Gönderen Konu: MAGNUM FİŞEK MODİFİYE  (Okunma sayısı 11621 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: MAGNUM FİŞEK MODİFİYE
« Yanıtla #25 : 16 Mart 2017, 01:04:27 »
Hepimizin av hayatında muhakkak ilginç bir anısı vardır. örneğin  24-28 gr fişekle avladığı ördek,kaz, tahtalı  muhakkak vardır. Benimki de bıldırcının sonları ördek avının başlarıydı, yaralı olarak suda gördüğüm yeşili 28 gr 9 no keçe tapayla 10 metreden vurdum. Ama hiçbir zaman ben yeşile 28 gr atıyorum demiyorum.  İnsanlar bir ilginç Emrah anlayamıyorum. Hala çevremde 28-30,,, 36 gr fişeklerde hep aynı miktar barut bulunduğunu savunanlar mı ararsın, yeni tüfeği denerken sadece tutukluk yapıp yapmadığına göre iyi tüfek olduğuna karar verenler mi ? va da  Emrah Akdeniz'in bıldırcına 42 gr atışının bir espriden ibaret olduğunu hala çözemeyenleri mi?  ;D sana hangisini anlatayım bilmeden konuşan çok kişi var.  Çok net konuşuyorum ben mühre avında bile 25 m den daha yakın bir ördeğe henüz atış yapamadım. Sana tavsiyem kendini bol bol okuttur seni çok nazarlıyorlar.  Youtube da tahtalıda şu an modasın.
Bu arada ördeğe tahtalıya 28 gr atanlar hayvanlara acısınlar, ızdırap çektirmesinler avına göre fişek atsınlar yoksa günaha girerler. Biz 3 kişi bir tahtalıyı 2 saat arayıp zor bulduk.  Hava, av, tüfek ve de fişek doğru seçilmeli, herşey usulüne uygun yapılmalı.  Allah'a emanet ol.   

@İlhan GÜNEN Trap fişeğiyle de tahtalı vurdum, çamaşır havasında fındık tarlasından tesadüfen kalktı 20 metre civarı attım düştü. Ama senin demen gibi çıkıp da tahtalıya sanki her şartta kullanıyormuş gibi ben 24 gr atarım demiyorum mesela.
O fişeklerle neler neler zannedenler var, aynı durumlarla ben de karşılaşıyorum çoğu kez, bilmeyen hatta bilmediğini bilmeyen insan çok, bunlara laf anlatmaya çalışmak da ayrı sıkıntı.

Tahtalıya hep 5 numara saçma olmak üzere sezon başlarken 30 gr atıyorum. Serinleyince 32 mesafeliyse 34, soğuklarda hep 34. Saçma numarası da duruma göre 4 ve 3 olarak kalınlaşıyor. Şimdi tahtalıya 28 gr atarım diyen adamı bizim merada av yaptırsam tüyünü bile düşüremez.. Gördün durumları, tabi alçak uçuş yakaladığım zamanlar da oluyor da geneli 40 m ve üstünde.. O mesafelerden hele de soğuk havada 28 gr fişekle tahtalı alacak babayiğidin elini öperim. Ama hayvana ızdırap çektirmeye gerek yok dediğin gibi. Her şey yerinde ve zamanında güzel..

Ha ben bıldırcına 50 gr kargaya 40 gr atarım arada o başka bir mevzu bilen biliyor  >:D Nazar işinde de sorun yok evel Allah ağzım dualıdır kolay kolay bişey olmaz  ^-^  Aslında çok sivrilmeyi seven bir tip değilim öyle bir derdim de yok, tahtalı bol olunca tahtalı avıyla özdeşleşmiş gibi oldum biraz :D Muhabbet olsun diye güzel şeyler ortaya koymak adına nacizane paylaşıyorum işte, beğenen beğenmeyen herkesten Allah razı olsun..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: M.Emin OLGAÇ, İlhan GÜNEN, Mustafa EMEK

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 16 Mart 2017, 09:20:57 »
@İlhan GÜNEN Trap fişeğiyle de tahtalı vurdum, çamaşır havasında fındık tarlasından tesadüfen kalktı 20 metre civarı attım düştü. Ama senin demen gibi çıkıp da tahtalıya sanki her şartta kullanıyormuş gibi ben 24 gr atarım demiyorum mesela.
O fişeklerle neler neler zannedenler var, aynı durumlarla ben de karşılaşıyorum çoğu kez, bilmeyen hatta bilmediğini bilmeyen insan çok, bunlara laf anlatmaya çalışmak da ayrı sıkıntı.

