Gönderen Konu: TÜFEK YAKIYOR YAKMIYOR (BU YANAN YANMAYAN NEDİR)  (Okunma sayısı 12414 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
Ynt: TÜFEK YAKIYOR YAKMIYOR (BU YANAN YANMAYAN NEDİR)
« Yanıtla #50 : 21 Mart 2017, 13:21:12 »
Samet araştırma yapmadım ama bu baykal gölü Tuzlumu :D hani tuzlu su çeliğe sertlik verir
Bu arada videoda tom knapp amca iyi atıyor . Birde çok beğendiğim  patrick flanigan var tom amca eskimiş :D
Adamların tüfeklerindemi  yoksa fişeklerindemi bir nane var belli değil bunlar atış yaparken gidip 1 tane isticen :D eve gelip açık ameliyat  yapıcan

« Son Düzenleme: 21 Mart 2017, 13:22:17 Gönderen: İbrahim YILDIRIM »
  • SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

Çevrimdışı Gökhan TOKCAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #51 : 21 Mart 2017, 13:32:37 »
Söyleyecek cok sözüm varda kisaca anlatacagim.Kulladigim tufek YILDIZ SPZ ME Steel tufekden yazin attigim 28 gram fiseklerden %100 e yakın verim aliyorum.Tek bir marka kullnamiyorum bu arada kisin 32 34 36 40 a kadar ciktigimda verim %20 %25e dusuyor dusenlerin %80i de yarali dusuyor sadece denemek amacli attigim fisek markasi 10 ve ustu 28 gram veya 24 gramda aldigim verim ise %80 %90 cansiz dusuruyor.Demek istedigim tufeginizin sevdigi bir gram oldugunu ve bunun tufekten tufege fark ettiginden kesinlikle eminim robust ciftede 32 34 gram fiseklerdeki verim %80 %90 cogunuzun dedigi ic capa gelince tufegi bayisinden aldigim icin sormustum tam hatirlamiyorum ama stantdar olculerden daha dar oldugunu biliyorum.O yuzden dusuk gram seviyor.Kundak konusuna gelecek olursak kundak olculerimi aldirip ozel yaptirdim yazdigim %lerde kusun vuruldugundaki olup olmemesi ile alakalidir
  • Yıldız SPZ ME Steel
Türk olmak zordur çünkü dünya ile savaşırsın. Türk olmamak daha zordur çünkü Türk ile savaşırsın.

1992 Aydın

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #52 : 22 Mart 2017, 12:34:06 »
Söyleyecek cok sözüm varda kisaca anlatacagim.Kulladigim tufek YILDIZ SPZ ME Steel tufekden yazin attigim 28 gram fiseklerden %100 e yakın verim aliyorum.Tek bir marka kullnamiyorum bu arada kisin 32 34 36 40 a kadar ciktigimda verim %20 %25e dusuyor dusenlerin %80i de yarali dusuyor sadece denemek amacli attigim fisek markasi 10 ve ustu 28 gram veya 24 gramda aldigim verim ise %80 %90 cansiz dusuruyor.Demek istedigim tufeginizin sevdigi bir gram oldugunu ve bunun tufekten tufege fark ettiginden kesinlikle eminim robust ciftede 32 34 gram fiseklerdeki verim %80 %90 cogunuzun dedigi ic capa gelince tufegi bayisinden aldigim icin sormustum tam hatirlamiyorum ama stantdar olculerden daha dar oldugunu biliyorum.O yuzden dusuk gram seviyor.Kundak konusuna gelecek olursak kundak olculerimi aldirip ozel yaptirdim yazdigim %lerde kusun vuruldugundaki olup olmemesi ile alakalidir
Gökhan kardeşim elbette tüfeğin fişeği sevme konusuda var. Düşük gramlar bazen çok güzel sonuçlar çıkarabiliyor ama herdaim olmuyor ben otomatikle JET 28 gr fişekle Yeşil başı 40/50 metre arası vurdum nasıl vurdum bilmiyorum . Dışarı -23 derece 3 tane 32 gr fişek bastım birşey yok fişeklikten elime fişek çektim 28 gr jet çıktı koydum bastım yeşil çakıldı 6 tane saçma çarpmış daha çözmüşlüğüm yok.
Tavşan dahi vurdum 2 saçma ensesine girmiş bir anda kilitlendi ve dahası diğer avlardada kullandım.
Acaba bu yakma olayı
Tüfektemi, fişektemi(barut-tapa-saçma) ,havadamı , kundaktamı
Konu herdaim seksede biryerde sonbulurmu acaba

