkta gez bir dez avantajdır. gezsiz olmalıdır.
    b) taktik dipcik ile tüfek yüzlenmez yanaklanır. her yanağınızı koyduğunuzda tüfek başka yere bakar. bu yüzden standart av dibcikli olmalı.

2. tüfek sağa sola fazla çarpmayacak şekilde kısa olmalı 47-51 cm namlu bu iş için idealdir.

3. tüfeğin kısalığı dipcikten asla çalınmamalı çünkü dipcikten gelen uzunluk koltuk altında kaybedilebilir. katlanır dipcik
tavsiyem değildir. ayrıca tabanca kabzeli dibcik pijamadan tut herşeye takılabilir. artı dipcik pedi asla yumuşak
lastik değil bakalit tarzı sert olacak bol kıyafetlerde sürtünmesi lastiğin fazla ve bazen tüfek kıçtan giyeceklere takılabliyor.

4. uyku sersemi 4 kilo tüfeğe hakim olmaya çalışmaktansa 3 kilo bir tüfek daha randımanlıdır.

5. utaş çok tutuklu yapan bir alet tabiki utaş olmaz. zaten sizi kurtaracak ilk belki 2. atıştır. çatışma hiçbir zaman olmaz.

6. en uygun heryerde çalışacak tüfek çifte-poze ve pompalıdır. sade dümdüz oklava gibi bir tüfek olmalı.

benim ortadaki ve alttaki resimdeki tüfek gibi bir tüfek tercih edebilirsin. bantlı olursa hızlı ateşlemesi kolay olur ayrıca hazır satılan gez
arpacık takımlarından üzerine montajlayıp hafta sonu hassas eğlence atışları için kullanabilirsin.

önemli olan başka birşeyde mühimmat. 5-10 metreden 24 gr skeet fişeği bile çok ölümcül olduğundan fazla duvarlardan sekmeyen
fişekleri tercih etmelisin. ev alçı sıva ise hiçbir mühimmat sekmez ancak karasıvalı bir evde tek kurşunlar ve şevrotinler sekebilir.

tabiki çap 12 ga olacak. 5 metreden çaktınmı kolunu bacağını kopartacak ki sevdiklerime zarar veremesin. bu iş içinde 1000-2000 liralık tüfeğe hiç ihtiyaç yok ancak almışkende iyisini almakta fayda var. öyle küçük çaplar olmaz. en son kulllanılacak alet olduğundan
benim anam ağlayacağına onun anası ağlasın diye düşünmek gerekir.

renk mat siyah mümkünse mat siyah olacak çok caydırıcılığı vardır. ateş etmene gerek bile kalmayabilir. pompalının namluya kurşunu
verme sesi bile bazen çok caydırıcı olabilir. ayrıca pompalı fişek yatağında fişek olmadan saniyeler içinde ateşe hazır olabilen çok hızlı bir tüfektir.
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2015, 00:15:38 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

The following users thanked this post: Arda TAŞDİZEN

Çevrimdışı Noyan YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 19 Şubat 2015, 11:35:59 »
Tesekkurler tunc bey degerli bilgileriniz icin sizdeki tufeklerin marka vemodelleri nelerdir.
1983-İstanbul

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 19 Şubat 2015, 12:05:54 »