Tahtalıya hep 5 numara saçma olmak üzere sezon başlarken 30 gr atıyorum. Serinleyince 32 mesafeliyse 34, soğuklarda hep 34. Saçma numarası da duruma göre 4 ve 3 olarak kalınlaşıyor. Şimdi tahtalıya 28 gr atarım diyen adamı bizim merada av yaptırsam tüyünü bile düşüremez.. Gördün durumları, tabi alçak uçuş yakaladığım zamanlar da oluyor da geneli 40 m ve üstünde.. O mesafelerden hele de soğuk havada 28 gr fişekle tahtalı alacak babayiğidin elini öperim. Ama hayvana ızdırap çektirmeye gerek yok dediğin gibi. Her şey yerinde ve zamanında güzel..

Ha ben bıldırcına 50 gr kargaya 40 gr atarım arada o başka bir mevzu bilen biliyor  >:D Nazar işinde de sorun yok evel Allah ağzım dualıdır kolay kolay bişey olmaz  ^-^  Aslında çok sivrilmeyi seven bir tip değilim öyle bir derdim de yok, tahtalı bol olunca tahtalı avıyla özdeşleşmiş gibi oldum biraz :D Muhabbet olsun diye güzel şeyler ortaya koymak adına nacizane paylaşıyorum işte, beğenen beğenmeyen herkesten Allah razı olsun..
Eline, ağzına sağlık güzel özetlemişsin. Allah'a emanet ol.
1984 ORDU

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #27 : 16 Mart 2017, 14:08:40 »
Hazırladığım fişeğin atış denemesi.. Başta belirttiğim gibi barut ve tapaya dokunmadım, 1.90+ gr tecna ve 18.50 mm cheddite drago model tapa.
Atış, 71 cm namlu, gazlı sisteme çevrilen nitro beast 2 numara şok ile namlu sabitlenerek 40 metreden yapıldı. Hava sıcaklığı 5 derece.
İsabet 19, saçmalar tenekeye iyice gömülmüş ama delmemiş. Tüfek yakmıyor demeye dilim varmaz teneke gerçekten çok sağlam  >:D
Daha önce benzer fişek ve atışı 40 gr 4 numara ile 1 şokla 35 metreden yapınca bütün isabetler delmişti.

Düzenlemesi yapılan fişeğin patlaması sert, hızı da 42 gr fişeğe göre gayet iyi. Yine de grupman açısından
38 ve 40 gr yapınca, testlerde daha başarılı sonuçlar çıkıyor.

@Erol ÖZTÜRK abi sonuç bu :D

• Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
« Yanıtla #28 : 16 Mart 2017, 14:32:56 »
Hazırladığım fişeğin atış denemesi.. Başta belirttiğim gibi barut ve tapaya dokunmadım, 1.90+ gr tecna ve 18.50 mm cheddite drago model tapa.
Atış, 71 cm namlu, gazlı sisteme çevrilen nitro beast 2 numara şok ile namlu sabitlenerek 40 metreden yapıldı. Hava sıcaklığı 5 derece.
İsabet 19, saçmalar tenekeye iyice gömülmüş ama delmemiş. Tüfek yakmıyor demeye dilim varmaz teneke gerçekten çok sağlam  >:D
Daha önce benzer fişek ve atışı 40 gr 4 numara ile 1 şokla 35 metreden yapınca bütün isabetler delmişti.

