Gönderen Konu: El dürbünü tavsiyesi.  (Okunma sayısı 1806 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Davut ATACA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
El dürbünü tavsiyesi.
« : 15 Mayıs 2022, 09:22:11 »
Cümleten selamın aleyküm ustalarım avda kullanmak için araziyi izleyebilecegim kaliteli görüntü veren bir dürbün arıyorum fiyat olarak uygun ama parasına değecek kalitede büyütüp görüntüyü bozan değil yakınlaştıran dürbün tavsiyelerinizi bekliyorum
1993 Ankara

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: El dürbünü tavsiyesi.
« Yanıtla #1 : 16 Mayıs 2022, 08:21:26 »
İşine  yarar mı bilmiyorum ama  ben de  bir ara dürbün  konusunu incelemiştim.  Yanılmıyorsam bu  sitede  "Olympus"  dürbün ile birlikte  bir  dürbün markası daha  tavsiye edilmişti.
O markayı hatırlayamadım. Araştırma  yaparsan    bulabilirsin.
1974 İnebolu/KASTAMONU

The following users thanked this post: Davut ATACA

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 16 Mayıs 2022, 11:06:36 »
dürbün konusu bir derya deniz... bu şekilde dürbün alınmaz,çok farklı kriterler parametreler var.eğer kullanım amacını ve bütçeyi söylerseniz birim paraya alınabilecek en iyi dürbün tavsiyesi söylenebilir tabi işi bilen biri tarafından.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Uğur YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 16 Mayıs 2022, 15:10:44 »
Aslında benim de ihtiyacım var sayılır.
Tahtalı avında kuşun uçuş rotasını görmek açısından ne bileyim 5km gibi mesafeleri görebileceğimiz tek göz veya çift göz dürbün tavsiyesi veren olursa çok sevinirim.
Dürbün konusunda sıfır bilgi sahibiyim bu arada :)
1972 Kdz.Ereğli / ZONGULDAK

'' İnsan dilinin altında gizlidir ''

The following users thanked this post: Davut ATACA

Çevrimdışı Davut ATACA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 16 Mayıs 2022, 23:20:20 »
dürbün konusu bir derya deniz... bu şekilde dürbün alınmaz,çok farklı kriterler parametreler var.eğer kullanım amacını ve bütçeyi söylerseniz birim paraya alınabilecek en iyi dürbün tavsiyesi söylenebilir tabi işi bilen biri tarafından.
Valla ustam fiyatlar konusunda pek bilgim yok o yüzden bütçe olarak ta bişey düşünmedim. Genel olarak av da araziyi incelemek için kullanmayı düşünüyorum. Daha önce dürbün kullanmadım
1993 Ankara

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #5 : 19 Mayıs 2022, 09:41:22 »
Umarım bütçeniz dahilinde bir iyi bir dürbün bulabilirsiniz bu piyasa şartlarında çok zor
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2022, 15:01:09 Gönderen: Doğan ATEŞ »
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

Çevrimdışı Ahmet ÖZALP

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #6 : 02 Haziran 2022, 00:10:25 »
El dürbünleri hakkında pratik bilgiler:
Dürbünde geçen 7x20, 10x35 vs. şeklindeki tanımlarda 1.ci sayı büyütme katını, 2.ci sayı ise dürbün çapını  (mm) verir.
Büyütme katsayısı 12'ye kadar dürbünler elle titremeden kontrol edilebilir, daha yüksek büyütme katsayısı olan dürbünler tripod ile kullanmaya uygundur.
2.ci sayı objektif çapı ise ne kadar büyükse o kadar aydınlık, net ve geniş ve bir alanı görebilirsiniz, ancak 30-35 mm.den büyük objektif yani çıkış merceği cepte taşımak için büyük gelir.
Özetle cepte taşıyabileceğiniz bir dürbün 8x25, 10x30 gibi ölçülerde olmalıdır.
Bir diğer konu göz rahatlığı (Eye relief) denilen göz ve dürbün arasındaki mesafedir. Bu 8-9 mm olabilir, ancak gözlük kullanıyorsanız bunun daha fazla 12-14 mm gibi olması gerekir, yoksa net göremezsiniz.
Kalite konusuna gelirsek, tercih edeceğiniz dürbün sistemi BAK4 prizma sistemi olmalıdır. BAK5 vs gibi diğer sistemlerin görüntüsü BAK4 e göre daha kötüdür. İyi bir dürbünde merceklerde UV işinlarına karşı çok katmanlı koruyucu tabaka olmalıdır.
Markalara gelirsek, bu işin mercedesi Swarovski, Zeiss, Leupold gibi markalardır, ancak mercekleri çok kaliteli olduğundan fiyatları çok pahalıdır. Fiyat/fayda oranı yüksek daha ucuz dürbünler arasında tercih edilebilecek markalar ilk elde Nikon, Canon, Bushnell, Olympos, Celestron gibi markalardır. 2.ci el dürbünler arasında Zenith, Tento gibi Rus markalarının görüntüleri iyidir. Markasız veya adı sanı duyulmamış bir dürbün alıyorsanız, yüksek ihtimalle paranızı çöpe yatırmış olursunuz.
Sonuç olarak iyi ve net bir görüntü veren dürbün ucuz değildir. Ancak 2.ci el olarak tesadüfen bulunabilir.
Saygılar.   
  • Beretta 1301 Tactical
Ahmet ÖZALP