Çevrimdışı Gökhan TOKCAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #53 : 22 Mart 2017, 15:24:01 »
Acaba bu yakma olayı
Tüfektemi, fişektemi(barut-tapa-saçma) ,havadamı , kundaktamı
Konu herdaim seksede biryerde sonbulurmu acaba

Bence ikisindede cunku her tufegin sevdigi bir gramaj var ve bu gramajdaki guzel sonuc veren sıkı vardir
  • Yıldız SPZ ME Steel
Türk olmak zordur çünkü dünya ile savaşırsın. Türk olmamak daha zordur çünkü Türk ile savaşırsın.

1992 Aydın

Çevrimdışı Mesut ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #54 : 22 Mart 2017, 16:49:11 »
bizim arkadaşta 24 veya 28 gram 7.5 numara ile keklik avlıyor ama biz avlayamıyoruz yafın fişekleri tüfeğide beretta
  • d-docxarms dcx 16 otomatik
  • akdaş ak 212 s otomatik
  • tek kirma
1981 MUŞ

Yokluktan değil,adaletsizlikten çıkar bu dünyada sorunlar.....

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #55 : 24 Mart 2017, 14:14:17 »
bizim arkadaşta 24 veya 28 gram 7.5 numara ile keklik avlıyor ama biz avlayamıyoruz yafın fişekleri tüfeğide beretta
Yukardada bahsettim 28gr 8 no fişekle ördek, tavşan vs.her avdan vurmuşluğum var bazen tüfekler harika performans gösteriyor ama sonuç olarak tüfeklerimizde yakıcılık mevzusu nasıl aydınlatılır. Bir hayvanı vurmak bu işin başlangıcı fakat hayvanlar saçma ile uçup gidiyor yada heryerinden kan atıyor ölmüyor
Düşündüğümüzde fişek ile hava sirkülasyonunun bir sonucu gibi gözüküyor ama mevzu çok derin ve karmaşık :)

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #56 : 24 Mart 2017, 14:34:26 »
bir videoda seyrettim. saçma hüzmesinin uzun olması,yani sabit hedefe çarpan ilk saçma ile son saçma arasındaki zaman farkı ne kadar uzun olursa o kadar iyi olduğu sanılırken,federal firmasının yaptığı araştırmalar sonucu tam tersi olması gerektiği bulunmuştur.yani ilk saçma ile son saçma arasındaki mesafe mümkün olduğunca kısa olmalı.yani öldürücülük için aynı anda birden çok saçmanın isabeti önemli.
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Yiğit BAŞARAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #57 : 24 Mart 2017, 20:06:46 »
Herkese merhabalar
Öncelikle nacizane tecrübemi anlatayım. Ava ilk basladıgım zaman gerçekten vuramazdım
Sürekli fişek değiştirirdim, baska tüfekler tecrübe ederdim. Sonra gel zaman git zaman;
Gerçekten vurmaya basladım ucuz ama yumusak sacmalı fişek kullanıyorum ve browning
Gelenek oldugu icin bizde, browning'i bırakamıyoruz tabi. Birde cok açık şokla atıp vuramama var
Full şok'a alışın abiler kardeşler. Ölüm cemberine düşen hayvanın kaçma sansı yok. Yakıyor muymuş?
Yıkıyor muymuş? daha net görmek icin. Cok esli avcı bir abimin dediği laftır. Herkes atar sen full şokla vurursun herkes seni konusur derdi. Herkese saygılar.
  • Browning b25 gold
  • Browning b525
  • Browning maxus camo max 5
  • El reno ispanyol çifte
1988 -  İSTANBUL-ATAŞEHİR/AKSARAY