Evde Supernova tactical işyerinde bir Uts-15 savunma amaçlı hazır bekliyor.
Tabanca kabzeli bir tüfek belden atışlarda hem kullanışlı hem de kontrollüdür. Evin içinde yada dar alanda tüfeği omuzlayıp hedefe doğrultmaya zaman bulamadığınız zaman belden atış  iyi bir seçenektir.
Utaş kullanmadan sadece elin Amerikalısının 3 sene önce çektiği videoları seyrederek tüfek tutukluk yapıyor diye görüş belirtilmesi bence çokta doğru olmuyor.
Benim başka forumlarda paylaştığım videolarda daha hiç temizlik görmeden yüzlerce Yaf tek kurşun attığım bir uts-15 görülebilir.
Henüz tek bir tutukluk bile yaşamadım.
Eski üretim sıkıntılı tüfekleri bir kenara koyup yeni serileri kullanan alan arkadaşlar varsa onlarında görüşlerini almak faydalı olacaktır.
Ayrıca bir hatırlatma; tutukluk yapıyor denilen utaslar bizim ülkemizde hiç satışa çıkmadı.. Bizdeki satılanlar 3.gen tüfeklerdir. Videoları seyrederken 2014 yılı ve sonrası çekilen yayınlanan videoları seçerseniz dediklerimin doğruluğunu görebilirsiniz.
Bir hatırlatma daha.. Utas 15 savunma amaçlı düşünülecekse bir tanıdıkta eşte dostta bulunup eli bir alınmalı.. Fişek sürme işini bir tartmalı.. Çünkü çift tüpe fişek sürmek hiçte seri olmuyor.. aksine ben Benelli M4 ile bu fişek sürme ve atışa hazır hale gelme zamanına bayılıyorum. Utaşı aynı miktarda fişekle atışa hazır hale getirmek tam 2 katı zaman alıyor!!! Bu hususu da ayrıca belirteyim.
Saygılar.
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2015, 12:15:50 Gönderen: Uğur BUYURAN »

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 19 Şubat 2015, 12:21:31 »
Yukarıdaki son resimde görülen Spas 15 marka tüfeği hem pompalı hem otomatik ve de şarjörlü olması sebebiyle kesinlikle bir savunma tüfeğidir diye aldım..
ama daha ilk atış da 100 fişekte 20 fişek sıkıştırınca hemen geriye verdim.
Otomatik ve şarjörlü bir tüfek almayı düşünüyorsanız muhakkak 4-5 şarjör yedek alınmalı ve çalışıp çalışmadıkları tek tek kontrol edilmeli..
Bizim tüfekte tek şarjör geldiği ve yedek şarjör konusu karanlık olduğu için; sorun tüfekte mi şarjörde mi bilemediğim için geri vermiştim, ve akabinde alım kağıtlarımın günü doluyor diyerek bir uts-15 almıştım. Allaha şükür sorun çıkmadı..
Saygılar.

Çevrimdışı Noyan YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 19 Şubat 2015, 12:47:23 »
Ugur bey tesekkurler degerli bilgilerinizi ve tecrubelerinizu paylastiginiz icin...
1983-İstanbul

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #17 : 19 Şubat 2015, 22:10:50 »
üstekiler armsan alttaki ağaç kundaklı saka.

sen bana güven, av tüfeğine benzeyen bir tüfeğin kısa namlulusunu al.
ne kadar teferruat o kadar geç atış.

sen hiç elcekli dipcikle yarışam trapçı sketçi gördün mü yada uçar avcısı.
yada utaş filan kullanan bir avcı. göremezsin. avda kullanmak yasak değil halbuki
ayrıca elcekli dipcikle tüfeği tuttuğunda tüfeği tutan biri ters yöne çevirirse
tüfeği çok rahat bileğine baskıyla elinden tüfeği alıverir. saat yönünün tersine
çevirivermek yeterli.

saldırı/baskın tüfeği ile savunma tüfeğini bir tutma.
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2015, 22:14:31 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Selim BÜYÜKKARACA

• AvlakForum Üye
  • *
  • _Mein ehre heißt treue_
« Yanıtla #18 : 19 Şubat 2015, 22:51:44 »
Tunç bey fikirlerinizi beyan ediyorsunuz güzel ama bu bilgi değil fikir. Hiç profesyonel trap ve skeetcilere özel üretilen tüfeklerin kundaklarina baktınız mı?

