Gönderen Konu: B&P MB CLASSİC 32G 6 NO FİŞEK İNCELEMESİ  (Okunma sayısı 11334 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
B&P MB CLASSİC 32G 6 NO FİŞEK İNCELEMESİ
« : 28 Şubat 2017, 19:25:51 »
Yakın bir zamanda yapmayı planladığım test için belirli bir standartı yakalamış olacağını düşündüğüm BP marka fişeklerin incelemesini yapmak istedim.
İyice emin olabilmek ve kati bir sonuç vermesi açısından 3 ad fişeği kestim ve ikişer kere de saydım. Fişeğimiz 32g 6 no dur.
1. Fişeğin incelemesi

32.02 g saçma   293 ad.
1.71 g barut ve 18.4mm tapaya sahip.

2. İncelenen Fişek

32.40 g saçma 293 ad 1.71g barut  18.4 mm tapa

3.İncelenen Fişek

free online hosting

upload image high quality

32.27 g saçma  295 ad  1.70g barut ve 18.4 mm tapa.

Barut hakkında emin olmadığım ve bilgim olmaması sebebiyle cinsini yazmak istemedim.
Malum birçok barut birbirine görsel olarak benzesede  sadece resimlere bakıp şu demeyi doğru bulmuyorum.
Üreticilerin sitesinde her fişekle ilgili yeterince bilgiler mevcut.Daha sağlıklı bir bilgi için en güvenilir yer şüphesiz ürünlerin siteleridir.
Sonuç itibariyle B&P bu incelememde bu pazarda ne kadar stantard bir ürün ürettiğini göstermiş bulunmakta.
Ve test için kullanılabilecek kaliteli ve standart bir marka olduğunu benim gözümde tescillemiş oldu.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2017, 19:27:42 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimiçi Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: B&P MB CLASSİC 32G 6 NO FİŞEK İNCELEMESİ
« Yanıtla #1 : 28 Şubat 2017, 20:09:10 »
Suat abi eline sağlık güzel bir inceleme olmuş.2 sezon önce bi arkadaşım bu fişekten 1 kutu vermişti 6 numara bende tahtalılarda denemiştim havalar çok soğuk değildi ve güzel kuş aldım ama o paketten sonra kullanmak nasip olmadı bp f2 kullanıyorum gayet güzel verimli.bp fişeklerinin güzel bir standardizasyonu var gördüğümüz üzere
1988-Denizli

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 28 Şubat 2017, 20:48:12 »
Yıllardır kullandığım standarti hiç  değişmeyen fişektir  hemen hemen  tüfekle iyi sonuç  verir tek sıkıntısı çok pahalandi
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #3 : 28 Şubat 2017, 20:52:09 »
@Suat ÇALIŞKAN Hocam eline sağlık..
MB 32 gr fişekleri özellikle 2013-2016 arası 3 sezon boyunca yoğun şekilde kullandım ve çok güzel tahtalı - çulluk avları yaptım.
Hava çok soğuk olmadan 4-5 no saçması 71 namlu sabit şok pozeyle 40 metrelere kadar avı rahatça alabiliyordu..

İlk aldıklarımda beyaz kapsül vardı. Sonradan kutu rengi değişti ve sarı kapsüllü olanlar geldi ama malzeme değişmedi.
F2 34 modelini de çok kullandım ama mb serisi 30 ve 32 gr, özellikle klasik poze-çifte tüfekler için gerçekten çok güzel fişekler..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Bilal AYDIN

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 28 Şubat 2017, 21:21:30 »
Elinize sağlık Suat Bey, Yerli fişekte sadece MKEK bulunduğu yıllar 18,40 namlu iç çaplı çiftsan pozemle müthiş çulluk avları yapmıştım. Yerli fişek çeşitliliği artınca 5 yıldır nerdeyse hiç kullanmadım. Ama 34 gr BP ve 36 Long Range her zaman stoğumda durur. Kalitesi sabit fişeklerdendir.   
1984 ORDU

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 01 Mart 2017, 01:47:05 »
Yıllardır kullandığım standarti hiç  değişmeyen fişektir  hemen hemen  tüfekle iyi sonuç  verir tek sıkıntısı çok pahalandi
Hüseyin bey malum dolar kuru artınca fiyatlarda da  artmalar oldu.
Ancak yinede Bp çok pahalı bir fişek değil.

@Suat ÇALIŞKAN Hocam eline sağlık..
MB 32 gr fişekleri özellikle 2013-2016 arası 3 sezon boyunca yoğun şekilde kullandım ve çok güzel tahtalı - çulluk avları yaptım.
Hava çok soğuk olmadan 4-5 no saçması 71 namlu sabit şok pozeyle 40 metrelere kadar avı rahatça alabiliyordu..