Düzenlemesi yapılan fişeğin patlaması sert, hızı da 42 gr fişeğe göre gayet iyi. Yine de grupman açısından

Şimdi bir merak sardı :) işinede karışmak gibi olmasın
Şu fişeğin tapasını değiştirip aynı gramla birdaha denesekmi  tenekenin diğer tarafı boş :)
yada gramı 2 gram indirsekmi , o barut o tenekeyi o mesafede delmesi gerekiyordu desem yanlışmı olur
saçmalar iyi çakılmış görünüyor aslında ama sanki birşeyler bozmuş gibi
yada barutmu işi değiştirmiş

• SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #29 : 16 Mart 2017, 14:42:14 »
Şimdi bir merak sardı :) işinede karışmak gibi olmasın
Şu fişeğin tapasını değiştirip aynı gramla birdaha denesekmi  tenekenin diğer tarafı boş :)
yada gramı 2 gram indirsekmi , o barut o tenekeyi o mesafede delmesi gerekiyordu desem yanlışmı olur
saçmalar iyi çakılmış görünüyor aslında ama sanki birşeyler bozmuş gibi
yada barutmu işi değiştirmiş
50 metre mesafe, 2.10 gr tecna barut ve 38 gr 2 numara..  4 adet saçma tertemiz girmiş çıkmış. Tüfek, mesafe, saçma numarası barut miktarı vs vs değişen en ufak bir detay bile sonucu etkiler.. Ben daha önce denedim ama görseli elimde mevcut değil.. 1.90 gr tecna 38 gr 40 gr 2.10 gr tecna 42 gr bunlar avda mükemmel işlere imza attı. Şimdi her olasılığı değerlendirmeye kalksak işin içinden çıkamayız :)

• Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #30 : 16 Mart 2017, 14:53:24 »
50 metre mesafe, 2.10 gr tecna barut ve 38 gr 2 numara..  4 adet saçma tertemiz girmiş çıkmış. Tüfek, mesafe, saçma numarası barut miktarı vs vs değişen en ufak bir detay bile sonucu etkiler.. Ben daha önce denedim ama görseli elimde mevcut değil.. 1.90 gr tecna 38 gr 40 gr 2.10 gr tecna 42 gr bunlar avda mükemmel işlere imza attı. Şimdi her olasılığı değerlendirmeye kalksak işin içinden çıkamayız :)

Haklısın iş biraz uzayacak :)
barut,tapa derken aklıma saçmanın kütlesini düşürüp power tapa ile namluya sürmek geldi
5 /6 no falan saçma kullansak sanki delicilik artar gibi geliyor.
Bu kanıyada şöyle basit birşekilde vardım
Aynı marka havalı silahla 25 mt mesafede tenekeyi 4.5 kalibre mermi delip geçerken
5.5 kalibre olan tek taraflı deliyor içinde kalıyor,  düşünüldüğünde saçmanın boyututa etki ediyor
hiç denemedim ama bu tarz bir deneme yapmam lazım.

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 16 Mart 2017, 14:54:48 »

Kıvırma payı çok  az oldu aynı malzemeyi yeni kovana koyup kivirmayi 7 mm yapın aynı teneke aynı mesafede delicilik artacaktır  bi deneyin bence
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #32 : 16 Mart 2017, 14:57:50 »

Kıvırma payı çok  az oldu aynı malzemeyi yeni kovana koyup kivirmayi 7 mm yapın aynı teneke aynı mesafede delicilik artacaktır  bi deneyin bence

Kıvırma payının da etkisi var tabiki. Yukarıda yazmıştım aynı fişek yıldız kapama olsa çok şey değişir.. Mika kapak bile karton kapağa göre çıkışta biraz daha zorluyor onun bile etkisi var.
Kıvırma payı 7 mm olsa bu defa grupmana olumusuz yansıma ihtimali de var.. Avda gördüğüm olay şu, mesela bu atış 40 metre, 4 no saçma tenekeyi gömmüş, aynı güçteki saçma tahtalının göğsünden girip sırtından çıkıyor. Yani tenekeyi delmedi diye fişek iş yapmaz desem büyük hata olurdu..