Uğur bey ise deneyimlerini paylaşmış ve bahsettigi 4 tüfek te Milspec yani askeri ihtiyaçlar göz önüne alarak  kolluk güçlerinin kullanımı için yapılmış tüfekler ve dikkat ettiyseniz hepsi tabanca kabze yani pistol grip tactical stock olarak üretilmiş. Sizce siz bu ureticilerden daha iyimi biliyorsunuz tactical tüfek nasıl olmalıdır? Ayrıca saldırı ve savunma tipi olarak 2 ye ayrılmaz sadece Tactical dir açılımı yani av için değil savaşmak için üretilmişlerdir.  Tabiki standart av tipi dipcikle uretilen tactical tüfeklerde var o ayrı ama ciddi anlamda kolluk kuvvetleri için üretilen her model pistol griple çıkar.
1987 Almanya

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #19 : 19 Şubat 2015, 23:54:44 »
bu resimdeki tüfek tabanca kabzeli değil.
2.si 3-5 firma marketing bu şekilde tüfek çıkarabilir dünyadaki 100 trapçının ve avcının kaçının elinde böyle kundak var?
trap şampiyonaları diyip youtube taratıp izleyebilirsiniz. 1000 tane video çıkarsa 3-5 inin içinde böyle kundak vardır.

öncelikle taktik tüfek ne anlama geliyor onu çözelim. her türlü savaş saldırı savunma koruma... oyunlarında fonksiyonel
olarak kullanılabilecek bir tüfek çeşidi diyebilirmiyiz. yani her türlü taktiği üzerinde barındırabilecek dönüşebilecek bir tüfek.
red-dot konacak kule gez arpacık konacak fener bağlanacak lazer veya dürbün monte edilebilecek 3-5 çeşit omza asma şekli barındıracak
üzerinde 3-5 tane farklı mühimmatı anlık taşıyabilecek. falan filan.

bende arkadaşa diyorum ki bunlardan uzak dur. kısa namlulu av tüfeği diyorsak o olsun yada kısa namlulu tabanca kabzesiz taktik tüfek diyorsak o olsun. bu şekilde seç diyorum. tabiki tamamen benim fikrim. bakın en başta ne demişim "kendimce yazayım... benim açımdan" demişim. yani bu nedemek ben biliyorum demek değil benim dediğim gibi davranacaksında demek değil ben böyle düşünüyorum demek.
arkadaşta zaten fikir almak istiyor yanlış anlamadıysam. "yerli yabancı modellerden hangi markayı önerirsinizin bana bilgi açısından cevabınıda yazarsanız sevinirim öneri nasıl bilgi oluyor görmüş olurum"

yoksa burada birçok konu başlığında daha önce sadece konuya vakıf profesyonel konu alanında tam bilgili insanlar konuştu da yorum yapmak isteyenler uzaktan seyrettide benim haberim mi yok. ben herkes fikrini söylüyor sanıyordum. biri çıkar ben orda burda şurda şu görevleri yaptım ne biliyim ordu donanma sas cart curt der şu tarz bir tüfek almalısın der arkadaşımızda beni %10 sallıyorsa onu %90 sallar onun dediğine göre tüfek alır. zaten biri soru sordumu biri cevap verir soranada mantıklı gelir diğeride cevap verir soran aaaa buda varmış der. başka biri başka bişey diğeride hiç akla gelmeyen başka bişey söyler bir sohbetli munazara ortamı doğar sanırsam bunada burada forum deniyor.

gelelim taktik olaya armtac rs-x1 taktik tüfek diyemi satılıyor. (evet) bak benim ortadaki tüfeğimde av amaçlı üretilen p612 tek farkı bantının
olması ve mobil şokunun olması. eeee ne oldu şimdi çok mu şey değişti. benim tüfeğim 51 namlu tesadüfe bakın ki rs-x1 de 47 ve 51 namlu. hatsan aimguard stoeger pompalı kısa namlu winchester defender senin çelik kasalı tüfekler remington870 kısa namlu püüüüü bi yığın. arkadaşa bu şekilde bir tüfek tavsiye ediyorum ne varki bunda.

ayrıca ya siz ya ben konuyu yanlış anlamışız arkadaş taktik bir tüfek bakmıyor defans tüfeği bakıyor. savunma bakanlığının adıda biryere
hiçbirşey yokken saldırdığında saldırı bakanlığı olmuyor. kolluk kuvvetleride herzaman kendini savunmuyor saldırıda yapıyor. taktik silah
tabiki burada daha fonksiyonel olarak iş görüyor ama sadece defans (savunma) için ben dediklerimin arkasındayım. şu forumun belkide 4-5 yerinede aynı şekilde yazmışımdır.

e tabiki hepsi bence.....

ayrıca Noyan kardeşime diyeceğimi unutuyordum. 47-51 namlu bir çifteninde çok etkili olacağını düşünüyorum.