İlk aldıklarımda beyaz kapsül vardı. Sonradan kutu rengi değişti ve sarı kapsüllü olanlar geldi ama malzeme değişmedi.
F2 34 modelini de çok kullandım ama mb serisi 30 ve 32 gr, özellikle klasik poze-çifte tüfekler için gerçekten çok güzel fişekler..
Evet Emrah gerçekten kaliteli bir fişek B&p.Remington,Federal,Winchester  gibi firmalardan sonra kesinlikle fiyat /Performans kriterine göre tercih edilebilcek bir fişek.
Elinize sağlık Suat Bey, Yerli fişekte sadece MKEK bulunduğu yıllar 18,40 namlu iç çaplı çiftsan pozemle müthiş çulluk avları yapmıştım. Yerli fişek çeşitliliği artınca 5 yıldır nerdeyse hiç kullanmadım. Ama 34 gr BP ve 36 Long Range her zaman stoğumda durur. Kalitesi sabit fişeklerdendir.   
İlhan Bey B&p stoklarda bulunması gereken fişeklerden.Kalitesi ve standartıyla bunu hak ediyor.

BİGA/1979

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 01 Mart 2017, 02:07:31 »
Suat abi ben bu fişeğin 8 no 32 gram olanı ile bıldırcın vurdum tavşan vurdum ördeğe attım birkaç defa kulladım yani.Aslında yazın 30 derece sıcakta da kullanılır kışa doğru havalar 0 derecelere inene kadar da iş yapar öyle bi fişek :)
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 01 Mart 2017, 08:34:27 »
Suat abi eline sağlık güzel bir inceleme olmuş.2 sezon önce bi arkadaşım bu fişekten 1 kutu vermişti 6 numara bende tahtalılarda denemiştim havalar çok soğuk değildi ve güzel kuş aldım ama o paketten sonra kullanmak nasip olmadı bp f2 kullanıyorum gayet güzel verimli.bp fişeklerinin güzel bir standardizasyonu var gördüğümüz üzere
Bilal bey B&P bütün malzemelerini üreten ender firmalardan.Ve ürün yalpazesi de çok geniş.
Hal böyle olunca belirli bir standartta ürün yapmak zorunda.
Ben İtalyan fişeklerinden RC ,MİRAGE CLEVER  ı daha çok tercih ederim.
Ancak ne zamam bir B&P fişeği incelesem hep memnun kalmışımdır.Kaliteli bir fişek üreticisi.

İşini ciddiye alan firmaları desteklemek gerekli.B&p nin 100 yılı aşkın bir geçmişi var.
İşlerini bu kadar ciddiye  almasalar bu kadar uzun yıllar bu sektörde olamazlardı.

BİGA/1979

The following users thanked this post: Bilal AYDIN

Çevrimdışı İkbal PEKER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 01 Mart 2017, 11:26:02 »
Benimde yıllardır değişmeyen tek fişeğimdir. 32gr 6 numara
Ben bu fişeğin 3 çeşidine rastladım;Bitanesi bronz yuvarlak bombeli kapsüllü
Diğeri,bronz düz köşeli kapsüllü
Diğeride,gümüş düz köşeli kapsüllü...
bu son söylediğim fişeğin gerçekten rengi ve yazıları farklı bir Orjinallik hissi veriyor.Eminim performansıda farklı...içlerini açıp incelemedim ama
İkbal PEKER
1978 Osmaniye

Çevrimiçi Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #9 : 01 Mart 2017, 12:58:12 »
Aynen Suat abi dediğin gibi kaliteyi yakalamışlar gidiyorlar.Ben yerli malı yurdun malı demeden önce kaliteye ve onun devamlılığına bakıyorum kim kaliteli iş çıkartırsa tercihim ondan yana Bp de gerçekten çok güzel dediğin gibi rc ve miragede çok güzel fişekler
1988-Denizli

Çevrimdışı Orkun ÜNLER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 01 Mart 2017, 13:36:47 »
BP MB lıght 30 gram 7 no sezon başında robust çifteye keklik avında muazzam randıman aldım. Bu bölümde İncelenmiş olan BP MB 32 gram 6 no fişekle Huğlu süperpozem ile sezon ortasında keklik ve tavşan avında çok güzel randıman aldım. Sezon sonunda yine huğlu tüfeğimde F2 34 gram 5 noya geçtim. İncelenen BP MB 32 gr 6 no fişek bu sezon tanıştığım ve çok randıman aldığım bir fişek oldu. Ben son zamlardan önce kutusunu 28 TL ye aldım şimdi 32-34TL aralığında fiyatlar görüyorum nette. Bu fişek için yorumum çifte ve süperpoze ile kullanıma uygun. Gaz tazyiki normal. Sert olmayan bir dolu, gurupmanı ve yıkıcılığı güzel .Çok aşırı soğuk havalarda randımanı biraz düşüyor o zaman f2 barutlu 34 grama geçtim.  BP en sevdiğim İtalyan dolusu ve arkadaşımızın da müşahede ettiği gibi gayet kaliteli. Ha keza 24 gram dolularından yazın Robust çiftemle muzaazam randıman aldım. Hepsinden de üçer dörder kutu zamlardan önce almıştım. Zaten av az keşke çok kullanabilsek. Otomatik kullanmadığım için yorum yapamıyorum.
  • Simson Suhl SXS ejektör 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g 222 SXS 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g. 222 SXS 16 Cal.
  • Akus OB O/U 12 Cal.
  • Huğlu 103 d O/U 12 Cal.
  • Yıldız SPZ-ME O/U 20 Cal.
Orkun ÜNLER
1972 KONYA

The following users thanked this post: Fuat DEMİRBAŞ