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #58 : 24 Mart 2017, 20:41:45 »
Benim ilk tüfeğim 16 kalibre fias s.poze
15 yıl av yaptım bu tüfekle. Sağdan sola uçan avları hiç yakmazdı  :) ama soldan sağa uçan avları hep yakardı  :D önümde düz uçan avları yarım yakardı  ;D
Sonra avlakforum.com la tanışdım meğer benim tüfeğin dipçiği bana gore degilmiş. Meğer önleme diye birsey varmış
Meğer benim tüfek avın sağına atıyomuş.
Şimdi kendime göre dipçiği olan bir tüfek yaptırdım (yerli) önlemeyide öğrendim.
Yalnız şöyle bi durum var. Her tüfeğin bir grupman ve çıkış hızı karakteri var. Bunu etkileyen faktörler saçmanın miktarı tapanın çap namlu iç çapı barut cinsi be miktarı ve hava koşulları. Namlu boyu ve şokta sizin bu etkenlere mudahale ederek degistirebileceginiz diger faktorler.
Bu yuzden tufek size gore bile olsa sizin tufegin onleme ve grupman karakterine alışmanız 2 yılı buluyo.
İki yıl sonra siz artık ne kadar önleme yapmanız gerekdigini hangi fisegin size ve tufeginize uyum sagladigini. Sizin avlanma bolgenizde hangi tip fisegin randimanli oldugunu kafaniza oturuyosunuz. Ondan sonrası yakışa bağlı artık  ;D
Ama şu bir gerçek avrupa tüfeklerin dipcik standartları daha iyi ve cogu insan bu yuzden az sorun yaşıyo
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Veysel ÖZTÜRK

Çevrimdışı Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #59 : 24 Mart 2017, 20:44:55 »
15 yıl av yaptım bu tüfekle. Sağdan sola uçan avları hiç yakmazdı  :) ama soldan sağa uçan avları hep yakardı  :D önümde düz uçan avları yarım yakardı  ;D
Sonra avlakforum.com la tanışdım meğer benim tüfeğin dipçiği bana gore degilmiş. Meğer önleme diye birsey varmış
Şimdi kendime göre dipçiği olan bir tüfek yaptırdım (yerli) önlemeyide öğrendim.
Yalnız şöyle bi durum var. Her tüfeğin bir grupman ve çıkış hızı karakteri var. Bunu etkileyen faktörler saçmanın miktarı tapanın çap namlu iç çapı barut cinsi be miktarı ve hava koşulları. Namlu boyu ve şokta sizin bu etkenlere mudahale ederek degistirebileceginiz diger faktorler.
Bu yuzden tufek size gore bile olsa sizin tufegin onleme ve grupman karakterine alışmanız 2 yılı buluyo.
İki yıl sonra siz artık ne kadar önleme yapmanız gerekdigini hangi fisegin size ve tufeginize uyum sagladigini. Sizin avlanma bolgenizde hangi tip fisegin randimanli oldugunu kafaniza oturuyosunuz. Ondan sonrası yakışa bağlı artık  ;D
Ama şu bir gerçek avrupa tüfeklerin dipcik standartları daha iyi ve cogu insan bu yuzden az sorun yaşıyo
:) :)
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #60 : 25 Mart 2017, 10:24:17 »
Şükrü bey derin mevzuları yüzeysel geçmişsiniz sizin tüfekte balansı bozuk teker misali etmediğini bırakmamış :D
Özellikle çiftete sizin gibi sağ sol olaylarını biliyorumda poze ve otomatik nasıl sağa sola atıyor biraz karışık durum. Namlu içimi çaplı yada gez ile arpacıkmı birbirini tutmuyor yada en mühimi hedef çubuğumu eğrilik gösteriyor.
bu avrupa tüfeklerinde acaba neler dikkate alınıyor
her insanın boyu posu farklıdır 1.50 cm adamla 1.80 adam bir olmaz kolları hiç denk değil. Kiminin kafa yapısı küçük kiminin yuvarlak gibi vs. Bu avrupa acaba neyi baz alıyor dipçik eğiminimi, yoksa uzunluğunumu yada yanak mesafesinimi yada her koşulu eleyip tetik çekme mesafesini ayarlayıp birde dipçiğin en üst noktası ile arpacığımı birbirine sıfırlıyor.