Lambro biturbo 36 gr fişekte 1.90 tecna var, 4 numarası 35 metrede tenekeyi delemedi. Ama avda daha uzak mesafelerde ördek ve tahtalıları mum gibi söndürdü.. Olayın bu boyutu daha önemli bence..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #33 : 16 Mart 2017, 15:09:18 »
Hımm..Troposfer aşılmış sıra Stratosferde..:)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #34 : 16 Mart 2017, 15:12:00 »
Hımm..Troposfer aşılmış sıra Stratosferde..:)
@Tuncay KAHRAMAN hocam Stratosfer için fişek yatağı değiştirmem lazım  >:D 
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 16 Mart 2017, 15:14:01 »
Kıvırma payının da etkisi var tabiki. Yukarıda yazmıştım aynı fişek yıldız kapama olsa çok şey değişir.. Mika kapak bile karton kapağa göre çıkışta biraz daha zorluyor onun bile etkisi var.
Kıvırma payı 7 mm olsa bu defa grupmana olumusuz yansıma ihtimali de var.. Avda gördüğüm olay şu, mesela bu atış 40 metre, 4 no saçma tenekeyi gömmüş, aynı güçteki saçma tahtalının göğsünden girip sırtından çıkıyor. Yani tenekeyi delmedi diye fişek iş yapmaz desem büyük hata olurdu..

Lambro biturbo 36 gr fişekte 1.90 tecna var, 4 numarası 35 metrede tenekeyi delemedi. Ama avda daha uzak mesafelerde ördek ve tahtalıları mum gibi söndürdü.. Olayın bu boyutu daha önemli bence..

Aynen doğru  tenekeyi delmeyen fişek  avı öldürmez diye bişey yok hatta daha iyi öldürüyor  terazi almadan  MKE  tip 1  barut la dolum yapardım teneke testinde delmeyince barutu kivirmayi artirdim teneke yi çift taraflı deldi  kargaya atiyorum ( saksagan) tüyler uçuşuyor karga gidiyor delip geçiyor sonra fabrikasyon fişek le tenekeye atıp aynı etkiyi yakalayana kadar ölçüyu düşürdüm  durum değişti Kargalar cansız indi   kışın Ayazda yada yada yüksek geçen max  50 mt gibi  ördek tahtali vs. Çift taraflı delip geçen sacmali dolum iyi oluyor  o mesafede  fabrikasyon fişek güç yitirebiliyor( bazı yerli firmalain fişeği)   kazasız  günler dileğiyle
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #36 : 16 Mart 2017, 15:20:46 »
@Tuncay KAHRAMAN hocam Stratosfer için fişek yatağı değiştirmem lazım  >:D 
112 mm 8 Ga falan mı? :)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #37 : 16 Mart 2017, 15:29:36 »
Aynen doğru  tenekeyi delmeyen fişek  avı öldürmez diye bişey yok hatta daha iyi öldürüyor  terazi almadan  MKE  tip 1  barut la dolum yapardım teneke testinde delmeyince barutu kivirmayi artirdim teneke yi çift taraflı deldi  kargaya atiyorum ( saksagan) tüyler uçuşuyor karga gidiyor delip geçiyor sonra fabrikasyon fişek le tenekeye atıp aynı etkiyi yakalayana kadar ölçüyu düşürdüm  durum değişti Kargalar cansız indi   kışın Ayazda yada yada yüksek geçen max  50 mt gibi  ördek tahtali vs. Çift taraflı delip geçen sacmali dolum iyi oluyor  o mesafede  fabrikasyon fişek güç yitirebiliyor( bazı yerli firmalain fişeği)   kazasız  günler dileğiyle
Hüseyin bey sizi hesap saçmalar kargayı sakçayı delip gecince ben şöyle bir şey uyguladım
Fişeğin saçmalarını döktüm metal yüzeye serip şekillerini yamulttum , hepsi eğri büğrü oldu
aynı fişeği kartonla sıkıştırıp kargayada sakçayada attım
karpuz bahçesine karga, sakça çok geliyor vurulunca çok uzaklara sallana ,sallana düşüyorlar
saçmaları yamulttum işler değişti hepsi cansız düşmeye başladı :)

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #38 : 16 Mart 2017, 15:44:33 »
112 mm 8 Ga falan mı? :)
@Tuncay KAHRAMAN Hocam okadar değil de şöyle 89 yataklı bir tüfekle 66 gr testi yapınca olayı zirvede bırakırım  ;D
Herkes 30-36 gr arası test ediyor, biraz farklılık olsun istedim   :)