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Davut ATACA

Çevrimdışı Davut ATACA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 02 Haziran 2022, 07:46:55 »
El dürbünleri hakkında pratik bilgiler:
Dürbünde geçen 7x20, 10x35 vs. şeklindeki tanımlarda 1.ci sayı büyütme katını, 2.ci sayı ise dürbün çapını  (mm) verir.
Büyütme katsayısı 12'ye kadar dürbünler elle titremeden kontrol edilebilir, daha yüksek büyütme katsayısı olan dürbünler tripod ile kullanmaya uygundur.
2.ci sayı objektif çapı ise ne kadar büyükse o kadar aydınlık, net ve geniş ve bir alanı görebilirsiniz, ancak 30-35 mm.den büyük objektif yani çıkış merceği cepte taşımak için büyük gelir.
Özetle cepte taşıyabileceğiniz bir dürbün 8x25, 10x30 gibi ölçülerde olmalıdır.
Bir diğer konu göz rahatlığı (Eye relief) denilen göz ve dürbün arasındaki mesafedir. Bu 8-9 mm olabilir, ancak gözlük kullanıyorsanız bunun daha fazla 12-14 mm gibi olması gerekir, yoksa net göremezsiniz.
Kalite konusuna gelirsek, tercih edeceğiniz dürbün sistemi BAK4 prizma sistemi olmalıdır. BAK5 vs gibi diğer sistemlerin görüntüsü BAK4 e göre daha kötüdür. İyi bir dürbünde merceklerde UV işinlarına karşı çok katmanlı koruyucu tabaka olmalıdır.
Markalara gelirsek, bu işin mercedesi Swarovski, Zeiss, Leupold gibi markalardır, ancak mercekleri çok kaliteli olduğundan fiyatları çok pahalıdır. Fiyat/fayda oranı yüksek daha ucuz dürbünler arasında tercih edilebilecek markalar ilk elde Nikon, Canon, Bushnell, Olympos, Celestron gibi markalardır. 2.ci el dürbünler arasında Zenith, Tento gibi Rus markalarının görüntüleri iyidir. Markasız veya adı sanı duyulmamış bir dürbün alıyorsanız, yüksek ihtimalle paranızı çöpe yatırmış olursunuz.
Sonuç olarak iyi ve net bir görüntü veren dürbün ucuz değildir. Ancak 2.ci el olarak tesadüfen bulunabilir.
Saygılar.
Çok teşekkürler çok açıklayıcı ve faydalı bilgilerdi
1993 Ankara

The following users thanked this post: Reha GÜREL, Serhan DAYDAL

Çevrimdışı Serhan DAYDAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • HER ŞEY ARPACIĞIN UCUNDA !!!
« Yanıtla #8 : 25 Ağustos 2022, 15:39:49 »
Davut Bey Merhaba,
ahmet özalp beyin yazdıklarına tümüyle katılıyorum ,
ben 3-4 yıldan beri decathlondan aldığım solognac marka 10x50 dürbünü ördek avlarında kullanıyorum ve çok memnunum , şuanda sitelerinde 10x26 sı 720 tl 10x32si 1100 tl ve 10x50 si 1600 tl ve 8x42 si 1100 tlden satışta isterseniz bir göz atın derim ,syg
  • P.Zanardini 12 ga o/u mod uranio
  • Brno zh 101 12 ga o/u
  • Stoeger m 3000 max 5 auto 12 ga
  • Stoeger m 3020 max 5 auto 20 ga
  • Huğlu koop 20 ga o/u
Serhan DAYDAL
1974 Balçova İZMİR