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #61 : 25 Mart 2017, 11:59:11 »
Şükrü bey derin mevzuları yüzeysel geçmişsiniz sizin tüfekte balansı bozuk teker misali etmediğini bırakmamış :D
Özellikle çiftete sizin gibi sağ sol olaylarını biliyorumda poze ve otomatik nasıl sağa sola atıyor biraz karışık durum. Namlu içimi çaplı yada gez ile arpacıkmı birbirini tutmuyor yada en mühimi hedef çubuğumu eğrilik gösteriyor.
bu avrupa tüfeklerinde acaba neler dikkate alınıyor
her insanın boyu posu farklıdır 1.50 cm adamla 1.80 adam bir olmaz kolları hiç denk değil. Kiminin kafa yapısı küçük kiminin yuvarlak gibi vs. Bu avrupa acaba neyi baz alıyor dipçik eğiminimi, yoksa uzunluğunumu yada yanak mesafesinimi yada her koşulu eleyip tetik çekme mesafesini ayarlayıp birde dipçiğin en üst noktası ile arpacığımı birbirine sıfırlıyor.

Şöyle anlatayım benim boy 1.88  ;D
Tetik çekme mesafem 38.5
Sağ avansım 2 derece
Fias tetik çekme mesafesi 36
Sağ avansı 6 derece
Ben refleks olarak avda tufegi omuzladıgımda arpacık sağda kaliyo
Yani benim tufek hedefin sağina atıyo
Ama sizi şu yanıltmasın. Arkadaşlarla toplandınız piknik sohbet muhabbet. Diktiniz şişeleri hedefe atıyosunuz. Burda yapilan atışlar refleks atışlar olmadığı için tufege gore siz pozisyan alip atiyosunuz. Bu tur atislarda sorun yok. Ancak avda bu boyle olmuyo.
Fiasla gorusdum onada bi dipcik yaptırıcam inşallah ozaman daha iyi yakıcak  :D
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

The following users thanked this post: Veysel ÖZTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #62 : 25 Mart 2017, 12:17:51 »

Şöyle anlatayım benim boy 1.88  ;D
Tetik çekme mesafem 38.5
Sağ avansım 2 derece
Fias tetik çekme mesafesi 36
Sağ avansı 6 derece
Ben refleks olarak avda tufegi omuzladıgımda arpacık sağda kaliyo
Yani benim tufek hedefin sağina atıyo
Ama sizi şu yanıltmasın. Arkadaşlarla toplandınız piknik sohbet muhabbet. Diktiniz şişeleri hedefe atıyosunuz. Burda yapilan atışlar refleks atışlar olmadığı için tufege gore siz pozisyan alip atiyosunuz. Bu tur atislarda sorun yok. Ancak avda bu boyle olmuyo.
Fiasla gorusdum onada bi dipcik yaptırıcam inşallah ozaman daha iyi yakıcak  :D

Hiç durmayın yaptırın daha güzel sonuç çıkacağı ortada
Ayrıca duran hedefler konusundaki sözlerinizde haklısınız
Ozaman şöyle yuvarlayalım
Tüfek avcıya uyacak, fişekte tüfeğe uyacak, saçmada avı bulacak gerisi gelir diyoruz
Öldürücülük olayına gelirsek elbette nekadar fazla saçma değerse o kadar çabuk ölür buda atılan mesafelerde değişeceği gibi tapasına görede farklılıklar gösterecektir.
Fitil takma olayınada gelirsek havasına göre saçma, avına göre saçma olması gerekiyor en önemli etken kanatimce  avı delebilecek hızlı saçmalar birde yumşak saçmalar olması gerekiyor , hızın oluşturduğu ısınma ile yumşak olan saçmalar tüye dolanıp hayvana giriyor olabilir