şunuda ekliyim benim tüfeğim gardropun üstünde fişeklerimde çekmecemin arkasında (kimi çelik tüfek dolabı filanda kullanabiliyor) evimi savunacam diye küçük yaramazın elini atıp oynayabileceği şekilde bu aletleri ortada bırakmam kaldı ki evimin içinde gecenin bir yarısı herifin biri ile göz göze gelirsem tüfek aklımın ucundan bile geçmez (zaten hazır etmesi 1-2 dakikayı alır) onun yerine allah ne vardiyse diş mi verdi diş tırnak mı vardi tırnak daha olmadımı yumruk tekme sağda solda bardak çanak bıçak oda olmadı allah birde gücümün yetmediği yerde bana birde eş verdi. son durumda çocuğumuzu korumak için 32 diş 10 tane tırnak 2 kol 2 bacakta hanımda var. bir şekilde adamı alaşağı edecez artık. tabi öncelik benim ne diyim.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2015, 00:23:25 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa

Çevrimdışı Noyan YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 20 Şubat 2015, 00:23:27 »
Yardimlariniz icin cok tesekkurler sarsilmaz superpoze vardi hic memnun kalmadim belkide biz kullanamadik :)
1983-İstanbul

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #21 : 20 Şubat 2015, 00:28:15 »
Ne açıdan memnun kalmadın güzel av tüfeğidir yaw.
1978 Bursa

Çevrimdışı Gürkan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 20 Şubat 2015, 00:33:25 »
Biraz da kişiyle, tutuşla ilgili. Tabanca kabze bana daha iyi geliyor mesela. Uçara, yükseğe atış yapmayacaksam alçak hedefte daha rahat ediyorum. Takılmadan hızlı kaldırıp hedefi görüyorum, ateş ediyorum vs vs. Belki de şimdiye kadar tabanca kabzeli tüfeklerle daha çok ateş ettiğimden alışkanlık olmuştur. Tabanca kabze veya değil, çifte veya pompalı kişiye göre değişir.
Bana göre; evde kısa namlu olması rahatlıktır. Diğerlerini tartışabiliriz.
Birisi kolu büküp tüfeği alıyorsa, tabanca kabzesini de İngiliz kundağını tabancayı da alır. Allah göstermesin, böyle bir durumda düşman o kadar yakındaysa zaten hata bizde demektir. Adamı fazla yaklaştırmışız.

1975 - istanbul - www.hobimaket.com

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #23 : 20 Şubat 2015, 00:44:22 »
aynen tamamen kişiye göre.

yaw satılıklar arasında 39 cm namlulu akkar var. 47 den kısa tüfek olmuyor diye biliyordum ama oluyormuş.
bence düşünebilirsin. ama defanstan başka bir işe yarayacağını sanmıyorum. av ve atış zor olur.
çokta ses yapar he :) ama bence tam defans tüfeği. bekarsan sağda solda yer işgal etmeyecek neredeyse yastık
altına bile girecek bir tüfek fiyatıda uygun gibi. sonuçta av yapmayacaksın.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2015, 00:57:17 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa

Çevrimdışı Noyan YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 20 Şubat 2015, 01:14:56 »
Bizim acemiligimizdendir belki av icin fisek aldim 10-15m.den hayvan dusmuyor tavsan bir dunya sacma yedi seke seke gitti kus icindd gecerli havada bir ters donup ucuyordu :)dahada almadim elime zaten senelik izinlerde gidiyoruz domuz avina cikanlar vardi ben gitmemistim kusu indirmeyen domuzu nasil indirir diye :)dedigim gibi ben acemiyim belki yanlis fisek verdiler ama netten arastirip almistim hep winchester fiocchi tarzi markalar burada baktimda defarruat cok :)
1983-İstanbul