Bu tip fişeklerden sezonda az sayıda doldurup, sert havalarda yeleğin cebinde 4-5 adet bulunduruyorum, bazen güzel esprisi oluyor.. Mühreyle ördek beklerken 6-7 tane tahtalı gölün üzerinden çok yüksekten geliyor, yanımdaki arkadaşa dönüp sana 1 tane alayımmı dedim, sen ordan o kuşu düşür elimdeki tüfeği sana veririm dedi :D
Special 40 gr 2 numara fişeklerimden birini namluya sürüp önlemeli tek atış gönderdim, vuracağımdan ümidim yok tamamen gırgır yapıyoruz, Allah yardım edecek ya kanadın ucuna saçma denk gelmiş kuş düşene kadar 4 kişi durduk öylece izliyoruz, arkadaş bidaha iddiaya girmem diye tövbe etti ama halen tüfeği hediye edecek ;D
Bu tür uğraşlar, bazen böyle güzel enstanteneleri yaşamaya değiyor işte.  ^-^
« Son Düzenleme: 16 Mart 2017, 15:45:42 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #39 : 16 Mart 2017, 15:45:11 »
Hüseyin bey sizi hesap saçmalar kargayı sakçayı delip gecince ben şöyle bir şey uyguladım
Fişeğin saçmalarını döktüm metal yüzeye serip şekillerini yamulttum , hepsi eğri büğrü oldu
aynı fişeği kartonla sıkıştırıp kargayada sakçayada attım
karpuz bahçesine karga, sakça çok geliyor vurulunca çok uzaklara sallana ,sallana düşüyorlar
saçmaları yamulttum işler değişti hepsi cansız düşmeye başladı :)
Fitil yapmıştır fitil  >:D
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #40 : 16 Mart 2017, 17:52:23 »
Fitil yapmıştır fitil  >:D
:D aynen fitil taktığı çok oldu Kromsuz çifte var onun namlu ateş oluyor o daha beter yapıyor
 Bu işi birdefada olsa sezonda yap bütün saçmaları ağır bir lama demirle yamult yada çekiçle 4/5 no olsun
Namluya falan bişe olmuyor biraz iz bırakıyo ama normal saçma atınca kaybolup gidiyor
 Buarada Bence bizi kandırıyorlar demedi deme :D
bu saçmaların yuvarlak oluşu sapmayı kolaylaştırıyor, duran düz bir hedefe atınca denemeler tenekede bile var belli bir darbe yaptığına ayvallah ama eğri çarpan sekip gidiyor. Köşeli saçmalar sanki canlı bir hayvana daha fena etki gösteriyor.
Adı üstünde saçma olduğu için herhangi bir yivde kullanmıyoruzki dümdüz gidip nokta vursun.
Eğer Köyde otursam biraz işi büyütüp bu saçmaları minip kalıba dökmeyi düşünebilirim evde ağ kurşunu epey var. Yada en basit bütün fişekleri tek tek açıp düz bir plak üzerinde eğip gerimi doldursam.
Düşünmek beni korkutuyor ortalama her fişek 250 tane çekiçle olacak iş değil. :D
pres gibi birşeyle bu işi yapmak lazım gibi ama teferruat isticek
Şuandaki düşüncem 4.5 kalibrelik havalı tüfek saçmasını fişeğe doldurmak
Bir defa bunu denedim namlunun içi tüm yağlama oldu ama saçma atınca geri kayboluyor
Hepsini üst üste oturttum Saçma ile karıştırdım  değişik birşey oldu ama tavsiye etmem.
 Sürekli yapılacak iş değil namluya yazık olur gibi .Birgün benim çalaralmaz  isyan edecek ama nezaman :)
Şu ara köye gidemez oldum birgün deneyebilirsem resim koyarım

Çevrimdışı Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #41 : 16 Mart 2017, 18:36:45 »

Seninki yudum`u yudumlayamamış  ;D  :P
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #42 : 16 Mart 2017, 20:06:17 »